آیدی نوین - تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی دوره روزانه 1401 + پرداخت و عدم پرداخت شهریه

تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی دوره روزانه 1401 + پرداخت و عدم پرداخت شهریه

تحصیل مجدد در دوره روزانه

تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی دوره روزانه برای سال 1401 به چه صورت است؟ آیا برای تحصیل دوباره، شهریه دانشگاه دولتی باید پرداخت شود؟
با آیدی نوین همراه باشید تا شرایط شرکت دوباره در مقطع کارشناسی روزانه را بررسی کنیم.

جهت دریافت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد تحصیل دوباره کارشناسی روزانه با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین

سوال: در صورت قبولی دوباره در دوره روزانه، باید شهریه پرداخت کنم یا رایگان امکانش هست? بنده دارای مدرک کاردانی فنی روزانه و هم چنین کارشناسی نا پیوسته روزانه هستم. الان قصد تحصیل مجدد در دوره روزانه و شرکت در آزمون تجربی 1401 برای رشته های پیراپزشکی دولتی دارم.

پاسخ مشاور: متن  در ادامه مطلب

تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی

توضیحات را طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1401 می‌گویم. تا سال 97 این گونه بود که اگر کسی در دوره روزانه مشغول به تحصیل بوده و درسش را تمام کرده؛ دیگر نمی‌توانست در دوره روزانه، دوباره در همان مقطع مشغول به تحصیل بشود. این افراد، فقط می‌توانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی تحصیل کنند و در دانشگاه های سراسری درس بخوانند.

این قانون در سال97 تغییر کرد و داوطلبین می‌توانند نهایتا 2 بار در دانشگاه های سراسری برای یک مقطع درس بخوانند؛ یعنی می‌توانند یک بار لیسانس سراسری بگیرند و دوباره یک لیسانس سراسری دیگر بگیرند. حالت دیگر این است که 1 بار لیسانس سراسری را نگرفته، انصراف دهند و دوباره کنکور دهند و لیسانس سراسری قبول شوند.

بنا بر این محدودیتی برای شما وجود ندارد و باید به این توجه‌کنید که سقف این کار، 2 بار است؛ یعنی یا انصراف و یا اتمام تحصیل، دوبار که سراسری خواندید دیگر تمام‌است.

شهریه دانشگاه دولتی روزانه برای تحصیل دوباره

پرداخت شهریه برای تحصیل مجدد دانشگاه های سراسری، تا سال 94 برقرار بود؛ تا این که خانمی به نام «مریم بهتاش»، به دیوان عدالت اداری شکایت برد.

با توجه به توضیحات ارائه شده و مواردی که در قانون وجود دارد، پرداخت شهریه دوباره مقطع کارشناسی روزانه قانونی نبوده و می توان پیگیری کرد.

شما برای این امر، می توانید به دیوان عدالت اداری رفته و شکایت خود را برای تحصیل رایگان و عدم پرداخت هزینه تحصیل، مطرح کنید. با این حال، شنیده ها حاکی از آن است که هر از گاهی از این قانون به خاطر عدم نظارت دقیق، تخطی می شود.

تحصیل مجدد در مقطع لیسانس در سراسری

کسانی که سراسری خوانده‌اند، می‌توانند هم لیسانس را سراسری بخوانند و هم می‌توانند پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی سراسری قبول شوند. همچنین سال 96 اصلاحیه ای روی دفترچه کنکور آمد که از این قرار است:

«کسانی که در کنکور سراسری شرکت کردند و حتی قبلا فوق لیسانس و یا دکترا، رشته های غیر از پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی تحصیل کرده اند؛ می توانند در این 3 رشته نیز درس بخوانند. یعنی علاوه بر لیسانس، فوق لیسانس و دکترای سراسری نیز داشته باشند در رشته های غیر از پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی.»

جهت دریافت مشاوره تخصصی و پاسخگویی به سوالات در مورد تحصیل مجدد لیسانس و یا رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی با شماره زیر تماس بگیرید:
شماره تلفن مشاور تلفنی آنلاین آیدی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }