آیدی نوین - چگونه در تابستان درس بخوانیم؟ حفظ مطالعه در کنار تفریح

چگونه در تابستان درس بخوانیم؟ حفظ مطالعه در کنار تفریح

چگونه در تابستان درس بخوانیم

چطور در تابستان درس بخوانیم؟ بازه تابستون برای خیلی از دانش آموز ها به معنای استراحت، تفریح و فراغت از درس خوندن و کتاب های درسیه و خیلی از بچه ها توی این بازه زمانی به کل درس خوندن رو کنار میزارن و به تفریح میپردازن. در صورتی که این بازه زمانی بهترین زمان برای مرور و آمادگی برای پایه بعدی و همینطور کنکو به حساب میاد. دوری از کتاب های درسی در این سه ماه میتونه آسیب های زیادی از جمله فراموشی، عدم تمرکز هنگام شروع سال تحصیلی جدید و عقب افتادن از بقیه بچه ها و هم دوره ای هارو به همراه داشته باشه. توی این مقاله به این نکات مهم به علاوه نحوه موفقیت در برنامه ریزی درسی توی تابستون پرداختیم و مفصل راجبش براتون صحبت کردیم.

 

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت رتبه برتر شدن در کنکور بردار!

 

دلیل درس خوندن تو تابستان

محققین با بررسی وضعیت دانش آموزان در قبل و بعد از تابستون، متوجه شدند که این ماه همیشه هم خوب و مفید نیست! به این دلیل که اکثر دانش آموزانی که تعطیلات تابستونی رو میگذرونن، در طول این مدت اصلا هیچ مطالعه‌ای نمی‌کنند! همین موضوع باعث میشه سه ماه کامل از درس و مطالبی که یاد گرفتند دور باشند و فراموششون کنند! بعد از اینکه زمان مدرسه میرسه، این دانش آموزان با افت تحصیلی شدیدی روبرو میشن و تازه بعد از یکی دو ماه، به قول معروف موتورشون تازه روشن میشه. تازه اونم اگه روشن بشه. خیلی از دانش آموزان به اشتباه فکر می‌کنن که  درس خوندن تو تابستون فقط برای کنکوری‌هاست! اما این درست نیست. همه دانش آموز‌ها در تمام مقاطع تحصیلی باید تو تابستون مطالعه و مرور کتاب‌های درسی رو انجام بدن. البته هیچوقت منظور ما این نیست که شما از تفریح و استراحت خودتون صرف نظر کنید و ۲۴ ساعته درس بخونید. تو میتونی با استفاده از پیشنهاد هایی که بهترین مشاوران کنکور میتونن بهت بدن و با توجه به توانایی و پایه تحصیلیت، برای درس خوندن تو تابستون برنامه ریزی کنی. یه مشاوره تحصیلی خوب، برای هر ساعت از روزت ارزش قائله و قدم به قدم توی برنامه ریزی تحصیلیت در کنارته.  همچنین اگه تو برای درس خوندن تو تابستون، برنامه ریزی همیشگی داشته باشی، برای آماده شدن و درس خوندن برای سال تحصیلی جدید و کنکور هم مشکلی نداری.

 

اهمیت داشتن انگیزه در تابستان

همونطور که خودرو به یه انرژی مثل بنزین یا گاز نیاز داره تا راه بیوفته و پیش بره، دانش آموز هم به انگیزه و اراده نیاز داره تا تو تابستون بتونه درس بخونه. در مرحله اول که میخواییم انگیزه کافی در دانش آموز‌ها برای درس خوندن تو تابستون رو پیدا کنیم، ابتدا باید به سراغ عدم انگیزه‌ها بریم و با ریشه یابی و حل اون‌ها، ذهن رو برای دریافت و پرورش انگیزه آماده کنیم. در واقع با حل مشکل بی انگیزگی، به خودمون کمک میکنیم که بهتر و بیشتر به سمت درس و کتاب بریم. ممکنه گاهی دلیل بی رغبتی و بی انگیزگی نسبت به درس خوندن، استفاده از روش‌های نادرست درس خوندن باشه. اینطوری دانش آموز خیلی زود خسته میشه، چون بازدهی که مد نظرش بوده رو بدست نمیاره و احساس میکنه که داره درجا میزنه. پس بهتره توصیه‌های زیر رو برای مطالعه درست درس ها یاد بگیریم.

چطور انگیزه‌مون رو برای درس خوندن زیاد کنیم؟

در این بخش چند توصیه از طرف بهترین مشاورین مجموعه آیدی نوین، برای بالا بردن انگیزه دانش آموزان برای درس خوندن تو تابستون براتون اوردیم. رعایت کردن این نکات کوچک و ظاهر ساده تغییرات خیلی زیادی در سبک درس خوندن و میزان انگیزت میزاره.

 • در طول روز، تنوع درسی داشته باش و درس‌های متفاوتی رو بخون.
 • درس‌های که دوس داری رو اول از همه بخون تا ادامه درس خوندن رو برات شیرین تر کنه.
 • سعی کن برای درس‌هایی که میخونی، از مثال‌های بامزه و عامیانه استفاده کنی و درس خوندن رو برای خودت لذت بخش تر کنی.
 • در اتاقت چند تا گل داشته باش و با نگاه کردن بهشون انرژی و روحیه بگیری و یا حتی با توضیح دادن درس‌هات برای گل‌ها، درس‌هارو تکرار کن.
 • اتاقت رو همیشه مرتب نگه‌دار.
 • زمان استراحتت، آهنگ‌های شاد و انرژی بخش گوش بده تا برای درس‌های بعدی که قراره بخونی آماده بشی.

 

ساعت مطالعه در بازه تابستان؟

برای تعیین این مسئله که تو تابستون روزی چند ساعت درس بخونیم تا بتونیم مرور کلی درس‌هامون رو انجام بدیم، و هم اینکه به تفریح و استراحت‌مون برسیم، به پایه تحصیلی و میزان تسلط‌مون به دروس بستگی داره. هدف از درس خوندن تو تابستون اینه که مطالب درسی که در سال تحصیلی یاد گرفتیم رو از حافظه کوتاه مدت‌مون به حافظه بلند مدت انتقال بدیم و بتونیم خیلی راحت چالش چگونه به درس خوندن عادت کنیم رو پشت سر بزاریم تا همیشه مطالب یادمون بمونن. با این کار پایه دروس‌مون هم قوی میشه و در ذهن‌مون پایدار میمونه.

ساعت مطالعه در دوران ابتدایی

در دوران ابتدایی، به دلیل حجم کم و سبک درس‌ها، باید هفته ای یک روز تمرین و مرور درس‌ها رو به کمک پدر مادرها انجام داد. البته بر اساس پایه‌شون، بهتره درس ریاضی رو مرور کنند و خوندن و نوشتن رو تمرین کنند، همین براشون کافیه.

ساعت مطالعه در دوران متوسطه اول

در دوران متوسطه اول، دانش آموزها این توانایی رو دارن که خودشون مستقل بتونن مطالعه کنن. برای همین اگه هر هفته، چند ساعت مطالعه و مرور درس‌هاشون رو داشته باشن، مطالب برای همیشه تو ذهنشون باقی میمونه.

ساعت مطالعه در دوران متوسطه دوم و کنکور

با نزدیک شدن به کنکور و بالا رفتن مقطع‌های تحصیلی، قضیه فرق می‌کنه. به هرحال اگر بخوایم منطقی فکر کنیم، داریم به اولین آزمون بزرگ دوران تحصیلی‌مون نزدیک میشیم. همین موضوع باید انگیزه و تلاش‌مون برای درس خوندن رو چند برابر کنه. سال‌های دهم تا دوازدهم، حداقل روزانه سه ساعت مطالعه برای دانش آموزان نیازه، اما سال به سال این ساعات باید افزایش داده بشه تا زمان کنکور. در نهایت که همه دروس رو مطالعه کردند و آماده هستند، روزانه هفت ساعت مطالعه برای آمادگی آزمون کنکور کافی هست.

 

دلایل خستگی هنگام مطالعه در تابستان

 • نداشتن تمرکز کافی در زمان مطالعه

اگر زمانی که میخوای درس بخونی، تمرکز کافی نداشته باشی، زود از درس خوندن خسته میشی. چون ذهن گیرایی کمتری پیدا میکنه و هر چی درس میخونی حس می‌کنی که متوجه نمیشی. دلیلش هم اینه که فکرت همش درگیر مسائل دیگه است و نمیتونی به سمت درس هدایتش کنی.

اگر دچار این مشکل هستی، علاوه بر استفاده از مقاله رفع خستگی هنگام مطالعه میتونی توصیه‌های زیر رو انجام بدی تا بتونی به فکر و ذهنت مسیر بدی.

 • از بازی‌های هوشی استفاده کن تا به ذهنت یاد بدی که بتونه متمرکز بشه.
 • سعی کن خواب کافی داشته باشی، اینطوری در طول روز سرحالی و انرژی کافی برای درس خوندن در روزهای طولانی تابستون رو داری.
 • از ورزش کردن و تفریحت هم باز نمون. گاهی انسان نیاز داره ریکاوری بشه. ورزش‌هایی مثل کوهنوردی و… تفریحات خیلی مفیدی هستن.
 • موسیقی خوب و انگیزشی گوش بده و به حد کافی استراحت کن. علاوه بر بدنت باید به روحیه ات هم برسی و براش وقت بزاری. این توصیه‌ها نه تنها برای تابستون، بلکه برای کل ایام تحصیلیت مفید خواهد بود‌.
 • روش مطالعه دروس کنکور رو اصولی یاد بگیر و به خوبی از نکات این روش ها توی درس خوندنت استفاده کن. اینجوری هم درس خوندن برات راحت تر میشه هم بازدهی بیشتری میگیری.

بعضی از عادت‌های اشتباه وجود دارند که باعث میشن سرعت درس خوندن دانش آموزان پایین بیاد و نتونن خوب درس بخونن. اینطوری سریع از درس و کتاب خسته میشن و به هر بهانه ای، از ادامه مطالعه فرار می‌کنند.

در این بخش چند تا توصیه برای داشتن مطالعه خوب و مفید برات مینویسیم.

 • سعی کن مطالب درسیت رو به صورت مفهومی متوجه بشی و فقط حفظشون نکنی.
 • ابتدا درس رو به صورت کلی بخون تا متوجه اصل موضوع بشی، بعد وارد جزئیات شو و روی مطالب درسی ریز تمرکز کن.
 • با برنامه ریزی دقیق و ساعتی درس بخون. مثلاً با خودت قرار بزار هر درس رو در میزان ساعات مشخصی بخونی و تموم کنی.
 • با تمرکز کامل درس بخون و از مواردی مثل شلوغی اتاق و سرو صدا که تمرکزت رو بهم میریزن دوری کن.
 • بین مطالعه هات، از تفریح‌های مناسبی که دوس داری استفاده کن یا حتی اگه برات مقدوره، برو بیرون و قدم بزن تا یکم هوا بهت بخوره.
 •  همیشه مقداری خوراکی کنارت داشته باش تا ضعف نکنی و درس خوندن برات کسل کننده نباشه. مخصوصا خوراکی‌های شیرین که قند خونت رو تنظیم نگه داره، اما یادت باشه نباید در استفاده ازشون زیاده روی کنی.
 • درس‌هایی که سنگین هستند رو بجای یک ساعت، بیست دقیقه، بیست دقیقه بخون تا ذهنت خسته نشه و گیرایی ذهنت پایین نیاد.
 • به خوابت برس و مثل درس خوندن روش حساس باش.

حتی اگر از برنامه ات عقب افتادی، از استراحت و خواب خودت کم نکن. نداشتن استراحت و خواب کافی باعث میشه هم ذهن خسته ای داشته باشی و هم جسمت خسته باشه.

 

کدوم درس هارو توی تابستان بخونیم؟

جواب دادن این سوال، به پایه و مقطع تحصیلی و میزان تسلط دانش آموز به درس‌هاش بستگی داره. در این بخش با توجه به آمار کلی دانش آموزانی که به موسسه ما مراجعه می‌کنند، لیستی از درس‌های که اکثر دانش آموزان مشکل داشتند و بهتر بود تو تابستون بخونن رو آماده کردیم.

درس های مورد نیاز برای مقطع ابتدایی

پایه اول تا ششم ابتدایی: ریاضی و خواندن نوشتن. البته این عزیزان‌مون باید با کمک پدر و مادرها تمرین و تکرار داشته باشند.

درس های مورد نیاز برای مقطع متوسطه اول

پایه هفتم تا نهم متوسطه اول: درس‌های ریاضی، دستور زبان وگرامر کتاب‌های فارسی، عربی، زبان انگلیسی و در صورت نیاز از درس‌های نگارش انشا بهتره توسط دانش آموزان تمرین و تکرار بشه.

درس های مورد نیاز برای مقطع متوسطه دوم

پایه دهم تا دوازدهم: بحث این دانش آموزان به دلیل نزدیکی شون به ایام کنکور کاملا فرق می‌کنه و باید خودشون بر اساس توانایی‌هاشون تصمیم بگیرند که چه درس‌های رو تمرین تکرار کنند.

 

سخن پایانی

این مطلب که با استفاده از تجربیات مشاوران کنکوری آیدی نوین جمع آوری شده بود، برای آگاهی تو از اهمیت درس خوندن توی تابستون جمع آوری شده بود. داشتن انگیزه و هدف یکی از اصلی ترین گام ها برای رسیدن به موفقیت در تابستون به حساب میاد و بازه حساس و کلیدی برای پیش افتادن از بقیه رقبا محسوب میشه. به علاوه بازه زمانی تابستون فرصت خیلی خوبی برای آمادگی کنکور، بزرگترین و سرنوشت ساز ترین آزمون دوران تحصیلی تو به حساب میاد. پس اگه قصد داری بعد از 12 سال درس خوندن نتیجه زحماتت رو ببینی حتما تابستون رو جدی بگیر و با یه برنامه ریزی درست و اصولی شروع کن. میتونی از برنامه ریزی هایی بهترین مشاوران رتبه برتر آیدی نوین برات آماده میکنن هم استفاده کنی و راهی رو طی کنی که دیگه نیاز به آزمون و خطا نداشته باشه و موفقیت تو اون راه تضمینی باشه. منتظر چی هستی؟ فرم زیر رو پر کن و یه جلسه رایگان با یکی از رتبه برتر های رشته خودت داشته باش تا از خیلی چیز هایی که خبر نداری باخبر بشی! میدونی که همیشه بهترینارو برات آرزو میکنیم؟

دریافت برنامه از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی و شغلی خودت هستی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت رتبه برتر شدن در کنکور بردار!

 

سوالات متداول

آیا داشتن برنامه ریزی در تابستان واجبه؟

اگه قصد دارید به صورت جدی برای آزمون های بزرگی مانند کنکور درس بخونید، بله قطعا لازمه. زیرا درس خوندن با برنامه علاوه بر دادن انگیزه و راندمان بالاتر به زندگی شخصی شما شکل و نظم میده و شما از روند پیشرفت خودتون آگاه هستید و احساس رضایت میکنید.

توی تابستان روزی چند ساعت درس بخونیم؟

بسته به پای تحصیلی شما و میزان زمان باقی مونده تا کنکور  زمان مطالعه شما در تابستون متغیره ولی برای شروع درس خوندن در این بازه اگه فرصت خوبی تا کنکور دارید(بیشتر از یک سال) بهتره با روزی 2 ساعت شروع کنید.

برای شروع مطالعه از تابستان آیا به مشاور نیاز داریم؟

داشتن مشاور در کنار شما علاوه بر اینکه هزینه قابل توجهی هم نیاز نداره، انتخاب بسیار خوب و هوشمندانه ایه. زیرا بودن یک رتبه برتر در کنار شما و نشون دادن مسیری که از مرحله آزمون و خطا رد شده باشه و نتیجه بخش باشه خیلی در آینده شما میتونه تاثیر گذار باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }