فهرست مطالب سایت: (کلیک کنید)

چرا نمی توانم به برنامه مطالعه درسی عمل کنم؟

چرا نمی توانم به برنامه مطالعه درسی عمل کنم؟

 

سوال: چرا نمی توانم به برنامه مطالعه درسی عمل کنم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

چرا نمی توانم به برنامه مطالعه درسی عمل کنم؟

به این دلیل که شما هنوز خودتان را نمی شناسید، مثل ورزشکاری که نمی تواند وزنه ۲۰ کیلویی بزند ولی توقع دارد ۲۰۰ کیلو وزنه را بلند کند، مشخص است که ممکن است دچار مصدومیت شود، شما هم وقتی هنوز توانایی این را ندارید که ۳-۴ ساعت در روز مطالعه کنید و برای خودتان برنامه ی ۱۰-۱۲ ساعته می نویسید، نهایت این است که آن برنامه را ۲-۳ روز عمل می کنید و بعد از آن رهایش می کنید، هر برنامه ای که می ریزید با شکست مواجه می شود.

امام رضا(ع) می فرمایند: “که بالاترین درجه عقل، خودشناسی است”. اگر خودتان را بشناسید و توانایی هایتان را بدانید، برنامه ریزی اصولی باتوجه به توانایی هایتان انجام می دهید، و آن برنامه دچار شکست نمی شود.
شما باید ساعت مطالعه تان را کم کم زیاد کنید، باید نقص برنامه تان مشخص شود، می توانید برنامه خود را به یک مشاور نشان دهید تا ایراد آن را پیدا کند، بعد آن را اصلاح کنید و شروع به اجرای آن بپردازید.
قبل از آن توانایی های خودتان را بسنجید، به مدت یک هفته بدون برنامه عمل کنید و آزمایشی هر روز مطالعه کنید، توانایی مطالعه خود را بسنجید، در انتهای هفته ببینید چند ساعت توانسته اید با تمام توان خود مطالعه کنید، با ساعتی که در انتهای هفته بدست می آورید، طبق آن ساعت مطالعه، برای هفته بعد برنامه ریزی کنید، در این تایم باید سرعت مطالعه را نیز بنویسید یعنی اگر ۲ ساعت زیست خوانده اید باید تعداد صفحه ای که خوانده اید را نیز بنویسید، اگر ۵/۱ ساعت تست فیزیک زده اید، در هفته به طور میانگین چه تعداد تست فیزیک زده اید.
اگر در طول هفته ۱۰ ساعت فیزیک خوانده اید، در آن ۱۰ ساعت چند ساعت تست فیزیک زده اید، مثلا ۱۰۰تست؛ یعنی توانایی شما این است که در هفته روزی ۱۰ عدد تست فیزیک می توانید بزنید، اگر در این ۱۰ ساعت ۲۰۰ صفحه فیزیک خوانده اید، یعنی می توانید هفته ای ۲۰ صفحه فیزیک بخوانید.
ساعت و سرعت مطالعه تان را مشخص کنید، تا توانمندی خود را پیدا کنید، بعد با توجه به توانایی خود برنامه ریزی کنید.سعی کنید اگر در آن هفته آزمایشی توانستید، ۴۰ ساعت مطالعه کنید برای هفته آینده برای ۴۰ ساعت برنامه ریزی کنید اما سعی کنید بیشتر از ۴۰ ساعت مطالعه کنید؛ مثلا ۵۰ ساعت و اگر توانستید به ۵۰ ساعت برسید، برای هفته آینده براساس ۵۰ ساعت برنامه ریزی کنید و اگر نرسیدید، براساس همان ۴۰ ساعتی که قبلا بود برنامه ریزی کنید، اگر توانستید در هفته ۷ ساعت به مطالعه تان بیافزایید برای هفته بعد، براساس۴۷ ساعت برنامه ریزی کنید و اگر ۴ یا ۵ ساعت توانستید اضافه کنید، برای هفته بعد، روی همان ۴۰ ساعت برنامه ریزی کنید.

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

شما می توانید سوالات خود را از ما (رتبه های برتر کنکور) در مورد برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور و بهترین روش مطالعه و سایر موارد بپرسید، در اسرع وقت جوابتان را خواهیم داد.

 

فرم ارتباط با مشاوران IDN :

آخرین مطالب IDN :

نظر شما؟!

نظرات ، سوالات و پیشنهادات خود را در زیر برای ما ارسال کنید. بزودی به آن ها پاسخ خواهیم داد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

© - دپارتمان کنکوری IDN (ایران دانش نوین)