آیدی نوین - بهترین منابع فیزیک تجربی کنکور 1401 – معرفی و سطح بندی کتاب های فیزیک

بهترین منابع فیزیک تجربی کنکور 1401 – معرفی و سطح بندی کتاب های فیزیک

بهترین منابع فیزیک تجربی کنکور - معرفی و سطح بندی کتاب های فیزیک

برای فیزیک تجربی از چه منابع و کتاب هایی استفاده کنیم؟ بهترین منابع فیزیک تجربی برای کسب درصد 100 در کنکور چیست؟ برای هر سطح از دانش آموزان چه کتابی مناسبت است؟ در ادامه پست های مربوط به بهترین منابع کنکور تجربی ، برنامه ریزی کنکور و مشاوره تحصیلی برای کنکور دکتر فرزاد سلیمی مشاور آیدی نوین میخوان بطور کامل در مورد تمام منابع فیزیک توضیح بدن. پس با دقت با ما همراه باشید.

نویسنده این مقاله: دکتر فرزاد سلیمی، مشاور آیدی نوین:

فرزاد سلیمی ، پزشکی سمنان

هلو گایز !!! هلو لیدیز اند جنتلمن ، به معرفی منابع فیزیک کنکور 1401 خوش آمدید.

توی این مقاله که بهترین مقاله معرفی منابع فیزیک هستش، میخوایم باهم تک به تک منابع رو باهم بررسی کنیم و ببینیم کدوم منبع برای کی مناسبه. پس همراه من باش تا دچار اشتباه تو خرید منابع کمک درسی فیزیک نشی.

منابع فیزیک تجربی رتبه های برتر کنکور

خیلی از رتبه برترها توی مصاحبه‌هایی که میکنن میگن ما برای فیزیک تجربی فقط کتاب درسی رو خوندیم و با کتاب درسی تونستیم به درصد بالای 80 برسیم. خب دانش آموزی که میاد میگه پس جناب رتبه برتر اگه تونسته با کتاب درسی درصد بالا بیاره منم میتونم. نکته اول اینکه شرایط هرکسی فرق میکنه و توی سال کنکورت باید بهترین تصمیم رو باتوجه به شرایط خودت بگیری و به بقیه توجه نکن.

نکته دومم اینه که به شوآف‌های تبلیغاتی توجه نکن چون توی این سال که کنکور داری هزاران هزار 2 راهی توی مسیر قراره ببینی که خواهشا سعی کن منطقی تصمیم بگیری و به تبلیغات توجه نکن.

سطح بندی دانش آموزان برای تهیه منابع فیزیک تجربی کنکور:

قبل هر چیزی باید بدونید که جزو کدوم دسته هستید و  کجاها ضعف دارید آیا فیزیک تون خوبه؟ توی سال‌های گذشته فیزیک رو خوب خوندی و فهمیدی یا نه؟

دانش آموزان ضعیف در فیزیک تجربی:

دسته اول (درصد فیزیک شون بین صفر تا 30 درصد)  بچه‌هایی هستن که  شاید تازه شروع به خواندن فیزیک کرده باشن و روی متن تمرکز نداشته باشن که در این صورت باید متن کتاب رو بخونید و خوندن متن رو تو برنامه هر روزتون قرار بدین و بعدش برید سراغ درسنامه کتاب کمک درسیتون و تست‌های کمک آموزشی.

دانش آموزان متوسط در فیزیک تجربی:

دسته دوم (درصد فیزیک شون بین 30تا 60) دانش آموزا اینجورین که به متن کتاب تسلط نسبی و متوسط دارن و میدونن اصلا هرفصلی داستانش چیه و درمورد چی صحبت میکنه اما درصدشون توی آزمونا کم میشه.

خب این دسته از بچه‌ها که اتفاقا درصد زیادی از دانش آموزا رو هم تشکیل میدن توی قدم‌های اولیشون نیازی ندارن برن سراغ کتاب درسی و فقط باید به یک درسنامه یک کتاب کمک درسی اعتماد کنند و اونو چندین چند بار بخونند و به تستاش مسلط بشن و کم کم خودشون آماده کنند که روی سرعت عملشون کار کنند و تست‌های چالشی بزنند. که خود همین تسلط و چندین دور خوندن چندین ماه زمان میبره و باید صبر و حوصله به خرج بدید.

دانش آموزان قوی در فیزیک تجربی:

دسته سوم (درصد فیزیک شون بین 60 تا 90) تجربیا از نظر علمی هیچ چیز کمی ندارن و پایه درسی فیزیک شون خیلی خیلی خوبه و حتی مورد داشتیم از خیلی از معلمای فیزیک بهتر بودن و میتونن تدریس کنند. این بچه‌ها فقط باید روی سرعت عملشون کارکنند و تست‌ها زماندار بزنند و از کتاب‌های سنگین و چالشی که در ادامه معرفی میکنیم استفاده کنند تا درصد فیزیک شون بالای 80 تثبیت بشه.

پس قبل اینکه هرکتابی تهیه کنی اول برو سراغ کتاب مدنظرت ببین آیا با شیوه نگارش و درسنامه و سوالاش ارتباط میگیری یا نه.

معرفی بهترین منابع فیزیک تجربی کنکور:

منابع فیزیک تجربی به 2 دسته ی منابع دور اول و منابع دور دوم تقسیم بندی میشن. ابتدا منابع دور اول رو براتون معرفی می کنیم و بعدش میریم سراغ منابع دور دوم.

منابع دور اول فیزیک تجربی:

توی فیزیک هم مثل بقیه درس‌ها کتاب‌ها توی چند دسته تقسیم میشن که الان میخوام بهتون کتاب‌های دور اول یا کتاب‌هایی که درسنامه‌های قوی و کامل درکنار تست‌های آموزشی عالی دارن و میتونن شما رو به درصد 60 الی 70 برسونند رو بهتون بگم.

کتاب های فیزیک تجربی میکروطلایی گاج:

سبک کتاب های تست فیزیک تجربی میکروطلایی گاج:

احتمالا میدونید که موسسه گاج  2 نوع کتاب میکروطلایی و میکروطبقه بندی (نقره‌ای) داره. کتاب میکروطلایی توی 2 جلد هستش که جلد اولش بانک تست دهم، یازدهم و دوازدهم همراه با پاسخ تشریحی هستش و توی جلد دومش درسنامه داره. ویژگی خوبی که کتاب میکروطلایی داره این هستش که موضوعی کار کرده؛ هم درسنامه‌هاش و هم بانک تستش. بچه‌هایی که 1401 کنکور دارن، خیلی خوب میتونن ازش استفاده کنند و نظم ذهنی داشته باشند. پاسخنامه تست‌ها خیلی کامل و جامع هستش و بعضی از تست‌ها با روش‌های مختلفی حل شده.

کتاب های فیزیک تجربی میکروطلایی گاج برای کدام دسته از دانش آموزان مناسب است؟

به عنوان منبع اول کتاب خیلی خوبی هستش بچه‌هایی که تازه شروع به خوندن فیزیک کردن شدیدا توصیه میشه بهشون که این کتاب رو بخونن.

کتاب فیزیک تجربی میکروطبقه بندی گاج:

سبک کتاب های تست فیزیک تجربی میکرو طبقه بندی گاج:

پس دکتر سلیمی کتاب میکروطبقه‌بندی چیه؟

کتاب میکروطبقه بندی فیزیک برای بچه‌هایی توصیه میکنم که هر روز حداقل 2 ساعت فیزیک تو برنامشون دارن و میخوان به درصد بالایی برسن. تستای بیشتری نسبت به میکروطلایی داره و درسنامه‌ها پایه به پایه هستش و دیگه موضوعی نیستش. یک بخشی توی کتاب میکرو طبقه بندی به اسم یک قدم تا 100 وجود داره که تستای حسابی قوی برای دانش آموز گذاشته که برای رسیدن به درصدای بالا حتما باید این تستا رو بزنی.

نقطه ضعف کتاب های فیزیک تجربی گاج:

زیاد نمیشه گفت کتاب گاج بدی خاصی داره؛ ولی اینکه آزمون‌های فصل به فصل توی کتاب نذاشته، من به شخصه یکمی خورد توی ذوقم و دوست داشتم کتاب به این کاملی برای دانش آموزا آزمون هم بذاره برای آمادگی توی آزمون‌های آزمایشی.

یه جمع بندی اگه بخوام برات انجام بدم اینه که کتاب میکرو نقره‌ای کتابی بهتر با درسنامه‌های کامل تر و تستای قشنگ تری نسبت به میکروطلایی هستش؛ پس اگه دنبال رشته توپ توی دانشگاه تاپ هستی؛ برو سراغ فیزیک میکرو نقره‌ای.

کتاب تست فیزیک جامع کنکور تجربی خیلی سبز:

برای اطلاع از مشخصات و خرید کتاب تست فیزیک جامع کنکور تجربی خیلی سبز کافیست روی تصاویر بالا یا لینک های زیر کلیک کنید:

سبک کتاب تست فیزیک جامع کنکور تجربی خیلی سبز:

کتاب خیلی خوب و کاملی هستش. درسنامه‌های قوی ولی با لحن رسمی داره که یکم کتاب رو خشک کرده. توی درسنامش به اندازه کافی مثال زده که شیرفهم بشی. برای دانش آموزی که فیزیکش صفر صفر هستش توصیه نمیشه چون یکم درسنامه‌هاش سنگینه. ترتیب روند درسنامه‌های کتاب معقول هستش و به صلاح دید مولف ترتیب بعضی از سرفصل‌های کتاب جا به جا شده که دانش آموز دوزاریش بیوفته.

درباره‌ی تستا هم بخوام بگم تستای هم سطح کنکورش واقعا عالیه و خوبه و میتونه نیاز دانش‌آموز رو برآورده بکنه. تستاش خیلی متنوع نیست و بخاطر کم شدن حجم کتاب تعداد تستاش کمتره. پس اگه فیزیکت صفره و یا متوسط ضعیف تره برات مناسب نیستش. یک سری تست هم از تمرینای کتاب درسی طرح کرده که کار قشنگی هستش و باعث میشه دانش‌آموز با تمرینای کتاب درسی آشنا بشه.

نقطه ضعف کتاب فیزیک تجربی جامع خیلی سبز:

از ویژگی‌های منفی کتاب اگه بخوام برات بگم اینکه یکمی متن کتاب خشک هستش و خود کتاب هم چون دو رنگ هستش، یکم خسته کننده هستش و مثل کتاب گاج کتاب خیلی سبز هم برای مرور فکری نکرده و تست‌های آزمون‌طور برای دانش آموز درنظر نگرفته.

کتاب های فیزیک تجربی خیلی سبز پایه 2 جلدی + خیلی سبز دوازدهم 2 جلدی

سبک کتاب های فیزیک تجربی 2 جلدی پایه و دوازدهم خیلی سبز:

یه مجموعه کتاب کامله واقعا. هم از نظر تست و هم از نظر درسنامه فوق‌العادس. برای بچه‌هایی که میخوان یه درسنامه روون با لحن صمیمی فیزیک رو شیرفهم بشن و بعدش تستای متناسب و به اندازه کافی بزنن یه کتاب عالی هستش، نسبت به کتاب فیزیک جامع خیلی سبز.

کتاب های فیزیک تجربی 2 جلدی پایه و دوازدهم خیلی سبز برای کدام دسته از دانش آموزان مناسب است؟

برای دانش آموزایی که ضعیف و متوسط هستن و دنبال یه درسنامه اموزشی خیلی خوب و تستای آموزشی مفصل هستن حسابی توصیه ش میکنم. دلیل اینکه این کتاب رو دوست دارم اینکه درسنامه‌ها رو خیلی ریز کرده و نمیاد یهو یه دنیایی از اطلاعات رو بریزه تو مغزت. پایان هر فصل هم یک آزمون گذاشته که برای تستای زماندار میتونی ازش استفاده بکنی.

کتاب های فیزیک تجربی نشر الگو:

سبک کتاب های فیزیک تجربی نشر الگو:

خب انتشارات نشرالگو برای فیزیک متاسفانه کتاب جامع نداره و برای پایه دهم یازدهم یک کتاب سه بعدی داره که آموزشش بیشتر بر اساس تشریحی و آمادگی دانش آموز برای امتحانات نهایی آماده بشن و درکنارش یکمی هم تست بزنن و برای کنکور و ازمون‌های آزمایشی آماده بشن و برن بترکونن. یه کتاب هم جدا کامل برای تست دارند کلی  تست توش هست و دیگه زیاد منبع مناسبی برای بچه‌هایی که پایه ضعیفی دارند حساب نمیشه. تست‌ها تستای باکیفیت و قدری هستن و قدرت تحلیل شما رو بالا میبرن. برای بچه‌هایی که درصد فیزیکشون بالاتر از 50 یا 60 نمیره شدیدا توصیه میکنم که ازاین کتاب استفاده بکنند. خیلی از بچه ها از این کتاب به عنوان منبع دوم مطالعاتی بخاطر تستای سنگینش استفاده میکنند؛ اما اگه فیزیکت متوسط رو به بالا هستش میتونی به عنوان منبع اول هم ازش استفاده کنی.

کتاب های فیزیک تجربی نشر الگو برای کدام دسته از دانش آموزان مناسب است؟

اگه خلاصه بخوام برات بگم این کتاب برای بجه‌هایی که فیزیک خوبی دارند و بیشتر برای تسلط و رسیدن به درصدای بالا تلاش میکنند مناسبه و سطح تستاش حرف ندارن.

کتاب های فیزیک تجربی جامع مهر و ماه:

سبک کتاب های فیزیک تجربی جامع مهر و ماه:

یک کتاب واقعا کامل چه از نظر درسنامه چه از نظر بانک تست اما یکمی سطح درسنامه‌ها و تست‌ها بالاس پس اگه فیزیکت خیلی ضعیفه، توصیه میکنم سراغ این کتاب نیای و سراغ کتابی بری که درسنامه‌های سبک تری داره. انتهای هر فصلش یه آزمون از اون فصل داره که برای مرور اون فصل خیلی کمک کنندس.توی درسنامش مثال به اندازه کافی آورده وفقط درسنامه خالی نیست و این خیلی میتونه به درک مفاهیم بهت کمک بکنه. درسنامه کتاب و تست‌ها خوب طبقه بندی شده و ریز ریز شده که برای طبقه بندی مطالب توی ذهن خیلی خوبه راستی اینم بگم که کتاب 4 جلدی هستش.

بهترین منابع فیزیک تجربی برای دانش آموزان با پایه ی ضعیف:

دکتر سلیمی ما کلا فیزیک نمیفهمیم یا حالمون از فیزیک بهم میخوره چیکار کنیم؟ از چه منبعی استفاده بکنیم؟

برای بچه‌هایی که تو دبیرستان خوب درس نخوندن و مفاهیم اولیه‌ی فیزیک رو بلد نیستن بهتره برن سراغ کتابایی که دانش آموزا رو بیسشون بر اساس تشریحی آموزش میده تا با مفاهیم اولیه‌ی فیزیک آشنا بشن و خیلی ملو و آروم بیان سراغ تست.

کتاب سیر تا پیاز گاج و آموزش شگفت انگیز خیلی سبز رو به این دسته از بچه‌ها پیشنهاد میکنم.

منابع دور اول فیزیک تجربی:

خب اول از همه بهت بگم که اگه کنکوری حرفه‌ای هستی و هرکدوم از منابع بالا رو یک دور خوندی و وقت کافی هم داری میتونی  بری سراغ یک کتاب دیگه از همون منابع دور اول مثلا اگه برای دور اولت میکرو نقره‌ای گاج رو خوندی و تایم و زمان مناسب هم داری میتونی بری سراغ کتاب‌های پایه به پایه نشر الگو ولی اگه نزدیکای کنکورت هستش و تایمت هم کم هستش بیا تا بهت بگم چه کتاب‌هایی مناسبت هستش.

کتاب های فیزیک تجربی سه سطحی قلمچی:

کتاب 4 جلدی هستش و تست‌ها سطح بندی شده هستش و سوالات آزمون‌های سال‌های گذشته قلمچی هستش و تستاش واقعا جون داره و اگه بتونی به تستای کتاب مسلط بشی و تستاش رو حداقل 2 بار بزنی، میتونی درصد بالای خودت رو توی آزمون‌های آزمایشی تضمین کنی. نقطه ضعف کتاب اینه که متاسفانه آپدیت نیستش.

کتاب های فیزیک تجربی نردبام خیلی سبز:

هرپایه یه کتاب جدا داره و جامع نیست. تستاش خیلی سنگینه و بعضی وقتا دیگه میره تو فاز المپیاد و درسنامه جامعی نداره و تا وقتی که فیزیکت پیشرفت نکرده و به درصد 60 نرسیدین بهتون توصیه نمیکنم که از این کتاب استفاده کنید.

کتاب فیزیک تجربی موج آزمون نشر الگو:

برای اطلاع از مشخصات و خرید کتاب های فیزیک تجربی موج آزمون نشر الگو کافیست روی تصاویر بالا یا لینک های زیر کلیک کنید:

یه کتاب قوی با خلاصه‌های کاربردی و آزمون محور که برای هر فصل جدا جدا آزمون داره و آزمون‌های کلی هم زیاد داره که تو روزای نزدیک به کنکور میتونه آمادت بکنه؛ مثل همون مسابقات تدارکاتی که قبلا بهت گفتم. کتاب دو جلدی هستش و یک جلد پایه و یک جلد دوازدهم داره. کتاب اولش یه درسنامه خلاصه‌طور داره که برای یادآوری مطالب خیلی کاربردی هستش و اگه یک فصلی رو یادت رفته باشه، خیلی بهت کمک میکنه.

کتاب فصل آزمون فیزیک جامع تجربی خیلی سبز:

برای اطلاع از مشخصات و خرید کتاب فصل آزمون فیزیک جامع تجربی خیلی سبز کافیست روی تصاویر بالا یا لینک های زیر کلیک کنید:

کتاب تک جلدی هستش. برخلاف موج آزمون اون قسمت درسنامه اولیه رو نداره؛ اما پاسخ نامه تشریحی کتاب خیلی خوبه. سطح تست‌ها یکم بیسیک تر از موج آزمون هستش. خوبی که داره مشخصات و تایم استاندارد بر اساس سختی و آسونی هر آزمونی رو مشخص کرده.

توصیه من کتاب موج آزمون هستش نسبت به فصل آزمون خیلی سبز.

کتاب جمع‌بندی (سیب) فیزیک تجربی کنکور مهر و ماه:

برای اطلاع از مشخصات و خرید کتاب جمع‌بندی (سیب) فیزیک تجربی کنکور مهر و ماه کافیست روی تصاویر بالا یا لینک های زیر کلیک کنید:

یه کتاب خیلی کاربردی که خیلی خلاصه و جمع و جور فرمولا رو برات مرور کرده و از هر تیپ تستی هم یک تست گذاشته. خیلی کتاب خوبیه. بعد از عید که میشه چون حجم مطالب زیاده، شما احساس فراموشی میکنید و حس میکنید تموم فرمولا یادتون رفته، میتونی توی تایم کم مرور کنی.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

فیزیک تجربی سامانه رپیدیو آیدی نوین:

آموزش فیزیک تجربی با رپیدیو :

توی فیزیک ریپیدیو سعی شده تمام حالت تیپ تست‌ها و فرمولا توی هر فلش کارتی قرار داده بشه و با کادر نکته‌ی هر فلش کارت اون کارت توضیح داده بشه. به عنوان یک منبع کامل برای پیش خوانی و مرور حسابی خیلی میتونه بهت کمک کنه. توی رپیدیو هر فلش کارت 6 تا لامپ داره که معنیش اینه شما باید هر فلش کارت رو 6 بار اموزش ببینی و مرور کنی. فیزیک رپیدیو یه ویژگی مثبتی که داره هم بصورت مبحثی میتونی فلش کارتا رو مرور کنی و هم بصورت پایه به پایه و هیچ نکته‌ای از قلم نیوفتاده.

سطح بندی فیزیک تجربی رپیدیو:

فیزیک رپیدیو در دو سطح متوسط و پیشرفته تهیه شده که نیاز همه بچه‌ها چه دسته 1 یا 2 یا 3 رو مرتفع میکنه.

با رپیدیو به تست زدن فیزیک هم نیاز داریم؟

خیلی از بچه‌ها میپرسن که آیا اگه فیزیک رپیدیو رو بزنیم دیگه نیازی به تست نداریم؟ باید به این بچه‌ها بگیم که رپیدیو فلش کارت هستش اما تست نیست. هر فلش کارت میتونه یک گزینه از یک تست باشه و تکرار و مرور اون فلش کارت با الگوریتم و هوش مصنوعی سامانه دیگه نگرانی بابت فراموشی نمیمونه.

فیزیک رپیدیو مناسب چه دانش آموزانی است؟

دانش آموزان دسته اول و دوم میتونند از سطح متوسط فیزیک استفاده کنند و دانش آموزان دسته سوم میتونند از سطح پیشرفته که تمامی نکات ترکیبی فیزیک رو شامل میشه استفاده بکنند.

سخن آخر در انتخاب بهترین منبع فیزیک تجربی کنکور نظام جدید:

ببیند بچه‌ها همه این کتاب‌ها هرکدوم ویژگی‌های خودشون رو دارند و هرکدوم مطمئنا نقاط ضعفی هم دارند. اما این شما هستید که تصمیم میگیرید با کدوم کتاب راحت هستید و با سبک کدوم کتاب بیشتر حال میکنید.

اهمیت کتاب درسی فیزیک تجربی نظام جدید:

استراتژی مطالعه تون رو مشخص کنید هرکتابی رو که انتخاب کردید به هیچ عنوان کتاب درسی رو دور نندازید و منبع و رفرنس اصلیتون کتاب باشه و سعی کنید نکاتی که از درسنامه‌ها و یا تست ‌ها به دست میارید رو وارد کتاب کنید و کتاب رو تبدیل به یک منبع کامل برای خودتون کنید که توی دور‌ه ها و مرور‌های بعدی از منبعی که به دست خودتون کامل شده و نویسندش خودتون هستید استفاده کنید.

از مشاور خود کمک بگیرید:

تصمیم بگیرید که قراره برای درس فیزیک تون چه برنامه‌ای داشته باشید و توجه کنید که توی دسته بندی دانش آموز‌ها جزو کدوم دسته هستید و اگه خودتون نمیتونید تصمیم بگیرید حتما از یک مشاور کاربلد مشورت بگیرید.مشاوری که با توجه به شرایط شما و شناختی که از همه این کتابا داره بهترین تصمیم رو برای شما بگیره و شماهم با همون تصمیم گازشو بگیرید به سوی موفقیت.

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و معرفی کامل منابع کافیه فرم زیر رو پر کنی و با دکتر سلیمی و بهترین مشاوران کنکور IDNovin در ارتباط باشی :

فرم دریافت برنامه و معرفی منابع توسط مشاوران IDNovin :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }