فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

پشت کنکور بمونیم یا نه؟ فهرست مزایا و معایب از زبان پشت کنکوری که 2 رقمی شد

پشت کنکور بمونیم یا نه؟ مزایا و معایب پشت کنکور ماندن

اگه کنکورت خراب شده و نمیدونی چیکار کنی پس لیست مزایا و معایب پشت کنکور ماندن رو ببین. پشت کنکوری ها موفق میشن یا یه سال عمرشون رو تلف میکنن؟ تو این مقاله از سری مقالات مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور ، دکتر مریم ناصری، رتبه 62 کنکور و کسی که با پشت کنکور ماندن به پزشکی رسیدن میخوان بطور کامل در مورد این مسئله براتون صحبت کنن و تمام نکات تاریک ذهنتون رو روشن کنن.

نویسنده این مقاله: دکتر مریم ناصری، رتبه 62 کنکور و مشاوره آیدی نوین

مریم ناصری، پزشکی دانشگاه ایران

برای ارتباط مستقیم با خانم دکتر ناصری و دریافت راهنمایی در خصوص پشت کنکور ماندن کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

پشت کنکور ماندن یا نماندن :

هرساله چندین هزار داوطلب در کنکور شرکت میکنند، که تعدادی به هدف خود می‌رسند و عده ای یک یا چند سال دیگر نیز برای هدف خود می‌کوشند. تعدادی این بار موفق شده و عده ای بعد از گذراندن چند سال از عمر با ارزش خود بازهم به خواسته ی دلشان نرسیده و به رشته هایی که شاید در همان سال اول هم پذیرفته میشدند، تن میدهند.اما دلیل این تفاوت چیست؟

جدیت در رسیدن به هدف برای پشت کنکوری ها :

اینکه چرا بعضی از پشت کنکوری ها به هدفشون میرسن و چرا بعضیا نمیرسن رو باید در جدیت آن ها برای هدفشون جستجو کنیم. به عبارتی، پشت کنکوری های موفق از هیچ تلاشی برای تحقق رویاهاشون دریغ نمیکنن.

پیش شرط های پشت کنکور ماندن :

1- تنبل نباشیم :

شاید بپرسید تنبلی چیست ؟ اگر در انجام کاری، همه ی توانمان را به کار نگیریم، یعنی آن زمان تنبلی به ما غالب شده است.

آخرین باری که تنبلی کرده ایم را به یاد بیاوریم. آیا نهایت تلاشمان را کرده بودیم؟ مطمئنا نه. حالا که همین تعریف را میدانیم، حتما بخش اعظمی از مشکلمان حل شده است.

پس اگر میخواهیم تنبل نباشیم، باید در انجام هر کاری همه ی توانمان را به کار بگیریم.

بیایید قبول کنیم که : درس خواندن کاری بس دشوار است. هرکسی بگوید درس خواندن کاری آسان است( بجز عده ای اندک) بنظر من دروغ میگویند.درس خواندن نیاز به استقامت، تلاش و البته اراده دارد!

2- اراده داشته باشیم :

اراده، چیزی است که تحلیل میرود!

ما سه مغز داریم :

  • عاطفی
  • خزنده
  • منطقی

اراده ی ما به خاطر مغز منطقی ما است. و مغز منطقی ما است که اراده را میسازد. اراده یعنی در مسیرسخت همچنان استوار برویم.

مسیر سخت یعنی چه؟

اصلا مگر میشود مسیری سخت باشد؟ به نظر من این جمله بی معنی است. مسیر سخت یعنی مسیری که یا ترسناک است. که این ترس مغز را تحریک میکند. حالا که میترسد، همه ی تلاشش این است ما را منصرف کند.

یا اینکه مسیر خسته کننده است. هیچ جذابیتی ندارد. مثل نشستن سر کلاس کنکور میماند. که حالا مغز عاطفی مان تحریک میشود و ما را از ادامه دادن به مسیر منع میکند. و مغز منطقی فقط تا اندازه ی مشخصی میتواند این بار را تحمل کند. و سپس تسلیم میشود.

نکته اینجا است. ما میخواهیم در مسیر سخت کوش بودن گام برداریم. باید حواسمان به نیاز های هر سه مغزمان باشد.

من فرد منطقی ای هستم. خیلی وقت ها سریع تر رسیدن به اهدافم مهم تر است. تا اینکه در راه رسیدن به آنها لذت ببرم. ولی با این حال برای هدفی مثل کنکور چه سال اول چه سال دوم ترجیح میدهم با مدیریت پیش بروم و به تمام کارهایم برسم! شما هم همینکار را کنید زیرا در غیر اینصورت بعد از مدتی دیگر نمیتوانید  به سفر پرپیچ و خم پشت کنکور ادامه دهید.وبالاخره پشیمان میشوید.

کارهایی برای سخت کوش بودن  :

  • اراده کنیم. برای شروع از مغز منطقی کمک میگیریم، ولی بسیار کم تا خسته نشویم
  • انگیزه داشته باشیم. تا مغز عاطفی به ما نیرو بدهد
  • مدیریت زمان بلد باشیم. چون ما باید کار های خوب زیادی انجام بدهیم

حالا کم و بیش با مفهوم سخت کوشی ، جدیت و تنبلی آشنا شده اید.اگر میخواهید پشت کنکور بمانید باید مطمئن شوید انسان سخت‌کوشی هستید یا حداقل خواهید شد و از اشتباهات گذشته ی خود درس خواهید گرفت.

برای ارتباط مستقیم با خانم دکتر ناصری و دریافت برنامه ریزی و راهنمایی در خصوص پشت کنکور ماندن کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

3- در پشت کنکور سخت کوش باشیم:

گام اول را با اراده برداریم، 50% کار تمام شود!

اول کار باید کمی اراده داشته باشیم. اصلا مهم نیست مسیر چقدر طولانی و چقدر سخت باشد. این جمله معروف را حتما شنیده ایم: طولانی ترین مسیر ها (و سخت ترین کار ها) با اولین قدم شروع میشوند. و برداشتن اولین گام در تنبلی بسیار ساده است. و در عین سادگی معجزه میکند. وقتی میگویم معجزه میکند، یعنی واقعا معجزه میکند.

برداشتن این گام به قانون 5 دقیقه معروف است.

 هر کاری را که میخواهیم انجام دهیم، چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم فقط 5 دقیقه انجام دهیم. بعد از پنج دقیقه اگر دوست نداشتیم ادامه ندهیم.

*در مورد دروسی که به آنها عشق نمی‌ورزید بسیار حائز اهمیت است.شما نمی‌توانید منابع کنکور را تغییر دهید، پس باید خود را وفق دهید.”گفتم که درس خواندن کار آسانی نیست.

مغز خود را به درس خواندن عادت دهید:

مغز سعی دارد هر کاری را به شکل یک عادت در بیاورد.

اگر شما در سال کنکور خود مشکل خاصی نداشته اید، پس احتمالا عادت به درس خواندن در شما آنطور که باید شکل نگرفته است.شروع کنید، مغز شما آماده است آنرا آنطور که میخواهید تربیت کنید تا برایتان کار کند.از عادات سال گذشته ی خود که میدانید تاثیر منفی بر شما داشته اند، دوری کنید (هرکسی در وجود خود میداند که چه چیزی واقعا مانع رسیدن او به خواسته اش شده است )

تهیه لیست از کارهایی که نباید انجام دهید:

یک لیست تهیه کنید و به خود هشدار بدهید که امسال این کار هارا انجام نخواهید داد.

اگر میتوانید تنبلی را از خود دور کرده و انسان سخت کوشی باشید، به پرسش و پاسخ های زیر که شاید بتواند در تصمیم گیری برای پشت کنکور ماندن و شرایط آن کمک تان کنید توجه کنید.

چند سال میتوان پشت کنکور ماند؟

پشت کنکور ماندن برای دختران :

دختران میتوانند هرچند سال که میخواهند پشت کنکور بمانند؛

پشت کنکور ماندن برای پسران :

 اما پسران به دلیل خدمت سربازی دارای محدودیت هایی هستند، میتوانند دو کنکور شرکت کنند، اما بعد از آن باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

البته راه کارهایی مثل ثبت نام در بعضی کدرشته های دانشگاه آزاد و پس از قبولی، انصراف از آن، هست.

آیا در صورت قبولی در رشته های روزانه میتوانیم پشت کنکور بمانیم؟

در مورد کدرشته های سراسری اینکار را نمیتوان انجام داد، پس از ثبت نام در کدرشته های سراسری و قبولی شما از انتخاب کدرشته های روزانه در سال بعدی کنکور محروم خواهید شد. (طبق مصوبات جدید میتوانید از دوره های روزانه نیز انصراف و در کنکور سال بعد شرکت کنید)

پس به طور کلی میتوان گفت چه دختر باشید چه پسر از نظر زمانی محدودیت جدی نخواهید داشت.

برای کنکور امسال بخونم یا سال بعد؟

هیچ تصمیمی بی نقص نیست. پس پشت کنکور ماندن در شرایطی تصمیم صحیحی خواهد بود که مزایای آن از معایبش برای شما بیشتر باشد. در برهه ی زمانی تا کنکور که احتمالا حدود یک یا دو ماه خواهد بود، قطع مطالعه به امید کنکور سال بعد اشتباه ترین تصمیمی خواهد بود که یک دانش آموز کنکوری میگیرد.

چرا باید امسال هم کنکور شرکت کنیم؟

حتی اگر برای این کنکور امید چندانی ندارید، تلاش خود را قطع نکنید ادامه دهید با تمام قوا و هرگز نا امید نشوید، حتی اگر به هدف خود نرسید، سرمایه گذاری فوق العاده ای برای کنکور سال بعد خود کرده اید.پس این فرصت طلایی را ازدست ندهید.

حتی اگر تصمیم گرفتید که حتماً پشت کنکور بمانید، کنکور امسال را شرکت کنید. ودانسته های خود را بسنجید.شرایط کنکور را تجربه کنید. حالا می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری برای سال بعد آماده شوید. تجربه ی شرکت در کنکور و رفتن به جلسه ی کنکور و حالات روانی روز کنکور را دارید. و مواجهه ی دوباره با آن آسانتر خواهد بود.

علاوه بر این، شما با شرکت در کنکور امسال و استفاده از تمام توان خود، فرصت بیشتری برای تصمیم گیری خواهید داشت و با آگاهی بیشتری بین رفتن به دانشگاه و یا پشت کنکور ماندن انتخاب خواهید کرد.

برای ارتباط مستقیم با خانم دکتر ناصری و دریافت برنامه ریزی و راهنمایی در خصوص پشت کنکور ماندن کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

مزایای پشت کنکور ماندن:

بخش پیش شرط ها را دوباره ببینید؛ شما در سال پشت کنکور سختی ها و مزایای خاص خود را خواهید داشت.

1- زمان بیشتر مطالعه برای پشت کنکوری ها:

شما یک فرصت خیلی بزرگ نسبت به بچه های کنکوری آن سال دارید و آن زمان بیشتر شما برای مطالعه است.

2- نداشتن امتحان نهایی:

امتحانات نهایی نخواهید داشت و مدرسه نخواهید رفت. پس زمانی برای مطالعه ی تشریحی ( که در بعضی دروس متفاوت با روش کنکوری و تستی است) زمانی از شما نخواهد گرفت.

البته این نکته را فراموش نکنید که کنکوری ها نیز رقبای تازه نفس هستند و باید جدی باشید تا بتوانید در دور رقابت بمانید.پس از فرصت هایتان به بهترین نحو استفاده کنید.

3- فرصت تمرین و تکرار بیشتر :

شما فرصت تمرین و تکرار بیشتربرای کنکور آینده خواهید داشت. می‌توانید کتاب های تست بیشتری بزنید. نواقص خود را برطرف کنید. نخوانده ها را بخوانید. نقاط ضعف را به نقاظ قوت تبدیل کنید و در مجموع فرصت مطالعه ی بیشتر خواهید داشت.

4- تجربه بیشتر پشت کنکوری ها :

 تجربه ی بیشتری خواهید داشت. شما در سال دوم هم آزمون های بیشتری داده اید پس مشکلات احتمالی تان برای جلسه کنکور کمتر شده است.

5- شناخت خطاها عادات مطالعاتی :

اکثر خطاها و اشتباهات خود را شناختید پس مشکلات کمتری خواهید داشت.(به این شرط که واقعا از اشتباهات گذشته درس بگیرید). از طرفی عادت های مطالعاتی خود را فهمیده اید و برنامه ریزی بهتری خواهید داشت.

6- نیاز کمتر به کلاس های تقویتی:

اگر از کلاس های تقویتی استفاده کرده اید، در سال دوم نیاز کمتری خواهید داشت و جزوه ها و مطالب برای شما حاضرند. پس از نظر شرکت در کلاس و رفت و آمد ناشی از آنها، زمان زیادی ذخیره کرده اید.

معایب پشت کنکور ماندن و سختی های آن :

خب مسلما همونطور که پشت کنکور موندن راحتی و مزایایی داره ، معایب و مشکلات خاص خودش رو هم داره که باید بهش توجه کنید:

1- حرف های دیگران:

حرف های دیگران برای پشت کنکوری ها

عده ای دوستانتان به دانشگاه رفته اند و عده ای شرایط مشابه شما را دارند.باید یاد بگیرید که حرف ها و کارهای دیگران تاثیری بر شما نگذارد.

2- ممکن است شکست بخورید:

با پشت کنکور ماندن ممکن است شکست بخورید

ممکن است سال دوم پیشرفتی در رتبه شما حاصل نشود و حتی افت نیز داشته باشید. مثلا امکان دارد تعداد شرکت کنندگان بیشتر شود و رتبه بدتری کسب کنید.

3- مشکلات پیش بینی نشده برای پشت کنکوری ها :

مشکلات پیش بینی نشده برای پشت کنکوری ها

مشکلات پیش بینی نشده ای در این سال برایتان پیش بیاید. باید آمادگی همه این ها را داشته باشید .

مثلا در کنکور99 که کنکور به تعویق افتاد. کلاس های آموزشی حضوری تعطیل شد. آزمون ها به شکل مجازی برگزار شد. امکان تفریحات خارج از خانه سلب شد و شاید برای عده ای مشکلات جدی تر هم بوده و خود یا خانواده شان بیمار شده باشند و متاسفانه عزیزانشان را ازد ست داده باشند.

4- استرس و بحران های عاطفی برای پشت کنکوری ها:

استرس گرفتن برای کسانیکه پشت کنکور می مانند

به طور کلی شرایطی در جامعه و حتی در جهان حاکم شود که استرس بر خود و خانواده غالب شده و حالت های روانی  معمولی و آرامش از جامعه گرفته شده باشد.

مشکلات شخصی مثل بحران عاطفی، موقعیت ازدواج، بیماری و… پیش بیاید. در این شرایط شما توان استفاده از زمان پیش بینی شده برای درس خواندن را نخواهید داشت. بنابراین ممکن است اوضاع مطابق خواست شما پیش نرود.

5- تغییر در ظرفیت رشته ها و سهمیه ها:

تغییر در سهمیه های کنکور

ظرفیت پذیرش رشته های مورد نظر شما تغییر کند. کم یا زیاد شود. یا سهمیه های موجود کم یا زیاد شوند.

برای ارتباط مستقیم با خانم دکتر ناصری و دریافت برنامه ریزی و راهنمایی در خصوص پشت کنکور ماندن کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

4 توصیه مهم برای پشت کنکوری ها :

به نکات زیر توجه کنید:

1- تهیه چک لیست مزایا و معایب برای شخص شما:

تهیه چک لیست برای پشت کنکور ماندن

تمام عوامل موثر و توانایی های خود را در نظر بگیرید.می‌توانید یک برگه بردارید ، آنرا به دو ستون تقسیم کنید. در یکی مزایا و در دیگری معایب را بنویسید. تمام عوامل را در نظر بگیرید،از جرئی ترین ها تا مسائل جدی‌تر و کلی‌تر .

2- سنجیده عمل کنید:

نسنجیده تصمیم نگیرید پشت کنکور ماندن یک چاقوی دو لبه است.میتواند فرصتی بزرگ یا اشتباهی جبران ناپذیر باشد.

3- با خانواده خود مشورت کنید:

با خانواده ی خود مشورت کنید. شرایط خانواده را نیز در سال آینده در نظر بگیرید.

مثلا ممکن است خواهر یا برادر شما در آستانه ی ازدواج باشند و این مساله میتواند تاثیر زیادی بر کیفیت و کمیت مطالعه ی شما بگذارد.

4- از کنکور امسال دست نکشید.

مهم تر از همه ازکنکور امسال دست نکشید؛ اگر تلاش خود راقطع کنید، سال بعد نیز تلاش کافی را نخواهید کرد.اگر حتی هنوز شروع نکرده اید، از همین لحظه برای کنکور سال موردنظر تلاش کنید؛ شروع کنید، موفقیت منتظر شماست.

تجربه شخصی کسانی که پشت کنکور ماندند :

گوینده که من باشم رتبه‌ی 252 در سال اول و 62 در سال دوم شدم و به دلیل اهداف خاص خودم وزنه ی پشت کنکور ماندن برایم سنگینتر شد. پس خود را باهیچکس مقایسه نکنید .

کنکور تنها راه موفقیت نیست. پس چه مسیر پشت کنکور و چه مسیر دانشگاه در رشته هایی دیگر را انتخاب کردید، از تلاش دست نکشید. هر تصمیمی که گرفتید به آن ایمان داشته باشید و برای  خودتان تلاش کنید.

پشت کنکور ماندن و خدمت سربازی :

سربازی و پشت کنکور ماندن
دوست عزیزی سوالی پرسیدند که من سوال رو برای شما بخون، گفتن من امسال رتبه ی بدی کسب نکردم، رتبه م تقریبا خوب شد ولی احتمال اینکه تو اون رتبه هایی که زدم بیارم 50 – 50 ست. اگر قبول نشم باید نظام وظیفه رو چیکار کنم؟
و اینکه اگر آزاد بدون کنکور بنویسم و بعد جوابا بیاد و قبول نشده باشم می تونم برم آزاد یا خیر؟
استاد مجتبی فاطمی، مدیریت دپارتمان مشاوره موسسه آیدی نوین در فایل صوتی زیر به این پرسش پاسخ دادن:

فقط 2 بار میتوانید پشت کنکور بمانید :

دوست عزیز اول اینکه بچه های کنکوری که پسر هستند و مشکل خدمت سربازی دارن باید این رو  بدونن که دو سال بیشتر نمی تونن پشت سرهم کنکور بدن و بعدش باید اعزام به خدمت بشن اما این ها هم راهکار داره.

راهکار سربازی نرفتن برای پشت کنکوری ها:

افرادی که باید سربازی برن می تونن تا یک بار در محل دانشگاهشون حضور پیدا کنن و از رشته و رشته محلشون انصراف بدن. یعنی اگر امسال قبول نشدی می تونی بری دانشگاه آزاد یا یکی از دانشگاه های بدون کنکور ثبت نام کنی و بعد از اون کد رشته محل انصراف بدی و دوباره توی کنکور سراسری شرکت کنی ولی یک بار بیشتر این کار رو نمی تونی انجام بدی.

ضمنا اگر این رشته ها سراسری نباشن می تونی این کار رو انجام بدی، اگر روزانه باشه اولا سال بعد از انتخاب کد رشته محل های روزانه محروم می شید و در یک صورت توی انتخاب رشته های دیگه مجازید که تا بهمن ماه یا اسفند ماه امسال انصرافت رو از دانشگاه تکمیل کنید

ثبت نام در دانشگاه آزاد برای فرار از سربازی :

و اینکه درمورد دانشگاه آزاد گفتن، دانشگاه آزاد هم کد رشته محل هاش برای اینکه از خدمت سربازی فرار کنی و نری به سربازی مورد خیلی خوبیه و می تونی امتحانش کنی و مشغول به تحصیل بشید تا از خدمت سربازی فارغ بشید و نخواید بلافاصله دفترچه پست کنید و مشمول خدمت سربازی بشید.

برای ارتباط مستقیم با استاد مجتبی فاطمی و حل مشکلات مربوط به سربازی کافیه فرم زیر رو پر کنی و با مشاوران IDNovin در ارتباط باشی :

فرم ارتباط با بهترین مشاوران کنکور IDNovin :

برنامه ریزی کنکور (رشتت رو وارد کن برنامت رو بگیر)

مشاوره کنکور (با طرح رتبه شو IDNovin تضمینی رتبه برتر شو)

بهترین مشاوران کنکور (اسامی 20 مشاور رتبه برتر ایران)

میخوای با سبک درس خوندن رتبه برترا آشنا شی؟

ما تو پیج اینستاگرام با لایو و پست های آموزشی، بطور کاملا رایگان بهت یاد میدیم بهترینِ خودت باشی و بهت کمک میکنیم که خودت رو به رتبه های 2 رقمی و 3 رقمی برسونی. کافیه پیج مارو فالو کنی:

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا