آیدی نوین - راه های قبولی در تیزهوشان – 5 گام تا قبولی در تیزهوشان!

راه های قبولی در تیزهوشان – 5 گام تا قبولی در تیزهوشان!

پنج گام تا قبولی در تیزهوشان

قبولی در تیزهوشان دغدغه بسیاری از دانش‌آموزانه. به‌دلیل مزایای مختلفی که مدارس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) ارائه میده، دانش‌آموزان زیادی مایل‌اند که در این مدارس پذیرفته بشن. برخلاف تصور خیلی از بچه ها، فقط با زیاد درس خوندن نمیشه به موفقیت رسید؛ بنابراین شما باید مسیر این آزمون رو کاملاً هوشمندانه طی کنید تا به موفقیت برسید. قطعا ضرب‌المثل معروف «یه سال بخور نون و تَره، یه عمر بخور نون و کَره» رو حتماً شنیدید. در این مقاله قصد داریم با بیان شرایط قبولی در تیزهوشان، قدم‌به‌قدم شما رو در مسیری که از نون و تره خوردن به نون و کره خوردن می‌رسید، راهنمایی کنیم.

 

دریافت مشاوره و برنامه تخصصی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی خودت هستی و میخوای توی مدارس تیز هوشان قبول بشی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت ساختن آیندت بردار!

 

زیاد درس خوندن کلید موفقیت نیست!

امروزه قبولی تضمینی تیزهوشان در گرو زیاد درس خوندن نیست؛ در عوض درست و با تمرکز بالا درس خوندن و برنامه ریزی درسی اصولی باعث موفقیتت میشه. در سال‌های گذشته، دیدیم که افراد با ساعت مطالعه بالا مثلا 8 تا 10 ساعت در روز، می‌تونستن به موفقیت تحصیلی برسن؛ اما امروزه به دلایلی که در ادامه بهشون می‌پردازیم، ساعت مطالعه بالا، موفقیت تو رو تضمین نمی‌کنه. بعضی از این دلایل رو در ادامه براتون نوشتیم:

  • گسترش وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون و تلفن همراه
  • فراگیر شدن استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی
  • رشد سریع بازی‌های رایانه‌ای جذاب و اعتیادآور
  • مفهومی شدن محتوای کتاب‌های درسی
  • افزایش کتاب‌ها و کلاس‌های کمک درسی

شاید بپرسی این دلایل چه ربطی به راه های قبولی در تیزهوشان داره؟ بیایید این دلایل رو با هم بررسی کنیم.

امروزه نسبت به 5 یا 6 سال پیش، افراد زمان بیشتری رو با موبایل خودشون می‌گذرونند. این جعبه جادویی همیشه و همه‌جا کنار ماست و بهترین دوست ما محسوب می‌شه. تحقیقات علمی نشون دادن، نسل‌های Z و آلفا (متولدین دهه‌های 70، 80 و 90) به‌دلیل استفاده زیاد از موبایل، نسبت به نسل‌های دیگه از تمرکز کمتری برخوردارند.

برای مثال نسل Z و آلفا برای یک استوری اینستاگرام، فقط 3 ثانیه زمان صرف می‌کنند و در صورتی که محتوای استوری رو نپسندند، سریع سراغ استوری دیگه میرند. حالا تو به من جواب بده، با تمرکز 3 ثانیه‌ای و جذابیت‌های شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های رایانه‌ای، کی می‌تونه 10 ساعت در روز درس بخونه؟ مسلما افراد انگشت‌شماری همچنین قابلیتی رو در خودشون دارند.

از طرفی محتوای کتاب‌های درسی به سمت مفهومی شدن رفته و کسانی که ساعت‌ها زمان می‌ذارند تا درس‌ها رو حفظ کنند، نتیجه‌های خوبی نمی‌گیرند. این نکته رو هم نباید فراموش کرد که تو سال‌های گذشته، امکانات تحصیلی فقط در دسترس کلان‌شهرها بوده؛ اما خوشبختانه در حال حاضر تموم دانش‌آموزان می‌تونن به کتاب‌ها و کلاس‌های کمک درسی، دسترسی داشته باشن و صرفا استفاده از یه کلاس نمی‌تونه عامل موفقیتت باشه.

 

کار عمیق؛ راه حل قبولی در تیزهوشان

میشه گفت کار عمیق جواب خوبی برای سوال “چطور در تیزهوشان قبول بشم؟” هست که نه‌تنها تو رو به این صفحه کشونده و باعث شده بتونی از راهنمایی های مشاورین خوبمون در آیدی نوین استفاده کنی بلکه ذهن دانش‌آموزان زیادی مثل تو رو در طول روز به خودش مشغول کرده ولی جوابی براش ندارند و همین موضوع باعث کلافگیشون شده. حالا کار عمیق چیه و چطور می‌تونه به ما برای قبولی در تیزهوشان کمک کنه؟

کار عمیق یا Deep Work یکی از موضوعات علوم اعصابه و برای افزایش و بهبود بهره‌وری افراد طراحی شده. درواقع افراد با کار عمیق، می‌تونند بیشتر تمرکز کنند و از زمانی که صرف کارهای خودشون می‌کنند، نتیجه بهتری بگیرند. تحقیقات نشون میده وقتی ما یک فعالیت رو در حالت کار عمیق انجام بدیم، قطعاً در بلند مدت اون کار به نقطه قوت ما و به یه مهارت تبدیل میشه.

برای مثال، تصور کنید قراره یک مهارت جدید مثل نواختن یه ساز رو یاد بگیرید. شیوه کار افراد معمولی اینه که یک الی دو ماه اول، هر روز و با ذوق‌ و شوق به کلاس موسیقی میرن، حداقل 5 ساعت در روز ساز می‌زنند و نهایتاً در ماه سوم می‌بینید که سازشون گوشه اتاق خاک می‌خوره! اما شیوه یادگیری یه فرد هوشمنده چجوریه؟

افراد هوشمند تلاش می‌کنند به‌جای سریع به نتیجه رسیدن، ثابت قدم باشند. برای مثال، وقتی قراره ساز یاد بگیرند، به‌جای هر روز کلاس رفتن، یک یا دو جلسه در هفته کلاس میرن و به‌جای هر روز 5 ساعت تمرین ساز، فقط نیم الی یک ساعت به‌طور کاملاً متمرکز تمرین می‌کنند.

 

کار عمیق به چه معناست؟

خیر. اصل مهم در کار عمیق، تمرکز کردنه. تحقیقات نشون میدن هیچ انسانی بیشتر از 6 ساعت نمی‌تونه فعالیت متمرکز و مفید انجام بده؛ پس عملاً کسی که 10 ساعت در حال درس خوندنه، حداقل 4 ساعت از این زمان رو به‌جای کتاب به درودیوار نگاه کرده! پس اینجا لازمه یادآوری کنم که والدین عزیز، لطفاً اصرار نداشته باشید که فرزندتون به‌طور مداوم در حال درس خوندن باشه؛ در عوض با فراهم کردن یه محیط متمرکز به فرزندتون کمک کنید.

 

چطور متمرکز درس بخونیم؟

برخلاف باور عموم، تمرکز یک مهارت ذاتی نیست؛ بلکه یک مهارت اکتسابیه. حالا این یعنی چی؟ همون‌طور که تو می‌تونی با ورزش کردن عضلات خودت رو پرورش بدی با تمرین هم می‌تونی، متمرکزتر باشی. پس یکی از نکات مهمی که برای برنامه‌ریزی درسی باید در نظر بگیری، میزان تمرکز و ثابت‌قدمی تو هست. برای مثال اگه تا دیروز حتی یک دقیقه هم درس نمی‌خوندی، لطفاً با خوندن این مقاله جوگیر نشو! برای اینکه اون 3 ثانیه تمرکزی که در ابتدای مقاله بهش اشاره کردیم، بشه 30 دقیقه، باید از جون‌ودل مایه بذاری؛ بنابراین در ابتدای راه از قسمت‌های (پارت های ) 10 الی 15 دقیقه‌ای شروع کن. تمام عوامل حواس‌پرتی، مثل اینترنت، موبایل، خوراکی و غیره رو کنار بزار و شروع به درس خوندن کن. اگه افکار مزاحم داری، می‌تونی یک تیکه کاغذ بذاری کنار دستت و هر زمان فکر مزاحم به ذهنت خطور کرد، روی کاغذ بنویسی: «بعداً»

بعد از تموم شدن این 15 دقیقه، حدود 5 دقیقه استراحت کن و بعد از 4 بار تمرکز 15 دقیقه‌ای، بیست الی سی دقیقه استراحت کن. بعد از اینکه چند روز با موفقیت پارت‌های 15 دقیقه‌ای رو تکمیل کردی، 5 دقیقه 5 دقیقه به زمان‌تون اضافه کنید تا به 30 دقیقه تمرکز برسید. بد نیست اسم این روشی که بهت یاد دادیم رو هم بدونی! به این روش پومودورو میگن و شاید برات جالب باشه که اپلیکیشن‌های مختلفی هم برای این روش طراحی کردند. اپلیکیشن Focus To-Do و Forest از بهترین اپ‌هایی هستن که مخصوص این روش طراحی شدن و بهتون کمک می‌کنه متمرکزتر درس بخونید.

 

چند تمرین برای افزایش تمرکز

خب وقت دمبل زدن رسیده! در ادامه قراره چند تمرین افزایش تمرکز مخصوص قبولی در تیزهوشان بهت معرفی کنیم؛ اما قبل از شروع بهتره بدونی که به‌جز تمرین کردن، عوامل دیگه ای هم وجود دارن که روی تمرکز ما تأثیر می‌گذارن.

برای مثال، خواب شبانه اهمیت زیادی در افزایش تمرکز ما داره؛ پس اگر جغد شب هستی و ساعت‌ها بعد از نیمه‌شب بیداری، در شیوه خواب خودت تجدید نظر کن.

تغذیه هم یکی دیگه از عوامل مؤثر در افزایش تمرکزه. خیلی خلاصه، غذای سالم بخور تا بدن سالم داشته باشی!

اما حالا بریم سراغ تمرینات افزایش تمرکز:

  • بازی‌های فکری: بازی‌هایی مثل شطرنج، سودوکو، جدول کلمات متقاطع و حتی پازل، برخلاف کال اف دیوتی! میتونن به افزایش تمرکزت کمک کنن.
  • مدیتیشن: مراقبه و انجام تمرینات تنفسی میتونه در افزایش تمرکز بهت کمک ‌کنه و همین‌طور استرست رو کاهش بده.
  • بازی با اعداد: شب‌ها موقع خواب از عدد 1000 یکی‌یکی کم کنید و برعکس بشمارید. بعد از مدتی می‌تونید این تمرین رو سخت‌تر کنید و مثلا سه‌تا‌ سه‌تا یا شش‌تا شش‌تا کم کنید و بشمارید.
  • تجسم محیط اطراف: انسان امروزی کمتر به اطراف خودش توجه داره، برای این تمرین کافیه یک شی یا تابلو نقاشی رو بررسی کنی، جزئیات اون رو به‌خاطر بسپاری، چشمات رو ببندی و تلاش کنی جزئیات اون رو به‌ یاد بیاری.

 

سخن پایانی

در این مقاله برات توضیح دادیم که قبولی در تیزهوشان فقط با زیاد درس خوندن و داشتن منابع درسی مختلف ممکن نیست. پس تا حالا باید متوجه شده باشی که اگر ساعت های زیادی تو اتاقت به هوای درس خوندن میمونی دیگه مثل قدیم انتظار قبولی تضمینی تیزهوشان رو نداشته باش بلکه برای قبولی در این آزمون باید هوشمند و ثابت‌قدم باشی. اینو میدونستی که همیشه برات آرزوی موفقیت میکنیم؟!

 

دریافت مشاوره و برنامه تخصصی از رتبه برتر های آیدی نوین

فرم زیر رو پر کن تا طی چند ساعت یکی از مشاورین رتبه برتر آیدی نوین باهات تماس بگیره، به سوالاتت پاسخ بده و بهت برنامه درسی اختصاصی خودت رو بده:

اگه واقعا نگران آینده تحصیلی خودت هستی و میخوای توی مدارس تیز هوشان قبول بشی، با یک جلسه مشاوره رایگان رتبه برتر های آیدی نوین، گام محکمی در جهت ساختن آیندت بردار!

 

سوالات متداول

چگونه در آزمون تیزهوشان قبول شویم؟

با داشتن یک برنامه جامع و همچنین استفاده از تکنیک‌های درست مطالعه مثل تکنیک پومودورو می‌تونید یک رتبه خوب برای قبولی در آزمون تیزهوشان کسب کنید.

نحوه مطالعه هر درس برای قبول شدن در آزمون تیزهوشان چگونه است؟

هر درس شیوه مطالعه خاص خودش رو داره، شما می‌تونید با مشاوران آیدی نوین تماس بگیرید تا به شما در این زمینه کمک کنند. اینجوری بی‌گدار هم به آب نمیزنید و وقتتون رو هم تلف نمیکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

array(0) { }