فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

اشتباهات رایج کنکوری ها در مطالعه و تست زنی

اشتباهات رایج کنکوری ها در مطالعه و تست زنی

اگر با اشتباهات رایج کنکوری ها در مطالعه و تست زنی آشنا بشویم، آن وقت پی به نقطه ضعف های خودمان هم می بریم. اگر این نکات را رعایت کنی، قبولی دانشگاهت ۱۰۰% می شود. به شما قول می دهم.

با این راهکارها، هم امتحانات رو با موفقیت تموم کن و هم تو کنکور زیر ۱۰۰۰ شو. در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور خانم دنیا گیل آبادی از مشاوران آیدی نوین قرار است اشتباهات رایج کنکوری ها در مطالعه و تست زنی و هم چنین، راه های اصلاح این اشتباهات را به ما آموزش بدن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه ۱۰۰ درصد ۲رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست ۵۰ دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

من دنیا گیل آبادی امروز میخوام به این سوال پاسخ بدم که بهترین روش مطالعه دروس و تست زنی چیه و با اصلاح کدوم اشتباهات به بهترین نتیجه می رسید.

خانم دنیا گیل آبادی فارع التحصیل کارشناسی روانشناسی دانشگاه رازی، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

برای دریافت برنامه ریزی حرفه ای و قبولی تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با خانم گیل آبادی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

چرا با وجود مطالعه در زمان کافی، نتیجه مناسب به دست نمی آید؟

یکی از چیزهایی که در میان سوالات دانش آموزان و حتی دانشجویان، در طی آماده شدن برای آزمون ها زیاد دیده می شود، این مورد است: «چرا با وجود مطالعه در زمان کافی، نتیجه متناسب به دست نمی آید؟» اگر این سوال در ذهن شما هم وجود دارد، این مقاله به شما کمک می کند.
گاهی دانش آموزان و داوطلبان دچار خطاها و اشتباهاتی در تست زنی می‌شوند. این خطاها و اشتباهات از سر عدم دانش نیست. بلکه به علت عواملی است که قابل اصلاح شدن هستند. این اشتباهات باعث از دست رفتن انگیزه داوطلب برای ادامه تست زنی می‌شود.

خطاها و اشتباهات رایج تست زنی

در این قسمت از مقاله، قصد داریم تعدادی از خطاها و اشتباهات رایج تست زنی را ارائه دهیم. دانش آموزان و داوطلبان اگر دچار این اشتباهات هستند، باید به دنبال رفع آن باشند.

گاهی داوطلبان به مطالب درس تسلط ندارند و شروع می‌کنند به تست زدن و متاسفانه موفقیت و نتیجه دلخواه را بدست نمی آورند. در این شرایط، داوطلب، انگیزه خود را از دست می‌دهد و منصرف از تست زدن و مطالعه می‌شود. شاید هم متوجه مشکل شده و شروع به خواندن مباحث درسی بکند. (البته گاهی هم همه را کنار می‌گذارد.)

مشکل در این است که ذهن شما به دنبال چیزی می گردد که در خود ندارد. در صورتی که شما باید مطلب مورد نظر را یاد گرفته و سپس مدتی صبر کنید. سپس شروع به تست زنی کنید، تا ذهن شما بتواند اطلاعات را طبقه بندی کند و در پاسخ گویی به سوالات از آن ها استفاده کند. این بخشی از تست زنی آموزشی است.

تست زنی آموزشی چیست؟

در واقع لازم به ذکر است که تست زنی آموزشی، مجموعه تست هایی است که دانش آموزان در خانه برای خودشان و درقالب آزمون برگزار می‌کنند، تا مهارت تست زنی آنها افزایش پیدا کند.

نکات تست زنی آموزشی برای دانش آموزان

در تست زنی آموزشی درابتدا نیاز به وقت گرفتن و درصد گرفتن نیست. هدف از این نوع تست زنی، فقط یادگیری بهتر مفاهیم درسی و درگیر شدن دانش آموز با تست های مختلف است.

به طور مثال تست های کنکور سال های گذشته و تست های تالیفی استاندارد در برخی از کتاب های کمک آموزشی می تواند در یادگیری و بررسی تست ها بسیار موثر و کمک کننده باشد.

مثلا در یک درس تخصصی بعد از مطالعه یک مبحث باید مثال ها و تمرینات کتاب درسی حتما بررسی شود و بعد شروع به بررسی تست ها ی کتاب کمک آموزشی کنیم و برای چند روز تست ها را تقسیم بندی کنیم.

بهتر است دانش آموزان تست های نکته دار، اشتباه پاسخ داده شده، پاسخ داده نشده و صحیح را مشخص کرده و علامت بزنند، تا چند بار مورد بررسی قرار گیرد.

فایده این کار این است که با بررسی چند باره این تست ها، درک کاملی از تست ها به دست می آید.

اشتباهات تست زنی آموزشی

  • گاهی داوطلب مباحث را بسیار سطحی مطالعه می‌کند و روزهای بعد هیچگونه مروری بر روی مباحث نداشته و این باعث می‌شود که مطالب بسیار سریع فراموش شوند و هیچ تثبیتی صورت نگیرد. در این صورت باز هم داوطلب انگیزه اش را از دست می دهد و تست هارا کنار گذاشته و دیگر کار نمی کند. یا اینکه متوجه مطالعه سطحی خود می شود و برای تثبیت بهتر مطالب درس تلاش می کند. مرور کردن مثل تمرین کردن در باشگاه های ورزشی است. اگر شما نحوه ی حرکت درست را یاد گرفته باشید، این دانش کمکی به شما نمی کند. مگر زمانی که آن حرکت را به دفعات تکرار کنید تا اثرات آن را ببینید .
  • گاهی داوطلب مباحث را بسیار سطحی مطالعه می‌کند و روزهای بعد هیچگونه مروری بر روی مباحث نداشته و این باعث می‌شود که مطالب بسیار سریع فراموش شوند و هیچ تثبیتی صورت نگیرد. در این صورت باز هم داوطلب انگیزه اش را از دست می دهد و تست هارا کنار گذاشته و دیگر کار نمی کند. یا اینکه متوجه مطالعه سطحی خود می شود و برای تثبیت بهتر مطالب درس تلاش می کند. مرور کردن مثل تمرین کردن در باشگاه های ورزشی است. اگر شما نحوه ی حرکت درست را یاد گرفته باشید، این دانش کمکی به شما نمی کند. مگر زمانی که آن حرکت را به دفعات تکرار کنید تا اثرات آن را ببینید .
  • گاهی هم دانش آموزان از راه های درست و صحیح مطالعه آگاه نیستند و دچار خطاهایی می‌شوند. در قسمت دوم مقاله، اشتباهات نحوه ی مطالعه و اصلاح آن ها را به شما آموزش می دهیم.

چند اشتباه رایج مطالعه در زمان کنکور

مطالعه ی نادرست نه تنها باعث آسیب جسمی، ذهنی و روحی می شود؛ بلکه راندمان و بهره وری را هم پایین می آورد. با توجه به تایم کمی که دانش آموزان برای آمادگی کنکور دارند، افزایش راندمان مطالعه، فاکتور بسیار مهمی می باشد.

روش های مطالعه ی اشتباه و راه حل

گر این روش ها در مطالعه شما هست باید اصلاح بشوند:

بلند خواندن:

مطالعه نباید به صورت بلند خوانی باشد. این کار باعث می‌شود که سرعت مطالعه کاهش پیدا کند و زمان زیادی گرفته شده و انرژی زیادی هدر رود. حنجره اذیت می‌شود و این عادت هرجایی جوابگو نیست و بستگی به محیط دارد. مثلا در محیط کتابخانه نمی‌شود بلند خوانی کرد و مکان خصوصی را می طلبد.
برای رفع این عادت، توصیه می‌شود هنگام مطالعه چیزی در دهان خود بگذارید تا نتوانید صحبت کنید.

کلمه خوانی:

خیلی از دانش آموزان درس خواندنشان کلمه کلمه است. دائما به کلمه برمی‌گردند و توجه به مفهوم از یادشان می‌رود. این کلمه کلمه خواندن باعث می‌شود مفهوم را یاد نگیرند و مطالب توی ذهن خوب ثبت نشود.

راه رفتن هنگام مطالعه:

بعضی افراد کتاب را دستشان می‌گیرند و راه می روند و درس می‌خوانند. این کار انرژی زیادی می‌گیرد و تمرکز و توجه را از بین می‌برد و حواس به هرجایی ممکن است پرت شود (به جایی نخورید و یا پاتون روی چیزی نره و یا کی و کجا تغییر مسیر بدین.)

زیاد خواندن:

بعضی از دانش آموزان آنقدر یک مطلب را مطالعه می‌کنند که حفظ بشوند. در صورتی که کنکور با مفهوم مطلب سر و کار دارد نه حفظ کردن. این مفهوم بیشتر با تست اتفاق می افتد. (اونقدر بخونید که روی مطلب مسلط بشید، ولی حفظ تک تک لغات کاری بیهوده است. به جای حفظ کردن به تمرین بیشتر بپردازید.)

وسواس مطالعه:

به طور مثال دانش آموزی که یک فصل از کتاب را روخوانی کرده و با خودش می‌گوید که خوب یاد نگرفتم و باز برگشت می‌زند روی همان فصل قبل. این کار به شدت استرس زاست و راه حلش هم کار کردن تست است که متوجه بشیم مطلب رو فهمیدیم.

مطالعه همراه موسیقی:

این کار باعث آسیب رسیدن به شنوایی و پرت شدن توجه و تمرکز می‌شود. این عادت باعث می‌شود در یک محیط بدون موسیقی، تمرکز کافی وجود نداشته باشد. پس به منظور استفاده حداکثری از تمرکز خود، حتما حتما موسیقی گوش ندهید و نزدیک تلویزیون نباشید.

برای دریافت برنامه ریزی حرفه ای و قبولی تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با خانم گیل آبادی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

راهکارهای افزایش راندمان مطالعه دروس کنکور

فرض کنید با ماشین شخصی تون می خواید به مسافرت برید. اگر از شهرتون تا جایی که می خواین برین، ۷ ساعت راه باشه؛ به ندرت ممکنه ۷ ساعته برسین!

اولینش این که وسط راه باید بنزین بزنین. دومیش این که ممکنه توی ترافیک گیر کنین. سومیش به خاطر خستگی یا صرف غذا یه جا توقف می کنین و…

حالا بیاین چند روش سبقت گرفتن تو درس خوندن رو یاد بگیریم. :-)

۱- آماده کردن ذهن قبل از مطالعه :

باید قبل از شروع مطالعه ذهنی باز و آماده داشته باشید.

۲- از جوگیری بپرهید:

نباید در راستای جبران خطاهای گذشته، اقدام به مطالعه سنگین و وقت گیر کرد. باید فهمید ذهنی که چند وقت از درس و مطالعه دور بوده، نمی‌تواند یک شبه خود را عادت به این سختی دهد.

۳- میزان استراحت و تایم خواب به اندازه مطالعه مهم است:

منطقی است بدن بعد از یک ساعت مطالعه، به یک ربع استراحت نیاز دارد. بهتر است خودمان را عادت بدهیم هنگام مطالعه میز خود را ترک نکنیم.

۴- به اندازه کافی بخوابیم:

هر انسان به طور میانگین نیاز دارد ۶-۸ ساعت خواب داشته باشد و باید بدانیم بدن چه مقدار خواب نیاز دارد.

۵- استرس را فراموش کنید:

گاهی ما استرس داریم از اینکه دوستانمان بیشتر از ما مطالعه می‌کنند و جلوتر از ما هستند. ما باید از این افراد دوری کنیم. (اینکه هر کس چه مقدار مطالعه کرده است، به ما ربطی ندارد. هر کس هدف و ویژگی های خود را دارد. به خصوص حرف زدن با افرادی که خود را بسیار توانمند نشان میدهند، باعث از بین رفتن انگیزه ما و موفقیت آن ها می شود.)

۶- برنامه واحد داشته باشیم و مدام آن را تغییر ندهیم:

ما باید برنامه ثابت و واحد داشته باشیم و شاخه به شاخه نپریم و هی تغییر ایجاد نکنیم.

۷- آزمون و خطا نکنید:

به فکر این نباشید که به صورت تجربی چیزی را یاد بگیرید باید از تجربیات کنکوری های موفق استفاده کنید.(همیشه از تجربیان و نصیحت های افراد مختلف استفاده کنید تجربه کردن همه راه ها هم زمان زیادی میطلبد و هم باعث زیان های زیادی می شود.)

۸- تقلید نکنید:

درست است که باید از تجربیات آدم های موفق استفاده کنیم ولی نباید به صورت تقلید باشد. باید توانایی های خودمان را هم در نظر بگیریم (شما انسان خاصی هستید پس تنها الگو بگیرید و هر روش را با خود هماهنگ کنید مهم است که شما راحت باشید و شیوه خود را با ترکیب همه روش ها و… که یاد گرفته اید بسازید.)

۹- خودتان را دست کم نگیرید‌:

مهمترین چیز در هر هدف اعتماد به خود است باید به توانایی ها و استعداد های خودتان ایمان داشته باشید.

۱۰- تمرکز داشته باشید:

همه عوامل حواس پرتی هنگام مطالعه را باید دور کنیم. مثل رفت و آمد زیاد، سر و صدا، مکان نامناسب، نور ناکافی، موبایل و… هربار که ذهن ما سمت چیزی پرت شود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا دوباره متمرکز شود پس سعی کنید از این عوامل دوری کنید.

۱۱- انگیزه خود را حفظ کنید:

یکی از مواردی که قطعا مطالعه را بی اثر می‌کند و حتی بسیار خسته کننده است مشکل انگیزه است. یعنی ندانیم چرا مطالعه می کنیم. اما زمانی که از مطالعه هدف داریم از انجامش هم لذت می بریم.

۱۲- از مطالعه با خستگی دوری کنید:

ذهن و جسم روی هم اثر می‌گذارند ، گاهی ما به شدت خسته هستیم و این زمان برای مطالعه اصلا مناسب نیست و باعث میشود نتوانیم تمرکز کافی داشته باشیم و این جلوی مطالعه موثر را می گیرد.

۱۳- مرور را فراموش نکنید:

این اشتباه بسیار وحشتناک است چون مطالعه بدون مرور باعث فراموشی می‌شود. بر اساس تحقیقات آقای هرمان ابینگ هاوس بیشترین میزان فراموشی در اولین دقایق بعد از مطالعه رخ می‌دهد. پس باید از این اتفاق جلو گیری شود و یک الگویی برایش در نظر گرفته شود. (مرور بلافاصله بعد از پایان مطالعه) یه روز، سه روز، یک هفته بعد، یک ماه بعد، این الگو باعث می‌شود میزان فراموشی کاهش پیدا کند.

۱۴- پیدا کردن کلمات یا جملات کلیدی:

فقط زیر کلمات کلیدی که در متن هست خط بکشیم که هم سرعت مطالعه بالاتر رود هم موقع مرور گیج نشویم. جملاتی که مهم هستند را به صورت خلاصه در حاشیه کتاب یادداشت کنیم که خوانده شود بسیار کمک کننده هستند.

۱۵- مطالعه نکردن هنگام گرسنگی یا سیری زیاد:

کم آبی و پایین بودن قند خون مشکلات فراوانی چه در یاد گیری و چه در هنگام به خاطرآوردن چیز ها و تست زنی به وجود می آورد. لازم به ذکر است که مصرف شکلات و شیرینی در کوتاه مدت مفید است و قند خون شمارا بالا می برد. ولی استفاده از کربوهیدرات هایی مثل برنج و نان و جو و ماکارانی و… که قند خود را به مرور ازاد میکنند بهتر است. در هنگامی که فرد بسیار غذا خورده، خون بیشتری به سمت معده رفته و خون که حامل های مواد مغذی لازم هستند؛ کمتر به سمت مغز میرود. این گونه یاد گیری در شما افت پیدا می کند .

لازم است اضافه کنم کمک گرفتن از یک فرد توانمند که در این زمینه فعالیت کرده بسیار مفید است .
موفق باشید.

برنامه ریزی کنکور (برنامه ای که 100 درصد تورو 2 رقمی میکنه)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها
اسکرول به بالا