آیدی نوین - پشت کنکور بمونم یا نه؟ مزایا و معایب پشت کنکور ماندن 1403

پشت کنکور بمونم یا نه؟ مزایا و معایب پشت کنکور ماندن 1403

پشت کنکور بمونم یا نه؟ مزایا و معایب پشت کنکور ماندن

پشت کنکور بمونم یا نه؟ سوالی که ذهن اکثر داوطلبان کنکور را بعد از اعلام نتایج به خود درگیر میکند. اگر تصمیم دارید پشت کنکور بمانید به 10 شرط خیلی مهم پشت کنکوری های موفق توجه کنید تا بتوانید تصمیم درست را بگیرید. همچنین میتوانید از مشاوره کنکور کمک بگیرید و شرایط قبولی خود را بسنجید و با توجه به مشورت درست و اصولی پیش بروید.

10 شرط خیلی مهم پشت کنکور ماندن!

هر ساله با توجه به ظرفیت محدود رشته دانشگاه های پرمتقاضی و عدم کسب تراز و رتبه دلخواه، تعداد زیادی از کنکوری ها یک سال پشت کنکور ماندن را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب میکنند، که البته فقط در موارد و شرایطی منجر به موفقیت و قبولی می شود که در ادامه می‌خواهیم این شروط را با شما در میان بگذاریم، تا اگر شما هم به پشت کنکور ماندن فکر میکنید، سال بعدی سال رسیدن به رتبه برتر و رشته و دانشگاه دلخواه شما باشد.

پشت کنکور بمونم یا نه؟

پاسخ به این سوال شاید مسیر زندگی شما را تغییر دهد، استاد مجتبی فاطمی در ویدیو زیر پاسخ داده اند و شروط موفقت در کنکور سال بعد را با شما در میان گذاشته‌اند:

 

تو هم میتونی برای دریافت راهکار ها و برنامه ریزی کنکور رتبه برتر شدن فرم زیر رو پر کنی و منتظر تماس ما باشی:

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی از آیدی نوین

سال های قبل خیلی ها تو آیدی نوین بودن که شرایط تو رو داشتن اونها هم یکسال صبر کردن و از همه مهم تر با برنامه ریزی و پشتکار تلاش کردن و رتبه برتر شدن، میتونی کارنامشونو ببینی:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

بخشی از رتبه های برتر آیدی نوین در کنکور های گذشته (لیست کامل در لینک زیر)

 

مصاحبه با پشت کنکوری آیدی نوینی که رتبه 62 کنکور شد

(خانم دکتر مریم ناصری دانشجوی پزشکی دانشگاه ایران)

سوال: خانم ناصری هر سال تعداد زیادی از بچه ها پش کنکور میمونن و شرایط سخت پشت کنکور موندن رو تحمل میکنن اما فقط تعداد محدودی سال بعد به خواسته شون میرسن دلیل اصلی چیه؟
رتبه 62 کنکور: اینکه چرا بعضی از پشت کنکوری ها به هدفشون میرسن و چرا بعضیا نمیرسن رو باید در جدیت آن ها برای هدفشون جستجو کنیم. به عبارتی، پشت کنکوری های موفق از هیچ تلاشی برای تحقق رویاهاشون دریغ نمیکنن.
سوال: از نظر شما پیش شرط های پشت کنکور موندن چیه؟
رتبه 62 کنکور:
1- تنبل نباشیم
شاید بپرسید تنبلی چیست؟ اگر در انجام کاری، همه ی توانمان را به کار نگیریم، یعنی آن زمان تنبلی به ما غالب شده است. آخرین باری که تنبلی کرده ایم را به یاد بیاوریم. آیا نهایت تلاشمان را کرده بودیم؟ مطمئنا نه. حالا که همین تعریف را میدانیم، حتما بخش اعظمی از مشکلمان حل شده است.
پس اگر میخواهیم تنبل نباشیم، باید در انجام هر کاری همه ی توانمان را به کار بگیریم. بیایید قبول کنیم که : درس خواندن کاری بس دشوار است. هرکسی بگوید درس خواندن کاری آسان است( بجز عده ای اندک) بنظر من دروغ میگویند.درس خواندن نیاز به استقامت، تلاش و البته اراده دارد!
2- اراده داشته باشیم
اراده، چیزی است که تحلیل میرود!
ما سه مغز داریم :
• عاطفی
• خزنده
• منطقی
اراده ی ما به خاطر مغز منطقی ما است. و مغز منطقی ما است که اراده را میسازد. اراده یعنی در مسیرسخت همچنان استوار برویم.
سوال: این مسیر سخت که ازش صحبت میکنید یعنی چی؟
رتبه 62 کنکور: اصلا مگر میشود مسیری سخت باشد؟ به نظر من این جمله بی معنی است. مسیر سخت یعنی مسیری که یا ترسناک است. که این ترس مغز را تحریک میکند. حالا که میترسد، همه ی تلاشش این است ما را منصرف کند.
یا اینکه مسیر خسته کننده است. هیچ جذابیتی ندارد. مثل نشستن سر کلاس کنکور میماند. که حالا مغز عاطفی مان تحریک میشود و ما را از ادامه دادن به مسیر منع میکند. و مغز منطقی فقط تا اندازه ی مشخصی میتواند این بار را تحمل کند. و سپس تسلیم میشود.
نکته اینجا است. ما میخواهیم در مسیر سخت کوش بودن گام برداریم. باید حواسمان به نیاز های هر سه مغزمان باشد.
من فرد منطقی ای هستم. خیلی وقت ها سریع تر رسیدن به اهدافم مهم تر است. تا اینکه در راه رسیدن به آنها لذت ببرم. ولی با این حال برای هدفی مثل کنکور چه سال اول چه سال دوم ترجیح میدهم با مدیریت پیش بروم و به تمام کارهایم برسم! شما هم همینکار را کنید زیرا در غیر اینصورت بعد از مدتی دیگر نمیتوانید به سفر پرپیچ و خم پشت کنکور ادامه دهید. و بالاخره پشیمان میشوید.
سوال: چیکار کنیم که سخت کوش شویم؟
رتبه 62 کنکور:
• اراده کنیم. برای شروع از مغز منطقی کمک میگیریم، ولی بسیار کم تا خسته نشویم
• انگیزه داشته باشیم. تا مغز عاطفی به ما نیرو بدهد
• مدیریت زمان بلد باشیم. چون ما باید کار های خوب زیادی انجام بدهیم
حالا کم و بیش با مفهوم سخت کوشی ، جدیت و تنبلی آشنا شده اید.اگر میخواهید پشت کنکور بمانید باید مطمئن شوید انسان سخت‌کوشی هستید یا حداقل خواهید شد و از اشتباهات گذشته ی خود درس خواهید گرفت.
سوال: پشت کنکور ماندن چه پیش شرط های دیگری دارد؟
رتبه 62 کنکور:
3- در پشت کنکور سخت کوش باشیم:
گام اول را با اراده برداریم، 50% کار تمام شود!
اول کار باید کمی اراده داشته باشیم. اصلا مهم نیست مسیر چقدر طولانی و چقدر سخت باشد. این جمله معروف را حتما شنیده ایم: طولانی ترین مسیر ها (و سخت ترین کار ها) با اولین قدم شروع میشوند. و برداشتن اولین گام در تنبلی بسیار ساده است. و در عین سادگی معجزه میکند. وقتی میگویم معجزه میکند، یعنی واقعا معجزه میکند.
برداشتن این گام به قانون 5 دقیقه معروف است.
هر کاری را که میخواهیم انجام دهیم، چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم فقط 5 دقیقه انجام دهیم. بعد از پنج دقیقه اگر دوست نداشتیم ادامه ندهیم.
*در مورد دروسی که به آنها عشق نمی‌ورزید بسیار حائز اهمیت است. شما نمی‌توانید منابع کنکور را تغییر دهید، پس باید خود را وفق دهید.”گفتم که درس خواندن کار آسانی نیست.
مغز خود را به درس خواندن عادت دهید. مغز سعی دارد هر کاری را به شکل یک عادت در بیاورد.”
اگر شما در سال کنکور خود مشکل خاصی نداشته اید، پس احتمالا عادت به درس خواندن در شما آنطور که باید شکل نگرفته است.شروع کنید، مغز شما آماده است آنرا آنطور که میخواهید تربیت کنید تا برایتان کار کند.از عادات سال گذشته ی خود که میدانید تاثیر منفی بر شما داشته اند، دوری کنید (هرکسی در وجود خود میداند که چه چیزی واقعا مانع رسیدن او به خواسته اش شده است )
تهیه لیست از کارهایی که نباید انجام دهید:
یک لیست تهیه کنید و به خود هشدار بدهید که امسال این کار هارا انجام نخواهید داد.
اگر میتوانید تنبلی را از خود دور کرده و انسان سخت کوشی باشید، به پرسش و پاسخ های زیر که شاید بتواند در تصمیم گیری برای پشت کنکور ماندن و شرایط آن کمک تان کنید توجه کنید.

 

چند سال میتوان پشت کنکور ماند؟

پشت کنکور ماندن برای دختران:

دختران میتوانند هرچند سال که میخواهند پشت کنکور بمانند.

پشت کنکور ماندن برای پسران:

اما پسران به دلیل خدمت سربازی دارای محدودیت هایی هستند، میتوانند دو کنکور شرکت کنند، اما بعد از آن باید به خدمت سربازی اعزام شوند. البته راه کارهایی مثل ثبت نام در بعضی کدرشته های دانشگاه آزاد و پس از قبولی، انصراف از آن، هست. که در ادامه در مورد آن توضیح داده ایم.

آیا در صورت قبولی در رشته های روزانه میتوانیم پشت کنکور بمانیم؟

طبق مصوبه جدید شما در هر صورتی (حتی قبولی در دوره های روزانه) می توانید در کنکور سراسری سال بعد بدون هیچ محدودیتی شرکت کنید.

برای کنکور امسال بخونم یا سال بعد؟

قطعا در صورت برنامه ریزی کنکور صحیح و عملکرد خوب، و درصورتی که بیشتر از 4 ماه ات کنکور سراسری زمان باقی مانده باشد شما شانس زیادی برای قبولی همین امسال دارید، اما حتی در صورتی که برای کنکور سال بعد برنامه ریزی می کنید، جوری در کنکور امسال شرکت کنید که انگار کنکور اصلی شما همین کنکور امسال است.

چرا باید امسال هم کنکور شرکت کنیم؟

حتی اگر برای این کنکور امید چندانی ندارید، تلاش خود را قطع نکنید ادامه دهید با تمام قوا و هرگز نا امید نشوید، حتی اگر به هدف خود نرسید، سرمایه گذاری فوق العاده ای برای کنکور سال بعد خود کرده اید.پس این فرصت طلایی را ازدست ندهید.
حتی اگر تصمیم گرفتید که حتماً پشت کنکور بمانید، کنکور امسال را شرکت کنید. و دانسته‌های خود را بسنجید. شرایط کنکور را تجربه کنید. حالا می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری برای سال بعد آماده شوید. تجربه ی شرکت در کنکور و رفتن به جلسه کنکور و حالات روانی روز کنکور را دارید. و مواجهه ی دوباره با آن آسانتر خواهد بود.
علاوه بر این، شما با شرکت در کنکور امسال و استفاده از تمام توان خود، فرصت بیشتری برای تصمیم گیری خواهید داشت و با آگاهی بیشتری بین رفتن به دانشگاه و یا پشت کنکور ماندن انتخاب خواهید کرد.

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی از آیدی نوین

سال های قبل خیلی ها تو آیدی نوین بودن که شرایط تو رو داشتن اونها هم یکسال صبر کردن و از همه مهم تر با برنامه ریزی و پشتکار تلاش کردن و رتبه برتر شدن، میتونی کارنامشونو ببینی:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

 

مزایای پشت کنکور ماندن

بخش پیش شرط ها را دوباره ببینید؛ شما در سال پشت کنکور سختی‌ها و مزایای خاص خود را خواهید داشت.

1.زمان بیشتر مطالعه برای پشت کنکوری ها:

شما یک فرصت خیلی بزرگ نسبت به بچه های کنکوری آن سال دارید و آن زمان بیشتر شما برای مطالعه است.

2. نداشتن امتحان نهایی:

امتحانات نهایی نخواهید داشت و مدرسه نخواهید رفت. پس زمانی برای مطالعه ی تشریحی ( که در بعضی دروس متفاوت با روش کنکوری و تستی است) زمانی از شما نخواهد گرفت.
البته این نکته را فراموش نکنید که کنکوری ها نیز رقبای تازه نفس هستند و باید جدی باشید تا بتوانید در دور رقابت بمانید.پس از فرصت هایتان به بهترین نحو استفاده کنید.

3. فرصت تمرین و تکرار بیشتر:

شما فرصت تمرین و تکرار بیشتربرای کنکور آینده خواهید داشت. می‌توانید کتاب های تست بیشتری بزنید. نواقص خود را برطرف کنید. نخوانده ها را بخوانید. نقاط ضعف را به نقاظ قوت تبدیل کنید و در مجموع فرصت مطالعه ی بیشتر خواهید داشت.

4. تجربه بیشتر پشت کنکوری ها:

تجربه ی بیشتری خواهید داشت. شما در سال دوم هم آزمون های بیشتری داده اید پس مشکلات احتمالی تان برای جلسه کنکور کمتر شده است.

5. شناخت خطاها عادات مطالعاتی :

اکثر خطاها و اشتباهات خود را شناختید پس مشکلات کمتری خواهید داشت.(به این شرط که واقعا از اشتباهات گذشته درس بگیرید). از طرفی عادت های مطالعاتی خود را فهمیده اید و برنامه ریزی بهتری خواهید داشت.

6. نیاز کمتر به کلاس های تقویتی:

اگر از کلاس های تقویتی استفاده کرده اید، در سال دوم نیاز کمتری خواهید داشت و جزوه ها و مطالب برای شما حاضرند. پس از نظر شرکت در کلاس و رفت و آمد ناشی از آنها، زمان زیادی ذخیره کرده اید.

معایب پشت کنکور ماندن و سختی‌های آن

خب مسلما همانطور که پشت کنکور ماندن راحتی و مزایایی دارد، معایب و مشکلات خاص خودش را هم دارد که باید به آنها توجه کنید:

1. حرف های دیگران:

عده ای دوستانتان به دانشگاه رفته اند و عده ای شرایط مشابه شما را دارند.باید یاد بگیرید که حرف ها و کارهای دیگران تاثیری بر شما نگذارد.

2- ممکن است شکست بخورید:

ممکن است سال دوم پیشرفتی در رتبه شما حاصل نشود و حتی افت نیز داشته باشید. مثلا امکان دارد تعداد شرکت کنندگان بیشتر شود و رتبه بدتری کسب کنید.

3. مشکلات پیش بینی نشده برای پشت کنکوری ها:

مشکلات پیش بینی نشده ای در این سال برایتان پیش بیاید. باید آمادگی همه این ها را داشته باشید.
مثلا در کنکور99 که کنکور به تعویق افتاد. کلاس های آموزشی حضوری تعطیل شد. آزمون ها به شکل مجازی برگزار شد. امکان تفریحات خارج از خانه سلب شد و شاید برای عده ای مشکلات جدی تر هم بوده و خود یا خانواده شان بیمار شده باشند و متاسفانه عزیزانشان را ازد ست داده باشند.

4. استرس و بحران های عاطفی برای پشت کنکوری ها:

به طور کلی شرایطی در جامعه و حتی در جهان حاکم شود که استرس بر خود و خانواده غالب شده و حالت های روانی معمولی و آرامش از جامعه گرفته شده باشد.
مشکلات شخصی مثل بحران عاطفی، موقعیت ازدواج، بیماری و… پیش بیاید. در این شرایط شما توان استفاده از زمان پیش بینی شده برای درس خواندن را نخواهید داشت. بنابراین ممکن است اوضاع مطابق خواست شما پیش نرود.

5. تغییر در ظرفیت رشته ها و سهمیه ها:

ظرفیت پذیرش رشته های مورد نظر شما تغییر کند. کم یا زیاد شود. یا سهمیه های موجود کم یا زیاد شوند.

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی از آیدی نوین

سال های قبل خیلی ها تو آیدی نوین بودن که شرایط تو رو داشتن اونها هم یکسال صبر کردن و از همه مهم تر با برنامه ریزی و پشتکار تلاش کردن و رتبه برتر شدن، میتونی کارنامشونو ببینی:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

 

4 توصیه مهم برای پشت کنکوری ها

به نکات زیر توجه کنید:

1. تهیه چک لیست مزایا و معایب برای شخص شما:

تمام عوامل موثر و توانایی های خود را در نظر بگیرید.می‌توانید یک برگه بردارید ، آنرا به دو ستون تقسیم کنید. در یکی مزایا و در دیگری معایب را بنویسید. تمام عوامل را در نظر بگیرید،از جرئی ترین ها تا مسائل جدی‌تر و کلی‌تر.

2. سنجیده عمل کنید:

نسنجیده تصمیم نگیرید پشت کنکور ماندن یک چاقوی دو لبه است.میتواند فرصتی بزرگ یا اشتباهی جبران ناپذیر باشد.

3. با خانواده خود مشورت کنید:

با خانواده ی خود مشورت کنید. شرایط خانواده را نیز در سال آینده در نظر بگیرید.
مثلا ممکن است خواهر یا برادر شما در آستانه ی ازدواج باشند و این مساله میتواند تاثیر زیادی بر کیفیت و کمیت مطالعه ی شما بگذارد.

4. از کنکور امسال دست نکشید:

مهم تر از همه ازکنکور امسال دست نکشید؛ اگر تلاش خود راقطع کنید، سال بعد نیز تلاش کافی را نخواهید کرد.اگر حتی هنوز شروع نکرده اید، از همین لحظه برای کنکور سال موردنظر تلاش کنید؛ شروع کنید، موفقیت منتظر شماست.

تجربه شخصی کسانی که پشت کنکور ماندند

گوینده که من باشم رتبه‌ی 252 در سال اول و 62 در سال دوم شدم و به دلیل اهداف خاص خودم وزنه پشت کنکور ماندن برایم سنگینتر شد. پس خود را باهیچکس مقایسه نکنید .
کنکور تنها راه موفقیت نیست. پس چه مسیر پشت کنکور و چه مسیر دانشگاه در رشته هایی دیگر را انتخاب کردید، از تلاش دست نکشید. هر تصمیمی که گرفتید به آن ایمان داشته باشید و برای خودتان تلاش کنید.

پشت کنکور ماندن و خدمت سربازی

دوست عزیزی سوالی پرسیدند که من سوال رو برای شما بخون، گفتن من امسال رتبه ی بدی کسب نکردم، رتبه م تقریبا خوب شد ولی احتمال اینکه تو اون رتبه هایی که زدم بیارم 50 – 50 ست. اگر قبول نشم باید نظام وظیفه رو چیکار کنم؟ و اینکه اگر آزاد بدون کنکور بنویسم و بعد جوابا بیاد و قبول نشده باشم می تونم برم آزاد یا خیر؟
استاد مجتبی فاطمی، مدیریت دپارتمان مشاوره موسسه آیدی نوین در فایل صوتی زیر به این پرسش پاسخ دادن:

فقط 2 بار میتوانید پشت کنکور بمانید

کنکوری های پسر فقط دوبار امکان کنکور دادن بعد از فراغت از تحصیل دارند، اما راهکار هایی وجود دارد که امکان چند بار کنکور دادن را برایتان میسر می‌کند.

راهکار سربازی نرفتن برای پشت کنکوری ها

بعد از کنکور دوما عملا امکان کنکور مجدد برای مشمولین خدمت سربازی وجد ندارد، اما شما میتوانید با ثبت نام در یک دانشگاه (آزاد، پیام نور و رشته های غیرمرتبط و…) معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.
بعد از ورود به دانشگاه شما این امکان را دارید که تا پایان دوره تحصیلی کنکور شرکت کنید و در صورت قبولی در کد رشته محل مورد قبولتان از رشته و دانشگاهی که به صورت صوری شرکت کرده اید انصراف دهید.
توجه کنید که شما فقط یکبار می توانید از این امکان استفاده کنید، یعنی بعد از یکبار انصراف از دانشگاه برای بار دوم عملا نمی توانید انصراف دهد و مشمول سربازی می شوید.

فرم دریافت مشاوره و برنامه ریزی از آیدی نوین

سال های قبل خیلی ها تو آیدی نوین بودن که شرایط تو رو داشتن اونها هم یکسال صبر کردن و از همه مهم تر با برنامه ریزی و پشتکار تلاش کردن و رتبه برتر شدن، میتونی کارنامشونو ببینی:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

2 replies on “پشت کنکور بمونم یا نه؟ مزایا و معایب پشت کنکور ماندن 1403”

profile avatarettie گفت:

سلام ممنون بابت محتوای خوبتون.
منم راسیتش رغبتی به کنکور امسال ندارم، چون به خاطر اهمیت امتحان نهایی امسال، خواستم روی اون تمرکز کنم و دو سال پایم خورد به کرونا و کلاسای آنلاین که افت پیدا کردم. تصمیم پشت کنکور موندن داشتم ولی نمیدونستم آیا تاثیری داره یا قوانینی داره.بیشتر فشار خانواده واقعا اذیت کننده س. امیدوارم خانواده‌ها درک کنن که قبول شدن یا نشدن تو کنکور نباید دیدگاه اونارو نسبت به بچه‌شون عوض کنه. با این قوانین و سیستم مزخرف آموزش پرورش و وضیعت تدریس و نگرانی درمورد افکار دیگران و آینده به اندازه کافی با روح و روان ما بازی میکنه. سعی نکنن بدترش کنن. به امید روزهای بهتر برای همه♡

profile avatar گفت:

درود
خوشحالم که از محتوا خوشت اومده
امیدوارم هر تصمیمی که میگیری بهترین اتفاق هارو برات رقم بزنه.
واقعا نیازه که خانواده ها گاهی بیشتر بچه های خودشون رو درک کنن
اما با وجود شماها قطعا روز به روز شرایط و درک جامعه بهتر میشه.
موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }