آیدی نوین - بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی

درس خوندن بر اساس بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی باعث بالا رفتن احتمال موفقیت کنکوری‌ها میشه. برای رشته‌های ریاضی و تجربی درسی مثل شیمی میتونه یک برگ برنده به‌حساب بیاد. البته اگر شیمی رو درست بفهمن و با برنامه‌ریزی پیش برن. مباحث این درس برای ریاضی و تجربی یکسانه اما به خاطر ضریب متفاوتی که داره، باید از دو دیدگاه مختلف بررسی بشه. اگه در هر کدوم از این دو رشته تحصیل می‌کنی و هنوز از اهمیت بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی و تجربی در برنامه ریزی کنکور خودت بی اطلاعی، با ما همراه باش تا از اهمیت و تاثیرش توی برنامه ریزیت شگفت زده بشی.

دریافت برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین دریافت کن:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

درس شیمی هم مثل سایر دروس تخصصی دچار تغییرات شده، پس بودجه بندی شیمی کنکور تجربی هم فرق کرده و لازمه با جدیدترین تغییرات اون توی برنامه ریزی کنکور تجربی بیشتر آشنا بشید. تستای درس شیمی از هر سه ماهیت حفظی، مفهومی و محاسباتی مطرح میشن. البته یکی از نکاتی که به‌طور واضح میشه برای هر دو رشته مشاهده کرد، مفهومی‌تر شدن سؤالات شیمی و بیشتر شدن تستای محاسباتی بوده. مثلاً در سال 93 حداکثر 10 سؤال محاسباتی در آزمون سراسری مطرح می‌شد، اما در سال‌های اخیر این تعداد به 18 تا هم رسیده. به‌علاوه به‌ندرت بتونی سؤال ساده‌ای پیدا کنی که فقط مربوط به یک مبحث باشه. اکثر تست‌ها به‌صورت ترکیبی شدن و برای پاسخ دادن باید هم‌زمان چند مبحث رو درک کرده باشی.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی تا سال 1401

تا سال 1401 سلیقه طراحان کنکور از روند تقریبا مشابهی تبعیت می‌کرد چون قوانین کنکور سراسری مثل سال‌های گذشته بود. با توجه به بررسی‌هایی که کارشناسان ما در تیم آیدی نوین انجام دادن، تونستیم بودجه بندی شیمی کنکور تجربی تا سال 1401 رو در جدول زیر دسته‌بندی کنیم.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

تا 1401 برای برنامه‌ریزی درسی لازم بود علاوه بر بودجه بندی هر درس، روی ضریب درس‌ها در هر زیرگروه هم تمرکز کنی تا بتونی بهترین نتیجه رو بگیری. مثلاً برای هر کدوم از رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی که به زیرگروه متفاوتی تعلق داشتن، میزان تسلطت روی درس شیمی نمیتونست به یک اندازه باشه.

ضریب شیمی کنکور تجربی قبل از تغییرات سازمان سنجش

علاوه بر این دو مورد، تا سال 1401 درس شیمی به‌عنوان آخرین درس دفترچه تخصصی و درنتیجه درس نهایی کنکور تجربی محسوب می‌شد؛ و از سؤال 236 تا سؤال 270 به این درس اختصاص داشت. داوطلبا برای پاسخ به این 35 تست یک دقیقه زمان داشتن که البته باید در نظر بگیریم تو دقایق آخر کنکور، سطح انرژی هر شخص چقدر میتونه پایین باشه و 60 ثانیه زمان زیادی برای جواب دادن به هر تست محسوب نمیشه.

 

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی در سال 1402

برای آزمون سراسری 1402 شورای عالی انقلاب فرهنگی، قوانین جدیدی وضع کرده که با توجه به اون خیلی چیزا عوض شده. اولین تغییر دو مرحله‌ای بودن کنکور برای تمام رشته‌هاست. مرحله اول که در اواخر دی برگزار شد خیلی از نقاط ابهام رو برطرف کرد، که دانش آموزان با استفاده از اون میتونن برای تیر 1402 آمادگی بیشتری کسب کنن.

مشاوران باتجربه ما برای کمک به شما، بعد از آزمون دی‌ماه تک‌تک درس‌ها رو با دقت مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادن و تونستن بودجه بندی شیمی کنکور تجربی در سال 1402 رو استخراج کنن. که ما با استفاده از جدول زیر چکیده این تجربه‌ها رو براتون ذکر می‌کنیم.

بودجه بندی درس شیمی کنکور تجربی

باید بدونید درس شیمی بجای درس آخر، جایگاه سوم رو در درس‌های تخصصی به خودش اختصاص داده بود و 35 تست اون در دفترچه تخصصی شماره دو در کنار فیزیک مطرح‌شده بود. از مزیت‌های این جایگاه برای داوطلبا این بود که 60 ثانیه زمان مربوط به هر تست ارزش تصاعدی نسبت به سال‌های قبل داشت و دانش آموزان باقدرت و تمرکز بیشتری تونستن از این یک دقیقه برای هر سؤال استفاده کنن.

یکی دیگر از نکات مهم کنکور دی‌ماه کم شدن تست‌های محاسباتی نسبت به سال‌های گذشته بود. در این آزمون فقط 11 مسئله طرح شده بود و مابقی تست‌ها ماهیت مفهومی داشت. به همین دلیل داوطلبانی که در حل مسئله دچار معضل بودن تونستن بیشتر از چیزی که فکر میکردن، در این درس امتیاز کسب کنن.

مسئله دیگری هم وجود داره که داوطلبان 1402 رو دچار چالش کرده. سازمان سنجش در اعلامیه جدیدش گفته ضریب درس‌ها برای همه زیرگروه‌ها حذف میشه و با ضریب یکسان برای تمام رشته‌ها لحاظ میشه. در این صورت جدول مربوط به زیرگروه‌ها در بودجه بندی شیمی کنکور تجربی امسال صدق نمیکنه. بلکه این درس با ضریب 9 برای داوطلبان گروه تجربی اعمال میشه.

 

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

تأثیر بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی، با توجه به صحبت های مشاورین در جلسات مشاوره کنکور خودشون اگر از رشته تجربی بیشتر نباشه، کمتر هم نیست. خیلی از داوطلبا با تصور اینکه درس شیمی برای رشته‌های دانشگاهی گروه تجربی حائز اهمیته نه ریاضی، خیلی رو این درس حساب باز نمیکنن. اما اگر از ورودی رشته‌های مهندسی مکانیک و شیمی پلیمر، نفت و مواد بپرسی بهت میگن که یادگیری شیمی دبیرستان چه پیش‌زمینه‌ی خوبی براشون بوده. پس با این تفاسیر لازم دونستیم درباره اهمیت این درس و بودجه بندیش برات حرف بزنیم تا با تسلط بیشتری برنامه‌ریزی کنی و درنهایت از این آزمون سربلند بیرون بیای.

 

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی تا سال 1401

برای بچه‌های ریاضی هم این مسئله به دو قسمت قبل از 1401 و بعد از 1401 تقسیم میشه و لازمه که با جدیدترین تغییرات بودجه بندی و تاثیرش در برنامه ریزی کنکور ریاضی. اگر بخوام از بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی تا سال 1401 برات بگم، لازمه بدونی یک روند کلی و مشابه با تجربی در این رشته هم وجود داره که من با استفاده از تجربه مشاوران آیدی نوین تونستیم جدول زیر رو تهیه کنیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتونی تجزیه‌وتحلیلش کنی.

بودجه بندی های شیمی کنکور ریاضی

علاوه بر این بودجه بندی، آگاهی از ضریب زیرگروه‌های مختلف رشته ریاضی هم برای یک برنامه‌ریزی جامع و طولانی‌مدت، یه امر ضروری محسوب می‌شد. بر اساس قوانین انتخاب رشته، ضریب زیرگروه‌های رشته ریاضی برای درس شیمی مطابق جدول زیر بود.

ضریب شیمی کنکور ریاضی قبل از تغییرات سازمان سنجش

در کنکور رشته ریاضی، این درس شامل تست‌های 201 تا 235 و آخرین درس دفترچه تخصصی بود که به خاطر قرار گرفتن در لحظات پایانی کنکور استرس زیادی رو به داوطلبان ریاضی وارد می‌کرد. این 35 سؤال برای رشته ریاضی هم مثل بچه‌های تجربی 35 دقیقه زمان پاسخگویی داشت و خیلی از دانش آموزان ممکن بود با کمبود وقت مواجه بشن.

 

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی در سال 1402

کنکور ریاضی هم از تغییر قوانین سازمان سنجش در امان نموند و بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی در سال 1402 هم تفاوت‌های چشمگیری با سال‌های قبل داره.

اساتید آیدی نوین برای مرحله اول آزمون رشته ریاضی که در دی‌ماه برگزار شد هم به اندازه تجربی وقت گذاشتن و به خوبی تک‌تک درس‌ها رو تجزیه‌وتحلیل کردن. در آزمون دی‌ماه بودجه بندی درس شیمی بر اساس مقطع تحصیلی استخراج شد که در جدول زیر سعی کردیم به‌طور خلاصه بیانش کنیم.

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

اگر به جدول بالا دقت کنی متوجه میشی درس شیمی در کنکور ریاضی دچار یه تغییر اساسی شد و اونم کم شدن تعداد سؤالات بود. در آزمون دی‌ماه فقط 30 سؤال از این درس برای بچه‌های ریاضی مطرح شد اما با توجه به تعداد سؤالات درس‌های قبلی، بازهم فقط 60 ثانیه میتونستن برای جواب دادن به هر تست اختصاص بدن. درس شیمی برای سال جدید هم به‌عنوان سومین درس تخصصی گروه آزمایشی ریاضی مطرح شد؛ اما این بار در دفترچه تخصصی شماره دو بعد از درس فیزیک می‌شد تست‌های این درس رو دید. ماهیت سؤالات با گروه تجربی فرق می‌کرد و به گرایش بچه‌های ریاضی بیشتر مربوط می‌شد. این گروه آزمایشی در 11 تست محاسباتی، 18 سؤال مفهومی و 1 تست مفهومی محاسباتی باهم رقابت کردن. همچنین ضریب زیرگروه‌ها برای داوطلبان رشته ریاضی هم حذف شد و دانش آموزان باید این درس رو با ضریب 7 برای کنکور در نظر بگیرن.

 

سخن پایانی

در این مقاله که با استفاده از تجربیات بهترین مشاوران کنکور نوشته شده بود، سعی کردیم تا بهترین و کاملترین اطلاعات رو راجب بودجه بندی درس شیمی در اختیارت قرار بدیم. آشنایی با این نوع بودجه بندی ها بهت کمک میکنه تا علاوه بر آگاهی از بخش های مهم هر درس، باعث رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه میشه و با اهمیت هر بخش آشنا میشید. داشتن مشاوره و برنامه ریزی تخصصی بهت کمک میکنه تا پات رو حتی فراتر بزاری و با تضمین رتبه برتر شدنت توی مسیر تضمینی حرکت کنی که از مرحله آزمون و خطا گذشته باشه.

 

دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور از رتبه برتر ها

فرم زیر رو پر کن و برنامه اختصاصی خودت رو خیلی زود دریافت کن و در کنار اون با گرفتن جواب سوالات از رتبه برتر ها، از همین الان پر قدرت به سمت رتبه برتر شدن قدم بردار:

برنامه ریزی تخصصی و مشاوره بهت کمک میکنه با روش درست و اصولی برای کنکور آماده بشی و درصد موفقیت خودت رو بیشتر کنی!

 

سوالات متدوال

ضریب درس شیمی در زیرگروه‌های تجربی و ریاضی چند است؟

برای سال 1402 ضریب این درس در تمام زیرگروه‌ها حذف‌شده درواقع ضریب این درس برای رشته تجربی 9 و رشته ریاضی 7 در نظر گرفته‌شده.

اهمیت بودجه بندی درس شیمی برای گروه‌های آزمایشی تجربی و ریاضی چقدر است؟

با توجه به اینکه درس شیمی یکی از درس‌های تخصصی و با ضریب بالا به‌حساب میاد بااطلاع از بودجه بندی این درس میتونی بهترین برنامه ریزی ممکن رو انجام بدی و با موفقیت غول بزرگ کنکور رو پشت سر بزاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }