معرفی رشته پزشکی:

رشته پزشکی یکی از پرمخاطب‌ترین رشته ها از نظر دانش آموزان در سال کنکور و بین پزشکان شاغل و حتی دانشجویان از نظر درآمد بالای این رشته از میان سه رشته پزشکی، داروسازی و دندون‌پزشکی در طول چندین سال شناخته شده. البته باید بگیم که در چند سال اخیر دندان پزشکی (به علت کمتر بودن دوره تحصیلی) بر پزشکی ترجیح داده می‌شود . برخی جاها رشته پزشکی با عبارت دکتری حرفه‌ای نیز بیان می شود. در این پست از سایت دپارتمان کنکوری IDN به معرفی رشته پزشکی می پردازیم.

پذیرفته شدگان در این رشته به صورت دکترای پیوسته تحصیل خود را می‌گذرونن. این رشته با توجه به اینکه مخاطب زیادی داره پس دانشگاه سراسری، آزاد و همچنین پردیس دانشجو پذیرش می‌کنند. (البته پرمخاطب بودن همیشه به این معنی نیست که با هر رتبه ای بتونیم تو این رشته ها قبول بشیم در ادامه راجب میزان ظرفیت این رشته در تمامی دانشگاه ها صحبت میکنیم)

پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و  حتی دامپزشکی در همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی کشور ایران در مقطع دکترای حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

تعداد واحد های درسی در مقاطع دکتری حرفه ای :

تعداد واحدها در مقاطع دکتری حرفه­ ای از  ۲۰۹ واحد در رشته داروسازی تا ۳۰۰ واحد در رشته پزشکی توسط هر دانشجو پذیرفته شده که باید در طول دوره تحصیل (۶-۸ سال بسته به رشته قبولی) بگذرونن، می باشد . پذیرفته‌شدگان این رشته‌ها، امکان ادامه تحصیل تا دوره تخصصی و حتی فوق‌تخصصی در زمینه خاصی را دارا می‌باشند.

چشم انداز رشته پزشکی :

پزشکی یک علم کاربردی به حساب میاد که هدفش حفظ و بهبود سلامتی، درمان بیماری‌ها و کمک به آسیب‌دیدگان است که این هدف با شناختن بیماری­ها، شناسایی، درمان و جلوگیری از بوجود آمدن آنها محقق می­شود. این رشته در زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد.

خب شاید واسه همه سوال پیش بیاد زیرگروه چیه؟

رشته تجربی چندتا زیرگروه داره؟

ضرایب دروس تو این زیر گروه ها به چه صورتی است ؟

طول مدت تحصیل پزشکی

دوره آموزشی رشته پزشکی بسته به دانشگاه حدودا ۱۴ تا ۱۵ ترم زمان میبرد. البته باید گفت افرادی که درسشون تموم شد، وارد محیط کار نمیشن (چرا!؟)

۱- ۲ سال تعهد خدمت در مناطق محروم برای اخد مدرک مجوز مطب می‌باشید. (پسرها و دخترها هیچکدام از این بند مستثنی نیستن)

۲- ۲ سال نیز امر خدمت سربازی (پسرها) رو در پیش‌رو (البته برای مشمولین خدمت بعد فارغ‌التحصل شدن) دارید.

۳- ۲ تا ۶ سال هم گرفتن تخصص و فوق تخصص ( البته اگه دوست ندارید پزشک عمومی خطاب کنن شما رو ).

 مراحل تحصیل و دروس دانشگاهی رشته پزشکی:

شامل ۴ مرحله از جمله: علوم پایه ، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی می‌باشد.

۱- علوم پایه:

طول این دوره ۲٫۵ سال و شامل دروس علوم پایه، تخصصی و عمومی هم به صورت عملی و هم نظری از جمله : بيوشيمي، بافت شناسي، تشريح ، آناتومی ، فيزيولوژی ، ايمونولوژي ، اپيدميولوژي، روانشناسي، جنين شناسي، تغذيه، ژنتيك، زبان تخصصي، آسيب شناسي عمومي، انگل شناسي، ميكروب شناسي می‌باشد. بعد از اتمام این دوره باید اولین آزمون با عنوان آزمون علوم پایه گذرانده شود تا وارد مرحله بعدی شوید.

۲- مرحله فیزیوپاتولوژی:

هدف از آموزش در اين مرحله عرضه مباحثی است كه بتواند ضمن دادن آگاهی از مباني فيزيولوژيك، دانشجو را نسبت به مكانيزم بيماری­ها و عوامل موثر در آنها و تظاهر بيماری­ها و تشخيص به طريق تحليل‌گرانه آشنا نمايد.

اين دوره شامل ۳۱ واحد درسي است كه دو ترم تحصيلي طول خواهد كشيد. در پايان اين دوره معدل دانشجو از دروس فيزيوپاتولوژي، بايد دست كم  ۱۲باشد، در غير اين صورت دانشجو بايد درسهايي را كه در آنها نمره كمتر از ۱۲ آورده است مجبور به گذراندن مجدد این دروس  خواهد شد . حداكثر مدت مجاز،در مراحل اول و دوم (علوم پايه و فيزيوپاتولوژی) ۵ سال است.

۳- مرحله کارآموزی بالینی (استاژر یا اکسترن ) :

این دوره اولین دوره ای هستش که شما مستقیما با بیمار در ارتباط هستید. هدف از اين مرحله تشخيص بيماری­ها از ديدگاه بالينی و آزمايشگاهی و بدست آوردن توانایی­های لازم در بكار بردن انديشه و استقلال و نتيجه گيری سريع به منظور برخورد منطقی و صحيح با بيمار و طراحی عمليات پيشگيری و درمانی می­باشد.

در چهار بخش اصلي ارائه می گردد عمدتاً مسائل رايج در پزشكي عمومي را شامل ميشود :

كه عبارتند از داخلي، جراحي، زنان و كودكان. در ساير بخشها كه بخشهاي فرعي محسوب ميشوند نيز بيماريهاي شايع در آنها آموزش داده ميشود.

اين دوره شامل ۹۷ واحد درسی که در ۳۰ ماه باید گذرانده شود.

۴-مرحله کارورزی بالینی یا اینترنی:

شامل ۶۴ واحد درسی که در ۱۸ ماه ( سه دوره ۶ ماهه) باید گذرانده شود. هدف از اين مرحله پرورش مهارت­ها و تقويت قدرت تصميم گيری و افزايش اتكاء بنفس و تكميل پرورش انديشه از طريق رويارویی مستقيم كارورز با مسائل بهداشتی و درمانی و واگذار كردن مسئوليت امور بهداشتی – درمانی بعهده او مي باشد.

تعداد واحدهای درسی رشته پزشکی :

تعداد كل واحدهای درسی دوره پزشكی ۲۹۰ واحد است كه شامل ۱۵۲ واحد درسی و ۱۳۸ واحد نشانه‌شناسی، كارآموزی و كارورزی و پايان‌نامه می‌باشد.

بهترین و تاپ‌ترین دانشگاه‌های رشته پزشکی:

جدا کردن دانشگاه های تاپ در چندین  سال اخیر یکم سخت شده چون اکثر دانشگاه ها با توجه به اینکه ظرفیت محدودی در پذیرش دانشجو در این رشته دارن و اکثرا رتبه های برتر هر سال رو پذیرش میکنن اما چندتا دانشگاه که عبارتند از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اصفهان، البرز – كرج و تبریز

مقایسه ظرفیت کلی پذیرش رشته پزشکی و ظرفیت بهترین دانشگاه‌ها در سالهای ۹۶ و ۹۷:

تعداد کل رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی  البرز – كرج دانشگاه علوم پزشکی تبریز
سال ۱۳۹۶ ۴۸۲۸ ۱۶۰ ۲۲۰ ۱۹۲ ۲۱۷ ۱۷۸ ۱۱۸ ۱۸۳
سال ۱۳۹۷ ۴۷۴۶ ۱۸۰ ۲۰۸ ۲۲۰ ۲۰۰ ۱۸۴ ۱۱۷ ۱۷۶

شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی:

ادامه تحصیل یا همان دوره تخصص (آزمون دستیاری) می‌باشد که شامل تخصص چشم پزشکی، زیبایی، جراحی، مغزواعصاب و رادیولوژی و گره کارشناسی علوم پایه و … می‌باشد

بازارکار و وضعیت شغلی رشته پزشکی:

بازار کار رشته پزشکی شامل بيمارستان‌ها، کلينيک ها، درمانگاه‌ها، اورژانس‌ها و کليه مراکز درمانی در بخش های دولتی و خصوصی و تاسیس مطب می­باشد. با وجود اینکه در سال‌های اخیر رشته پزشکی نسبت به گذشته مقداری از رونق خود (به علت طولانی بودن دوره تحصیل) را از دست داده است اما همچنان رشته‌ای پر متقاضی است که از نظر درآمد شغلی و پرستیژ اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارد.

با چه رتبه و درصدهایی می­توان به رشته پزشکی روزانه در دانشگاه های سراسری فکر کرد؟

تعداد زیادی از کارنامه های کنکور در سایت دپارتمان کنکوری IDN قرار گرفته است. برای مشاهده کارنامه های رشته پزشکی روی لینک زیر کلیک کنید :

پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی:

برای ورود به رشته ­های پردیس‌های خودگردان و ظرفیت­ های مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز به پرداخت شهریه می­باشد.