آیدی نوین - کنکور سراسری ۱۴۰۳، راهنمای کامل از ثبت نام تا تغییرات مهم!

کنکور سراسری ۱۴۰۳، راهنمای کامل از ثبت نام تا تغییرات مهم!

کنکور سراسری

مبنا ورود به دانشگاه‌های ایران کنکور سراسری می‌باشد که هم در داخل و هم در خارج ایران برای متقاضیان برگزار می‌شود. هر ساله به منظور شرکت در کنکور داوطلبان اطلاعات خود را در سایت سازمان سنجش برای شرکت در این آزمون ثبت می‌کنند.

موفقیت در این آزمون با استفاده از منابع مطالعاتی مناسب و برنامه ریزی کنکور تضمین شده‌تر است. از جمله تغییرات اخیر می‌توان به تاثیر بسزایی که سوابق تحصیلی در قبولی ها داشته اشاره کرد.
با توجه به اهمیت سوابق تحصیلی در کنکورهای اخیر، با برنامه ریزی درسی درست و اختصاصی می‌توانید تاثیر آن را در کنکور سراسری ۱۴۰۳ خود بیشتر کنید و نتیجه بهتری بگیرید. اگر برای برنامه ریزی کنکور خود به کمک نیاز دارید فرم زیر را پر کنید و برنامه ریزی اختصاصی خود را از مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دریافت کنید:

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

اگر شما هم برای برنامه ریزی درسی خود سردرگم هستید و به تمام قوانین تسلط کافی ندارید بهتر است با پر کردن فرم زیر با خیال راحت این مراحل را به مشاوران رتبه برتر بسپارید:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

 اطلاعات مهم برای داوطلبان آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۳

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۳ را دارند، باید آمادگی و درک دقیقی از مراحل مختلف ثبت نام و شرکت در کنکور داشته باشند. در ادامه به اطلاعات مهمی که داوطلبان باید از آن‌ها آگاه باشند می‌پردازیم.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کنکور سراسری دو دسته هستند: مدارک فردی و مدارک تحصیلی.

مدارک فردی: این مدارک شامل کد ملی، نام و نام خانوادگی و اطلاعات هویتی داوطلب می‌باشد. این اطلاعات باید کامل و بدون هیچ گونه اشتباهی در فرم ثبت نام وارد شود.

مدارک تحصیلی: مدارک تحصیلی شامل معدل دیپلم، کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی است. برای ثبت نام، داوطلبان باید این اطلاعات را نیز در فرم ثبت نام وارد کنند.

وسایل لازم برای شرکت در آزمون

به غیر از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام، داوطلبان باید وسایل ذکر شده را در جلسه کنکور همراه خود داشته باشند. این وسایل شامل:

 • کارت ملی
 • کارت ورود به جلسه
 • مداد
 • پاک کن
 • بطری آب
 • ساعت مچی عقربه ای

کارت ملی یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای شناسایی داوطلبان است و شما باید حتما این کارت را در روز آزمون همراه خود داشته باشید.

زمان برگزاری و تمدید مهلت کنکور ۱۴۰۳

زمان برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۳ در دو نوبت اردیبهشت و تیر ماه خواهد بود. در این کنکور دروس عمومی و زیر گروه‌ها حذف‌ شده‌است و در دو نوبت برگزار خواهد شد و ثبت نام برای هر یک از این دو نوبت امکان‌پذیر است.

زمان ثبت‌نام کنکور سراسری نوبت اول و دوم

زمان ثبت‌نام نوبت اول کنکور 1403 که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگذار می‌شود، از ۲۱ الی ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ است و زمان ثبت‌نام کنکور سراسری نوبت دوم که در در تیر ماه ۱۴۰۳ برگذار می‌شود، از ۷ تا ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ است. همچنین مهلت ثبت‌نام کنکور قابل تمدید است.

شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳

برای شرکت در کنکور سراسری، شرکت‌کنندگان باید شرایط ثبت‌نام را داشته باشند و افرادی که در دوره روزانه سال ۱۴۰۲ و یا در حال تحصیل در دانشگاه‌ها هستند، می‌توانند بدون انصراف از دانشگاه در کنکور شرکت کنند.

مراحل ثبت‌نام کنکور

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش
 • دانلود دفترچه راهنما
 • بررسی شرایط و ضوابط
 • آماده‌سازی مدارک
 • ورود به پروفایل شخصی و تکمیل فرم اینترنتی

راهنمای صحیح برای تکمیل فرم ثبت نام ۱۴۰۳

فرم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ شامل ۵۴‌ بند است که به اطلاعات فردی و تحصیلی داوطلبان می‌پردازد. برای تکمیل صحیح این فرم باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

تکمیل فرم پیش نویس

 • داوطلبان باید ابتدا فرم پیش نویس ثبت نام را تکمیل کنند. بهتر است این فرم را از انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تهیه کنید و اطلاعاتان در آن وارد کنید.

اطلاعات فردی

 • بندهای ۱ تا ۹ فرم ثبت نام به بررسی اطلاعات فردی می‌پردازد. اطلاعات مهم در فرم شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، جنسیت، اطلاعات شناسنامه و کد ملی است.

مدارک تحصیلی

 • بندهای ۱۰ تا ۲۴ به بررسی مدارک تحصیلی داوطلبان می‌پردازد.

سهمیه آزمون

 • بندهای ۲۵ تا ۲۸ مربوط به سهمیه آزمون برای رزمندگان و خانواده‌های آن‌ها است.
 • بندهای ۳۵ و ۳۶ مربوط به استفاده از سهمیه‌های آزمون است.

وضعیت خاص

 • ‌بند ۲۹ مربوط به داوطلبان دارای معلولیت است.
 • ‌بند ۳۰ مربوط به اتباع خارجی است.
 • ‌بند ۳۱ مربوط به داوطلبان چپ دست و بهیار است.

در نهایت، باید به یاد داشت که تکمیل دقیق و صحیح فرم ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ می‌تواند در موفقیت شما نقش بزرگی ایجاد کند. لذا از وقت کافی برای تکمیل آن اطمینان حاصل کنید.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳

معدل تحصیلی یکی از عوامل مهمی است که در نتیجه کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ نقش بسیار مهمی دارد. زیرا معدل برای داوطلبان صرفا ۵۰ درصد تاثیر دارد و این تاثیر قطعی است.

علاوه بر این، سوابق تحصیلی نیز در امتحان سراسری ۱۴۰۳ تاثیر زیادی دارد، به خصوص در قسمت دروس خصوصی. به عنوان مثال، برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، میزان تاثیر معدل برابر با ۴۰ درصد است.

تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم

سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم نیز در امتحان سراسری سال ۱۴۰۳ تاثیرگذار هستند. این تاثیرات به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ درصد است و با تاثیر قطعی محاسبه می‌شوند.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی

آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شامل سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم و سهم نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم است. این دو عامل به ترتیب ۵۰ درصد و ۳۷/۵ درصد از نمره کل سوابق تحصیلی را تشکیل می‌دهند.

ثبت سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳

برای ثبت سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳، داوطلبان باید کد سوابق تحصیلی خود را از سایت مای مدیو آموزش و پرورش دریافت کنند. این کد یکی از مواردی است که باید به دقت پیگیری شود زیرا از این روی به سوابق تحصیلی دسترسی دارید و می‌توانید آن‌ها را ثبت کنید.

مراحل ثبت نام اینترنتی در کنکور ۱۴۰۳

برای ثبت نام در آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۳، داوطلبان باید مراحلی را طی کنند که از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود. این مراحل شامل تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت هزینه ثبت نام است.

کنکور سراسری ۱۴۰۳

 

مراحل ثبت نام از طریق سایت سنجش

داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۳، باید ابتدا به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و فرم ثبت نام را پیدا کنند. این فرم شامل قسمت‌هایی است که باید توسط داوطلب پر شود. این اطلاعات شامل اطلاعات فردی و تحصیلی داوطلب است.

ویرایش اطلاعات ثبت نام

در صورتی که داوطلبان در زمان ثبت نام، اشتباهی رخ دهد، می‌توانند در زمان‌های ثبت نام، تمدید یا مهلت مجدد ثبت نام، ویرایش اطلاعات خود را انجام دهند. این امکان به داوطلبان این امکان را می‌دهد که اطلاعات خود را بررسی و اصلاح کنند تا از صحت اطلاعات ثبت نام خود مطمئن شوند.

تکمیل اطلاعات ثبت نام برای کنکور سراسری ۱۴۰۳

برای تکمیل اطلاعات ثبت نام برای کنکور، تعدادی از مدارک و اطلاعات خاصی مورد نیاز است که داوطلبان باید آن‌ها را در اختیار داشته باشند.

مدارک مورد نیاز

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • عکس ۳*۴ که باید طبق استانداردهای مشخص‌ شده‌ باشد

به عنوان یک نکته مهم، برای داوطلبان غیر ایرانی کد پیگیری ۱۳ رقمی ضروری است که باید آن را در فرم ثبت نام وارد کنند.

اطلاعات تحصیلی مورد نیاز

 • کد مدرسه: که یکی از اطلاعات لازم برای دریافت کد سوابق تحصیلی محسوب می‌شود.
 • معدل کتبی دیپلم: که از میانگین نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم به دست می‌آید.
 • معدل کل دیپلم: که از میانگین معدل سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به دست می‌آید.

با توجه به تصویب تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال گذشته به میزان ۴۰ درصد، معدل کل دیپلم و معدل کتبی دیپلم از اطلاعات مهمی هستند که داوطلبان برای ثبت نام در کنکور نیاز دارند.

نکته: برخلاف ثبت نام کنکور ۱۴۰۰، برای ثبت نام در کنکور ۱۴۰۳ به کد سوابق تحصیلی نیاز نیست.

همچنین برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳، مدرک دیپلم نظام جدید باید حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه دریافت شود. اگرچه شناسنامه عکس‌دار مورد نیاز است، اما در صورت عدم داشتن آن، مشکلی برای ثبت نام وجود ندارد.

نتیجه گیری

در نهایت، داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳ را دارند باید با برنامه ریزی درست و آگاهی از شرایط و قوانین آن برای این مرحله تاثیر گذار آماده شوند. هر چقدر که شما با آمادگی بیشتری برای آزمون سراسری 1403 اقدام کنید و رتبه بهتری بگیرید در زمان انتخاب رشته می‌توانید در رشته و دانشگاه های بهتری قبول شوید.

درک دقیق از مراحل مختلف ثبت نام، زمان برگزاری ، مدارک مورد نیاز و …. همه بخش‌هایی هستند ک توجه به آن‌ها به داوطلب کمک شایانی می‌کند.
همچنین داوطلبان باید در زمینه ثبت نام اینترنتی، ویرایش و ثبت اطلاعات، مهارت کافی داشته باشند.  امیدواریم که با استفاده از این راهنمای کامل، در کنکور سراسری ۱۴۰۳ موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }