آیدی نوین - بودجه بندی جامعه شناسی کنکور انسانی

بودجه بندی جامعه شناسی کنکور انسانی

بودجه بندی جامعه شناسی کنکور انسانی

بودجه بندی جامعه شناسی رشته انسانی: با بررسی شیوه های مطالعاتی رتبه برتر های کنکور و همینطور نتایج بقیه داوطلبین دوره های گذشته، میشه فهمید داوطلبان از بودجه بندی دروس برای برنامه ریزی استفاده کرده و تونستن با اولویت بندی مناسب به نتایج خوبی برسن. به طور کلی آگاهی از بودجه بندی و توجه به بخش های مهمتر بهت کمک میکنه تا با آگاهی کاملتری در این مسیر قدم برداری. جامعه شناسی جزء درس های آسون رشته انسانیه که به راحتی میشه با برنامه ریزی کنکور مناسب درصد های خوبی ازش گرفت. از این رو بهت توصیه میکنیم همونطور که مشاورین توی جلسات مشاوره کنکور خودشون به اهمیت آشنایی با بودجه بندی درس جامعه شناسی کنکور انسانی اشاره میکنن، توهم بهش توجه کنی و با آگاهی از این درس درصد های بالایی بگیری.

برای طی کردن این مسیر بدون استرس و نگرانی، میتونی روی همراهی تیم آیدی نوین حساب کنی و با استفاده از تجربه‌های ارزشمند مشاورین ما بهترین رتبه کنکور رو به دست بیاری.

دریافت برنامه ریزی اختصاصی برای کنکور

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو خیلی زود دریافت کن و در کنار اون با گرفتن جواب سوالات از رتبه برتر ها، از همین الان پر قدرت به سمت رتبه برتر شدن قدم بردار:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

تأثیر استفاده از بودجه بندی جامعه شناسی کنکور انسانی در سال 1400

همونطور که گفتیم درس جامعه شناسی یکی از راحت‌ترین درس‌های تخصصی گروه آزمایشی انسانی به شمار میره و شمار داوطلبانی که نمره بالایی از تست‌های این درس کسب میکنن چشمگیره. مثلاً در سال 1400، 69 داوطلب تونستن صد درصد سؤالات این درس رو درست جواب بدن؛ همچنین در این سال بیش از هزار نفر امتیاز 80 تا صد درصدی از این درس کسب کردن. این نتایج چشمگیر نشون میده دانش آموزان انسانی علاقه زیادی به این درس دارن و به‌علاوه وقت کافی برای یادگیری مباحثش توی برنامه ریزی کنکور انسانی خودشون گذاشتن.

 

بودجه بندی جامعه شناسی کنکور انسانی تا سال 1401

علوم اجتماعی یا همون جامعه شناسی به‌عنوان ششمین درس و از سؤال 216 تا 235 در دفترچه تخصصی بچه‌های انسانی دیده میشه. شاید در ابتدا واستون سوال باشه که چطور مطالعه کنکوری داشته باشیم و بتونیم این درس رو با درصد های بالا بزنیم. اما باید بدونید که طراحان کنکور برای طراحی 20 تست این درس، از کتاب‌های درسی علوم اجتماعی پایه دهم یازدهم و دوازدهم استفاده میکنن. داوطلبان 15 دقیقه زمان دارن تا به تست‌های درس جامعه شناسی پاسخ بدن. اساتید آیدی نوین با تجزیه‌ و تحلیل تست‌های کنکور در سال‌های متمادی تلاش کردن تا بودجه بندی دقیقی رو برای مباحث این درس مشخص کنن. به صورت کلی بودجه بندی درس جامعه شناسی کنکور انسانی به شرح زیره:

 

بودجه بندی درس جامعه شناسی کنکور انسانی

 

همونطور که مشاهده می‌کنی از 12 درس علوم اجتماعی دهم فقط 2 سؤال طراحی شده که خیلی از داوطلبان رو مجاب میکنه از مطالعه این کتاب صرف‌نظر کنن. اما باید بهت توصیه کنم به هیچ عنوان نباید ده درصد امتیاز تست‌های پایه دهم رو به این راحتی از دست بدی چون راحت‌ترین قسمت تست‌های جامعه شناسی از این کتاب طرح میشه. 15 فصل کتاب علوم اجتماعی پایه یازدهم، 8 تست رو به خودش اختصاص می‌ده و تو میتونی با مطالعه و تست‌زنی کافی، 40 درصد امتیاز این درس رو با جواب دادن به سؤالات این فصل به دست بیاری. و اما از کتاب پایه دوازدهم در سال 1401 بیشترین تعداد تست مطرح شده بود و 50 درصد امتیاز علوم اجتماعی به ده فصل این کتاب مربوط می‌شد.

با توجه به نکاتی که گفتیم به‌راحتی میتونی  برای پاسخ دادن به تست‌های جامعه شناسی که اکثراً ماهیت حفظی دارن با یک هدفگذاری کنکور درست، برنامه‌ریزی کنی و با آمادگی کامل سر جلسه کنکور سراسری حاضر بشی.

 

ضریب درس جامعه شناسی در کنکور انسانی

درس جامعه شناسی تا سال 1401 دارای ضرایب جداگانه‌ای برای هر زیرگروه بود. داوطلبان علاقه‌مند به قبولی در رشته‌های زیرگروه دو و پنج مثل رشته‌های علوم اجتماعی، علوم سیاسی، مددکاری، خبرنگاری، کتابداری و روانشناسی باید بیشتر از بقیه دانش آموزان تلاش میکردن و دانش آموزانی که به رشته‌های حقوق، علوم قضایی، حسابداری، رشته‌های مدیریت و… تمایل داشتن میتونستن کمتر روی این درس حساب باز کنن چون ضریب پایینی برای زیرگروهشون در‌نظر گرفته شده بود.

 

ضریب درس جامعه شناسی قبل از تغییرات سازمان سنجش

 

تغییرات درس جامعه شناسی در کنکور انسانی 1402

با توجه به تغییرات کنکور 1402 سازمان سنجش تلاش کرده تا نتایج عادلانه‌تری برای ورود به دانشگاه به دست بیاد. از تغییرات مهمی که همه دروس ازجمله علوم اجتماعی رو شامل میشه؛ حذف ضریب زیرگروه‌هاست. از امسال همه درس‌ها با ضریبی واحد در تمام زیرگروه‌ها اعمال میشن و داوطلبان گروه‌های مختلف باید به یک اندازه برای هر درس تلاش کنن. در این تغییرات درس جامعه شناسی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه و منطق و عربی با ضریب 5 برای آزمون سراسری در نظر گرفته میشن. قانون دیگه ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده، حذف شدن دفترچه عمومی از تمام گروه‌های آزمایشیه. به‌این‌ترتیب هر گروه باید برای دروس اختصاصی که طی چند دفترچه در اختیارشون قرار داده میشه باهم رقابت کنن.بر اساس این تغییر، درس جامعه شناسی به‌عنوان درس سوم دفترچه اختصاصی شماره یک، در اختیار داوطلبان کنکور انسانی قرار میگیره.همین‌طور تعداد سؤالات این درس از 20 تست به 15 تست کاهش پیداکرده و داوطلبان برای پاسخ به تست‌های دو درس علوم اجتماعی و روانشناسی درمجموع 25 دقیقه زمان دارن.

روش مطالعه درس علوم اجتماعی

درس جامعه شناسی به خاطر ماهیت حفظی که داره باید در بازه‌های زمانی کوتاه مطالعه بشه. دروس حفظی به طور کلی باعث میشن تا بچه ها نیاز به رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه داشته باشن. در این کتاب مباحث هر فصل، ارتباط معنایی خاصی با فصل‌های بعدی ندارن پس برای مطالعه نباید از ابتدای کتاب شروع کنی و تا آخر بری؛ بلکه لازمه بعد از مطالعه دقیق هر درس، خلاصه‌نویسی انجام بدی و از رمزگذاری و نکته برداری برای تسلط بیشتر استفاده کنی. تا زمانی که مطمئن نشدی پاراگراف به پاراگراف هر درس رو یاد گرفتی نباید سراغ درس بعدی بری. به علاوه سعی کن بعد از مطالعه هر چند درس، دوباره خلاصه‌نویسی درس‌های قبل رو مرور کنی تا به خوبی در حافظه طولانی‌مدت جا بگیرن. به‌این‌ترتیب میتونی مطمئن باشی هیچ جمله‌ای از این کتاب رو سر جلسه کنکور فراموش نمی‌کنی و به‌راحتی از عهده هر تست ترکیبی برمیای.

 

سخن پایانی

همونطور که توی این مقاله متوجه شدید، درس جامعه شناسی درس آسونیه که اکثر داوطلبین توی اون درصد های بالایی میزنن. از این رو به توصیه بهترین مشاوران کنکور انسانی، حتما به بودجه بندی این درس توجه کن و از کنارش رد نشو! داشتن مشاور و برنامه ریزی اختصاصی خودت بهت کمک میکنه تا علاوه بر اینکه به سوال چگونه به درس خواندن عادت کنیم به راحتی بتونی پاسخ بدی. رتبه فوق العاده ای هم توی کنکور بگیری. پس همین الان فرم زیر رو پر کن و در کنار مشاورین رتبه برتر آیدی نوین و تضمینی که بابت رتبه برتر شدنت بهت میدن آینده خودت رو تضمین کن! اینو بدون که فرصت ها خیلی زود میگذرن. میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟!

دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو خیلی زود دریافت کن و در کنار اون با گرفتن جواب سوالات از رتبه برتر ها، از همین الان پر قدرت به سمت رتبه برتر شدن قدم بردار:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

سوالات متداول

چند سؤال از درس علوم اجتماعی برای کنکور انسانی مطرح می‌شود؟

در دوره‌های گذشته 20 سؤال از این درس مطرح می‌شد. اما در سال 1402 فقط 15 سؤال در دفترچه تخصصی شماره یک طرح میشه که در این مقاله درباره مدت زمان پاسخگویی به هر تست توضیحاتی رو ارائه دادیم.

بودجه بندی جامعه شناسی چگونه است؟

بر اساس آزمون‌های سال‌های گذشته 10 درصد تست‌ها از کتاب علوم اجتماعی پایه دهم، 40 درصد از کتاب علوم اجتماعی پایه یازدهم و 50 درصد از کتاب علوم اجتماعی پایه دوازدهم مطرح می‌شد.

ضریب درس جامعه شناسی در کنکور 1402 چند است؟

این درس با ضریب 5 در کنکور امسال اعمال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }