آیدی نوین - ضرایب دروس کنکور

ضرایب دروس کنکور

ضرایب دروس کنکور

هر گروه آزمایشی شامل رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان از دروس مختلف تشکیل شده است. همه این دروس دارای ضرایبی با مقادیر متفاوت در کنکور سراسری هستند که هرچه ضریب یک درس بیشتر باشد، تأثیر آن در کنکور ۱۴۰۳ نیز بیشتر است.

اطلاع از ضرایب دروس کنکور، یکی از مهم‌ترین عوامل برای طراحی برنامه ریزی کنکور اصولی و مطالعه دروس محسوب می‌شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر به اصول و تکنیک های طراحی برنامه مطالعاتی به سبک رتبه برترها مسلط نیستید حتما مطلب آموزش برنامه ریزی کنکور را مطالعه کنید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

فرم زیر را پرکنید تا برنامه ریزی کنکور مخصوص خود را از رتبه برترهای آیدی نوین در رشته  خود دریافت کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

اهمیت ضرایب دروس در کنکور

شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ و قبولی در رشته مورد علاقه، رویای هر فردی است و برای این ماراتن نفس‌گیر، مواردی همچون روش صحیح مطالعه، برنامه‌ریزی مناسب، استفاده از منابع و کتاب‌های معتبر، شرکت در آزمون‌های آزمایشی و دریافت مشاوره از کارشناسان حرفه‌ای بسیار حائز اهمیت هستند. داوطلبان باید در طول دوره مطالعه برای کنکور، به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشند.

برای ارائه اطلاعات درباره تأثیر و اهمیت هر درس در کنکور سراسری ۱۴۰۳، می‌توانیم ضریب هر درس را به عنوان معیاری برای سنجش استفاده کنیم. با این رویکرد، داوطلبان می‌توانند اطلاعاتی درباره دروسی که در کنکور سراسری بیشترین اهمیت را دارند، به دست آورده و برنامه‌ریزی مناسبی برای مطالعه آن‌ها انجام دهند.

همچنین، داوطلبان باید در ابتدا به علایق خود توجه کنند و تعیین کنند که هدفشان در چه رشته‌ای است. در دفترچه ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۳، تمام رشته‌های مربوط به گروه‌های آزمایشی اصلی و شناور ذکر شده‌اند؛ بنابراین، متقاضیان می‌توانند با مطالعه این دفترچه و بررسی رشته‌های دانشگاهی موجود، آشنایی کسب کنند و با توجه به اهمیت هر درس در افزایش شانس پذیرش در رشته‌های مورد نظر، زمان مناسبی را برای مطالعه هر درس در نظر بگیرند. به‌عنوان‌مثال، اگر داوطلب در درسی با ضریب بالا درصد کمی کسب کند، ممکن است از دستیابی به هدفش که ورود به رشته‌ای خاص است، دور شود. در بخش بعدی، ضرایب دروس کنکور سراسری و هر یک از زیرگروه‌ها را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

تأثیر ضرایب دروس کنکور سراسری 

در راستای اطلاعیه‌های اخیر سازمان سنجش، تغییرات اخیر در کنکور سراسری منجر به حذف دروس عمومی شده است. با این حال، سوابق تحصیلی مرتبط با این دروس بیش از پیش در سنجش عملکرد داوطلبان در دروس تخصصی تأثیرگذار است.

همچنین، زیرگروه‌ها نیز از آزمون سراسری ۱۴۰۳ حذف شده‌اند، این به این معناست که ضرایب دروس برای تمام زیرگروه‌ها با اهمیت یکسانی در نظر گرفته می‌شود، با این وجود، دروس مختلف در این زمینه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

یکی از دغدغه‌های فکری داوطلبان کنکور، بررسی تأثیر ضرایب دروس کنکور بر اساس رشته انتخابی آن‌ها است. به‌عنوان مثال، در رشته پزشکی، کدام درس بیشترین تأثیر را دارد و کدام درس ضریب بیشتری دارد و کدام درس تأثیر چندانی در انتخاب رشته تجربی ندارد. با توجه به اهمیت تأثیر ضرایب در برنامه ریزی کنکور سراسری، در این مقاله اهمیت دروس کنکور ۱۴۰۳ در گروه‌های آزمایشی مختلف (تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان) را بررسی کردیم تا شما با مطالعه هر کدام بتوانید برای با توجه به اهمیت هر درس در کنکور برای آن زمان مطالعه در نظر بگیرید.

ضرایب دروس عمومی در کنکور سراسری ۱۴۰۳

در سال‌های اخیر، به منظور ارائه برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای داوطلبان کنکور، سازمان سنجش ضرایب دروس کنکور هر زیرگروه را در اختیار داوطلبان قرار داده است. این کار به داوطلبان کمک می‌کند تا با اطلاع از اهمیت هر درس مطابق با رشته مورد علاقه خود، بهتر برنامه‌ریزی کنند. در کنکور سراسری ۱۴۰۳، ضرایب دروس عمومی حذف شده و تنها در تأثیر معدل داوطلبان مؤثر است.

دفترچه عمومی کنکور سراسری در تمامی گروه‌های آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) از چهار درس ادبیات و زبان فارسی، عربی، دینی و زبان تشکیل می‌شد که در آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۳ حذف شده‌اند.

در سال جاری، مطالعه منابع کنکور سراسری بر اساس نوع رشته و همچنین آشنایی با ضریب تأثیر هر درس اختصاصی در کنکور، بسیار مهم است و می‌تواند در موفقیت داوطلبان تأثیرگذار باشد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که متقاضیان کنکور سراسری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات منابع این آزمون حتماً تحقیقات کافی را از منابع معتبر انجام دهند.

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور سراسری 1403

در کنکور سراسری ۱۴۰۳، ضرایب دروس اختصاصی نقش کلیدی و تأثیرگذاری را در عملکرد داوطلبان دارند. دفترچه اختصاصی این آزمون و روش پاسخ‌گویی به سؤالات آن، اصلی‌ترین بخش مورد توجه داوطلبان است. با توجه به اینکه در گروه‌های آزمایشی مختلف تمامی زیرگروه‌ها حذف شده‌اند و همچنین دفترچه عمومی نیز در دسترس داوطلبان قرار نمی‌گیرد، ضروری است که داوطلبان آگاهی داشته باشند و برای آشنایی با ضرایب دروس مختلف در هر گروه آزمایشی، ادامه مقاله را مطالعه نمایند. در این قسمت به بررسی ضرایب دروس کنکور ۱۴۰۳ در گروه علوم انسانی می‌پردازیم:

نام درس,ضریب
ریاضی ,6
اقتصاد ,2
زبان و ادبیات فارسی,8
زبان عربی,5
تاریخ و جغرافیا,5
علوم اجتماعی,5
فلسفه و منطق,5
روان‌شناسی,2

داوطلبانی که قصد ورود به گروه علوم تجربی در سال ۱۴۰۳ را دارند، با ضرایب دروس زیر مواجه خواهند شد. در این گروه، زیرگروه‌ها به طور کامل حذف شده و در هر رشته‌ای که داوطلبان می‌خواهند وارد شوند، درس زمین‌شناسی ضریب یک را دارد. ضریب دروس تخصصی کنکور تجربی به شرح زیر است:

نام درسضریب
زمین شناسی1
ریاضی7
زیست شناسی12
فیزیک7
شیمی9

تأثیر دروس در کنکور ۱۴۰۳ در گروه ریاضی و فنی به گونه‌ای است که با توجه به حذف دروس عمومی و تعداد کم دروس اختصاصی در این گروه، با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان به موفقیت قابل توجهی در این رقابت دست یافت. ضرایب دروس کنکور ریاضی و فنی 1403 به شرح زیر است:

نام درسضریب
ریاضی12
فیزیک9
شیمی7

تأثیر ضریب دروس در گروه زبان‌های خارجی نیز در جدول زیر آمده است و تنها یک درس تخصصی در این گروه وجود دارد:

نام درس,ضریب
زبان تخصصی,1

در پایان، ضرایب دروس در گروه هنر به شکل زیر است و آزمون عملی در این گروه یک بار در سال برگزار می‌شود و ضریب آزمون عملی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون لحاظ می‌شود. ضریب دروس کنکور هنر نیز در ادامه بیان شده است:

نام درس,ضریب
درک عمومی هنر,12
درک عمومی ریاضی - فیزیک,5
خلاقیت تصویری و تجسمی,3

جمع بندی

یکی از عوامل کلیدی برای افزایش شانس موفقیت داوطلبان در کنکور ۱۴۰۳، آشنایی با بودجه‌بندی آزمون و ضرایب دروس کنکور می‌باشد که به آنها کمک می‌کند تا به شیوه‌های صحیح مطالعاتی برای شرکت در این آزمون دست یابند.

با توجه به اینکه نظام قدیم کنکور حذف شده است، می‌توانید این بودجه‌بندی‌ها را با مراجعه به دفترچه سؤالات کنکور نظام جدید سال‌های گذشته به دست آورید. در این مقاله تمام این موارد را بررسی کردیم و ضرایب دروس را نیز در قالب جدول بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }