10 گام طلایی برای رسیدن به برنامه ریزی اصولی کنکور

دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 14:32
(0 رای‌ها)

سلام به همه بچه های پر انرژی دانش نوین... من سید محمدرضا موسوی، از مشاوران دپارتمان مشاوره تخصصی IDN امروز در خدمتتون هستم تا بهتون بگم یه برنامه درست و اصولی چه پارامترهایی داره و یه آدم کاربلد چطور میتونه با تکیه بر این نکات مهم، بهترین برنامه ریزی رو برای کنکور داشته باشه... در ادامه مطلب با ما همراه باشید

 10 گام طلایی برای رسیدن به برنامه ریزی اصولی کنکور

با شروع تابستون و در واقع شروع ماراتن کنکور ٩٨ خیلیا به فکر افتادن که هر چه سریع تر استارت درس خوندنشون رو بزنن و هر کس با توجه به زمان و تلاشش گام اول رو محکم برداره تا در این رقابت عقب نیفته! بچه ها میدونم که خیلیاتون هدفای فوق العاده و رویاهای بزرگی دارید و از الان استرس گرفتید که آیا من میتونم؟اگه از الان شروع کنم میرسم؟
جواب سوال مثبته از ٣۶۵ روزی که تا کنکور فرصت داشتید کمتر از ۵ درصد سپری شدی، این یعنی ٩۵ ٪ از کلزمانتون باقی مونده!!!


پس هر کسی با هر شرایطی که از امروز شروع کنه میتونه به بالاترین اهداف دست پیدا کنه.اما سوال اساسی اینجاست حالا که متقاعد شدم زمان کافی وجود داره چطور میتونم به هدفای قشنگم برسم؟ یا حداقل چطورمیتونم خیال خودمو راحت کنم که تو مسیر درستی دارم گام برمیدارم؟آیا انتهای این مسیر به آرزوی همیشگیم و رشته و دانشگاه مورد علاقم میرسم؟! من عاشق داروسازی ام عاشق مهندسی برق ام دلم میخواد حقوق بخونم اصلا دوست دارم فیزیوتراپ بشم یا این که فقط پزشکی منو راضی میکنه….

تمام علایق شما ستودنی و فوق العاده هستن اما آیا این هیجان و علاقه به تنهایی کارسازه؟!
خب باید بهتون بگم بچه ها که اولین قدم در مسیر طولانی موفقیت داشتنی برنامه ریزی منسجم و حرفه ای هست! همون طور که دوس داری تو شغل آیندت یه حرفه ای باشی این مسیر از همین الان شروع میشه و باید براش برنامهریزی کرد!


ما روزانه بارها برنامه میریزیم حتی بدون این که متوجهش باشیم و حتی برای ساده ترین کارها،یه مسافرت چند روزه،خرید کردن و حتی برای درست کردن قرمه سبزی باید از شب قبل لوبیا رو خیس کنید!! پس حالا تصور کنید که برای کنکور که قراره سرنوشتمون و نحوه ی سپری شدن آیندمون رو تعیین کنه بی برنامه و با روش “هر چه پیش آیدخوش آید” بریم جلو. مطمینا نتیجه مطلوبی حاصل نمیشه…


بچه ها سوال کرده بودید که یه برنامه ی تمام عیار چجوریه و بهترین برنامه ای که باید باش درس بخونیم کدومه؟


در ادامه ده گام طلایی برای رسیدن به برنامه ی طلایی رو براتون توضیح خواهم داد:


١)بهترین وجود نداره!
بله درست خوندید بهترین برنامه برای هر شخص تعریف میشه و شرایطش،ممکنه برنامه ای که دوستت اجرا میکنه و اتفاقا ترازش هم رفته بالا با اجرای اون برنامه تاثیر عکس رو تو داشته باشه و شرایطت رو بدتر کنه! چون هر برنامه باید بر اساس نقاط قوت و ضعف،هدف،شرایط مطالعه،توان مطالعه فردی،آزمون آزمایشی و خیلی فاکتورهای دیگه تنظیم بشه که اگر بر اساس قانون احتمالات هم حساب کنیم هیچ دو نفری شرایط کاملا یکسان ندارن! پس بهترین برنامه اونه که با توجه به شرایط شما بیشترین بازدهی و پیشرفت تدریجی رو براتون ایجاد کنه.


٢)نشونه گیری کن!
از هر کسی اگه بپرسی که فلانی چرا برنامه ریزی میکنی میگه خب برای رسیدن به هدفم،این درسته اما در هر فازی از اجرای برنامه باید اهداف مشخص و واقع گرایانه برای خودتون مشخص کنید!
اهداف کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت مشخص میکنن که چه وظایفی تا مدت زمان مقرر باید تکمیل بشن و این دلگرمی فوق العاده خوبی واسه اجرا کننده ی برنامه ست چون میدونه در هر مقطع مرحله ی بعدی چیه! پس باید بدونیم که تا آخر هر هفته ،تا آخر هر ماه و تا آخر هر فصل چه مباحثی رو قراره جمع بندی کنیم.


٣)وقت تلف کردن ممنوع!
زمانی که شما در طول هفته برنامه ای دارید و بر طبق آن شروع به درس خواندن میکنید میدونید که دقیقا در چه زمانی چه موضوعی را باید بخونید و همین موضوع باعث صرفه جویی در وقت شما میشه چرا که دیگه وقت شما برای اینکه چه چیزی بخونم و از کجا شروع کنم تلف نخواهد شد! خیلیا از بچه ها در روز نیم ساعت تا یک ساعت(در مواردی حتی بیشتر!) به این فک میکنن که چی بخونن و از کجاشروع کننداشتن برنامه ی دقیق حداقل 3 تا 6 ساعت از وقتتون رو ذخیره میکنه و به بانک زمانیتون برمیگردونه!

۴)تعادل،قانون زندگی!
این مورد بسیار حائز اهمیت است . بار ها دیده شده دانش آموزی توجه و تمرکز خود را در چندین هفته بر روی یک درس قرار داده و از سایر دروس غافل شده.این کار هم کیفیت مطالعه و بازده شما را کاهش میده.و هم موجب خستگی شما میشه . پس توصیه میشه که دروس را بصورت موازی و یکسان با یکدیگر پیش ببرید تا هم تنوع ایجاد بشه و هم از خستگی و کاهش بازده مطالعاتی نیز جلوگیری بشه. البته به یاد داشته باشید که این تنوع باید در راستای یکدیگر باشد . مثلا دروس سنگین مانند ریاضیات ، شیمی ، فیزیک و … (برای رشته ریاضی ) نباید همزمان و در کنار یکدیگر مطالعه شوند
یا برای تجربی ها مطالب سنگین و مفهومی زیست در امتداد مفاهیم شیمی و حفظیات معارف خونده نشه و بین دروس محاسباتی وحفظیات تعادل برقرار بشه و توصیه میشه از دروس تخصصی و عمومی در کنار یکدیگر استفاده کنید.


۵)قهرمانان استراحت میکنند!
حتی در بالاترین سطح قهرمانان المپیک بدون استراحت کافی نمیتونن عملکرد خوبی داشته باشن و تاثیر استراحت با تایم مشخص کمتر از مطالعه تون نیست چون بازدهی تایم مطالعاتی بعدیتون رو افزایش میده و اجازه نمیده مطالعه حالت فرسایشی بگیره در برنامه خودتون زمانی برای استراحت رو در نظر بگیرید . متخصصان میگویند که هر ۴۵ دقیقه مطالعه یک استراحت کوتاه به مدت ١٠ دقیقه داشته باشید . اما در کنار این زمان برای استراحت زمانی طولانی تر نیز در نظر بگیرید . مثلا هر چند ساعت یک ساعت را به ذهن خود استراحت بدید.


۶)انسان ربات نیست!
گاهی کارهای غیر منتظره و عوامل دیگری پیش میان که ممکنه برنامه کار شما را به هم بزنه ،برای این کارها وقت لازم رو پیش بینی کنید . این نشون میده که برنامه ی شما انعطاف داره. اگر هم بر طبق برنامه پیش رفتید و وقت کم نیاوردید ، به عنوان پاداش دادن به خود ، به یک تفریح (فعالیت مورد علاقه و لذت بخش ) بپردازید.پس همیشه باید برای خودتون جبرانی در نظر بگیرید،این کار استرستون رو هم کم میکنه چون میدونید حتی اگر وظیفه ی مشخصی به هر دلیلی انجام نشد یا ناقص موند زمانی برای جبرانش وجود داره!


٧)خواب خوب مهمه!
چه جز افرادی هستید که در روز کارایی و تمرکز بالاتر دارید چه جز اونایی هستید که عاشق شب بیداری و مطالعه در ساعات پر آرامش شب هستید باید به نیاز بدنتون برای خواب توجه کنید. معمولا یه شخص سالم و بالغ به 6 تا 8 ساعت خواب در روز نیاز داره که میتونه الزاما در یه زمان متمرکز نباشه(مثلا ١ ساعت بعد از ظهر و ٧ ساعت شب). افراط و تفریط در خوابیدن میتونه سیکل مطالعه موثر شما رو دست کم برای چند روز و کاهی تا ماه ها! مختل کنه. پس با یک روند تدریجی میزان خواب و بازه ی زمانی خواب خودتون رو فیکس کنید و دیگه تغییرش ندید.


٨)تقسیم کنید!
تو سال کنکورتون به وفور به مطالبی برمیخورید که نیاز مستقیم به قدرت حافظتون داره، از تاریخ ادبیات و املا و آیات معارف گرفته تا مفاهیم و حفظیات شیمی تا نکات گیج کننده ی زیست(مثلا فرق بین کراتین،کوتین،کیتین،کراتینین!) این مباحث رو دسته بندی کنید و زمان تون رو برای خوندنش تقسیم کنید تا با ایجاد مرور های بیشتر بهتر توی ذهنتون تثبیت بشن! مثلا این که در طول ١٢ روز هر روز نیم ساعت تاریخ ادبیات بخونید دوام و ماندگاری بیشتری در ذهنتون ایجاد میکنه نسبت به زمانی که این ۶ ساعت رو شنبه بخونید و تا دو هفته ی دیگه سراغش نیاید!


٩)معجزه ای به نام مرور!
فکر کنید یه مطلب رو تمام وکمال مطالعه کردید،آیا کار شما به پایان رسیده؟! قطعا نه! چرا؟ چون جایگاه درک مطلب بعد از اولین مطالعه ی دقیق بستری متزلزل و غیر قابل اعتماد است،دقیقا منظورم “حافظه کوتاه مدت” شماست. مکمل مطالعه ی دقیق هنر انتقال دادن مطالب از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت شماست که اساسی ترین راه در این زمینه مروره !
درس خوندن بدون مرور میدونید مثل چی میمونه بچه ها؟ این که یه قله ١٠٠٠ متری رو بری بالا و به ١٠٠ متری قله برسی اما ادامه ندی مسیرتو و برگردی! این یعنی هیچ کاری انجام نشده و تلاش بیهوده شکل گرفته!
در مورد شیوه ی مرور کردن مفصل تو مقالات بعدی براتون توضیح میدم ولی همین رو بدونید که بعد از ۵ بار مرور کردن یه مطلب تقریبا فراموشیش از یادگیریش سخت تر میشه!


١٠ )برنامه به تنهایی کافیست؟!
بازی فوتبال رو در نظر بگیرید و تصور کنید شما یک تیم در اختیار دارید که شامل بهترین بازیکنان جهان هست(رونالدو،مسی ٫…) و بهترین نقشه برای بازی آماده شده وروی کاغذ نوشته شده و به بازیکنان داده میشه. آیا میتونن اون عملکرد همیشگیشون رو در زمین داشته باشن؟ آیا میتونن مثل زمانی که یه مربی کارکشته روش و تاکتیک پیروزی رو هر لحظه بهشون آموزش میداد بازی کنن؟!
مسلما جواب منفیه!
بچه ها برای رسیدن به موفقیت علاوه بر نقشه راه به یک مربی با تجربه و کاربلد نیازه که در هر مقطعی بتونه شرایط رو در نظر بگیره و بهترین تصمیم رو اتخاذ کنه.طبیعتا اجرای تمام ٩ گام قبلی به شکل همزمان و طرح ریزی اون وقت و انرژی زیادی از شما میگیره که با داشتن یه مربی و راهنمای خوب میتونید به راحتی از پسش بربیاید! :)

 

1004 آخرین ویرایش در جمعه, 29 تیر 1397 ساعت 00:05

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید