آیدی نوین - بهترین منابع شیمی کنکور 1403 + بهترین کتاب تست شیمی

بهترین منابع شیمی کنکور 1403 + بهترین کتاب تست شیمی

بهترین منابع شیمی کنکور

نمره بالا در درس شیمی و همین‌طور درصد بالای شیمی در کنکور برای تمام داوطلبان یک دغدغه خیلی مهم محسوب می‌شود. استفاده از بهترین منابع شیمی کنکور بخشی از یک مطالعه اصولی برای کسب نتایج برتر به شمار می‌رود.

اگر قصد دارید که بهترین منابع تستی دور اول و دوم، جمع بندی، مرور و سؤالات تشریحی را پایه به پایه و به صورت جامع در اختیار داشته باشید و بدانید که کدام منابع را باید برای درس شیمی در نظر بگیرید با ما همراه باشید. در ادامه این بخش از سری مطالب بهترین منابع کنکور تجربی ، بهترین منابع شیمی کنکور را به همراه نکات مهم افزایش درصد و بهترین کتاب تست شیمی معرفی کردیم.

انواع منابع درس شیمی

توجه داشته باشید که منابع درس شیمی متنوع هستند و افرادی که قصد دارند از بهترین منابع شیمی کنکور در برنامه ریزی کنکور خود استفاده کنند باید به مواردی که در ادامه توضیح دادیم توجه کنند.

 1. کتب کمک آموزشی تست دور اول
 2. -کتاب‌های تست دور دوم و پیشرفته
 3. کتاب‌های جمع بندی و مرور
 4. کتب تشریحی امتحان محور و آموزش محور

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور + معرفی منابع رتبه برترها

برای افزایش بازدهی باید منابع درسی را طبق برنامه ریزی مطالعه اصولی استفاده کنید. برای دریافت برنامه ریزی کنکور خود فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

بهترین منابع شیمی کنکور برای دانش آموزان ضعیف

منابع دور اول کتاب‌هایی هستند که برای دانش آموزان ضعیف مناسب هستند و کاملاً مقدماتی هستند. اگر درس شیمی را درصدهای پایین بیست و یا سی در کنکور می‌زنید و یا با خواندن بهترین منابع شیمی را شروع نکردید و می‌خواهید برای کنکور آماده شوید و درصد قابل قبولی از تست‌ها را در کنکور می‌خواهید بهتر است که از این منابع استفاده کنید.

منبع شیمی پایه به پایه خیلی سبز که شامل کتاب شیمی سال یازدهم خیلی سبز و شیمی سال دوازدهم سبز است که هر کدام از این کتاب‌ها یک جلد هستند و درس‌نامه را به طور کامل پوشش می‌دهند و جزو بهترین منابع شیمی برای دانش آموزان ضعیف محسوب می‌شوند، هم درس‌نامه تشریحی و هم درس‌نامه در قالب تست در این کتاب‌ها وجود دارند.

تعداد تست‌های موجود در این کتب کامل هستند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید سؤال‌های شیمی را با درصدهای بالا پاسخ دهید و حتی درصدهای شما را به شصت الی هفتاد درصد نیز می‌رساند و اگر بخواهیم پایه به پایه در نظر بگیریم حجم این کتاب‌ها برای کسانی که بخواهند از تابستان برای مطالعه کتب مربوط به کنکور اقدام کنند مناسب هستند.

بهترین منابع شیمی کمک می‌کنند تا بتوانید درصد خوبی از این درس را برای دستیابی به هدف خود و قبولی در کنکور پاسخ دهید. منبع دیگر که خیلی غنی است و تعداد سؤال‌های تستی زیادی در این منبع وجود دارند کتاب‌های پایه به پایه شیمی مبتکران نام دارد. این منبع از لحاظ سطح‌بندی هم سطح با کتاب خیلی سبز قرار دارد،که نسبت به منبع قبلی کمی حجیم‌تر است، ولی از نظر طراحی ظاهر کتاب از منبع قبلی کمی ضعیف‌تر است.

بسته به سلیقه شما عزیزان کتاب خیلی سبز پایه به پایه خیلی منبع مناسبی برای شما است. اگر برای مقایسه منبع خیلی سبز و کتب مبتکران کنجکاو شدید می‌توانید به کتابخانه حضوری مراجعه کنید و این منابع را بررسی کنید و بر اساس سطح درسی خود یکی از آنها را برای مطالعه در کنکور انتخاب کنید. به این صورت می‌توانید بهترین منابع شیمی را برای گرفتن بهترین درصد در آزمون کنکور سراسری مورد مطالعه قرار دهید.

منابع خیلی سبز به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

منبع مربوط به درس شیمی دهم و یازدهم به صورت دو جلدی و تک جلدی به شما ارائه می‌شوند و کتاب شیمی خیلی سبز دوازدهم به صورت دو جلدی به شما عرضه می‌شود. این کتاب‌های دو جلدی و تک جلدی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و از نظر تعداد سؤال‌های تستی می‌توانند کمی با هم متفاوت باشند.

فقط برای مطالعه کتب دو جلدی و تک جلدی از نظر زمان بندی نیاز دارید که کتاب‌های دو جلدی را در مدت زمان بیشتری مطالعه کنید. اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید بهتر است که کتاب‌های تک جلدی و کم‌حجم‌تر را مطالعه کنید. اما در صورتی که زمان زیادی برای مطالعه دارید به‌عنوان‌مثال از تابستان شروع به مطالعه می‌کنید می‌توانید از منابع دو جلدی استفاده کنید.

 

کتاب شیمی جامع خیلی سبز

1. کتاب شیمی جامع خیلی سبز

در مطالبی ک برای شما شرح دادیم کتاب‌های پایه به پایه خیلی سبز را به شما معرفی کردیم. اکنون ممکن است که برخی از داوطلب‌ها زمان کمتری تا کنکور داشته باشند و قصد دارند که تعداد کمتری تست و درس‌نامه مفهومی و حجم کمتری از بهترین منابع شیمی را برای مطالعه در اختیار داشته باشند تا بتوانند سریع‌تر مطالعات خودشان را تمام کنند. کتاب جامع شیمی خیلی سبز برای این دسته از افراد مناسب است.

درس‌نامه این کتاب کامل است و تعداد تست‌های مناسبی هم در این کتاب وجود دارند. این کتاب چیزی از کتاب‌های پایه به پایه کم ندارد و می‌تواند به نیاز داوطلبان کنکور به خوبی به عنوان یکی از بهترین منابع کنکور پاسخ دهد. از نظر حجمی هم نصف حجم کتاب‌های پایه به پایه خیلی سبز است.

 

منبع کتاب‌های پایه به پایه میکرو طبقه بندی شیمی گاج

2. منبع کتاب‌های پایه به پایه میکرو طبقه بندی شیمی گاج

این کتاب تقریبا جزء بهترین منابع شیمی کنکور محسوب میشود. کتاب‌های گاج دارای سطح خوبی هستند اما کمی خسته کننده‌تر از سایر منابع درس شیمی هستند، اما درس‌نامه کاملی دارد و تعداد تست‌های خوبی دارد که کاملاً جامع است. اما اگر زمان کمی در اختیار دارید می‌توانید از کتاب‌های جامع میکرو طبقه بندی گاج استفاده کنید که شامل درس‌نامه و تست و پاسخ تشریحی است. یک جلد از این کتاب‌ها درس‌نامه و جلد دیگر تست است، در درس‌نامه به طور کامل توضیحات درس ارائه می‌شود و جلد بعدی نیز پاسخ‌های تشریحی است.

 

شیمی پایه به پایه نشر الگو

3. شیمی پایه به پایه نشر الگو

این کتاب هم از نظر سطحی بالاتر است و هم از نظر درس‌نامه خیلی غنی است. شاید بعضی از تست‌های این کتاب برای شما مناسب نباشند اما در کل برخی از نکته‌های موجود در کتاب برای شما کاربردی هستند که این کتاب از سه جلد پایه دهم و یازدهم و دوازدهم نیز تشکیل شده است. این کتاب جزو بهترین منابع شیمی کنکور برای افرادی به شمار می‌رود که در درس شیمی قوی هستند ولی منبع تست ندارند،اما اکنون قصد تهیه یک منبع تست زنی را دارند.

 

شیمی جامع مهر و ماه

4. شیمی جامع مهر و ماه

این منبع یک کتاب بسیار جامع است که حجیم و تک جلدی است و دارای درس‌نامه، تست و پاسخ تشریحی است. این کتاب جزء بهترین منابع شیمی کنکور نخواهد بود و بهتر است که برای کنکور این منبع را مطالعه نکنید،زیرا این منبع بیشتر جنبه این را دارد که اگر تست برای مطالعه شیمی کنکور در اختیار نداشته باشید به سراغ این منبع بروید.

منابع شیمی برای افراد سطح بالا

این منابع برای کسانی که در درس شیمی قوی هستند پیشنهاد میشود:

 1. بهترین منابع شیمی کنکور برای این افراد کتاب نردبام شیمی خیلی سبز است که از نظر درس‌نامه‌ای خیلی مفید است و در قالب پاسخنامه است. سبک سؤالات این کتاب خیلی شبیه سؤالات کنکور است که بسیاری از رتبه برترها این کتاب را مطالعه کرده‌اند،این کتاب سطح بالا تری نسبت به کتاب های گاج دارد، جمع و جور است و به برای افرادی مناسب است که قصد مطالعه درس شیمی برای بار دوم را دارند.
 2. شیمی آی‌کیو گاج منبع بعدی است که جامع است که ویژگی‌های مربوط به منبع قبلی را دارد. از نظر حجمی هم مشابه منبع پیشین است، اما بین این منبع و کتاب نردبام ما کتاب‌های نردبام را به شما داوطلب‌های عزیز توصیه می‌کنیمکه این کتاب هم دو جلدی است.

کتاب‌های امتحان محور

این کتاب‌های برای امتحان‌های تشریحی مناسب هستند. در نظر داشته باشید که سؤال‌های تشریحی از کتاب‌های اصلی و منبع اصلی شما برای امتحانات تعیین می‌شوند. فرمول بیست از انتشارات گاج یکی از این منابع به شمار می‌رود. این کتاب‌ها که یکی از بهترین منابع شیمی کنکور برای حل سؤالات امتحان نهایی هستند. کتاب همراه این منبع کتاب، کتاب شب امتحان‌های خیلی سبز است. اگر کسی بخواهد سؤال‌های تشریحی را اسان و درست پاسخ دهد می‌تواند از این منابع برای مطالعه درس شیمی استفاده کند، که این کتاب‌ها شامل سؤال‌های تستی نمی‌شوند.

کتاب‌های جمع بندی و مرور

این کتاب‌ها به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • مهم‌ترین این کتاب‌ها منبع فصل آزمون خیلی سبز هستند که یک جلد است و تست‌های سطح بالا دارد که برای جمع بندی و مرور مناسب است. حجم این کتاب را تست و پاسخ‌نامه تشکیل داد است و شامل چند سری از آزمون هم می‌شود. کسانی که دور اول و دوم مطالعه را تمام کرده‌اند برای جمع بندی می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.
 • یکی از بهترین منابع شیمی کنکور کتاب موج آزمون نشر الگو است که برای جمع بندی مناسب است که از نظر سطح‌بندی با کتاب خیلی سبز برابری می‌کند. اگر به مقایسه این دو نوع کتاب اقدام کنیم متوجه می‌شوید که کتاب آزمون فصل آزمون خیلی سبز یک منبع بهتر برای جمع بندی و مرور درس شیمی به شمار می‌رود، چون انتشارات خیلی سبز در منبع پایه به پایه نیز خیلی موفقیت‌تر عمل کرده است.
 • کتاب‌های دیگری هم وجود دارند که موضوعی هستند. به‌عنوان‌مثال کتاب مسائل شیمی موضوعی خیلی سبز که شامل حل تست‌های مربوط به قسمت‌های مختلف مسائل شیمی است که از دسته بندی‌های سؤال‌های امتحانی خارج می‌شوند. یک سری درس‌نامه در مورد مسائل شیمی و تست نیز در این کتاب‌ها گنجانده شده‌اند که این کتاب‌ها به خاطر اهمیت مسائل مربوط به شیمی در درس شیمی مورد توجه قرار گرفته است.
 • کتاب مسائل شیمی مینی میکرو طلایی گاج که می‌تواند یکی از بهترین منابع شیمی محسوب شود که تقریباً با کتاب خیلی سبز رقابت می‌کند.
 • یک کتاب موضوعی دیگر هم وجود دارد که کتاب موضوعی حفظیات شیمی نام دارد که هم از انتشارات گاج، انتشارات مهر و ماه و هم از انتشارات خیلی سبز این کتاب را چاپ کرده‌اند، که این منبع هم بسیار مفید و کم حجم است. در این کتاب فقط نکته‌های مهم چاپ شده‌اند، می‌توانیم بگوییم که این کتاب‌ها جیبی هستند و می‌توانید در صورتی که زمان کمی برای مطالعه درس شیمی در کنکور دارید با مطالعه این کتاب مسائل را به طور مجزا مورد مطالعه قرار دهید.

جمع بندی

توجه داشته باشید با وجود کتاب‌های تشریحی در رابطه با درس شیمی باز هم شما نیاز به کتاب‌هایی دارید که دارای سؤال‌های تستی هستند تا بتوانید به تست زنی درس شیمی برای دریافت رتبه بالاتر اقدام کنید. از این رو بهتر است که تمام منابعی که در این صفحه عنوان کردیم را به طور دقیق بررسی کنید و بر این اساس کتاب‌های بی نظیر و بسیار مناسب را برای مطالعه درس شیمی و همین‌طور برای تست زنی در نظر بگیرید.

در کنار کتاب‌های تستی می‌توانید کتاب‌های موضوعی را هم مطالعه کنید، اما توجه داشته باشید که بهترین منابع شیمی به شما عزیزان کمک می‌کنند تا بتوانید درس‌نامه‌ها را به طور دقیق مطالعه کنید، سپس به تست زنی بپردازید در این صورت می‌توانید با سؤال‌های کنکور شیمی به خوبی آشنا می‌شوید.

*باید بدانید که بهترین منابع شیمی کنکور کتاب‌های تست محور رپیتیج هستند که شامل درس‌نامه بر اساس تست‌های خوب و تحلیلی در حد کنکور سراسری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }