بودجه بندی عربی عمومی و اختصاصی انسانی 1401 + مباحث تست خیز و آسان

بودجه بندی عربی عمومی و اختصاصی انسانی - مباحث تست خیز و اسان

بودجه بندی عربی عمومی و اختصاصی انسانی 1401 به همراه مباحث تست خیز و آسان به چه صورت است؟ در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور،  سرکار خانم میرباقری از مشاوران آیدی نوین، قراره نکاتی در مورد درس عربی در کنکور انسانی را باهامون به اشتراک بذارن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

مریم سادات میرباقری، رتبه 631 کنکور انسانی، دانشجوی روانشناسی دانشگاه اصفهان، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin:

مریم سادات میرباقری - روانشناسی اصفهان

جهت آگاهی از ضریب سوالات عربی کنکور انسانی و تاثیر خواندن و حل آنها در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با سرکار خانم میرباقری و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

اهمیت درس عربی عمومی

بیش از هرچیزی باید از اهمیت این درس در کنکور انسانی آگاه بشیم. ضریب این درس برای تمامی رشته ها 2 است. به همین دلیل شاید در لحظه اول گمان کنیم که این درس تاثیر به سزایی در کنکور برای ما نخواهد داشت. اما عربی با وجود داشتن ضریب کمتر به دلیل ضعف های دیگر داوطلبان در این درس می تواند برگ برنده به حساب بیاید. در واقع درست است که ضریب کمی دارد، اما چون نقطه ضعف اکثر دواطلبان کنکور است و در سالیان اخیر تجربه نشان داده که خیلی از شرکت کنندگان این درس را پایین می زنند، پس نقطه ضعف به حساب می آید. داوطلبانی که بتوانند نقاط ضعف دیگران را به نقطه قوت خودشان تبدیل کنند (مانند درس عربی)، قطعا نتایج بی نظیری در کنکور کسب خواهند کرد. یک درصد خوب از این درس می تواند تراز را به شدت افزایش دهد. پس به همین دلیل اهمیت دادن به عربی یک تلاش خوب برای آوردن رتبه خوب به حساب می آید.

بودجه بندی عربی عمومی انسانی

عربی عمومی برای تمامی رشته ها در دفترچه کنکور درس دوم است که سوالات آن از  شماره 26  تا 50 است، یعنی داوطلبان باید به ۲۵ سوال عربی در مدت زمان ۲۰ دقیقه پاسخ بدهند. مدت زمان پاسخگویی به هر سوال 48 ثانیه است.
سوالات عربی عمومی به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • ترجمه
 • درک مطلب
 • تحلیل صرفی
 • حرکت گذاری
 • قواعد

ترجمه عربی عمومی کنکور

اولین، مهم ترین و تست خیز ترین بخش عربی، بخش ترجمه است که با 10 سوال بیشترین تعداد سوالات را شامل می شود. 40 درصد سوالات به این بخش اختصاص دارد.

بخش بندی ترجمه عربی در کنکور

 • ساده ترین سوالات، ترجمه عربی به فارسی با 7 سوال است که این بخش برای پاسخ دهی، زمان کم تری هم نیز می برد.
 • بخش دیگر غالبا شامل 2 سوال عین الصحیح و عین الخطا است. در این دو سوال باید از بین ترجمه های هر گزینه ترجمه درست  تشخیص داده شود.
 • بخش دیگر هم معمولا 1 سوال مفهومی یا قرابت معنایی است که از احادیث، ضرب المثل ها یا اشعار در آن استفاده می شود ( البته امکان دارد سوال قرابت نیاید و برای مثال ترجمه فارسی به عربی بیاید که در کنکور تجربی 1400 به همین شیوه سوال آمده بود).

درک مطلب عربی عمومی کنکور

درک مطلب در دفترچه شامل یک متن عربی است که باید ان را بخوانید و ابتدا به ۴ سوال که از درون متن پرسیده شده پاسخ بدهید و با پاسخ به این 4 سوال 16 درصد می توان کسب کرد.

تحلیل صرفی عربی عمومی کنکور

تحلیل صرفی نیز در بخش متن و درک مطلب قرار دارد این بخش ۳سوال دارد که در این سوالات باید ساختار و نقش کلمات و افعال مشخص شود، از مباحثی است که با کمی تمرین و به راحتی می توان ۱۲ درصد عربی عمومی را کسب کرد.

حرکت گذاری عربی عمومی در کنکور

با 1 سوال، 4 درصد کنکور را تشکیل می دهد. در این سوال باید علامت گذاری صحیح در بین گزینه ها تشخیص داده شود. .نمونه سوالی برای این بخش: ( عین الخطا فی ضبط الحرکات) است.

قواعد عربی کنکور عمومی

بعد از ترجمه، بیشترین تعداد تست ها به قواعد اختصاص داده شده که 7 سوال است و با زدن این بخش، می توان 28 درصد کسب کرد. 5 تا از سوالات، مختص به قواعدی مانند نون وقایه، اسم تفضیل، مجهول، اعداد و .. است که پاسخ به این 5 سوال، 20 درصد کنکور را شامل  می شود. 1سوال بخش واژگان است که 4 درصد است. 1 سوال هم تضاد و ترادف و جمع مکسر که آن هم 4 درصد است.

مباحث تست خیز عربی عمومی انسانی:

 • بخش ترجمه  ۴۰ درصد و 10 سوال
 • بخش قواعد  28 درصد و 7 سوال
 • بخش درک مطلب ۱۶ درصد و 4 سوال
 • بخش تحلیل صرفی ۱۲ درصد و 3 سوال
 • بخش حرکت گذاری 4 درصد و 1 سوال

آسان ترین بخش های عربی عمومی انسانی:

 • ترجمه  ۴۰ درصد
 • تحلیل صرفی ۱۲ درصد
 • درک مطلب ۱۶ درصد
 • قواعد  28 درصد
 • حرکت گذاری 4 درصد

عربی اختصاصی در کنکور انسانی

عربی اختصاصی فقط در دفترچه اختصاصی گروه انسانی قرار دارد. با وجود عمومی و تخصصی بودن عربی، این درس برای داوطلبان کنکور انسانی اهمیت فوق العاده ای دارد. زبان عربی اختصاصی در رشته انسانی برای زیر گروه اول که دارای رشته های مهم فقه، حقوق، علوم قضایی و … است، دارای ضریب ۴ می باشد. داوطلبانی که می خواهند در این رشته ها قبول شوند، باید برای این درس اهمیت و وقت بیشتری بگذارند.
برای زیرگروه های ۲ و ۳ و ۴ و ۵، درس عربی تخصصی، دارای ضریب ۱ است و اهمیت کم تری نسبت به بقیه دروس دارد. اما باز هم با توجه به نقطه ضعف بودن این درس برای دیگر داوطلبان، این درس برای افزایش تراز و رتبه عمومی اهمیت زیادی دارد.

عربی در دفترچه اختصاصی انسانی، درس ۴ ام است که سوالات ۱۶۶ تا  ۱۸۵ را شامل می شود. این بخش شامل ۲۰ سوال است که ۲۰ دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است. زمان پاسخ دهی به هر سوال 1 دقیقه است.
منبع عربی عمومی و عربی اختصاصی برای داوطلبان گروه انسانی همان کتاب عربی سه پایه است و نیازمند مطالعه منبع جدایی نیستند. در واقع در عربی اختصاصی فقط کمی سوالات تخصصی تر است. داوطلبان انسانی با خواندن با دقت درس عربی در واقع می توانند با یک تیر دو نشان بزنند.

بودجه بندی و درصد سوالات عربی اختصاصی انسانی

 • ترجمه و قرابت 8 سوال و 40 درصد
 • اعراب و تحلیل صرفی ۳ سوال و 15 درصد
 • حرکت گذاری ۱ سوال و 5 درصد
 • قواعد 8 سوال و 40 درصد

تست خیز ترین بخش  های عربی اختصاصی به ترتیب:

 • بخش ترجمه  با 8 سوال به همراه بخش قواعد با 8 سوال  
 • اعراب و تحلیل صرفی با 3 سوال
 • حرکت گذاری با 1 سوال

آسان ترین بخش های عربی اختصاصی به ترتیب:

 • ترجمه 40 درصد
 • تحلیل صرفی 15 درصد
 • قواعد 40 درصد
 • حرکت گذاری 5 درصد

نکته مهم: امکان تغییر در تعداد سوالات، با کمی تفاوت وجود دارد. برای مثال سال 99، 8 سوال به ترجمه اختصاص داده شده بود؛ اما در سال 1400، تعداد سوالات ترجمه ۷ عدد بود.

برای آشنایی با شیوه ی خواندن مباحث عربی عمومی ریاضی و تجربی می توانید به پست پایین مراجعه کنید و یا ادامه ی مطلب را برای شیوه ی مطالعه ی عربی اختصاصی، مشاهده کنید.

شیوه خواندن مباحث مختلف عربی انسانی

همان طور که اشاره شد، درس عربی در کنکور خود به 5 بخش تقسیم می شود که مسلما شیوه ی خواندن هر بخش، مهارت های ویژه ی خود را نیازمند است.

1- شیوه خواندن ترجمه

ترجمه یکی از مهم ترین بخش های عربی است که نیازمند تبحر در دانستن واژگان و قواعد است. شاید در ابتدا تصور شود که دانستن واژگان کفایت می کند؛ اما برای این که تست ها را با سرعت بالا تری بزنیم، باید به نکات قواعد آگاه باشیم و با دانستن این نکات به راحتی می توانیم از راه آگاه شدن به اشکالات قواعدی،  ترجمه صحیح از غلط را تشخیص بدهیم. یکی از راه های دیگر سرعت داشتن در پاسخ  به سوالات ترجمه، توجه به جمع و مفرد یا مذکر و مونث بودن کلمات است که با دقت بر روی این نکات می توانیم به راحتی تست صحیح از غلط را تشخیص بدهیم.

برای تسلط بر واژگان، نیازمند مطالعه ی دقیق واژگان آخر کتاب هر سه پایه هستیم. برای خواندن واژگان باید به تمامی نکات افعال و جمع مکسر و حتی گاهی اعراب کلمات دقت کافی داشته باشیم. می توانیم کلمات آخر کتاب را یک روز در میان و بخش به بخش مرور کنیم تا روز کنکور از فراموشی آن ها جلوگیری کرده باشیم. همچنین از ترجمه جملاتی داخل متن کتاب و تمرین ها نباید غافل شویم و با ترجمه آن ها می توانیم تسلط خود را بالا ببریم و همچنین با حل کردن تمارین کتاب، نسبت به نقش قواعد در ترجمه به خوبی اگاه می شویم . گاهی در کتاب از آیات قرانی استفاده میشود که این آیات، نیازمند توجه بیشتر است؛ چون الزاما از ترجمه واژه به واژه استفاده نمی شود و ترجمه صحیح این آیات قرآنی خیلی اهمیت دارد.  

2- شیوه خواندن درک مطلب و تحلیل صرفی

درک مطلب  از مباحثی  است که نیازمند مهارت در زمانبندی است و  کسب این مهارت با تمرین هر چه بیشتر رخ می دهد. در واقع شما هر آنچه بیشتر در روز های قبل کنکور درک مطلب زده باشید، در پاسخ به سوالات این بخش زمان کمتری را اختصاص خواهید داد. همچنین با تمرین درک مطلب های کنکور های سال گذشته، می توانید دایره واژگانی را گسترش بدهید.  شما در متونی که تمرین می کنید، می توانید واژگان جدید را که از چشم شما پنهان بوده و آگاهی نداشتید، در برگه ای یادداشت کنید و چند شب یکبار آن را مرور داشته باشید. البته برای درک مطلب لازم نیست الزاما تمام وازگان را به خوبی معنی کنید، بلکه یک معنای کلی  از آن را بفهمید کافی است. در پاسخ به سوالات درک مطلب می توانید بیش از خواندن متن، سوالات را بخوانید تا متوجه شوید که با خواندن متن دقیقا باید به کدام بخش ها تمرکز بیشتری داشته باشید و نکات مختص به سوالات را می توانید زیرش خط بکشید تا زمان پاسخ به سوالات، مجبور به دوباره خوانی نباشید. نکته مهم در خصوص درک مطلب و تحلیل صرفی این است که باید مانند ترجمه به قواعد نیز آگاه باشید و در واقع قواعد از نکات خیلی مهم است که نیامند مطالعه مفهمومی و حل تست زیاد است.

3- شیوه خواندن واژگان، جمع و تضاد و ترادف

با توجه به کنکور های سال گذشته، زدن این سوالات به نسبت سوالات دیگر اسان تر است. برای کسب توانایی، می توانید واژگان آخر کتاب را بخوانید و تمامی نکات را از جمله جمع مکسر و مفرد و مثنی را  در نظر بگیرید. البته خواندن واژگان آخر کتاب در بخش ترجمه و بخش های دیگر هم به شما کمک خواهد کرد.

4شیوه مطالعه حرکت گذاری

در پاسخ به تست حرکت گذاری، باید به زمان افعال و حالت افعال که مجهول است یا خیر، توجه داشته باشیم. در واقع باید بدانیم که هر فعل، در هر زمان و هر حالتی چه اعرابی می گیرد و همچنان اسم ها در جایگاه های مختلف مانند فاعل و مفعول و  صفت و مضاف الیه  چه حرکت هایی را می گیرند. پس می توانیم تمامی این نکات را از کتاب هر سه پایه جمع آوری کنیم و در یک برگه  بنویسیم و در دیوار اتاق خود نصب کنیم و هر از گاهی ان را مرور کنیم. همچنین با خواندن جملات مختلف و توجه به اعراب واژگان می توانیم این نکته را به خوبی فرا بگیریم.

5- شیوه مطالعه قواعد

قواعد در کنکور و بخش های مختلف سوالات اهمیت خیلی زیادی دارد؛ پس تسلط به قواعد هر سه پایه از اهداف کلیدی محسوب می شود. قواعد در کنار هم معنا پیدا می کنند و نباید آن ها را شاخه های جدا از یکدیگر تصور کرد. نکات قواعد را باید به زبان خودمان آگاه شویم و صرفا نباید آن را حفظ کنیم. پس می توان هر نکته را در دفتری با زبان خودمان خلاصه نویسی کنیم و بر روی برگه بیاوریم. همچنین یک مثال از هر نکته بزنیم تا دقیقا آن را در ذهنمان اثبات کنیم. با مطالعه قواعد جدید نباید از قواعد گذشته غافل شد  و ان ها را باید با زدن تست ها در فواصل زمانی مناسب، مرور کرد تا به خوبی تفاوت قواعد با هم مشخص شود و موجب اختلال آن ها در ذهن نشود. در واقع زدن تست بیشتر در قواعد کمک  بیشتری به ما میکند. همچنین شما می توانید با زدن تست های کنکور قواعد سال های گذشته با شیوه سوالات کنکور آشنا تر شوید و مباحث را بهتر فرا بگیرید.

نکته مهمی که برای قواعد وجود دارد این است که  قواعد و ترجمه در هم تنیده هستند. برای پاسخ به سوالات ترجمه، باید حتما قواعد را بدانیم  و نمی توانیم بدون قواعد به سوالات پاسخ بدهیم. همچنین برای به آسانی پاسخ دادن سوالات قواعد، باید ترجمه واژگان و افعال را نیز بدانیم. این نکات به ما کمک می کند سوالات را در سرعت کم تری پاسخ بدهیم.

امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. موفق باشید..

جهت آگاهی از بودجه بندی عربی اختصاصی انسانی و تاثیر خواندن و حل آنها در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با سرکار خانم میرباقری و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *