آیدی نوین - برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی – دریافت فوری برنامه اختصاصی!

برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی – دریافت فوری برنامه اختصاصی!

برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی

برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی 1403 در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته. طبق تحقیقاتی که روی رتبه برتر های سال های گذشته انجام شده، بیشتر رتبه برتر های کنکور از پایه دهم و یازدهم برای کنکور به صورت جدی شروع به مطالعه کرده بودند. به همین دلیل برنامه ریزی درسی در پایه یازدهم یکی از واجب ترین گام ها برای موفقیت در کنکور سراسریه. در این مقاله به اهمیت و چرایی نیاز داشتن به یک برنامه ریزی درست و اصولی پرداختیم و در کنار اون در 5 مرحله بهترین روش برنامه ریزی رو بهتون آموزش دادیم. در پایان این مقاله شما قادر خواهید بود با اطلاعات کامل مهم ترین اصول برنامه ریزی، گام محکمی برای این مسیر آینده دار در این بازه زمانی حساس از زندگیتون بردارید.

 

اهمیت برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی

پایه یازدهم ریاضی علاوه بر اینکه 30 الی 40 درصد دروس اختصاصی کنکور رو شامل میشه، پیش نیاز دروس پایه دوازدهم هم هست. بعلاوه اینکه آخرین فرصت ما تا قبل از کنکور برای جمع کردن، تکمیل و رفع اشکال دروس پایه هست و یجورایی دروازه ورود به پایه دوازدهم یا همون کنکور هست. پس اگه قصد دارید که در این بازه طلایی برای رتبه برتر شدن تلاش کنید از الان خودتون رو یه کنکوری بدونید.

 

دریافت برنامه درسی یازدهم ریاضی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

چرا باید از پایه یازدهم برنامه درسی داشته باشیم؟

برنامه ریزی درسی در سال های دهم و یازدهم به شما کمک میکنه تا قبل از ورود به پایه دوازدهم برنامه ریزی رو تمرین و تست کنید و نقاط ضعفتون رو برطرف کنید ضمن اینکه برنامه ریزی داشتن بخودی خود باعث پیشرفت شما میشه و البته یادتون باشه حدود 30 تا 40 درصد از کنکور از همین پایه یازدهم به طور مستقیم میاد. پس مطمعنا هم برای بهتر شدن نمرات امتحانات تشریحی و هم برای اماده شدن برای کنکور برنامه ریزی یازدهم ریاضی اهمیت بالایی داره.

 

طراحی برنامه درسی یازدهم ریاضی در 5 گام

موفقیت در هر چیزی (جدا از موفقیت تحصیلی) به شدت به مبحث هدفگذاری و برنامه ریزی وابسته اس. شما قبل از هرچیزی باید با هدف خودتون رو بشناسید و از اهمیت این هدف به خوبی خبر داشته باشید. چرا که هرچه قدر هدف شفاف تری رو برای خودتون ترسیم کنید و با جزئیات بیشتری بتونید هدفتو نرو متصور بشید احتمال موفقیتتون به طرز چشم گیری افزایش پیدا میکنه.

گام اول: اهمیت و بارم بندی دروس

اولین قدم در برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی اینه که شما باید بدونید که از نظر کنکور و امتحانات نهایی دروس مختلف دارای ارزش متفاوت هستن! (بهش میگن ضرایب دروس) همینطور هر درس و هر فصل بسته به علاقه طراح سوال، سوالات باهمدیگه متفاوته. اولین چیزی که شما در تهیه یک برنامه ریزی درسی استاندارد باید بهش اهمیت بدید همین ضرایب و بودجه بندی هاست! در ادامه میتونید جدول ضرایب دروس اختصاصی درس ریاضی رو ببینید:

ضرایب دروس اختصاصی ریاضی

ضرایب-دروس-اختصاصی-رشته-ریاضی

گام دوم: تهیه چک لیست تعیین سطح

قدم دوم اینه که مشخص کنید که در چه موقعیتی از لحاظ درسی قرار دارید؛ برای اینکار کافیه یک لیست از درس هایی که وجود داره و اهمیت دارن داخل کنکور و امتحانات درست کنید. بعد از اون جلوی درس و فصل  (حتی گفتار) میزان تسلط خودتون رو یادداشت کنید، مثلا من فصل 2 زیست رو فقط 1 بار روزنامه وار خوندم پس باید بنویسید خوانده شده با تسلط کم. یا من مبحث الکتریسیته ساکن رو خوب خوندم، تست کار کردم و تو آزمون هم درصد بالایی گرفتم پس تسلط من بالاست. حالا شما دقیقا میدونید کجای کارید! میدونید کدوم قسمت از درس هاتون نیاز به تمرین بیشتر دارن، کجاها درست خونده نشده و… قطعا راهبرد مدرسه شما  (اینکه معلم ها تا کجا درس دادن) هم خیلی بهتون کمک خواهد کرد.

گام سوم: تقسیم زمان

زمان دانش آموز های کلاس یازدهم رشته ریاضی به طور کلی به سه دسته تقسیم میشه:

 1. زمان هایی که به مدرسه و کلاس های مربوط به آموزش و کنکور اختصاص پیدا میکنه
 2. زمان هایی که باید به تکالیف و خوندن مدرسه و کلاس اختصاص پیدا کنه (ضرورت داره)
 3. زمان هایی که باید برای کنکور سال بعد برنامه ریزی کنیم

خب عملا زمان شماره 1 تا حد زیادی دست شما نیست! و این زمان رو شما باید بگذارید تا بتونید درس ها رو پیش ببرید اما بحث ما سر دو زمان دیگست؛ زمانی که شما برای تشریحی خوانی و رسوندن تکالیف مدرسه میگذارید و زمان هایی که شما باید برنامه ریزی کنید که کنکوری بخونید. اولین نکته اینه که هر دو زمان باید به صورت تفکیک شده داخل برنامه هاتون باشن و اگر نباشن این یعنی شما دارید مسیر رو اشتباه میرید! علی الخصوص الان ;i با توجه به تغییرات بزرگ کنکور 1402 بحث معدل و تاثیر مستقیمش داخل کنکور خیلی جدی و مهم شده، شما حتما باید هم برای مدرستون و هم برای کنکورتون برنامه ریزی جدا و دقیقی داشته باشید. اگه قصد داشته باشیم حدودی صحبت کنیم؛ شما حدودا باید 40 50 درصد از زمانتون رو به درس های مدرسه اختصاص بدید و 50 60 درصد رو به کنکور. البته این زمانبندی برای روز های عادی هست، مطمعنا در روز هایی که امتحانات خاصی دارید یا زمان امتحانات هست علی الخصوص امتحانات نهایی، زمان خیلی بیشتری رو باید به درس های تشریحی اختصاص بدید.

گام چهارم: برنامه ریزی درسی کنکور و برنامه ریزی درسی تشریحی

شما در برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی با دو عنوان برنامه درسی روربرو هستید:

 1. برنامه ریزی درسی تشریحی یازدهم ریاضی
 2. برنامه ریزی درسی کنکور یازدهم ریاضی

در ابتدا برای اینکه بتونید به خوبی دروس تشریحیتون رو بخونید و تحت فشار قرار نگیرید فقط کافیه قوانین زیر رو رعایت کنید:

 • قانون اول: درس روزتون رو همون روز بخونید
 • قانون دوم: به امتحانات حسابی توجه کنید و براشون آماده بشید (تمرینی برای امتحانات نهایی)
 • قانون سوم: خودتون جزوه بنویسید و از روی جزوه خودتون بخونید.
 • قانون چهارم : سر کلاس ها با حداکثر تمرکز حاضر بشید که خوندن بعد کلاس براتون خیلی ساده تر بشه
 • قانون پنجم: تمرین ها و فعالیت های کتاب درسی و خود کتاب درسی رو هیچوقت فراموش نکنید

فقط کافیه همین قوانین رو بدونید و اجرا کنید تا بهترین برنامه ریزی رو داشته باشید.

اما در ادامه به روش های برنامه ریزی کنکور میپردازیم و روش های اون رو بهتون آموزش می‌دیم:

 • اول اینکه راهبرد داشته باشید و حتی الامکان از یک آزمون آزمایشی استفاده کنید (خود آزمون ها راهبرد دارن)
 • دوم اینکه اون راهبرد رو تا حد زیادی به برنامه راهبردی مدرستون منطبق کنید
 • سوم اینکه سعی کنید کل یا حد زیادی از برنامه راهبردی رو در طول وقتتون تا آزمون بخونید
 • چهارم اینکه تنوع درسی و زمان بندی مطالعه رو رعایت کنید.

این موارد بخش کوچکی از دنیای وسیع برنامه ریزی کنکور بود پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ای که لینکش رو براتون قرار دادیم رو مطالعه کنید و از نکاتش کامل و جامع استفاده کنید.

گام پنجم: تعهد به برنامه ریزی درسی

یادتون باشه که عالم بی عمل دقیقا مانند زنبور بی عسله، پس هر چقدر هم شما برنامه ریزی خوبی داشته باشید ولی عمل نکنید عملا بدردتون نمیخوره! یادتون باشه مهم ترین اصل در تعهد به برنامه ریزی درسی تناسب بین توانایی های شما و حجم و سختی برنامه است؛ مثلا اگر در حال حاضر میانگین ساعت مطالعه شما 5 ساعت هست (در بهترین حالت) یک برنامه ریزی 10 ساعته علاوه بر اینکه اجرا نمیشه، شمارو نسبت به برنامه ریزی ناامید میکنه! پس بهتره برنامه ای که می‌ریزید متناسب با توانایی هاتون باشه؛ شما باید هرشب گزارشی از عملکرد روزتون داشته باشید و همینطور برای فرداتون برنامه ریزی کنید. به یاد داشته باشید که صبح ها به شوق انجام کامل برنامه اتون از خواب بیدار بشید اما یادتون باشه که باید از کمالگرایی دوری کنید! چون کمالگرایی مطلق شما رو از برنامه دور میکنه. برای درک بهتر این موضوع براتون یک مثال آماده کردیم:

“مثلا من از ساعت 5 میخوام بیدار بشم و شروع کنم. صبح که بیدار میشم، میبینم ساعت 6 شده! حالا در کمال ناباوری بجای اینکه بیدار شم سریع تر و به برنامه ام برسم میخوابم و 9 بیدار میشم! و به جای اینکه 50 درصد برنامه ریزیم رو کامل انجام بدم هیچیش رو انجام نمیدم! به این میگن کمالگرایی مطلق. ”

یادت باشه که اجرای برنامه در روز های اول برنامه ریزی خیلی سخته و این مهم به مرور زمان آسونتر میشه جوری که میشه یک قسمت از زندگیتون و حتی بدون اون احساس بدی دارید. این رو هم اضافه کنم که هر جا برنامه ریزی و عمل به برنامه رو متوقف کردید وقتی به خودتون اومدید از همونجا دوباره شروع کنید. آخرین نکته ای که میتونیم توی این مقاله بهش اشاره بکنیم اینه که به خاطر داشته باشید فریب برنامه ریزی های آماده و عمومی رو نخورید. برنامه ریزی کاری تخصصیه که باید توسط متخصصش و با شناخت کامل شما و توانایی هاتون نوشته بشه. ممکنه برنامه ای که برای یکی از رتبه برتر های کنکور جواب داده برای شما سم باشه و با انجام دادنش علاوه بر شکست از درس خوندن هم دورتون کنه و باعث بشه علاقتون رو به مطالعه از دست بدید. پس حتما این کار رو به عهده یک متخصص قرار بدید.

دریافت برنامه ریزی یازدهم ریاضی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

با برنامه ریزی اصولی که از سمت رتبه برتر های کنکور برات انجام میشه، خیالت راحته که داری از برنامه ای استفاده میکنی که قبلا امتحان خودشو پس داده و چندین دانش آموز دیگه رو رتبه برتر کرده. 

 

سخن پایانی

پایه یازدهم یکی از بهترین و طلایی ترین زمان ها برای رتبه برتر شدن در کنکوره، امیدواریم که ازین مقاله تونسته باشید به خوبی استفاده کنید وتصمیم جدی گرفته باشید تا آینده خودتون رو از همین الان تضمین کنید. اراده راسخ و تداوم روحیه بالایی که الان دارید بهتون کمک میکنه روز به روز به هدفتون نزدیک تر بشید. البته در این راه تنها نیستید، رتبه برتر های آیدی نوین کنارتن تا توی این ماجراجوی شیرین و خاطره ساز کنارت باشن و با تضمین موفقیتت بدونی که توی این راه تنها نیستی و میتونی بهشون اعتماد کنی و از توصیه ها و نکاتشون به خوبی استفاده کنی. فرصت رو غنیمت بشمار که موفقیت، آسون و یه شبه به دست نمیاد.

 

سوالات متداول

توی برنامه ریزی درسی یازدهم ریاضی روزی چند ساعت باید درس بخونیم؟

اگه تا الان برنامه ریزی و مطالعه جدی نداشتید بهتره با روزی 2 الی 5 ساعت شروع کنید و کم کم این زمان رو به 10 ساعت در روز برسونید.

توی سال یازدهم باید تستی کار کنیم یا تشریحی؟

مهمترین نکته در این مقوله اینه که اولویت اول شما در سال یازدهم باید به کسب نمره های موثر و بالا باشه زیرا با توجه به تغییرات کنکور معدلتون تاثیر مستقیمی روی تراز نهاییتون میزاره ولی باید در کنار تشریحی خوانی تست زنی رو هم کار کنید تا کم کم با شکل سوالات کنکور آشنا بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }