آیدی نوین - معرفی رشته هوشبری

معرفی رشته هوشبری

انتخاب رشته مثل انتخاب مسیر برای یک سفر طولانی است، که اگر مسیر اشتباه یا سختی را انتخاب کنید، به مقصدی که انتخاب کرده‌اید نمی‌رسید یا مجبورید سختی‌های زیادی را تحمل کنید. اگر می‌خواهید به هدف خود در زندگی دست‌ پیدا‌ کنید، رشته‌ای را انتخاب کنید که شما را در این راه یاری کند. رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، می‌تواند تعیین‌کننده شغل آینده و درآمد شما باشد.

اگر برای انتخاب رشته کنکور به راهنمایی نیاز دارید می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

فرم دریافت مشاوره انتخاب رشته از رتبه برترها

اگر شما هم برای انتخاب رشته خود سردرگم هستید و به تمام قوانین تسلط کافی ندارید بهتر است با پر کردن فرم زیر این مراحل را به مشاوران رتبه برتر با خیال راحت بسپارید.

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند! لیست کامل رتبه برترهای آیدی نوین

 

هم‌سو بودن رشته و شغلتان می‌تواند عاملی برای موفقیت بیشتر شما باشد. پس بهتر است انتخابی آگاهانه داشته‌ باشید. این مقاله شما را با رشته هوشبری در گروه علوم تجربی آشنا می‌کند. پس از مطالعه این مقاله از دانشگاه‌هایی که می‌توانید برای ادامه تحصیل در این رشته انتخاب کنید، مزایا و آینده شغلی رشته هوشبری و… اطلاع می‌یابید.

معرفی رشته هوشبری

برای همه عمل‌هایی که در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و حتی مطب‌ها انجام می‌شود، نیاز به یک تیم بیهوشی است. این تیم از یک پزشک متخصص بیهوشی و کارشناسان رشته هوشبری تشکیل می‌شود. این دو شغل را با هم اشتباه نگیرید، چون شرح وظایف متفاوتی در اتاق عمل برای هر کدام از آن‌ها تعریف می‌شود.

متخصصان بیهوشی وظیفه بیهوش کردن و مریض را بر‌عهده دارند. آن‌ها با توجه به نوع عمل، شرایط بیمار و مدت زمان بیهوشی، مقدار ماده بیهوشی را مشخص کرده و تزریق می‌کنند. پس وظیفه کارشناسان هوشبری چیست؟ کارشناسان هوشبری برخلاف پزشک متخصص بیهوشی، قبل از عمل کنار بیمار حضور داشته و تا هوشیاری مجدد، بیمار را تنها نمی‌گذارند. آن‌ها وظیفه دارند بیمار را قبل، حین عمل و بعد از آن کنترل کنند و تحت‌نظر داشته‌باشند. همچنین کار با تجهیزات هوشبری و سایر تجهیزات اتاق عمل برای چک تنفس و قلب بیمار بر‌عهده این افراد است.

آن‌ها در کنار جراحان، متخصص بیهوشی و کارشناسان اتاق عمل، تیم اتاق عمل را تشکیل می‌دهند. ضدعفونی کردن یا به عبارتی استریل کردن تجهیزات مربوط به بیهوشی بیمار نیز از وظیفه کارشناس بیهوشی است. آن‌ها باید داروهایی که در طول عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد را آماده کرده و پس از پایان عمل آن‌ها را در پرونده پزشکی بیمار ثبت کنند. وظیفه صحبت با بیمار و آگاه کردن ایشان در خصوص مراحل بیهوشی و عمل نیز بر‌عهده این کارشناسان است.

با چه رتبه ای می توان هوشبری قبول شد؟

آیا از آن دسته افرادی هستید که تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیرا‌پزشکی را دوست دارید؟ اگر به خاطر نمره آزمون کنکور، امکان انتخاب رشته‌هایی مانند پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و پرستاری را ندارید، هوشبری می‌تواند انتخاب خوبی برای شما در انتخاب رشته کنکور باشد. غیر از رتبه شما در کنکور، عواملی مانند دانشگاه، شهر محل تحصیل و منطقه آزمون می‌تواند در انتخاب رشته هوشبری تاثیر داشته‌باشد.

اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت، با میانگین درصد دروس تخصصی بین 20 الی 40 درصد می‌توانید هوشبری قبول شوید. این میانگین درصد بر‌اساس نوع دانشگاه و سهمیه شما می‌تواند اندکی تغییر داشته‌باشد.

در اینجا برای فهم بیشتر، رتبه چند داوطلب کنکور که در رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان آخرین رتبه، پذیرفته شده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در این دانشگاه، آخرین قبولی‌ها مربوط به داوطلبی از منطقه 2 با رتبه کشوری 21263 و داوطلبی از منطقه 3 با رتبه کشوری 25070 است. تراز داوطلب منطقه 2 برابر با 5165 و تراز داوطلب منطقه ۳ برابر با 5243 است. کاملا بدیهی است که منطقه چه تاثیر زیادی در قبولی خواهد‌داشت.

با بررسی تراز دانشجویانی که در رشته هوشبری دانشگاه تهران قبول شده‌اند می‌توان نتیجه گرفت برای قبولی روزانه در این دانشگاه کافیست تراز شما بین 5 تا 6 هزار باشد. این برای دانشگاه‌های دیگر قطعا متفاوت است. برای مثال برای پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی یزد کافیست رتبه بین 6000 تا 20000 باشد. اختلاف زیاد در رتبه قبولی در این دانشگاه به‌علت پذیرش در نوبت‌های روزانه، شبانه و خودگردان است.

اگر می‌خواهید از آخرین رتبه و تراز قبولی در دانشگاه مدنظر خود اطلاع پیدا کنید و احتمال قبول شدن خود را در این دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار دهید، از بهترین مشاوران کنکور کمک بگیرید. آن‌ها به سوالات شما، بهترین پاسخ‌ها را می‌دهند و برای مهمترین تصمیم زندگیتان کنار شما خواهندبود.

دانشگاه‌های رشته هوشبری

تقریبا می‌توان گفت همه دانشگاه‌های علوم پزشکی رشته هوشبری دارند، فقط ظرفیت هر دانشگاه متفاوت است. ظرفیت این دانشگاه‌ها بین 5 تا 25 نفر متغیر بوده و جذب دانشجو به‌ صورت مختلط انجام می‌شود. دانشگاه‌های دولتی در سه حالت روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان اقدام به جذب دانشجو می‌کنند. اگر نوبت‌های شبانه و پردیس خودگردان را برای ادامه تحصیل در رشته هوشبری انتخاب کنید، باید شهریه بپردازید.

علاوه‌بر دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشگاه آزاد نیز در دو صورت با کنکور و بدون کنکور در رشته هوشبری دانشجو می‌پذیرد. شما می‌توانید با شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد در یکی از دانشگاه‌های آن، در رشته هوشبری ادامه تحصیل دهید. با توجه به شهریه‌ای که در دانشگاه‌های آزاد باید پرداخت شود، متقاضیان کمتر بوده و با رتبه‌های بالاتر شانس قبولی بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی وجود دارد.

برخی از شعب دانشگاه آزاد این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند که با توجه به سوابق تحصیلی و انجام مصاحبه، در رشته هوشبری پذیرفته شوید. البته یکی از شروط قبولی در این دانشگاه‌ها بومی بودن است. اگر در دانشگاه‌های بدون کنکور آزاد در رشته هوشبری فارغ‌التحصیل شوید، باید سه برابر مدت تحصیل خود تعهد خدمت داشته‌باشید.

گرایش‌های رشته هوشبری در دانشگاه

شاید یکی از بزرگترین معایب رشته هوشبری در ایران، عدم امکان ادامه تحصیل در این رشته در دوره کارشناسی ارشد است. تاکنون در رشته‌های کارشناسی ارشد رشته‌ای به‌نام هوشبری تعریف نشده‌است. اما به این معنا نیست که فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی متوقف می‌شوند، بلکه می‌توانند در رشته‌های دیگر ادامه تحصیل دهند. مهمترین رشته‌هایی که فارغ‌التحصیلان هوشبری مجاز به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هستند عبارتنداز؛

آموزش هوشبری: این افراد بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در مراکز آموزشی رشته هوشبری و مراکز تحقیقاتی مرتبط با این رشته کار کنند.

کارشناس ارشد اتاق عمل: با توجه به ارتباط این رشته با رشته هوشبری، یک انتخاب مناسب برای کارشناسان هوشبری است و خیلی از افرادی که لیسانس هوشبری دارند، این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

پرستاری مراقبت‌های ویژه و مراقبت ویژه نوزادان: این رشته‌ها که از جمله رشته‌های ارشد پرستاری هستند، برای کارشناسان هوشبری نیز امکان انتخاب وجود دارد و از جمله رشته‌های پرطرفدار برای کارشناسان هوشبری به‌شمار می‌روند.

رشته‌های دیگری نیز وجود دارند که دانشجویان هوشبری برای ادامه تحصیل می‌توانند انتخاب کنند، اما طرفداران کمتری دارند. شما می‌توانید برحسب علاقه خود یکی از رشته‌های انفورماتیک پزشکی، اپیدمیولوژی، آمار زیستی، بیوتکنولوژی، فیزیولوژی، مهندسی پزشکی، نانو تکنولوژی پزشکی، مدیریت خدمات بهداشت و درمان، تاریخ علوم پزشکی و آموزش پزشکی را نیز انتخاب کنید.

رشته هوشبری از جمله رشته‌های پیراپزشکی است که مجاز به شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی هستند. این آزمون سختی است، اما شانس قبولی پزشکی در این آزمون، از شانس قبولی پزشکی در آزمون سراسری بیشتر است. شما به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل کارشناسی هوشبری می‌توانید در این آزمون شرکت و یک بار دیگر شانس خود را برای پزشک شدن امتحان کنید

گذراندن طرح دو ساله برای دانشجویان هوشبری

کارشناسی هوشبری مانند سایر رشته‌های کارشناسی، یک دوره 4 ساله است که می‌توانید حداکثر در 5 سال آن را بگذرانید. کاردانی هوشبری نیز در یک دوره دو ساله و حداکثر سه ساله ارائه می‌شود. رشته هوشبری مانند سایر رشته‌های پیراپزشکی مثل پرستاری و علوم آزمایشگاهی مشمول گذراندن طرح اجباری به مدت دو سال هستند. شرایط گذراندن طرح عبارتند‌از:
• فارغ‌التحصیلی از رشته هوشبری.
• در مقاطع دیگر تحصیلی طرح اجباری گذرانده نشده‌باشد.
• فارغ‌التحصیلان فقط 3 ماه فرصت ثبت نام در سامانه دارند.
• افرادی که در موعد مقرر ثبت‌نام نکنند، جریمه افزایش 3 تا 6 ماه شامل آن‌ها می‌شود.

گذراندن طرح برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، نوعی کار عملی در محیط کار مربوطه به‌شمار می‌رود. بعضی از داوطلبان کنکور سراسری رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که طرح اجباری داشته‌باشند، چون طرح اجباری یکی از راه‌های جذب نیرو در این رشته‌ها محسوب می‌شود. گذراندن طرح، الزامی برای جذب نیرو از طرف سازمان مربوطه ایجاد نمی‌کند اما در بسیاری از مواقع افراد پس از گذراندن طرح در محل خدمت خود استخدام می‌شوند.

• قوانینی نیز برای معاف شدن فارغ‌التحصیلان از گذراندن طرح وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
• افرادی که در خارج از کشور و با هزینه شخصی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی فارغ االتحصیل شده‌اند.
• خانم‌های متاهل با داشتن شرایط سال ازدواج.
• افرادی که در یک مقطع تحصیلی دوره طرح خود را گذرانده‌ باشند.
• افرادی که سابقه حضور در جبهه‌های نبرد به مدت 6 ماه دارند.
• دانش‌آموختگان نخبه و استعداد درخشان با شرایطی که در قوانین ذکر شده‌اند.

البته استفاده از این معافیت‌ها اختیاری است و افرادی که مشتاق گذراندن طرح هستند، می‌توانند این دوره را بگذرانند. قابل ذکر است این دوره‌ها در سابقه کاری افراد لحاظ می‌شود و بیمه و حقوق خواهند‌ داشت.

مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور با رشته هوشبری

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته هوشبری دارید، می‌توانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج از ایران اقدام کنید. شما می‌توانید در دوره‌های کارشناسی هوشبری، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌ مورد نظر خود پذیرش بگیرید. برای این کار باید ریز نمرات مقاطع مختلف تحصیلی خود را ارائه دهید. از استادهای خود توصیه‌نامه دریافت کنید و تمکن مالی کافی داشته‌باشید.

تسلط به زبان انگلیسی یا زبان کشوری که قصد تحصیل در آنجا دارید، بسیار مهم است. دانشگاه‌های مختلف، نمرات آزمون تافل یا آیلتس مشخصی را برای دانشجویان متقاضی اعلام می‌کنند و افراد متقاضی باید حداقل نمره تعیین شده را دریافت کرده‌باشند.

اگر قصد شما از مهاجرت، یافتن یک موقعیت شغلی مناسب در رشته هوشبری در یک کشور توسعه‌ یافته است، باید مدرک خود را معادل سازی کنید. معادل‌سازی به این معناست که در کشور مقصد برای گرفتن تاییدیه باید آزمون بدهید. همه کارشناسان هوشبری باید آزمون‌های تئوری و عملی را با موفقیت بگذرانند تا اجازه کار داشته‌باشند.

با توجه به بالا بودن سطح سلامت در کشورهای توسعه‌یافته، رشته‌های پیراپزشکی طرفدار زیاد و درآمد خوبی دارند. شما می‌توانید پس از موفقیت در آزمون‌های کشور مقصد با خیالی آسوده شروع به کار کنید. برای درخواست کار در این کشورها، شما باید سوابق تحصیلی، مدرک زبان، سوابق کاری و بیمه خود را ارائه‌دهید. گاهی لازم نیست برای پیدا کردن کار به آن کشورها سفر کنید، کافیست مدارک خود را اینترنتی ارسال کنید و مصاحبه کاری خود را به صورت غیرحضوری انجام دهید.

همچنین پس از مهاجرت کاری، امکان ادامه تحصیل در رشته هوشبری نیز برای شما وجود دارد. کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی به ترتیب، بهترین گزینه‌ها برای تحصیل و کار در رشته هوشبری هستند.

سختی‌های رشته هوشبری

فارغ التحصیلان همه رشته‌های تحصیلی برای رسیدن به موفقیت نیاز به سخت‌کوشی دارند، رشته هوشبری نیز یکی از این رشته‌هاست که شرایط خاصی برای کار دارند. از جمله این شرایط می‌توان به کار در شیفت و کار برای ساعت‌های طولانی در اتاق عمل اشاره کرد. بدن شما باید توانایی انطباق با ساعت‌های کاری در شب را داشته‌باشد. برخی از عمل‌هایی که در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، به‌خاطر شرایط سخت عمل و حساسیت موجود می‌تواند ساعت‌های زیادی به طول انجامد. شرایط بدنی شما نیز باید به‌گونه‌ای باشد که تحمل ایستادن‌های طولانی‌مدت حین جراحی را داشته‌باشید.

یکی از عواملی که کار را برای کارشناسان هوشبری سخت می‌کند، درگیری با احساسات و عواطف در خصوص جان بیماران است. گاهی بیماران به دلایل صدمات وارده یا اتفاقات پیش‌بینی نشده، جان خود را از دست می‌دهند. شما با تحصیل در رشته هوشبری و سایر رشته‌های پیراپزشکی باید خود را برای مواجه شدن با رنج بیماران و از‌دست‌رفتن جان آن‌ها آماده کنید. اگر یک کارشناس هوشبری نتواند احساسات خود را کنترل کند، ممکن است کار او تحت‌تاثیر قرار بگیرد.

سخن آخر

اگر داوطلب کنکور تجربی هستید و تصمیم دارید شاخه های برتر این رشته را انتخاب کنید، حتما باید برنامه ریزی کنکور استاندارد و اصولی برای خود داشته باشید. چون رشته هوشبری یکی از رشته‌های برتر گروه تجربی است؛ اگر برای این رشته رویایی دارید حتما با برنامه ریزی دقیق پیش بروید.

فرم دریافت برنامه ریزی کنکور آیدی نوین

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید و برنامه اختصاصی خود را از رتبه برترهای رشته تجربی دریافت کنید:

با برنامه ریزی و مشاوره کنکور آیدی نوین در کنکور 98، 99، 1400 و 1401 بیش از 500 داوطلب رتبه زیر 1000 شدند!

شما فقط به این نیاز ندارید که رشته‌ای را انتخاب کنید که با روحیات شما سازگار باشد، شما به آینده شغلی مطمئن آن هم نیاز دارید، بنابراین به توضیحات آمده در این مقاله دقت کنید؛ رشته هوشبری یکی از رشته‌هایی است که با مطالعه بیشتر در خصوص آن می‌توانید به اهمیت این رشته پی‌ببرید. اگر می‌خواهید با خیالی راحت در این رشته و در دانشگاهی که دوست دارید پذیرفته شوید، از مشاور برای برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت و انتخاب رشته استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }