آیدی نوین - تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی

تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی

انتخاب رشته انسانی

برای گرفتن بهترین نتیجه از انتخاب رشته انسانی ابتدا باید با تمام مراحل و اصول و همچنین تکنیک‌های انتخاب رشته کنکور مانند اولویت بندی اصولی آشنایی داشت.  همچنین در هنگام انتخاب رشته انسانی، باید به رشته های تاپ و پردرآمد و همچنین رشته‌های موردعلاقه خود توجه کنید.

در این مقاله به تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی 1403 اشاره میکنیم و لیست تعدادی از رشته‌های انسانی در دسته های مختلف را ارائه میدهیم. در این مطلب به صورت تخصصی فقط به جزئیات، رشته‌ها و تکنیک‌های مختلف کنکور انسانی پرداختیم. توصیه میکنیم حتما برای آشنایی با کلیات مطلب انتخاب رشته کنکور را نیز مطالعه کنید.

با پرکردن فرم زیر با راهنمایی از بهترین مشاوران آیدی نوین می‌توانید انتخاب رشته موفقی داشته باشید:

فرم شرکت در طرح انتخاب رشته 6 مرحله‌ای

اگر در انتخاب رشته سردرگم هستید، می‌توانید با پر کردن فرم زیر از مشاورین برتر انتخاب رشته آیدی نوین یک جلسه مشاوره رایگان دریافت کنید:

رتبه خوبی کسب نکردید؟ ولی میتوانید رشته و دانشگاه خوبی قبولی شوید! نمونه ای از قبولی های انتخاب رشته 6 مرحله ای سال گذشته آیدی نوین:

کارنامه قبولی برخی از دانش آموزان آیدی نوین

 

تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی

یک سری تکنیک‌ها و موارد تاثیرگذاری که داوطلبان در هنگام انتخاب رشته انسانی باید به آنها توجه داشته باشند، موارد زیر می‌باشد:

1.در مرحله اول باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1403 را با دقت مطالعه کنید.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته انسانی 1402

2. در مورد رشته‌های انسانی و نحوه بازار کار آن‌ها تحقیق کنید و اطلاعات کاملی بدست بیاورید.

3. در مورد درجه بندی و وضعیت خوابگاه و کیفیت دانشگاه‌ها و بررسی میزان مسافت دانشگاه تا محل سکونت خود تحقیق کنید.

اگر داوطلب قصد ادامه تحصیل در شهرهای غیربومی خود را دارید، باید شهر مورد نظر خود را از نظر آب و هوا و امکانات بررسی کنید.

4. بررسی و انتخاب رشته‌ها براساس میزان علاقه خود و توانایی خود

اکثر داوطلبان در هنگام انتخاب رشته انسانی، بیشتر به رشته‌های حقوق، حسابداری و روانشناسی علاقه دارند.

انتخاب رشته خود را تنها انجام ندهید و سعی کنید حتما از مشاور کنکور انسانی با تجربه کمک بگیرید. در ادامه ویژگی مشاوره انتخاب رشته انسانی خوب را به شما توضیح می‌دهیم.

خصوصیات بهترین مشاور انتخاب رشته انسانی

بهترین مشاور خوب، فردی هست که نحوه انتخاب رشته انسانی برای کنکور را به شما به بهترین نحو راهنمایی می‌کند و تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی ویژگی‌های بارزی دارد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

  • مشاور انتخاب رشته انسانی، باید با تمام مباحث کنکور از جمله رشته‌ها، دانشگاه‌ها، سوابق تحصیلی، سهمیه‌ها و …  آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند داوطلب را در این زمینه کمک کند.
  •  مشاور انتخاب رشته، باید در کنکور رتبه خوبی را بدست آورده باشد تا بتواند تجربیات خود را در اختیار داوطلب بگذارد. مشاوران انتخاب رشته آیدی نوین از رتبه برترهای کنکور سال‌های گذشته هستند که با آگاهی کامل می‌توانند شما را در انتخاب رشته کمک کنند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور

با پر کردن فرم زیر انتخاب رشته، شناسایی علایق، بررسی شرایط شخصی و… خود را به مشاوران رتبه برتر آیدی نوین بسپارید:

با برنامه ریزی و مشاوره آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدن!

 

  • از آنجایی که انتخاب رشته یکی از مراحل سرنوشت ساز برای داوطلبان به شمار می‌آید، به همین خاطر مشاوره انتخاب خوب باید مهربان و دلسوز باشد و استرس را از داوطلب دور کند.
  • در هنگام انتخاب رشته، باید با مقایسه رتبه کارنامه های قبولی داوطلبان سال گذشته و درنظر گرفتن توانایی و علایق داوطلب، برای او انتخاب رشته کند.

5. درنهایت، با توجه نحوه چیدمان رشته‌ها، فرم انتخاب رشته موجود در سایت را تکمیل کنید.

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور انسانی 1403

تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور انسانی ۱۴۰۱ بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی ۳۷۵۸۶۹ نفر بوده است. با توجه به آمار با یک برسی دقیق متوجه می‌شوید ک این تخمین برای کنکور ۱۴۰۲ نیز تکرار خواهد شد یعنی برای هر داوطلب در گروه انسانی تقریبا ۲ صندلی در دانشگاه های کشور وجود دارد.

آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته انسانی

طبق آمار قبولی در کنکور انسانی سال گذشته، داوطلبانی اولین و آخرین رتبه مجاز را در انتخاب رشته بدست آورند به شرح زیر می‌باشد:

اولین رتبه مجاز در انتخاب رشته انسانی، رتبه 59 را در کنکور کسب کرده که  در دانشگاه شهید بهشتی قبول شده است.

آخرین رتبه مجاز در انتخاب رشته انسانی، رتبه 1194 را در کنکور کسب کرده که در دانشگاه خوارزمی قبولی شده است.

 انتخاب رشته کنکور انسانی از لحاظ بازار کار

داوطلبان در هنگام انتخاب رشته انسانی باید به بازار هر کدام از رشته‌ها توجه کنند، تا در هنگام فارغ التحصیلی بتوانند از آن درآمد کسب کنند.

که در ادامه تعدادی از رشته‌ها را بررسی می‌کنیم:

پردرآمدترین شغل های رشته انسانی

به تعدادی از شغل‌هایی که داوطلبان انسانی بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند درآمد خوبی کسب کنند، اشاره می‌کنیم:

1. رشته حقوق 

حداقل میزان درآمد در این رشته 10 میلیون تومان هست، و این شغل از استرس و فشارکاری بالایی برخوردار است و برای موفقیت در این شغل باید فن بیان و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید

فارغ التحصیلان در این رشته اگر سرمایه داشته باشند می‌توانند هم دفتر وکالت یا دفترخانه بزنند و به پرونده های حقوقی مراجعین پیگیری کنند یا دفترخانه بعنوان سردفتر در دفترخانه مشغول به کار شوند

2. رشته روانشناسی

فارغ التحصیلان در این رشته می‌توانند بعنوان روانشناس در بیمارستان یا مراکز ترک اعتیاد یا بعنوان مشاوره تحصیلی در مدارس و آموزشگاه‌ها مشغول به کار شوند.

اگر سرمایه کافی برای راه اندازی این شغل داشتید، می‌توانید با راه اندازی مطب یا کلینیک، به بیماران مشاوره تحصیلی، خانوادگی و فردی ارایه بدهید.

3. حسابداری

شغل حسابداری قلب تپنده هر سازمانی هست، به همین دلیل این شغل از حساسیت بالایی برخوردار است. همیشه اکثر شرکت و ارگان‌ها برای این رشته نیروکاری استخدام می‌کنند. افراد در این رشته باید توانایی بالایی در زمینه محاسبه اعداد و ریاضیات و کار با ماشین حساب داشته باشند.

4. مدیریت 

شامل انواع مختلف مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی و … است که هرکدام درآمدخوبی در بازار کار دارد.

داوطلبان کنکورسراسری که به رشته‌های روانشناسی و فلسفه و منطق علاقه دارند و  می‌خواهند در هنگام انتخاب رشته، رشته‌های روانشناسی و فلسفه و منطق را انتخاب کنند باید در طی دوران مطالعه خود پیش از کنکور، یک برنامه ریزی کنکور انسانی دقیق و اختصاصی با توجه به شرایط خود داشته باشند. با این برنامه شما با دید به آینده و تصمیم خود برای انتخاب رشته زمان مطالعه خود را تقسیم میکنید و در رشته مورد نظر قبول می‌شوید.

شغل‌های رشته انسانی برای خانم‌ها

خانم‌ها به دلیل روحیه لطیف و شرایط خانه داری که دارند بیشتر ترجیح می‌دهند شغل‌های پاره وقت را انتخاب کنند. تعدادی از شغل‌های رشته انسانی که برای خانم‌ها مناسب هست، شامل رشته‌های دبیری، روانشناسی، وکالت، مددکاری است.

بهترین رشته انسانی برای مهاجرت

داوطلبانی که در آینده قصد مهاجرت دارند در هنگام انتخاب رشته انسانی می‌توانند رشته‌های فلسفه، مدیریت، حقوق، جهانگردی، علوم سیاسی و … انتخاب کنند تا بتوانند در کشورهای دیگر در آن رشته ادامه تحصیل بدهند یا کسب و کار راه بندازند.

سخن پایانی

انتخاب رشته آخرین مرحله کنکور هست، باید فرم انتخاب رشته خود را باید با نهایت دقت تکمیل کنید تا این فرصت را از دست ندهید. در دفترچه انتخاب رشته انسانی اطلاعات دقیقی درباره کد رشته محل ها و نحوه انتخاب رشته در آن‌ها درج شده که داوطلبان باید به تمام موارد ذکر شده در دفترچه توجه کنند. دفترچه‌های انتخاب رشته انسانی کنکور سراسری و آزاد به صورت جداگانه در سایت منتشر می‌شود که داوطلبان برای انتخاب رشته هر کدام از دانشگاه‌های سراسری و آزاد باید دفترچه آن‌ها را جداگانه مطالعه کنند. اگر با تکنیک‌های انتخاب رشته انسانی جلو بروید بهترین نتیجه را می‌گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }