آیدی نوین - دروس تخصصی رشته تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی در کنکور 5 درس هستند. داوطلبان کنکور تجربی با شناخت بهتر این دروس و درک اهمیت هر کدام به ترتیب می‌توانند برنامه ریزی کنکور تجربی خود را به شکل اصولی انجام دهند و زمان مطالعه هر درس را با توجه به اهمیت آن در کنکور اولویت بندی کنند.

هر رشته تحصیلی، شامل سه پایه تحصیلی است و هر کدام از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم شامل تعدادی دروس تخصصی و عمومی هستند. در ادامه با لیست درس‌های تخصصی رشته تجربی و تاثیر آن بر کنکور تجربی در هر پایه آشنا خواهید شد.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور تجربی از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور جهت افزایش تراز و همچنین انتخاب رشته اصولی فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

دلیل اهمیت دروس تخصصی رشته تجربی

برای اینکه به نتیجه دلخواه در کنکور دست پیدا کنید نیاز است که لیست کتاب‌های درسی و ضرایب هر کدام را بدانید تا با توجه به آن برنامه ریزی کنکور منظمی داشته باشید. آگاهی از لیست دروس تخصصی علوم تجربی برای مطالعه کنکور بسیار اهمیت دارد، داوطلبان کنکور با آگاهی از ضرایب هر درس و نحوه محاسبه نمره آزمون مطالعه خود را برنامه‌ریزی می‌کنند و ساعات مطالعه برای هر درس را با توجه به اهمیت آن قرار می‌دهد تا به نتیجه دلخواه برسند.

دروس تخصصی رشته تجربی پایه دهم

سال دهم در جلسات مشاوره کنکور تجربی همیشه حکم پایه و اساس مطالعه را دارد، طوری که اگر شما در این پایه برنامه مطالعاتی خود را به شکل اصولی طراحی و اجرا کنید به شکل قابل توجه‌ای در سال های بعد از حجم مرور و مطالعه مجدد شما کاهش پیدا می‌کند و شما فشار مطالعه کمتری را در پیش خواهید داشد.

مطلب پیشنهادی: آموزش برنامه ریزی درسی دهم تجربی

پایه دهم تجربی شامل 16 کتاب درسی بوده که 5 مورد از آن متعلق به دروس تخصصی است. برای کسب نتیجه فوق‌العاده در دروس تخصصی رشته تجربی نیاز به قدرت تحلیل بالا و حفظ کردن دارید تا مفاهیم را خیلی خوب یاد بگیرید.

از آنجایی که دروس تخصصی هر سه پایه تحصیلی تجربی با هم پیوستگی دارند پیشنهاد می‌شود از ابتدای پایه دهم تجربی به تسلط کافی در دروس تخصصی و عمومی برسید تا مباحث درسی در سال‌های بعد برایتان قابل‌فهم باشد‌. در ادامه با دروس تخصصی تجربی پایه دهم آشنا خواهید شد.

 • زیست‌شناسی (1)
 • ریاضی (1)
 • شیمی (1)
 • فیزیک (1)

دروس تخصصی رشته تجربی پایه یازدهم

دروس تخصصی پایه یازدهم تجربی با پسوند 2 بعد از اسم هر کتاب مشخص می‌شود و تعداد آن بیشتر از دروس تخصصی پایه دهم است. دروس تخصصی پایه یازدهم سخت‌تر و پیچیده‌تر از درس‌های تخصصی پایه دهم تجربی هستند و نیاز به مطالعه دقیق‌تری دارند‌ و حتی در بعضی موارد، نیاز به مطالعه و جمع‌بندی دروس تخصصی پایه دهم دارید.

 • شیمی (2)
 • ریاضی (2)
 • فیزیک (2)
 • زیست شناسی (2)
 • زمین شناسی(2)

دروس تخصصی رشته تجربی پایه دوازدهم

در ادامه به معرفی دروس تخصصی پایه دوازدهم تجربی که سخت‌ترین پایه تحصیلی بوده و اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد می‌رسیم. کتاب‌های درسی تخصصی پایه دوازدهم با پسوند 3 در کنار آن مشخص می‌شود. کل کتاب‌های درسی پایه دوازدهم تجربی شامل 13 دروس بوده که 4 مورد از آن به دروس تخصصی اختصاص دارد.

شاید در نگاه اول تصور کنید که چون تعداد دروس تخصصی پایه دوازدهم نسبت به پایه‌های قبلی افزایش نیافته پس دروس تخصصی پایه دوازدهم خیلی سخت و پیچیده نیست، اما باید گفت: پیچیدگی و سختی مباحث به قدری زیاد است که مطالعه آن زمان زیادی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری تجربی می‌گیرد.

در کنار مطالعه دروس تخصصی و دروس عمومی پایه دوازدهم برای آزمون نهایی نیاز به مرور و تکنیک‌های جمع‌بندی دروس تخصصی پایه دهم و یازدهم دارید تا آمادگی کافی را برای کنکور داشته باشید. برای این که تایم کافی برای مطالعه دروس تخصصی سه پایه تحصیلی داشته باشید نیاز به یک برنامه‌ریزی منظم و درست دارید.

 • زیست‌شناسی (1)
 • ریاضی (1)
 • شیمی (1)
 • فیزیک (1)

اهمیت ضرایب دروس تخصصی رشته تجربی

نحوه محاسبه درس‌های تخصصی به این شکل است که دروسی با ضریب 4 اهمیت بیشتری از درسی با ضریب 2 دارد و تاثیر آن در رتبه و تراز داوطلبان کنکور بیشتر خواهد بود. با دانستن ضریب هر درس می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای مطالعه داشته باشید و با توجه به هدف و علاقه خود روی دروس موردنظر تمرکز کنید.

ضرایب دروس تخصصی رشته تجربی:

نام درسضریب
زمین شناسی1
ریاضی7
زیست شناسی12
فیزیک7
شیمی9

اطلاعات کامل درس‌های تخصصی رشته تجربی

همانطور که می‌دانید رشته تجربی متقاضیان زیادی دارد و برای کسب نتیجه فوق‌العاده در این رشته نیاز به برنامه‌‌ریزی منظم و تلاش کافی دارید. در ادامه مطلب قصد داریم هر کدام از دروس تخصصی رشته تجربی در کنکور را مورد بررسی قرار دهیم.

1- زیست‌شناسی

درس زیست‌شناسی، یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی رشته تجربی بوده که 45 سوال از کنکور را شامل می‌شود. برای موفقیت و‌کسب رتبه بالا برای این درس نیاز دارید تا نکات مهم و درسنامه را چند بار مطالعه کنید و به‌خاطر داشته باشید که فقط زیست‌شناسی یک پایه را مطالعه نکنید و زیست‌شناسی سه پایه تحصیلی را به صورت ترکیبی مطالعه کنید، چون همانطور که می‌دانید مباحث زیست‌شناسی سه‌پایه باهم پیوستگی دارند.

با مراجعه به وبسایت آیدی‌نوین می‌توانید با نحوه مطالعه درس زیست‌شناسی آشنا شده و از تکنیک‌های جمع‌بندی زیست‌شناسی برای روزهای نزدیک به کنکور سراسری استفاده کنید.

2- درس فیزیک

درس فیزیک، درس بعدی تخصصی در رشته تجربی است که آن را موردبررسی قرار می‌دهیم. درس فیزیک 30 سوال از کنکور را را تشکیل می‌دهد که اهمیت زیادی در قبولی و کسب رتبه بالا برای دانش‌آموزان دارد.

برای کسب نتیجه عالی در درس فیزیک فرمول‌ها و متن کتاب را مطالعه کنید، چون چند سوال تشریحی از متن کتاب نیز در کنکور تجربی می‌آید. درس فیزیک نیاز به پایه قوی و یک نظم ویژه برای مطالعه دارد، اگر با نحوه مطالعه فیریک برای کنکور آشنایی ندارید می‌توانید از روش مطالعه درس فیزیک و تکنیک‌های جمع‌بندی فیزیک در کنکور استفاده کنید.

3- درس شیمی

درس شیمی، حدود 35 سوال از کنکور را تشکیل می‌دهد و با آشنایی با روش‌های مطالعه شیمی کنکور نحوه حل مسائل شیمی را بیاموزید و برای روزهای نزدیک به کنکور با تکنیک‌های جمع‌بندی درس شیمی در کنکور تجربی استفاده کنید.

4- درس ریاضی

یکی از دروس مشکل برای دانش‌آموزان تجربی درس ریاضی است که مهم‌ترین مباحث آن مربوط به مشتق، حد و پیوستگی و آمار و احتمال بوده و برای موفقیت و کسب درصد بالا نیاز به بهترین منابع کنکوری درس ریاضی دارید.

5- درس زمین‌شناسی

یکی از دروس تخصصی رشته تجربی که 25 سوال از کنکور تجربی را شامل می‌شود زمین‌شناسی است که حدود 20 دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است. برای کسب نتیجه خیلی خوب در این درس باید با نحوه مطالعه درس زمین شناسی آشنا شوید و با استفاده از خلاصه‌برداری، حل تست‌های کنکوری و استفاده از تکنیک‌های جمع‌بندی درس زمین‌شناسی موفقیت خود را قطعی کنید‌.

نحوه تست‌زنی صحیح دروس تخصصی کنکور تجربی

همانطور که اشاره شد سوالات هر درس با توجه به ضرایب آن اهمیت دارد و پاسخ درست یا غلط هر سوال تاثیر متفاوتی در نتیجه کنکور دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود در هنگام پاسخ به سوالات از وقت گذاشتن بیش از حد روی یک سوال پرهیز کرده و بدانید که هر پاسخ غلط سه نمره منفی دارد.

در هنگام پاسخ به تست‌های دروس تخصصی نقاط ضعف و قوت خود را برای هر کدام از دروس در نظر بگیرید. در ادامه شما را با چند نکته مهم در تست‌‌زنی دروس تخصصی کنکور آشنا می‌کنیم:

1-  تست‌های هر درس را با توجه به زمان تعیین شده آن پاسخ دهید.

2- سوالاتی که جواب آن را نمی‌دانید یا شک دارید با یک علامت مشخص کنید.

3- سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری دارند با علامت دیگری مشخص کنید.

4- سوالات را با توجه به ترتیب آن در دفترچه پاسخ دهید.

5- سرعت پاسخ دادن خود را تا جای ممکن بیشتر کنید.

6-  اگر کمبود وقت داشتید بهتر است سوالات با ضریب بالا را جواب دهید.

7- در هنگام خواندن تست‌ها، به افعال جمله دقت کنید

8- مهم‌ترین نکته در پاسخ به تست‌های کنکوری این است که آرامش خود را حفظ کرده و استرس نداشته باشید.

جمع‌بندی

رشته تجربی، یکی از رشته‌هایی است که متقاضیان زیادی دارد، دانش‌آموزانی که رویای پزشک شدن را دارند با دنیایی از آرزو و تلاش فراوان وارد این رشته شده و نیاز به آگاهی از لیست دروس تخصصی رشته تجربی در کنکور دارند‌. در این مطلب به بررسی کامل لیست دروس تخصصی تجربی و اهمیت و ضریب آن در کنکور پرداختیم‌ تا دانش‌آموزان اطلاعات مورد‌نیاز خود را به راحتی به‌دست آورد.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که از واژه غول کنکور نترسید و مطمئن باشید با برنامه‌ریزی درست و منظم و تلاش مستمر موفقیت شما در کسب رشته دلخواه قطعی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }