هزینه و شرایط ثبت نام مدارس سمپاد 1401 – مزایا و معایب تیزهوشان

مدارس تیزهوشان چگونه است؟ - شهریه و هزینه مدارس سمپاد

هزینه، شهریه و شرایط ثبت نام مدارس سمپاد 1401 به چه صورت است؟ از مزایا و معایب تیزهوشان اطلاعی ندارید؟ شرط معدل و آزمون ورودی سمپاد دقیقا چیست؟ آیا از تمامی امکانات تیزهوشان مطلع هستید؟

در این مطلب به معرفی مدارس سمپاد (تیزهوشان) می پردازیم و در انتها، به سوالات رایج شما پاسخ می دهیم.

برای آشنایی با انواع مدارس می توانید به مقاله ی معرفی انواع مدارس در مقاطع پیش دبستانی تا متوسطه مراجعه کنید. با آیدی نوین همراه باشید.

جهت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد نحوه ثبت نام و شهریه مدارس سمپاد با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین

مدارس سمپاد چیست؟

مدارس سمپاد (تیزهوشان)، توسط مرکز ملی پرورش استعداد های درخشانِ دانش پژوهان و با همکاری آموزش و پرورش تاسیس شده اند. این مدرسه ها، ویژه ی دانش آموزان دارای بهره هوشی بالا و سطح علمی خوب ساخته شده است. سرمایه گذاری روی دانش آموزان تیزهوش و فراهم کردن شرایط جهت شکوفایی خلاقیت و استعداد آنها، در سال های بعدی، موجب تحویل بزرگان عرصه ی علم و دانش به جامعه می شود. سطح آموزش و پژوهش در این مدارس بسیار بالا می باشد. به نحوی که خیلی از رتبه های برتر کنکور، دانش آموز تیزهوشان تهران و مشهد و باقی استان ها بوده اند. علاوه بر این، دانش آموزان برای مسابقات کشوری و استانی و همچنین المپیادهای جهانی به طور ویژه آموزش می بینند.

سمپاد مخفف چیست؟

«سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان» به اختصار، سمپاد نامیده می شود. البته در میان مردم، با نام تیزهوشان هم شناخته شده است. در چند سال اخیر، بحث خارج شدن تیزهوشان از حالت سازمانی و تبدیل آن به مرکز مطرح است. اگر این قضیه اجرایی شود؛ با تشکیلات جدیدی به نام «ممپاد» روبرو خواهیم شد!

میخواید از آخرین اخبار مدارس اطلاع پیدا کنید؟

شمارتون رو تو کادر زیر وارد کنید تا اخبار مهم خیلی سریع براتون ارسال بشه

شرایط ثبت نام و ورود به مدارس سمپاد 1401

لازم به ذکر است که مدارس سمپاد تهران، مشهد و سایر شهرها در سال 1401، در پایه های تحصیلی متفاوت، از دانش آموزان ثبت نام به عمل نمی آورند. یعنی فقط می توانید در پایه ی هفتم و دهم، وارد تیزهوشان بشوید. باقی پایه ها از میان خود تیزهوشان گلچین می شوند. البته یک آزمون میان پایه ای هفتم به هشتم نیز وجود دارد که در مواقع خاصی اجرایی می شود.

ثبت نام پایه ی ششم به هفتم تیزهوشان 1401

برای ثبت نام دوره ی اول متوسطه تیزهوشان، علاوه بر این که باید دو شرط زیر را داشته باشید؛ باید در آزمون هوش نیز شرکت بکنید.

1- داشتن تابعیت ایرانی و یا اقامت قانونی برای اتباع

2- کل درس های نوبت دوم پایه پنجم و نوبت اول پایه ششم، دارای نتیجه ی خیلی خوب باشد. فقط در یک درس، «نمره ی خوب» قابل قبول است. (شرط معدل)

ثبت نام پایه ی نهم به دهم تیزهوشان 1401

برای ثبت نام دوره ی دوم متوسطه تیزهوشان، در کنار داشتن سه شرط زیر باید در آزمون ورودی نیز شرکت بکنید.

1- داشتن تابعیت ایرانی و یا اقامت قانونی

2- شرط معدل: داشتن حداقل معدل کل سالانه 19 در پایه هشتم

3- در پایه ی نهم مشغول تحصیل بودن

آزمون میان پایه ای هفتم به هشتم سمپاد

هدف از برگزاری آزمون میان پایه ای، در اصل تکمیل ظرفیت مدارس استعدادهای درخشان می باشد.

محیط و فضای تیزهوشان، برای تمام دانش آموزان پایه ششمی که سال اول خود را در این مدارس می گذرانند؛ مناسب نیست. بعضی ها از فشار درسی زیاد استرس می گیرند. بعضی ها نیز در دروس خود، معدل پایینی کسب می کنند. در نتیجه، ترجیح می دهند در یک مدرسه ی عادی ادامه تحصیل بدهند.

به منظور جایگزینی افراد مستعد، آزمونی جهت تکمیل ظرفیت این جاهای خالی برگزار می شود که به آزمون میان پایه ای معروف است.

آمار قبولی مدارس تیزهوشان نوبت اول و دوم

دوره اول: در سال گذشته، تعداد 174 هزار و 343 نفر دانش آموزان پایه ششم، در آزمون تیزهوشان دوره اول ثبت نام کردند. از این تعداد، فقط 17 هزار و 233 نفر، موفق به قبولی شدند.

دوره دوم: تعداد 132 هزار و 132 دانش آموز پایه نهمی، در آزمون دوره دوم متوسطه شرکت کردند. از این تعداد، تنها 11 هزار 867 نفر، موفق به پذیرش شدند.

مزایا و معایب تیزهوشان

به صورت کلی برای همه ی دانش آموزان، نمی توان یک نسخه ی واحد پیچید. شرط اول و اساسی برای ورود به این مدارس، وجود علاقه ی بسیار زیاد به یادگیری و کسب مهارت های جدید، در کنار ساعات آموزشی زیاد و قدرت تحمل استرس است. در ادامه به مزایا و معایب می پردازیم.

مزایا و امکانات مدارس سمپاد

1- خیال نکنید که فقط شمای دانش آموز برای ورود باید گزینش بشوید! تمام پرسنل اداری و معلمان تیزهوشان، باید گزینش بشوند. معلمان مجموعه نیز دارای سابقه تدریس بالایی می باشند.

2- نسبت به مدارس عادی، به دلیل مباحث زیاد آموزشی، دانش آموزان ساعات بیشتری را در مدرسه می گذرانند. کمیت ساعات حصور در مدرسه، همراه با کیفیت واقعا قابل قبولی است.

3- وجود آزمایشگاه ها، وسایل آموزشی و بهترین شیوه های یادگیری

4- منابع درسی بیشتر علاوه بر دروس اصلی و پایه؛ همراه با الگوهای نوین آموزشی و انجام تکالیف

5- تدریس دروس به شکل کاربردی و عمق بخشی به یادگیری، که باعث درک رابطه ی درس های گوناگون می شود.

6- جنبه ی تئوری آموزش در کنار جنبه ی عملی آن پرداخته می شود. یعنی برای یادگیری عمیق اکثر مباحث، دانش آموزان در آزمایشگاه ها نیز به صورت عملی آن مبحث را تجربه و تمرین می کنند.

7- کلاس های خارج برنامه که بیشتر به منظور رشد استعدادهای پنهانی و کسب مهارت می باشد. این کلاس ها از ساخت انواع سازه ها و ماکت های فیزکی و رباتیک گرفته تا کسب مهارت های کامپیوتری نظیر برنامه نویسی و ساخت سایت را شامل می شود.

معایب تحصیل در استعدادهای درخشان

1- ممکن است دانش آموزان رفته رفته دچار احساس غرور کاذب و خود برتر بینی بشوند. این مورد، منجر به افت تحصیلی و کسب نتیجه ی ضعیف در کنکور خواهد شد.

2- حجم کتاب ها و برنامه های فوق العاده در این مدارس بسیار زیاد است. هر کسی تحمل آن را ندارد و خسته می شود.

3- معمولا دانش آموزان تیزهوشان، به دلیل برنامه های درسی بیش از حد، زمان حضور در میان دوستان و خانواده ی خود را پیدا نمی کنند. این مورد، می تواند منجر به وقوع افسردگی و عدم کسب مهارت های اجتماعی و ایجاد رابطه نماید.

4- تحصیل در این مدارس در اکثر مواقع مساوی است با ایجاد انتظار و توقع والدین و معلمان از دانش آموز! یا توقع و انتظار معجزه از دانش آموز نداشته باشید و یا انتظار عواقب بار روانی ایجاد شده بر دانش آموز را داشته باشید.

شهریه و هزینه مدارس سمپاد 1401

مدارس تیزهوشان در سال 1401 با توجه به امکانات و خدمات آموزشی، پژهشی و رفاهی که ارائه می دهند؛ از اولیاء دانش آموزان، شهریه دریافت می کنند.

شهریه مدارس تیزهوشان: «50 درصد شهریه ی مصوب غیر انتفاعی شهر محل زندگی، به علاوه هزینه کلاس های فوق برنامه و تقویتی» می باشد. مسئولیت تعیین شهریه بر عهده ی آموزش و پرورش می باشد. یعنی هزینه ی تحصیل در مدارس تیزهوشان تهران با استانی مانند آذربایجان شرقی (تبریز)، به طور قطع، متفاوت است.
البته شهریه پرداختی مدارس تیزهوشان، با توجه به متفاوت بودن شهریه مدارس غیرانتفاعی هر استان متفاوت می باشد.

نکته ای که همواره به آن تاکید می شود این است که همه ی دانش آموزان به شرط داشتن باقی شرایط، می توانند در تیزهوشان ثبت نام بکنند. به عبارت دیگر، هیچ مدرسه ای حق ندارد دانش آموز را به دلیل شرایط بد مالی و عدم پرداخت شهریه، از تحصیل محروم نماید.

حداقل و حداکثر شهریه مدارس تیزهوشان (1401-1402)

برای مدارس تیزهوشان در شهرهای مختلف ایران، با توجه به نوع برنامه ها و فعالیت های کلاسی متفاوت، حداقل و حداکثر شهریه برای پایه های مختلف در نظر گرفته شده که در جدول زیر می توانید آخرین تغییرات آن را مشاهده کنید.

جدول شهریه مدارس سمپاد

پایه تحصیلی

ساعت

حداقل شهریه

حداکثر شهریه

ابتدایی

31 ساعت درسی

2 میلیون 22 هزار تومان

5 میلیون 595 هزار تومان

هفتم،هشتم،نهم

38 ساعت درسی

2 میلیون 990 هزار تومان

6 میلیون 856 هزار تومان

دهم،یازدهم،دوازدهم

42 ساعت درسی

3 میلیون 780 هزار تومان

8 میلیون 419 هزار تومان

نقل و انتقال در مدارس تیزهوشان

در طول تحصیل ممکن است شرایطی پیش بیاید که دانش آموز در مدرسه ی فعلی خود قادر به ادامه تحصیل نباشد. در بحث نقل و انتقالات دانش آموزان تیزهوشان، دو نوع انتقالی وجود دارد.

انتقالی از یک شهر به یک شهر دیگر

درخواست انتقال از شهر محل قبولی به مدرسه ی شهر دیگر، در صورت داشتن این 4 شرط مورد قبول واقع می شود:

1- در آزمون تیزهوشان قبول شده باشد.

2- کف امتیاز و تراز علمی مدرسه مقصد را آورده باشد.

3- مدرسه مقصد ظرفیت خالی داشته باشد.

4- آموزش و پرورش هر دو شهر مبداء و مقصد موافقت کرده باشند.

انتقالی داخل یک شهر

در انتقالی داخل یک شهر، دو نکته را باید مد نظر قرار بدهید که در ادامه می گوییم:

1- داشتن شرایط ذکر شده در انتقالی از یک شهر به شهر دیگر

2- سال اول قبولی امکان جابجایی وجود ندارد و باید از سال بعد اقدام نمایید.

میخواید از آخرین اخبار مدارس اطلاع پیدا کنید؟

شمارتون رو تو کادر زیر وارد کنید تا اخبار مهم خیلی سریع براتون ارسال بشه

جهت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد نحوه ثبت نام و شهریه مدارس تیزهوشان با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین

سوالات متداول

در اینجا به سوالات رایج شما درباره ی مدارس سمپاد یا همان تیزهوشان می پردازیم.

آیا مدارس تیزهوشان خوابگاه دارند؟

هنگام انتخاب مدرسه و رشته ی خود جهت تحصیل در مدارس تیزهوشان نهایت دقت را خرج دهید. زیرا این مدارس به صورت کلی فاقد خوابگاه می باشند و همچنین نقل و انتقال در آنها تابع یک سری شرایط و قوانین خاص است.

آیا مدارس تیزهوشان خوب است؟

هم بله و هم خیر! همه چیز بستگی به شرایط و اهداف درسی و زندگی شما دارد. اگر توان و تحمل فشار درسی زیاد را دارید، بله خوب است و حتی می شود گفت که عالی است. اما اگر می خواهید که درس ها را سطحی و گذری یاد بگیرید، مدارس دیگر در انتظار شما هستند!

شهریه مدارس تیزهوشان در سال 1401 چقدر است؟

شهریه مدارس تیزهوشان در مناطق مخالف با هم متفاوت است و با شرایط مالی ساکنان ارتباط مسقیم دارد در این مقاله به طور تقریبی شهریه مدارس تیزهوشان بیان شده است.

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا