آیدی نوین - بودجه بندی گسسته کنکور 1402

بودجه بندی گسسته کنکور 1402

بودجه بندی گسسته کنکور 1402 - شناسایی مباحث تست خیر گسسته کنکور

بودجه بندی گسسته 1402 : کتاب ریاضیات گسسته یکی از بخش های درس ریاضی برای داوطلبان کنکور گروه آزمایشی ریاضی هست. درسته این درس از نظر دانش آموزان سخته و خیلی‌ها تصمیم میگیرن اون رو در برنامه ریزی کنکور خودشون کاملاً کنار بذارن، اما با اطلاع از بودجه بندی گسسته کنکور، شناسایی مباحث تست خیز گسسته کنکور و یادگیری روش‌های مطالعه و تست زنی اون میشه نتیجه قابل قبولی به دست آورد و در این بخش کنکور هم موفق عمل کرد.

درس ریاضی برای این گروه آزمایشی شامل مباحث مختلف درس‌های حسابان، هندسه، آمار و احتمال و گسسته میشه. یعنی دانش آموزان رشته ریاضی برای پاسخ به تست های درس ریاضی باید از درس های مذکور به‌عنوان منبع استفاده کنن. در این بین درس گسسته به دلیل حجم کمی که داره میتونه منبع مناسبی برای بالا بردن درصد ریاضی به حساب بیاد. چون سازمان سنجش فقط کتاب ریاضیات گسسته پایه دوازدهم رو به عنوان منبع معرفی کرده. شکاف بین سختی مباحث و کم بودن حجم مطالب رو میشه با ایجاد تعادل بین روش صحیح مطالعه و تست زنی پر کرد تا موفقیت شما در این درس تضمین بشه.

اگه فکر میکنی که این درس خیلی مباحث سختی داره و میخوای درصد اون رو توی کنکور به دست بیاری می‌تونی برنامه ریزی کنکور ریاضی اختصاصی خودت رو از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین در رشته ریاضی بگیری تا مطمئن باشی که این مسیر سخت رو درست طی میکنی و با کمترین آزمون و خطا به موفقیت می‌رسی.

دریافت برنامه اختصاصی از رتبه برترهای ریاضی

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت و رتبه برتر شدن در کنکور، کافیه فرم زیر رو پر کنی تا یکی از رتبه برترهای آیدی نوین در رشته ریاضی بهت برنامه اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

بودجه بندی گسسته کنکور سال 1400

در سال 1400 داوطلبان کنکور ریاضی باید به 55 سؤال درس ریاضی که 10 تست آن نیز به درس گسسته اختصاص داشت در 85 دقیقه پاسخ میدادن. با توجه به اینکه 18 درصد تست‌های ریاضی از مباحث گسسته مطرح شده بود، اما داوطلبان کمی تونستن با جواب دادن به تست ها امتیاز این درس رو کسب کنن. بودجه بندی گسسته کنکور برای 1400 به شرح زیر بود:

  • 4 تست از ترکیبات
  • 4 تست از نظریه اعداد
  • 2 تست از گراف

با توجه به بودجه بندی ریاضی کنکور، مبحث ترکیبات و نظریه اعداد جز تست‌خیزترین قسمت‌های ریاضی 1400 بودن.

 

بودجه بندی گسسته کنکور 1401

از سوال 101 تا 155 کنکور گروه آزمایشی ریاضی مثل سال‌های گذشته به درس ریاضی اختصاص داده شده بود و داوطلبان 90 ثانیه فرصت داشتن تا به هر سوال جواب بدن. البته که دانش آموزان زیادی با مدیریت زمان کنکور تونستن سوالات راحت رو در ثانیه‌های کمتری پاسخ بدن و زمان اضافی رو برای تست‌های سخت و مفهومی ذخیره کنن. پس اگه شما هم به مباحث انواع تست و روش های تست زنی کنکور مسلط باشید میتونید به بهترین شکل ممکن از زمان خودتون در زمان انجام آزمون استفاده کنید.

به همین دلیل پیشنهاد میکنم حتما مطلب انواع تست کنکور رو مطالعه کنی تا به انواع تست و روش های مختلف تست زنی مسلط بشی.

اساتید آیدی نوین بعد از بررسی تست‌های کنکور 1401 تونستن بودجه بندی تمام دروس ازجمله ریاضی رو استخراج کنن. برای کمک به دانش آموزان، بودجه بندی گسسته کنکور رو به‌طور جداگانه برات ذکر می‌کنم تا بتونی اولویت‌بندی درستی انجام بدی.

  • 4 تست از ترکیبات
  • 4 تست از نظریه اعداد
  • 2 تست از گراف

همان‌طور که می‌بینی نظریه اعداد و ترکیبات بازهم جز مباحث تست خیز کنکور بودن. دراین‌بین قسمت نظریه اعداد یکی از مفهومی‌ترین و سخت‌ترین قسمت‌های درس گسسته است و داوطلبان محدودی از عهده جواب دادن به سوالاتش بر میان. اما با مطالعه و تست‌زنی دو قسمت ترکیبات و گراف امکان موفقیت در این درس برای دانش آموزان زیادی وجود داره.

 

بودجه بندی گسسته کنکور 1402

با توجه به تغییراتی که سازمان سنجش اعلام کرده، مرحله اول آزمون سراسری 1402 در دی‌ماه 1401 برگزار شد و داوطلبان برای مرحله دوم و نهایی باید در تیر 1402 رقابت کنن.

در آزمون دی‌ماه موارد متفاوت زیادی به چشم می‌خورد که دانش آموزان رو با چالش‌های زیادی مواجه کرد. البته داوطلبانی که از همه لحاظ خودشون رو برای این رقابت سخت آماده کرده بودن، تونستن با کمی تلاش جلسه رو مدیریت کنن و سربلند بیان بیرون.

یکی از تغییرات درس ریاضی کاهش تعداد تست‌ها بود. یعنی این بار به‌جای 55 تست، فقط 40 تست از مباحث ریاضی مطرح شده بود و متعاقباً تعداد تست‌های زیرمجموعه‌های این درس مثل هندسه و حسابان و گسسته و آمار هم کم شده بود.

این بار طراحان سوال تصمیم گرفتن بیشترین سوالات رو از قسمت‌های راحت‌تر گسسته انتخاب کنن تا در کنار تغییرات ایجادشده، کمک بزرگی به کاهش استرس کنکوری‌ها کرده باشن.

  • 2 سوال از گراف
  • 1 سوال از نظریه اعداد
  • 2 سوال از ترکیبات

به‌این‌ترتیب حتی اگر داوطلبان فقط به دو سوال مبحث راحت تر گراف و یکی از سه سوال مباحث سخت نظریه اعداد و ترکیبات جواب میدادن، میتونستن نصف امتیاز این درس رو به دست بیارن.

 

روش مطالعه درس گسسته برای کنکور

همونطور که گفتم منبع تست‌های گسسته کتاب پایه دوازدهمه که از سه بخش تشکیل‌شده.

فصل اول: نظریه گراف و کاربردهای آن

راحت‌ترین بخش گسسته مربوط به مباحث فصل اوله. یادگیری مفاهیم اصلی مثل، درخت، گراف و ماتریس، پایه‌ی درک گسسته رو تشکیل میدن. برای یادگیری عمیق‌تر مسائل این فصل بهتره اول چند سوال تشریحی رو حل کنی و بعد به سراغ تست‌های کنکور سال‌های گذشته بری تا با سلیقه طراحان کنکور درباره این مبحث بهتر آشنا بشی.

فصل دوم: نظریه اعداد

قسمت ترسناکِ گسسته مربوط به فصل نظریه اعداده. خیلی از داوطلبان تصمیم میگیرن این فصل رو کنار بزارن و حتی بعضیا بعد از کمی تلاش به این نتیجه میرسن؛ سوالات این مبحث سخت‌تر از اونه که بشه حل کرد.

در سال‌های گذشته تست‌های خوبی از قسمت‌های ب.م.م و هم‌نهشتی مطرح شده. اگر تعداد زیادی سوال تشریحی رو برای تسلط بیشتر حل کنی میتونی امیدوار باشی که تست‌های این مباحث رو ممکنه حل کنی. استفاده از سوالات تألیفی و ترکیبی کتاب‌های تستی و بعد بررسی نکته‌های سوالات کنکور دوره‌های گذشته رمز موفقیت این بخشه.

فصل سوم: رابطه و ترکیبات

سوالات این فصل غالباً با مباحث جبر ترکیب میشن. سرفصل‌های ضرب دکارتی، گراف جهت‌دار، رابطه‌ها و گراف، رابطه‌ها و ماتریس رو میشه با تمرین و تکرار چندباره تمرینات کتاب به‌خوبی یاد گرفت. و با کمک تست‌های مفهومی و ترکیبی امکان تسلط در این مبحث بالا میره.

 

سخن پایانی

تا اینجا با بودجه بندی گسسته کنکور 1402 ، 1401 و 1400 آشنا شدیم و تونستیم مباحث تست خیز گسسته کنکور رو شناسایی کنیم. امیدوارم بتونی با استفاده از این مطلب و نکات ذکر شده توی کنکور موفق تر باشی.

اگر هنوز هم فکر میکنی درس گسسته سخت‌تر از چیزیه که بشه از عهدش بر اومد، بهتره از اساتید ما در آیدی نوین کمک بگیری و روش‌های آموزشی که توصیه میکنن رو امتحان کنی. استفاده از این روش‌ها در کنار بودجه بندی کنکور گسسته میتونه کمک کنه تا درصد خوبی از درس ریاضی به دست بیاری.

دریافت برنامه اختصاصی و مشاوره مطالعه از رتبه برترها

برای دریافت برنامه ریزی مخصوص خودت از مشاوره کنکور و رتبه برتر شدن در کنکور، کافیه فرم زیر رو پر کنی تا یکی از رتبه برترهای آیدی نوین در رشته ریاضی بهت برنامه اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی کنکور آیدی نوین توی کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن! لیست رتبه برترهای آیدی نوین

 

 

سوالات متداول

1. درس گسسته در کنکور چند سوال رو به خود اختصاص می‌دهد؟

در سال‌های گذشته ده سوال از این درس مطرح می‌شد. ولی طراحان سوال برای کنکور دی‌ماه 1401 به 5 سوال بسنده کردن. بهتره بودجه بندی سال‌های مختلف رو مطالعه کنی تا اولویت‌بندی درستی انجام بدی.

2. ضریب درس گسسته در کنکور چند است؟

تست‌های گسسته به‌عنوان زیرمجموعه درس ریاضی با ضریب 12 در کنکور سراسری اعمال میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }