آیدی نوین - درصد منفی در کنکور

درصد منفی در کنکور

درصد منفی در کنکور

علاوه بر این که ارائه پاسخ‌های صحیح در کنکور نقش مهمی در قبولی شما دارد یک عامل تأثیرگذار دیگر نیز وجود دارد که تعداد پاسخ‌های منفی شما در کنکور است که سبب می‌شود نمره منفی در کنکور دریافت می‌کنید. برای حل این مشکل معمولا مشاور کنکور راه حل هایی را به داوطلبان ارائه می‌دهد که با اجرای آنها از پاسخ غلط جلوگیری کنند.

در این مطلب در رابطه با تأثیر گذاری منفی شدن یک درس در کنکور و در رابطه با شیوه محاسبه درصد دروس در کنکور صحبت می‌کنیم. در نهایت در مورد چگونگی حذف درصد منفی در کنکور اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهیم تا به این صورت از ارائه پاسخ‌های غلط در کنکور امتناع ورزید.

چطور درصد یک درس در کنکور منفی می‌شود؟

همانطور که می‌دانید تأثیر درصد منفی در کنکور در قبولی شما زیاد است. نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور شامل اثرگذاری تست‌هایی هست که درست می‌زنید و همینطور شامل تست‌هایی که غلط می‌زنید است. درصورتی که شما در یک درس به تعداد زیادی از تست‌ها پاسخ غلط بدهید یا تعداد تست‌های غلط شما از 3 برابر تست‌های درست بیشتر باشد درصد آن درس منفی می‌شود.

هرچند شما اگر طبق یک برنامه ریزی کنکور اصولی مطالعه خود را انجام داده باشید دیگر نگرانی برای این تعداد از پاسخ های غلط ندارید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی کنکور جهت افزایش تراز و همچنین انتخاب رشته اصولی فرم زیر را پر کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

تأثیر درصد منفی در نتیجه کنکور

طبیعی است همانطور که درصد مثبت در هر درس بر اساس ضریب‌های دروس در کنکور اهمیت زیادی در قبولی شما دارد نمره منفی در کنکور هم می‌تواند باعث کاهش رتبه شما شود. یعنی اگر شما در یک درس 20 درصد پاسخ مثبت داشته باشید و این موضوع به تراز کل کنکور شما چیزی در حدود 1500 درصد اضافه بکند اگر تست‌های مربوط به همین درس را منفی 20 درصد پاسخ داده باشید منفی 1500 درصد از تراز کل در کنکور کم می‌شود. به این ترتیب است که درصد نمره منفی در کنکور نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی شما عزیزان دارد.

نحوه محاسبه درصد و تراز درصد و تراز در کنکور

نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور برای بسیاری از داوطلب‌ها اهمیت دارد. این افراد می‌توانند درصد هر درس با تعداد پاسخ‌های صحیح ضربدر 3 منهای تعداد پاسخ‌های غلط تقسیم بر تعداد کل سوال ها ضربدر 3 در کنکور را در نظر بگیرند و به محاسبه نمره خود اقدام کنند. تراز در واقع نمره شما در درس‌های مختلف و در مجموع درس‌هایی که به تست‌های آنها پاسخ داده‌اید است. اگر به بررسی تأثیر درصد منفی در کنکور بپردازید متوجه می‌شوید که این موضوع بر روی تراز کل نقش مهمی را ایفا می‌کند.

به طور کلی روش تراز گیری در کنکور سراسری چیز واضحی نیست. اما عواملی که در کاهش نمره منفی در کنکور و تغییر تراز و افزایش تراز به درصدهای درس‌های شما و ضرایب درس‌ها و در نتیجه جامعه آماری مربوط می‌شود. به‌عنوان‌مثال در مورد درس زیست شناسی، تاریخ، ادبیات و سایر درس‌ها در جامعه آماری متوجه می‌شوید که نمره و رتبه سایر داوطلب‌ها چگونه است. این موضوع موجب می‌شود که راحت‌تر بتوانید نمره‌های منفی در آزمون خود را حساب کنید. به این صورت می‌توانید به نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور اقدام کنید.

چطور در کنکور درصد منفی نزنیم؟

همان گونه که می‌دانید درصد منفی در کنکور اهمیت زیادی دارد و این موضوع با اهمیت بدون شک می‌تواند در قبول شدن و یا قبول نشدن شما در این امتحان سراسری تأثیر گذار باشد. از این رو شما برای کاهش نمره‌های منفی در این آزمون باید راهکارهای مختلف و خوبی را در نظر بگیرید تا روند تأثیر درصد منفی در کنکور را به طور اصولی کاهش دهید. برخی از این شیوه‌های کاهش درصد منفی را در این صفحه بیان می‌کنیم:

  • لازم به ذکر اس در صورتی که شما عزیزان همه تست‌های کنکور را پاسخ بدهید بهتر از این است که نصف این تست‌ها را پاسخ بدهید. اگر قصد حذف تأثیر درصد منفی در کنکور را دارید باید مهارت‌های مطالعه خود قبل از آزمون را افزایش بدهید. زیرا کاهش تعداد پاسخ‌های غلط نیازمند داشتن مهارت و توانایی‌های لازم است که با تمرین به دست می‌آورید و مطابق با این موضوع می‌توانید تعداد پاسخ‌های درست و صحیح خود را بالا ببرید و در عوض می‌توانید تعداد پاسخ‌های غلط خود را نیز کاهش بدهید.
  • در صورتی که درسی را پیش از آزمون اصلاً مطالعه نکرده‌اید به هیچ عنوان نباید تست‌های مربوط به این درس را پاسخ دهید. به این دلیل که درصد صفر در آزمون کنکور سراسری بهتر از درصد منفی است. به همین دلیل از پاسخ دادن به سوال های مربوط به دروسی که نخوانده‌اید پرهیز کنید. زیرا این موضوع در نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور شما اثرات بدی را بر جای می‌گذارد.
  • در بعضی مواقع اشتباهات در پاسخ دادن به تست‌های کنکور اجتناب ناپذیر هستند. به این معنی که نمی‌توانید به پیش بینی اشتباهات خود بپردازید و ناگزیر به برخی از تست‌ها پاسخ غلط می‌دهید. این موضوع یک امر کاملاً طبیعی است و امکان دارد که برای هر کسی در امتحان کنکور اتفاق بیفتد. اما یک راه حل وجود دارد. در صورتی که در بین دو گزینه در یک تست شک دارید بهترین کار این است که به طور شانسی و اتفاقی پاسخ خود را ثبت کنید. به این جهت که به میزان 50 درصد این احتمال وجود دارد که پاسخ شما برای این تست صحیح باشد.
  • در پایان باید توصیه کنیم که مقاله مربوط به راهکارهای کاهش پاسخ‌های غلط در کنکورهای آزمایشی مربوط به سال‌ها و دوره‌های قبل را با دقت هر چه بیشتر مورد مطالعه قرار دهید تا به این ترتیب بتوانید به کاهش نمره منفی در کنکور اقدام کنید. به این صورت است که می‌توانید درصدهای خود در درس‌های مختلف در این آزمون را در بالاترین شرایطی که دارد به خوبی حفظ کنید و از افزایش درصد نمره منفی در کنکور نیز به طور مطلوبی اجتناب کنید.

جمع بندی

در این صفحه درباره تاثیر درصد منفی در کنکور اطلاعاتی را ارائه دادیم. توجه داشته باشید که با کاهش نمره منفی در کنکور می‌توانید در رشته‌های دلخواه خود و در دانشگاه‌های معتبر در کشورمان قبول شوید. اما این موضوع مستلزم این است که قبل از شرکت در آزمون کنکور سراسری تمام درس‌های خود را به دقت مطالعه کرده باشید و به انواع تست کنکور مسلط باشید و تست زنی را نیز به نحو احسن انجام داده باشید.

به این صورت می‌توانید به سؤالات کنکور خود به درستی پاسخ‌های مثبت بدهید و از نمره منفی بکاهید. زیرا نمره منفی می‌تواند تأثیر بدی در رتبه بندی شما در کنکور سراسری داشته باشد و رتبه شما را به طور قابل توجهی پایین آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }