آیدی نوین - جمع بندی زمین شناسی

جمع بندی زمین شناسی

جمع بندی زمین شناسی کنکور

جمع بندی زمین شناسی کنکور از کنکور 1402 اهمیت پیدا کرد. همان‌طور که می‌دانید در سال‌های گذشته ضریب درس زمین شناسی در رشته‌های زیرگروه یک صفر بود و بسیاری از دانش‌آموزان به این درس بی‌توجهی می‌کردند اما در کنکور ۱۴۰۲ ضریب آن به یک تغییر کرده است به همین خاطر لازم است تمام داوطلبان کنکور در دوران جمع بندی زمین شناسی روش مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنند و در برنامه ریزی کنکور خود بیشتر به این درس بپردازند. برای جمع بندی زمین شناسی باید بخش‌های مهم و پر تست هر فصل را شناسایی و بیشتر روی آن‌ها تمرکز کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

فرم دریافت برنامه جمع بندی دروس کنکور

با پر کردن فرم زیر برنامه ریزی کنکور اختصاصی خود را برای جمع بندی دروس مختلف به سبک رتبه برتر ها دریافت کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

بررسی فصل‌های کتاب در جمع‌ بندی زمین شناسی

ابتدا برای جمع بندی زمین شناسی کنکور باید با اهمین هر فصل در کنکور آشنا شویم. با اینکار به فصل هایی که در کنکور تست های بیشتری دارند زمان بیشتری اختصاص میدهیم.

فصل۱: آفرینش کیهان و تکوین زمین

این فصل اغلب در کنکور بیشترین تعداد تست را به خود اختصاص می‌دهد و حدود 4 یا 5 تست از این فصل در کنکور می‌آید. به همین علت در مشاوره کنکور و طراحی برنامه ریزی اصولی باید به آن توجه شود.

مطلب پیشنهادی برای شناخت تست خیز ترین مباحث زمین شناسی: بودجه بندی زمین شناسی

بخش‌های حائز اهمیت این فصل شامل:

 1. نظریه خورشید مرکزی و قوانین یوهانس کپلر
 2. حرکات زمین
 3. تفسیر کنید مربوط به تکوین زمین و آغاز زندگی در آن
 4. سن زمین و مسائل مربوط به نیمه عمر
 5. جدول مقیاس زمان زمین شناسی و رویدادهای مهم آن
 6. مراحل چرخه ویلسون

فصل2: منابع معدنی و ذخایر انرژی، زیربنای تمدن و توسعه

فصل بسیار ساده‌ای هست، که طراح بیشتر روی نکات شکل‌ها و فعالیت‌های آن مانور می‌دهد؛ پس در جمع بندی زمین شناسی می‌توان بیشتر روی مطالعه دقیق شکل‌ها و فعالیت‌های آن مانور داد.

در هنگام جمع بندی زمین شناسی به نکات موجود در فصل دوم، توجه داشته باشید:

 1. غلظت کلارک عناصر فراوان در پوسته جامد زمین
 2. تفسیر کنید مربوط به بی‌هنجاری مثبت و منفی
 3. درصد وزنی کانی‌های سازنده پوسته‌ی زمین
 4. انواع کانسنگ
 5. رنگ گوهرها و نوع کانی آن‌ها
 6. انواع تله‌های نفتی و مراحل تشکیل آنتراسیت

فصل۳: منابع آب و خاک

در هنگام بودجه‌بندی زمین شناسی، تست‌های مسائل این فصل بیشتر اهمیت دارد و باید به آن توجه کنید. برای حل کردن تست‌های این بخش فقط کافی است با جایگذاری در فرمول‌ها به جواب برسید.

بخش‌هایی از این فصل که دارای تست بیشتری هستند:

 1. مقدار آبدهی (دبی)
 2. مقاطع مختلف رود
 3. فرمول درصد تخلخل
 4. فرمول توازن آب (بیلان آب)
 5. افق‌های خاک

 فصل۴: زمین شناسی و سازه‌های مهندسی

این فصل بسیار ساده‌ای است که در دوران جمع بندی زمین شناسی به طور مفصل دو ساعت وقت گذاشتن برای مطالعه آن کافی است.

نویسنده این فصل را با تنش آغاز کرده است که فرمول‌های آن می‌تواند برای طرح تست‌های محاسباتی کاربرد داشته باشد و با نقاشی کردن تصاویر آن‌ها را راحت‌تر می‌توان به خاطر سپرد. سایر بخش‌های کنکوری این فصل شامل انواع رفتار سنگ‌های آذرین، دگرگونی و رسوبی در برابر تنش، نفوذپذیری هر دو باهم دارای شکل‌های مهمی هستند که در کنکور و جمع‌ بندی زمین شناسی بسیار اهمیت دارند.

فصل۵: زمین شناسی و سلامت

موضوع این فصل سلامت و پزشکی است. به همین دلیل فصل مورد علاقه‌ی اکثر کنکوری‌ها می‌باشد و همچنین بهترین روش مطالعه این فصل در دوران جمع بندی زمین شناسی طراحی جدول و نمودارهای درختی آن است.

فصل۶: پویایی زمین

در این فصل شکل‌ها و فعالیت‌های آن بسیار حائز اهمیت هست، که در هنگام جمع بندی زمین شناسی با استفاده از نقاشی کردن و رسم تصاویر در به خاطرسپردن نکات مهم و ریزه‌کاری‌های فصل و حل تست به داوطلبان کنکور کمک بزرگی می‌کند.

فصل۷: زمین شناسی ایران

مباحث این فصل بیشتر روی جغرافیای ایران مانور می‌دهد که با یک نگاه کلی می‌توان به راحتی قسمت‌های تست خیز را تشخیص داد.

به عنوان مثال :

 1. جدول مشخصات پهنه‌های زمین ساختی در ایران
 2. نقشه گسل‌های ایران
 3. نقشه پراکندگی قله‌های آتشفشانی در ایران

معرفی بهترین منابع جمع بندی زمین شناسی کنکور

معرفی بهترین کتاب‌های جمع بندی زمین شناسی

حالا که فصل به فصل کتاب درسی را با هم بررسی کردیم، در این قسمت از مقاله می‌خواهیم بهترین کتاب‌های کمک درسی جمع بندی زمین شناسی کنکور را به شما معرفی کنیم و آنها را از لحاظ درسنامه، تست، تمرینات و آزمون تحلیل کنیم و با توجه به نیاز شما بهترین کتاب را به شما پیشنهاد کنیم. اگر برای برنامه ریزی درسی و جمع بندی زمین شناسی نیاز به کمک مشاوران رتبه برتر کنکور آیدی نوین دارید فرم زیر را پر کنید.

فرم دریافت مشاوره برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

اگر شما هم برای برنامه ریزی درسی خود سردرگم هستید و به تمام قوانین تسلط کافی ندارید بهتر است با پر کردن فرم زیر این مراحل را به مشاوران رتبه برتر با خیال راحت بسپارید.

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

 

کتاب زمین شناسی یازدهم تست خیلی سبز

کتاب زمین شناسی یازدهم خیلی سبز کتابی با مطالب کامل و جامع هست که از بین تمام کتاب‌های جمع بندی زمین شناسی کنکور، این کتاب یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های جمع بندی زمین شناسی کنکور است. مباحث این کتاب شامل مواردی مانند درسنامه کامل، تست‌های طبقه‌بندی شده و پاسخنامه تشریحی می‌باشد. که در ادامه به سایر ویژگی‌های این کتاب اشاره می‌کنیم:

درسنامه زمین شناسی یازدهم تست خیلی سبز

قسمت درسنامه این کتاب شامل مطالب مهم و کاملی هست که تمام مطالب کتاب درسی را در برگرفته و خط به خط تمام مطالب کتاب درسی در آن گردآوری شده است، و همچنین علاوه بر مطالب کتاب به نکات و مطالب خارج کتاب هم اشاراتی کرده که به دانش‌آموز به درک بهتر محتوای کتاب کمک بزرگی می‌کند. علاوه بر این درسنامه زمین شناسی یازدهم خیلی سبز دارای لحن مناسب و روانی هست که از خستگی دانش‌آموزها حین مطالعه کتاب جلوگیری می‌کند.

تست‌های زمین شناسی یازدهم تست خیلی سبز

این کتاب در مجموع 700 تست به صورت طبقه‌بندی شده و به صورت درجه بندی از آسان به سخت دارد، که شامل تست‌های تالیفی و سوالات کنکور سال‌های آخر می‌باشد، به همین خاطر دانش‌آموزان می‌توانند در هر سطحی که هستند از این تست‌ها استفاده کنند.

کتاب زمین شناسی جامع کنکور مهروماه

کتاب زمین شناسی جامع کنکور از انتشارات مهر و ماه هم مانند کتاب خیلی سبز یک کتاب کمک درسی خوبی هست، و برای دانش‌آموزانی که قصد دارند مباحث زمین شناسی را به صورت جامع و کامل یاد بگیرند مناسب هست و تست زیادی در کنار درسنامه حل کنند تا با سوالات کنکور سراسری بیشتر آشنا شوند.

درسنامه زمین شناسی جامع کنکور مهروماه

بخش درسنامه کتاب زمین شناسی مهروماه در عین مختصر و کم حجم بودن، بسیار کامل و جامع و شامل تمام نکات خارج کتاب هست، که دانش‌آموزان را با تمام موضوعات و محتوای کتاب درسی به خوبی آشنا کرده است. مولفان کتاب زمین شناسی مهروماه بخش درسنامه این کتاب را به شکل درختی طراحی کردند که باعث شده مطالب در کنار حجم کم، انسجام زیادی داشته باشد و همچنین به دانش‌آموزان کمک می‌کند که مطالب کتاب را به راحتی و سرعت بالا مرور کنند.

تست زمین شناسی جامع کنکور مهروماه

کتاب زمین شناسی مهروماه، علاوه بر درسنامه دارای تست‌های قابل توجهی هست که دانش‌آموزان را با نحوه سوالات تستی درس زمین شناسی کنکور آشنا می‌کند و دید وسیعی نسبت به سوالات کنکور به شما می‌دهد.

انواع تست‌های کتاب زمین شناسی جامع کنکور مهروماه

تست‌های کتاب زمین شناسی مهروماه به سه شکل طراحی شده است:

دسته اول: شامل تست‌های کنکور سال‌های اخیر هستند.

دسته دوم: دارای تست‌های تالیفی هستند که مولفان با توجه به آخرین تغییرات محتوای کتاب درسی آن‌ها را طراحی کردند.

دسته سوم:  شامل تست‌های مربوط به آزمون‌های قلم چی است.

با توجه به این سه نوع دسته بندی، کتاب زمین شناسی مهروماه بانک کاملی از تست‌های درس زمین شناسی را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است.

کتاب زمین شناسی کنکور رپیتیچ

یکی از بهترین منابع جمع بندی زمین شناسی کنکور کتاب زمین شناسی رپیتیچ است. سومین کتاب این لیست را به کتاب زمین شناسی یازدهم کنکور از انتشارات رپیتیچ با مولف سرکار خانم دکتر گلنوش شمس می‌توان اختصاص داد.

کتاب زمین شناسی یازدهم رپیتیچ، کتابی تست محور، شامل 107 صفحه درسنامه جامع و نکات مهم، 140 تست متنوع از کنکورهای سال‌های اخیر و تست های تالیفی به همراه پاسخنامه است.

 درسنامه زمین‌شناسی کنکور رپیتیچ

درسنامه کتاب زمین شناسی رپیتیچ نسبت به سایر کتاب‌های درسنامه زمین‌شناسی علی‌رغم حجم کم آن، یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین کتاب‌های جمع بندی زمین‌شناسی کنکور هست. در این کتاب از هیچ مطلبی چشم‌پوشی نشده و به روش مهندسی معکوس اول با ذهن طراح سوال آشنا می‌شوید و بعد درسنامه را مطالعه می‌کنید و به این‌صورت تست زدن برای شما آسان می‌شود که همین موضوع باعث شده کتابی مناسب برای دوران جمع بندی دانش‌آموزان باشد.

 تست‌های زمین‌شناسی کنکور رپیتیچ

همان‌طور که بالا هم اشاره کردیم، کتاب زمین شناسی رپیتیچ دارای 107 تست از سوالات کنکور سال‌های اخیر در داخل و خارج کشور می‌باشد، که سعی شده که بهترین تست‌ها را از نظر میزان تکرار و اهمیت در کنکور در اختیار دانش آموزان قرار بدهد. شروع هر فصل با توجه به میزان اهمیت آن فصل درجه اهمیت قرار داده شده تا بدانید که در فصل پیش رو تست‌هایی که قرار باهاش مواجه بشوید چقدر مهم هست و نیاز دارد که مطالب آن‌ها را بیشتر مطالعه کنید یا خیر؟

 آزمون جامع پایان کتاب

در انتهای کتاب یعنی در صفحه 90 کتاب، قسمت آزمون برای هر دانش آموز درنظر گرفته شده که مناسب دانش آموزانی هست، که علاقه دارند تست‌های بیشتری بزنند و مطالب بیشتری را مطالعه کنند.

 پاسخنامه زمین شناسی یازدهم کنکور رپیتیچ

کتاب زمین شناسی یازدهم کنکور رپیتیچ دارای دو نوع پاسخنامه تشریحی و کلیدی است. پاسخنامه کلیدی در زیر سوالات تستی و پاسخنامه تشریحی در روبه روی هر تست قرار دارد. پاسخنامه تشریحی مباحث را برای شما همراه با لحن عامیانه و خودمانی عنوان کرده و همچنین به عنوان درسنامه کتاب هم می‌توان از آن استفاده کرد. قسمت آزمون پایانی کتاب هم بعد از آزمون پاسخنامه تشریحی طراحی شده و هیچ سوالی تو این کتاب بدون پاسخ نیست.

کتاب زمین شناسی جامع کنکور سری‌ میکرو طبقه بندی

کتاب زمین شناسی میکرو طبقه بندی گاج، کتابی با درسنامه‌های کامل هست که مولفان با توجه به مطالب کتاب آن را گردآوری کردند. از موارد مهم و قابل توجه دیگر در این کتاب می‌توان به وجود نکات مهم برای یادگیری بهتر مطالب درسنامه و تست‌های تالیفی و کنکوری به تعداد قابل توجه‌ای اشاره کرد.

 درسنامه زمین شناسی جامع میکرو طبقه بندی

کتاب زمین شناسی میکرو گاج، درسنامه خیلی خوب و کاملی دارد که دارای نکات مهم و جذابی است. این کتاب مطالب کتاب درسی را بصورت واضح و کامل به همراه مثال‌ها و تمرینات مختلف برای دانش آموزان ذکر کرده و بعد از مطالعه این مطالب دانش‌آموز برای تست زدن آمادگی کامل پیدا می‌کند.

 واژه‌نامه برای فصل‌های مختلف

قسمت قابل توجه دیگری که در این کتاب توسط مولفین به کار رفته واژه نامه کتاب زمین شناسی میکرو هست، که در این قسمت تعاریف واژه‌های مهم کتاب ذکر شده و دانش‌آموز به راحتی می‌تواند به تعاریف مختلف دسترسی داشته باشد.

ویژگی کتاب زمین شناسی میکروطبقه بندی گاج

 1. دارای درسنامه‌های کامل و جامع
 2. شامل بانک سوالات تستی سراسری و تالیفی
 3. ارائه 10 ساعت فیلم آموزشی
 4. ارائه‌ی پاسخنامه‌های تشریحی برای تمام سوالات
 5. ارائه‌ی علت نادرستی سایر گزینه‌ها در تست‌های موردنیاز

کلام آخر

زمین شناسی برخلاف سال‌های گذشته اخیرا دارای ضریب شده و جزو درس‌هایی است که خیلی از داوطلبان آن را مطالعه نمی‌کنند چون ضریبش یک می‌باشد ولی پیشنهاد ما این است که هیچ درسی را در کنکور حذف نکنید و با برنامه ریزی کنکور مناسب زمان مناسبی را برای جمع بندی این درس قرار دهید.

در این مطلب روش جمع بندی زمین شناسی کنکور را به سبک رتبه برترها به شما آموزش دادیم. همچنین شما عزیزان می‌توانید در بخش کامنت ها سوالات خود را مطرح کنید تا مشاوران ما به آنها پاسخ دهند. موفق باشید

 

سوالات متداول:

 1. مطالب کتاب زمین‌شناسی کنکور رپیتیچ به چه صورت است؟
  مطالب این کتاب به روش مهندسی معکوس هست، به این صورت که اول با ذهن طراح سوال آشنا می‌شوید و  بعد درسنامه را مطالعه می‌کنید و به این صورت تست زدن برای شما آسان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }