آیدی نوین - شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از طرح وزارت بهداشت، برای رشته‌های خاص طراحی و برنامه ریزی شده است. این طرح دارای شرایطی است، که شما می‌توانید با بررسی این شروط، معافیت خودتان را از طرح‌های درنظر گرفته شده اعلام کنید. عموماً بهتر است در ارتباط با رشته‌های پزشکی و پرستاری از قوانین و نکات مربوط به معافیت از طرح‌های وزارت بهداشت مطلع باشید، تا با مشکل یا مسئله‌ای مواجه نشوید.

اگر شما از داوطلبانی هستید که هنور کنکور نداده‌اید و در حال مطالعه رشته ها و شرایط مختلف هستید تا برای انتخاب رشته خود تصمیم بگیرید به شما توصیه می‌کنیم حتما مقاله مشاوره انتخاب رشته کنکور را مطالعه کنید.

حتی اگر رشته شما از نظر وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی، در طرح‌های اجباری قرار می‌گیرد، به هیچ عنوان نگران نباشید. چون براساس طرح معافیت نیروی انسانی آیدی نوین، می‌توانید گام به گام در کنار مشاوران حرفه‌ای مجموعه ما براساس یک سری از شروط مشخص، درخواست معافیت خود را در سامانه مربوطه ثبت کنید. اما در ادامه مطلب، قصد داریم شما را با شرایط ویژه طرح معافیت آشنا کنیم تا درک درستی نسبت به این موضوع داشته باشید.

اگر در این زمینه نیاز به کمک مشاوران رتبه برتر آیدی نوین دارید، فرم زیر را پر کنید و با ما در اتباط باشید.

فرم دریافت مشاوره از رتبه برترها

اگر شما هم به تمام قوانین شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی تسلط کافی ندارید بهتر است با پر کردن فرم زیر این مراحل را به مشاوران رتبه برتر با خیال راحت بسپارید.

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

در رابطه با شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت بهتر است بدانید افرادی مشمول این طرح می‌شوند که در رشته‌های پرستاری، داروسازی، پزشکی، کاردانی حوزه‌های پیراپزشکی، اتاق عمل، هوشبری، دندانپزشکی، رادیولوژی، رشته‌های مربوط به علوم آزمایشگاهی و فوریت‌های پزشکی تحصیل کرده باشند.

در واقع برای کسانی که دانش‌آموخته رشته‌های فوق هستند، یک امتیازی درنظر گرفته شده است که بر اساس آن بتوانند از طرح‌های معافیت بهره‌مند شوند. البته استفاده از طرح‌های معافیت وزارت بهداشت، از شرایط و مراحل خاصی برخوردار است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

به طور کلی برای تمامی دانش آموختگان رشته‌های مذکور، شروط معافیت از وزارت بهداشت به دو دسته قابل تقسیم است.

1-معافیت تعیین شده از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح کشور

2-معافیت تحت نظارت وزارت بهداشت و زیرمجموعه‌های آن

البته براساس ماده ۳ قانون، آقایانی که مشمول خدمت مقدس سربازی هستند، می‌توانند شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از وزارت بهداشت را داشته باشند. این شرایط عمومی به چند قانون کلی قابل تقسیم می‌شود که برای آگاهی شما این موارد را در ادامه توضیح می‌دهیم.

پشت سر گذاشتن دوران خدمت سربازی پس از دریافت مدرک کاردانی در حوزه رشته‌های اجباری از سوی وزارت بهداشت می‌تواند اولین قانون برای معافیت نیروی انسانی از این وزارت‌ خانه باشد. البته مدت خدمت سربازی که یک فرد مشمول باید پشت سر بگذارد 12 ماه در نظر گرفته شده است.

همچنین در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند می‌توانند براساس چند تبصره در ماده ۳ قانون نظام وظیفه، از این طرح استفاده کنند.

چه کسانی مشمول این طرح هستند؟

شما در گام نخست برای بهره‌مندی از شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از وزارت بهداشت، باید بررسی کنید که رشته شما جزء رشته‌های مشمول به حساب می‌آید یا خیر؟

در این رابطه باید بدانید که تمامی رشته‌هایی که جزء طرح نیرو انسانی وزارت بهداشت به حساب می‌آیند، به دو دسته رشته‌های برخوردار از معافیت طرح و رشته‌های طرح‌ اجباری تقسیم می‌شوند.

رشته‌هایی که عموما در حوزه پیراپزشکی برحسب مازاد ظرفیت قرار می‌گیرند مانند رشته آموزش بهداشت، صنایع غذایی، مامایی، شنوا سنجی، بینایی سنجی، سم شناسی، قارچ شناسی و بهداشت محیط دارای امتیاز معافیت هستند.

اما در مقابل رشته‌هایی مانند پزشکی، پرستاری، پرتو شناسی، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، فوریت‌های پزشکی و داروسازی جزء رشته‌هایی قلمداد می‌شوند که افراد به اجبار باید در طرح‌های دوساله نیروی انسانی وزارت بهداشت شرکت کنند.

هر ساله لیستی که در رابطه با شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی در سامانه رشد پزشکی منتشر می‌شود، کاملاً متغیر است و ممکن است برحسب نیاز مازاد کشور رشته‌های مشمول در حوزه طرح اختیاری و اجباری تغییراتی را داشته باشند.

اما از لحاظ سطح مدرک بهتر است بدانید که تمامی فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد موظف به شرکت در این طرح هستند. البته فارغ‌التحصیلان باید برای کسب اطلاعات بیشتر در سامانه رشد پزشکی، اطلاعیه‌های مربوط به طرح نیروی انسانی را مطالعه کنند و سپس نسبت به گذراندن این طرح در دوره‌های مذکور، آمادگی خود را اعلام نمایند.

معافیت از طرح پزشکی چیست؟

همان طور که گفته شد، دانشجویان رشته های پزشکی، بعد از گذراندن دوره تحصیلی خود در دانشگاه باید درمدت تعیین شده (2سال) به وزارت بهداشت خدمت کنند که این شرایط برای بعضی رشته های بصورت اجباری و بعضی دیگر بصورت اختیاری هست. تعدادی از رشته‌های اجباری شامل رشته‌های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، تکنسین اتاق عمل و … و تعدادی از رشته‌های اختیاری شامل گفتاردرمانی، صنایع غذایی، علوم تغذیه و … می‌باشد و اگر دانشجویان رشته‌های اختیاری تمایل داشته باشند دوره خدمت به دولت را بگذرانند می‌توانند از طرح اختیاری وزارت بهداشت استفاده کنند.

حال دانشجو رشته پزشکی در صورت دارا بودن شرایطی خاص می‌تواند از طرح دو ساله خدمت به دولت معاف شود که تمام شرایط را در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

دانشجو برای معافیت از طرح پزشکی وزارت بهداشت باید چه شرایطی داشته باشد؟

1- دانشجویانی که جزء خانواده‌های ایثارگران، شهدا و جانباز باشند

2- دانشجویانی که تک فرزند خانواده هستند

3-دانشجویانی که به دلیل بیماری‌های زمینه ای نتوانند در دوره‌های خدمت به دولت شرکت کنند در صورتی که بیماری‌های آن‌ها باید توسط وزارت بهداشت تایید شده باشد می‌توانند نسبت به  معافیت از طرح پرشکی به علت بیماری اقدام کنند.

4- افرادی که دوران تحصیل رشته پزشکی خود را در خارج از کشور گذرانده باشند.

5- دانشجویان خانم متاهل که همسر آن‌ها فوت کرده و سرپرست خانواده باشند.

6- داوطلبان رشته پرشکی که جزء 10 نفر اول کنکور سراسری را کسب کرده باشند.

7- افرادی در المپیاد مدال طلا گرفتند.

 معافیت نیروی انسانی از دانشگاه پزشکی

شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از دانشگاه پزشکی

همان طور که مطلع هستید شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از فعالیت اجباری وزارت بهداشت قاعده خاص خودش را دارد که در این رابطه باید به یک سری از قوانین توجه کنید. اما در بین تمامی دسته بندی‌هایی که برای شما ذکر کردیم، شروط معافیت از دانشگاه‌های علوم پزشکی به مراتب نسبت به اختیارات وزارت بهداشت و البته نظام وظیفه کمی راحت‌تر است.

چون این شرایط معافیت طرح نیروی انسانی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها در نظر گرفته شده تا بتوانند برحسب قوانین مختلف و تبصره‌های گوناگون، معافیت خود را از نیرو کار طرح وزارت بهداشت ثبت کنند.

معافیت نیروی انسانی از طریق اختیارات دانشگاه علوم پزشکی شامل چند شرط و قانون کلی است که برای آگاهی بیشتر، در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

1-افرادی که مشمول بنیاد نخبگان و استعدادهای درخشان هستند.

2-خانم‌های متاهل و دارای فرزند که فارغ التحصیلی آن‌ها قبل از سال ۱۳۸۰ است.

3-دسته‌ای از فارغ التحصیلانی که در گروه مازاد بر نیاز قرار می‌گیرند، از شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی بطور مستقیم برخوردار می‌شوند.

4-گروهی از فارغ التحصیلانی که دوره تکمیلی خود را در خارج از کشور گذارنده‌ باشند اما شهریه‌ دوران تحصیل خود را در داخل کشور پرداخت کرده‌اند.

5-افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند بیماری MS، پروانه‌ای و… که البته گواهی از سوی شورای عالی پزشکی در این رابطه تعیین شده باشد.

6-داشتن گواهی معافیت تکمیلی از مقطع قبلی خود، می‌تواند آخرین شرط و قانون جهت معافیت از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح کشور قلمداد شود.

اگر شما مشمول این موارد فوق هستید، می‌توانید از طریق سامانه رشد نظام پزشکی درخواست خودتان را نسبت به گواهی معافیت طرح وزارت بهداشت ثبت کنید.

معافیت طرح پزشکی استعداد های درخشان

دانشجویان استعدادهای درخشان اگر دارای شرایط زیر باشند مجاز به معاف از طرح پزشکی هستند:

1- در المپیادهای ریاضی، فیزیک و … مدال‌های نقره و طلا کسب گرفته باشند.

2- داوطلبانی که جزء نفرات اول تا سی ام کنکور سراسری باشند.

3- افرادی که با تایید وزارت بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی اختراعی را ثبت کرده باشند.

4- در رشته‌های پزشکی جشنواره خوارزمی انتخاب شده باشند.

قوانین طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

دانشجویان برای ثبت نام در وزارت بهداشت باید دارای شرایط زیر باشند:

1- دانشجوی رشته پزشکی درمرحله اول باید شهریه دانشگاه خود را به صورت کامل تسویه کند و اطلاعات فارغ التحصیلی خود را درسامانه وزارت بهداشت وارد کند.

2- دانشجویان آقا باید حتما دوره خدمت سربازی خود را گذرانده باشند و کارت پایان خدمت را دریافت کرده باشند.

3- فارغ التحصیلان رشته پزشکی برای ثبت نام در وزارت بهداشت باید مدارک لازم را آماده کنند.

4- دانشجویانی که در رشته‌های اجباری فارغ التحصیل شدند نحوه ثبت نام آن‌ها در وزارت به صورت سهمیه مناطق 1 تا 3 می‌باشد.

انواع معافیت از طرح پزشکی

معافیت از طرح پزشکی شامل سه گروه می‌باشد که هر کدام دارای شرایط منحصر به فردی است:

معافیت وزارت بهداشت

معافیت وزارت بهداشت مخصوص دانشجویانی هست که در وزارت بهداشت تحصیل کردند. شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به صورت زیر هست:

1- دانشجویانی که حداقل به مدت 6 ماه در دوران دفاع مقدس خدمت کرده باشند.

2- دارای بیماری‌های زمینه ای که مورد تایید شورای عالی پزشکی شده باشد.

3- دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی که مدرک تحصیلی خود را در خارج از کشور دریافت کردند.

معافیت دانشگاه علوم پزشکی

معافیت دانشگاه علوم پزشکی مخصوص دانشجویانی هست که در وزارت بهداشت تحصیل کردند که دارای شرایط زیر است:

1- یکی از خانواده‌های درجه یک آن‌ها شهید یا مفقود یا جانباز باشد.

2- دانشجویان خانم که سرپرست خانواده را برعهده دارند.

3- دانشجویانی که بالای 45 سال سن داشته باشند.

معافیت نظام وظیفه

معافیت نظام وظیفه مخصوص دانشجویانی آقا هست که باید دارای شرایطی باشند که دوران خدمت سربازی را بعد از دریافت مدرک کاردانی یا کارشناسی گذرانده باشند.

نحوه ثبت نام از معافیت طرح پزشکی

پس از بررسی شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از طریق اختیارات وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، باید برای صدور گواهینامه خود به سامانه رشد پزشکی مراجعه کنید.

البته قبل از انجام هر اقدامی شما باید با دانشگاه مربوطه هرگونه تسویه مالی را انجام بدهید و آقایان نیز هیچ مشکلی را نسبت به نظام وظیفه خود نداشته باشند.

در گام بعدی شما جهت ثبت نام و صدور گواهی خود یکسری از مدارک عمومی مانند کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی، دو قطعه عکس ۳ در ۴ به صورت اتمام رخ و براساس شئونات اسلامی، مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه آقایان، چاپ و مطالعه بندهای عمومی صدور گواهینامه معافیت و در آخر امضا و اثر انگشت شما بروی برگه مربوطه را ارائه دهید.

بعد از ارائه مدارک عمومی، شما باید براساس شرطی که می‌توانید معافیت خود را اعلام کنید تعدادی از مدارک تخصصی آن شرط و تبصره را جهت دریافت معافیت خود، ثبت نمایید.

اشخاصی که همسر و یا فرزند شهدا و جانبازان هستند، باید مدرک معتبری را از سوی بنیاد ایثارگران و شهدا در سامانه ثبت کنند.

همچنین دانشجویانی که در لیست بنیاد سینا یا بنیاد استعدادهای درخشان قرار گرفته‌اند باید از سوی این مراکز با یک هماهنگی مشخص، اسناد قابل توجهی را به سامانه ارائه دهند تا بر این اساس گواهی معافیت آن‌ها صادر شود.

جمع بندی شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی

به طور کلی افرادی که مشمول شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی از وزارت بهداشت هستند، باید قوانین و شرایطی را بدانند تا براساس آن بتوانند معافیت خود را اعلام نمایند. اما برخی از اشخاصی که این شروط شامل حال آن‌ها نمی‌شود، باید طبق یکسری از تبصره‌های خاص اقدام به دریافت گواهی معافیت خود کنند. طرح معافیت نیروی انسانی آیدی نوین توسط حاذق‌ترین مشاوران انجام می‌شود که شما می‌توانید با اطلاعات و آگاهی کاملی در این مسیر قدم بگذارید و توسط مشاورین ما درخواست خودتان را نسبت به معافیت تکمیلی نیروی انسانی وزارت بهداشت ثبت کنید. پس جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با این طرح، با تیم حرفه‌ای ما در تماس باشید.

سوالات متداول:

  1. چه افرادی دارای شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می‌باشند؟
    شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی شامل افرادی هست که در رشته‌های پرستاری، پزشکی، داروسازی، هوشبری، دندانپزشکی، رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی، فوریت‌های پزشکی تکنسین اتاق عمل تحصیل کرده‌اند.
  2. افرادی در چه صورتی می‌توانند درخواست خودشان را نسبت به گواهی معافیت وزارت بهداشت ثبت کنند؟
    می‌توانند از طریق سامانه رشد نظام پزشکی درخواست خود را ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }