شیوه نوت برداری کرنل برای دو هدف طراحی شده است: (1) صرفه جویی در زمان (2) افزایش بازدهی و تاثیر نوت برداری. در این شیوه هیچ نیازی به پاک نویس کردن، بازبینی و یا تایپ دوباره یادداشت ها نیست. حتی اصطلاحا به این روش «نوشتن در یک مرتبه» نیز گفته می شود. این شیوه توسط پروفسور والتر پاوک در دانشگاه کرنل در دهه 1950 ابداع شده است.

روش کرنل برای یادداشت برداری

سیستم کرنل برای یاداشت برداری دارای مراحل زیر است: 

مرحله اول: برگه کاغذ را به دو ستون تقسیم کنید.
از دفتریاداشت کلاسوری بزرگی برای یادداشت برداری استفاده کنید. فقط از یک طرف برگه کاغذ یادداشت برای نوشتن استفاده کنید (با این کار بهتر می توانید روند کلی یک سخنرانی را ببینید). یک خط عمودی در سمت چپ کاغذ یاداشت بکشید و یک قسمت 2 سانتی متری را از بقیه صفحه جدا کنید. این ستون برای یادآوری محتوای یادداشت های شماست. تمام یادداشت های مربوط به سخرانی را در سمت راست این ستون حاشیه ای بنویسید.کلمات کلیدی را می توان در این ستون در سمت چپ صفحه نوشت. 

مرحله 2- یادداشت ها را در ستون مربوط به آن بنویسید.
سعی کنید یادداشت هایتان را در ستون مربوط به آن و رد سمت راست صفحه بنویسید. ایده ها و مفاهیم کلی را یادداشت کنید و از نوشتن تشریح مطالب بپرهیزید. از رسم خط برای نشان دادن پایان یک ایده یا مطلب استفاده کنید. از نوشتن جملات طولانی اجتناب کنید. استفاده از جملات اختصاری می تواند در صرفه جویی وقت کمک کند. تا جای که ممکن است خوانا بنویسید. سوالات و کلمات کلیدی مرتبط با موضوع را درستون یادآوری (چپ) بنویسید تا در مرورهای بعدی به شما کمک کند.

مرحله سوم- تا 24ساعت آینده یادداشت تان را مرور کنید.
پس از هر جلسه سخنرانی سعی کنید که متتن یادداشت تان را کاملا مرور کنید و در صورت لزوم آن را خوانا تر کنید. اکنون زمان آن است که از ستون 2سانتی سمت چپ استفاده کنید. کلمات کلیدی و اشاره های کلی که موضوعات سخنرانی را به ذهن شما می آورد را در این ستون بنویسید. (خلاصه کردن) پس از بازخوانی یادداشت می توانید ایده ها و موضوعات کلی را به شیوه خودتان بازنویسی کیند. قسمت مربوط به ستون راست را به کمک حافظه تان و با یادآوری مطالب و موضوعات سخنرانی کامل کنید. یادداشت هایتان را فقط با نشان دادن ستون های یادآوری هماهنگ کنید و از این برای مرور یادداشت ها استفاده کنید.

 

407 آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 04:08

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید