شهریه مدارس غیرانتفاعی ۱۴۰۰ – ضوابط شهریه مصوب و مکمل غیر دولتی

شهریه مدارس غیرانتفاعی - ضوابط شهریه مصوب و مکمل غیردولتی

شهریه مدارس غیرانتفاعی ۱۴۰۰ به همراه ضوابط شهریه مصوب و مکمل غیر دولتی در سامانه مدارس و مراکز غیردولتی را در این پست خدمت شما آماده کرده ایم. با آیدی نوین همراه باشید.

جهت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد شهریه مدارس غیرانتفاعی با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین

از آنجا که لیست مدارس ایران بسیار گسترده است، خانواده ها همیشه دغدغه ی پیدا کردن مناسب ترین مدرسه را برای تحصیل فرزندان خود دارند.

با توجه به ترافیک و شلوغی کلان شهرها و از طرفی ضرورت استفاده ی حداکثری از ساعات یک روز، به خصوص برای دانش آموزان کنکوری، عده ای ترجیح می دهند در مدرسه ی نزدیک محل سکونت خود، ثبت نام و تحصیل کنند.

با وجود این، زمانی که بحث کیفیت تدریس و خدمات آموزشی و مکمل می شود، پای مدارس غیردولتی به میدان باز می شود. شهریه ی این مدارس هر سال طبق دستورالعمل های خاصی تعیین می شود.

تعداد دانش آموزانی که در مدارس غیرانتفاعی در حال تحصیل اند، یک ملیون و هفتصد و شصت هزار نفر (۱۷۶۰۰۰۰) است که حدود ۱۲ درصد تعداد دانش آموزان کشور را شامل می شود. تعداد ۱۶ هزار و ۷۰۰ مدرسه غیر دولتی برای دوره های ابتدایی، دوره متوسطه اول و دوم در سراسر کشور در حال فعالیت هستند.

برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، با استناد به مصوبه نود و سومین جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی در سال ۹۹، بخشنامه ی افزایش شهریه ی مدارس غیر دولتی در روز دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۴۰۰ به مراکز استان ها ابلاغ شد.

میخواید از آخرین اخبار مدارس غیرانتفاعی اطلاع پیدا کنید؟

شمارتون رو تو کادر زیر وارد کنید تا اخبار مهم خیلی سریع براتون ارسال بشه

ضوابط شهریه مدارس غیرانتفاعی در ۱۴۰۰

مدارس غیرانتفاعی با توجه به امکانات آموزشی و رفاهی که ارائه می دهند، از والدین بابت تامین هزینه ها شهریه دریافت می کنند. در این مدارس، دانش آموزان از امکانات رفاهی و آموزشی (تجهیزات خوب در آزمایشگاه، سالن ورزش، کتابخانه و سالن مطالعه، کلاس های غیر درسی و اردو های تفریحی و علمی) استفاده می کنند و کلاس های فوق العاده و غیر درسی زیادی برگزار می شود. علاوه بر این دبیران مجرب غیر رسمی نیز در این مدارس تدریس می کنند. بنابراین در سال های گذشته، والدین به هر ترتیبی که بود، این هزینه را تقبل می کردند.

در مدارس غیرانتفاعی الگوی تعیین شهریه توسط شورای شهرستان، منطقه یا ناحیه به اجرا در می آید. این الگو با هماهنگی های برون سازمانی و موثر قرار دادن پیشنهاد تاسیس کنندگان این مراکز ادغام می شود. شهریه ی هر سال نسبت به سال قبل بررسی می شود که برای سال ۱۴۰۰، نسبت به سال ۱۳۹۹ شهریه به صورت زیر افزایش پیدا می کند.

  • افزایش ۱۵ درصدی در ردیف ۱ جدول
  • افزایش درصد یکی از بندهای ردیف ۲ جدول (حداکثر تا ۱۵ درصد)

این تصمیمات علی الحساب بوده و برای بررسی و تایید به شورای نظارت استان ها ارسال می شوند.

مراکز برگزاری آزمون، فقط مشمول افزایش در ردیف یک جدول هستند. برای مدارس جدیدالتاسیس هم، نرخ افزایش شهریه، برابر میانگین نرخ مدرسه های مشابه در همان منطقه تعیین می‌شود.

شهریه ی نهایی و تایید شده ی تمام مدارس و پیش دبستانی های غیردولتی، طبق الگوی تعیین شهریه، در سامانه مشارکت ها به آدرس www.mosharekatha.ir، به موسسان مدارس اعلام می شود.

چنانچه مؤسسان مدارس و یا نمایندگان حقوقی آنها اطلاعات و مدارک خواسته شده را در سامانه مشارکت‌ها ثبت و بارگذاری نکنند، تعیین شهریه برای سال جدید امکان‌پذیر نبوده و شهریه ی سال گذشته به عنوان شهریه سال جدید، ملاک تصمیم گیری خواهد بود.

ضوابط شهریه فعالیت های مکمل

تاثیر کرونا در شهریه مدارس غیرانتفاعی

با شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ و ادامه دار بودن آن در سال ۱۴۰۰، مدارس به صورت فیزیکی تعطیل شدند و آموزش دانش آموزان در فضای مجازی و به صورت آنلاین انجام شد.

با توجه به تعطیلی فیزیکی مدارس، دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی از امکانات مدرسه و کلاس های فوق برنامه بهره مند نشده اند.

والدین با اتکا به این موضوع که “دانش آموزان ما نیز مانند دانش آموزان مدارس عادی از فضای مجازی برای آموزش استفاده می کنند و در مدرسه حضور نداشته تا از امکانات استفاده کرده و هزینه های جانبی مانند پول آب، برق و گاز نیز پرداخت نمی شود” خواستار کمتر شدن میزان شهریه پرداختی غیرانتفاعی (پرداخت شهریه ثابت بدون افزایش نرخ سالانه) هستند.

با این حال همچنان بسیاری از مدارس غیرانتفاعی، شهریه را به صورت کامل دریافت کرده و علاوه بر آن برای سال جدید، میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد نیز نرخ شهریه را افزایش داده اند.

بعضی از مدارس غیر انتفاعی، استیجاری بوده و مدارس برای تامین هزینه اجاره بها، حقوق دبیران، آماده سازی ویدیو ها و مسائل آموزش مجازی و غیره می بایست با دریافت شهریه از والدین، این هزینه ها را تامین کنند. در مدارس عادی تمام این هزینه ها از طریق بودجه اختصاص داده شده توسط دولت به آموزش و پرورش تامین می شود.

طبق قوانین جدید مصوب شده، مدارس غیر انتفاعی می بایست فقط شهریه ثابت از والدین دانش آموزان دریافت کنند. شهریه ثابت نیز بعنوان ۸ ساعت کلاس حضوری بدون کلاس های فوق برنامه و تقویتی و غیره است.

آخرین شهریه مدارس غیرانتفاعی در کرونا

باتوجه به اظهارات سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران، نرخ دریافتی شهریه مدارس غیرانتفاعی تهران به شرح زیر است:

دوره تحصیلی

حداقل میزان شهریه پرداختی

حداکثر میزان شهریه پرداختی

میانگین شهریه پرداختی

دوره پیش دبستانی

یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۵ میلیون تومان

دوره ابتدایی

۲ میلیون

۲۰ میلیون

۷ میلیون ۵۰۰ هزار تومان

دوره متوسطه اول

۱۰ میلیون تومان

دوره متوسطه دوم

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۱۸ میلیون

۱۳ میلیون تومان

شهریه مصوب و مکمل مدارس غیرانتفاعی

در مدارس غیر انتفاعی، شهریه ی مصوب دارای نرخ ثابت، یا به عبارتی همان شهریه ی ثابت است. شهریه ی مکمل، متغیر بوده و با توجه به فعالیت های آموزشی و پرورشی فوق برنامه امکان کم و زیاد شدن آن وجود دارد.

شهریه مصوب مدارس غیرانتفاعی

شهریه مصوب بابت تامین هزینه ی اجرای برنامه هفتگی مدارس و پیش‌دبستانی‌ها، طبق ساعات مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش و ساعات فوق‌برنامه درسی مندرج در الگو است.

ضوابط شهریه مصوب

شاید برای شما هم سوال باشد که این اختلاف فاحش در شهریه بین یک مدرسه غیر دولتی با دیگری چه توجیهی می تواند داشته باشد.

شهریه هر یک از مقاطع تحصیلی با توجه به تصمیمات موسسان مدارس طبق الگوی تعیین شهریه از طریق سامانه مشارکت ها به شورای تعیین شهریه ابلاغ شده و در صورت تایید، ابلاغ و تعیین می شود.

روال بر این است که شهریه پایه ی دوازدهم نظری و مهارتی، با ضریب افزایش ۱۵ درصد نسبت به پایه ی دهم و یازدهم همان مدرسه محاسبه می شود.

برای پیش دبستانی های ضمیمه ی مدارس غیردولتی، شهریه به میزان ۸۰ درصد مقطع دبستان است. آن درسته از پیش دبستانی های غیردولتی که در فضای مازاد مدارس دولتی مستقر هستند، اختلاف شهریه شان نباید از میانگین شهریه پیش دبستانی های مستقل غیرانتفاعی آن منطقه بیشتر باشد.

شاخصه های ستنجش سطح مدارس غیر انتفاعی

شهریه مکمل مدارس غیرانتفاعی

ابتدا باید با تعریف فعالیت های مکمل آشنا شویم. فعالیت های مکمل به برنامه هایی گفته می شود که خارج از روند اصلی برنامه ی آموزشی و کلاس های فوق برنامه، با رضایت کتبی ولی دانش آموز در راستای تنوع بخشی به فرصت های آموزشی و پرورشی، منطبق با معیارها و اهداف پایه ی تحصیلی ارائه می شوند. این برنامه ها، فعالیت های علمی، پرورشی، فرهنگی، ورزشی، مهارتی و خدمات مشاوره ای را شامل می شود.

این فعالیت‌ها در طول هفته، پس از ساعات رسمی فعالیت واحد آموزشی، خارج از برنامه هفتگی (برنامه مصوب و فوق‌برنامه درسی) و روزهای پنجشنبه، برنامه ریزی شده و به اجرا در می آید. لازم به ذکر است که اردوها و بازدیدهایی که در طول روز و برنامه ی درسی اجرا می شوند، شامل فعالیت های مکمل نیستند.

ضوابط شهریه مکمل

ضوابط شهریه ی مکمل برای تامین نیرو جهت برگزاری فعالیت های مهارتی، ورزشی و هنری و حضور مستمر مدیر یا یکی از معاونین در طول برگزاری فعالیت هاست. علاوه بر این، ارائه گواهی حضور برای گذراندن دوره های مربوطه نیز شامل این هزینه می شود. در ضمن، عقد قرارداد با موسسات دارای صلاحیت برای اجرای این دوره ها در صورت تایید شورای نظارت بلامانع است.

شورای نظارت استان، عناوین و حداقل و حداکثر ساعت فعالیت این دوره ها را مشخص کرده و مسئول تعیین شهریه، شورای تعیین شهریه شهرستان، منطقه و یا ناحیه می باشد.

لازم به ذکر است شهریه ی تصویب شده، تنها برای همان سال تحصیلی معتبر بوده و برای سال های بعدی ملاک قرار نخواهد گرفت.

عناوین فعالیت های آموزشی و پرورشی مکمل

ثبت شکایت از مدارس غیرانتفاعی در میزان شهریه دریافتی

والدین در صورت تخلف مدارس غیر انتفاعی در میزان شهریه دریافتی، می توانند در این مورد شکایت بکنند.

برای پیگیری و رسیدگی به این موضوع، باید به پورتال وزارت آموزش و پرورش به نشانی “shekayat.medu.ir” مراجعه کنید. در یکی از سه قسمت «ثبت شکایت، گزارش های مردمی و نظارت همگانی بر ثبت نام» می توانید تخلفات مدرسه مذکور را شرح دهید.

ثبت شکایت از مدارس غیرانتفاعی درباره میزان شهریه در کرونا

بازگرداندن شهریه پرداخت شده غیرانتفاعی در صورت دریافت انتقالی

ممکن است بعضی ها در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بگویند حالا که مدارس غیرانتفاعی به صورت حضوری نیستند، تحصیل فرزندان مان در آنها با دیگر مدارس چه تفاوتی دارد جز پرداخت هزینه ی اضافی!

والدینی که می خواهند فرزند دانش آموز خود را به مدارس دیگری منتقل کنند، مراحل انتقال دانش آموز را از مدرسه غیرانتفاعی باید انجام دهند و هیچ ممانعتی در این امر وجود ندارد.

در مورد میزان شهریه ی بازگشتی، باید گفت که تنها ۵۰ درصد از شهریه پرداختی به والدین بازگردانده می شود.

شهریه مدارس جدید التاسیس غیردولتی

الگوی تعیین شهریه مدارس تازه تاسیس شده غیردولتی، طبق همان الگوی ذکر شده در ابتدای مقاله است. با این حال برای مدارس غیرانتفاعی استثنایی، با تعیین شورای تعیین شهریه شهرستان، منطقه و یا ناحیه؛ ممکن است شهریه تا دو برابر شهریه ی مدارس مشابه افزایش یابد.

برای مدارس غیردولتی بزرگسال، میزان شهریه برابر است با ۷۰ درصد میانگین شهریه مدارس غیردولتی دوره متوسطه دوم.

موردی که باید به آن توجه کنید این است که مسئولان مدرسه، موظف هستند تمام شهریه های دریافتی را در سامانه ی مشارکت ها در دو نسخه ثبت نمایند. این امر، احتمال تخلف را به شدت پایین می آورد.

همچنین اگر مدرسه ای، دوره ی دبستان را به دو دوره ی اول و دوم ابتدایی تقسیم نماید، در شهریه هیچ تفاوتی ایجاد نشده و شهریه ی کل دوره ی ابتدایی رقم ثابتی است.

میخواید از آخرین اخبار مدارس غیرانتفاعی اطلاع پیدا کنید؟

شمارتون رو تو کادر زیر وارد کنید تا اخبار مهم خیلی سریع براتون ارسال بشه

مدت زمان فعالیت های تابستانی مدارس غیرانتفاعی

لازم به ذکر است که فعالیت های تابستانی مدارس در قالب فعالیت های مکمل انجام می گیرد که برای مقاطع مختلف حداکثر مدت اجرای برنامه به شرح زیر است:

  • دوره ابتدایی: ۶ هفته و حداکثر ۴ روز در هفته
  • متوسطه اول: ۸ هفته و حداکثر ۴ روز در هفته
  • متوسطه دوم و هنرستان ها: ۱۰ هفته و حداکثر ۵ روز در هفته

فعالیت های مکمل پایه ی دوازدهم مدارس غیرانتفاعی در تابستان

برای پایه ی دوازدهم حداکثر ۳۱۰ ساعت فعالیت در نظر گرفته شده که به منظور آماده سازی کنکور بوده و شامل موارد زیر است:

  • ۲۱۰ ساعت کلاس درسی
  • ۵۰ ساعت مشاوره
  • ۵۰ ساعت ارزشیابی
جهت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد تفاوت شهریه ی مصوب و مکمل مدارس غیر دولتی با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین
نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا