تحلیل آزمون (ضرورت، فواید و شیوه تحلیل)

یکشنبه, 10 ارديبهشت 1396 ساعت 23:18
(0 رای‌ها)

tahlil

چرا درصدهایم پیشرفت نمیکند؟ چرا باز غلط های تکراری دارم؟ این پرسش را در آزمون قبل هم غلط زدم و ...؛

این جملات و عباراتی شبیه آنها، جملات آشنایی هستند که داوطلبان پس ازآزمونهای آزمایشی میگویند.

ضرورت و فواید

چرا درصدهایم پیشرفت نمیکند؟ چرا باز غلط های تکراری دارم؟ این پرسش را در آزمون قبل هم غلط زدم و ...؛

این جملات و عباراتی شبیه آنها، جملات آشنایی هستند که داوطلبان پس ازآزمونهای آزمایشی میگویند.

یکی از مشکلات بزرگ اغلب داوطلبان آزمون سراسری این است که بسیاری از اشتباهات خود را که قبلاً در آزمونهای آزمایشی داشته‌اند تکرار میکنند، هر فرد برای اینکه مشکل خود را حل کند باید فعالیتی شبیه فرآیند زیر داشته باشد:

حقیقت این است که وقتی در آزمون آزمایشی شرکت میکنید فقط قدم اول را برداشته‌اید. یعنی نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده‌اید. آیا این نتایج به تنهایی میتواند مشکلات را رفع کند؟ قطعا پاسخ منفی است. آیا وقتی درمسائل پزشکی نوار قلب، عکس رادیولوژی و سایر رفتارهای تشخیص را انجام دهید، انتظار دارید با انجام آنها درمان رخ دهد؟ طبیعتاً این انتظار غیرمنطقی است. باید این عکسها بررسی شوند تا بیماری تشخیص داده شود و متناسب با آن درمان آغاز شود.

پس با برگزاری آزمون، نقاط قوت و ضعف، شناسایی میشوند. حال باید به صورتی دقیق این نقاط ضعف را بررسی کنید و سپس با کمک یک مشاور و یا یک فرد مطلع، راه رفع آنها را پیدا کنید.

بسیاری از داوطلبان فقط قسمت اول را انجام میدهند، یعنی فقط به شناسایی نقاط ضعف و قوت خود اکتفا میکنند. اینان از اینکه هرچه آزمون میدهند نمره‌ی تراز و درصدشان رشد نمیکند گله میکنند؛ اما وقتی از بررسی نقاط ضعف آزمونهای قبلی میپرسیم و اینکه چه کمکی از آنها گرفته‌اند سکوت میکنند. این یعنی یک حلقه‌ی معیوب. گویی شخصی هر روز به بیمارستان میرود و فشار خونش را که همواره در وضعیّت نامطلوبی است اندازه میگیرد و دائم گله میکند که این بیمارستان به درد نمیخورد. این همه آمدن و رفتن و هزینه کردن هیچ فایدهای ندارد!!! . . . تصدیق میکنید که این حرف منطقی است؟

تمام مشاورین تحصیلی، تحلیل ازمون را مهمتر از آزمون میدانند. زیرا با تحلیل آزمون، شناخت دقیقی از نقاط ضعف بهدست میآید. میتوانید این نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.

به طور خلاصه تحلیل آزمون یعنی اینکه، پس از هر آزمون حدّاقل معادل زمان آزمون روی پرسشها وقت بگذارید و تمامی آنها را تک تک بررسی کنید و ودلایلی که باعث شده است تا نتوانید به بعضی از پرسشها پاسخ دهید یا پاسخ غلط بدهید را یادداشت کنید و برای هر کدام یک تصمیم راهبردی بگیرید. مطمئن باشید اگر تا روز آزمون سراسری آزمونهای آزمایشی را خوب تحلیل کنید و تصمیمات درست برای رفع شدن آنها بگیرید میتوانید به درصدهای بالا دست پیدا کنید. یادتان باشد، دلیل موفقیّت کسانی که پیروز میشوند این است که از شکستهای خود درس گرفته اند.

شیوه ی تحلیل آزمون

تحلیل آزمون کامل کننده‌ی فرآیند آزمون است و بدون انجام آن، آزمون، مشکلات درسی داوطلب را شناسایی نمیکند و تبدیل به کاری بیفایده میشود. وقتی میخواهید یک آزمون کلاسی را تحلیل کنید، چون جامعه‌ی آماری آزمون کم است و اطلاعات آماری زیادی از پرسشها در دسترس ندارید، فقط میتوانید فعالیّتهای زیر را انجام دهید:

1. شماره پرسشهایی را که غلط زدهاید مشخص کنید.

2. دوباره پرسش علامتزده شده را حل کنید.

3. اگر باز هم به جواب درست نرسیدید، نشاندهندهی آن است که در حل این دسته از پرسشها ایراد دارید.

4. جواب درست پرسش را علامت بزنید.

5. نوع ایرادتان را بهصورت دقیق مشخص کنید. اشتباه محاسباتی، استفاده از فرمول یا رابطهای اشتباه، عدم درک درست خواستهی پرسش و یا هر دلیل دیگری را که تشخیص دادید جلوی شمارهی آن بنویسید.

6. اگر مشکلتان درک مفهوم بود باید حداقل 10 پرسش شبیه به آن بیابید و حل کنید. میتوانید در پیدا کردن این پرسشها از دبیرتان کمک بگیرید.

7. اگر پرسش را پاسخ ندادهاید، فرآیند تکرار پاسخ کنید و حل نمونه پرسشها را انجام دهید. حل نمونهی پرسش استفادهی حداکثری از وقت است.

اگر در آزمونهای هماهنگ شرکت کردهاید، میتوانید تحلیل آزمون را بسیار دقیقتر و کاملتر انجام دهید. به همین جهت روش عمل اینگونه است:

  1. نمره‌ی تراز هر درس را نگاه کنید. اگر حدود 5500 بود یعنی عملکرد شما به میانگین تمامی شرکت کنندگان نزدیک است. یادتان باشد همیشه میانگین، نمایشگر مطلوبی نیست. میانگین نمره‌ی تراز نفرات برتر آزمون معیار مناسبتری برای مقایسه است. میانگین نمره‌ی تراز نفرات برتر را از نمره‌ی تراز خودتان کم کنید و حاصل را بر 350 تقسیم نمایید. عددی که به دست میآید تعداد پرسشهایی است که باید بیشتر از جوابهای درست فعلیتان پاسخ بدهید تا به حدّ دانشآموزان برتر (که معیار مناسبی برای پیش رفت هستند) برسید. مثلاً فرض کنید نمره‌ی تراز شما 6500 است و میانگین نمره‌ی تراز نفرات برتر 9300 است. 8=350/(6500-9300) یعنی حدود 8 پرسش دیگر باید به صورت درست پاسخ میدادید تا فاصله‌ای با نفرات برتر نداشته باشید.
  2. به سراغ پرسشهای نزده بروید و آنها را دوباره حل کنید. اگر به جواب درست رسیدید وقوع یکی از این دو حالت محتمل است: یا در مدیریت زمان آزمون ضعف دارید و در زمان تعیین شده‌ی آزمون نتوانسته‌اید وقت کافی برای پاسخگویی این پرسش بگذارید و یا استرس آزمون سبب عدم تمرکز شما شده است و به همین دلیل پرسش را از دست داده‌اید. اگر مشکلتان از نوع اول بود باید در زدن تستهای آموزشی به زمان دقت کنید و زمان زیادی برای پاسخگویی پرسشها صرف نکنید. برای حلّ مشکل دوم که استرس آزمون است باید راههای مقابله با آن و روشهای ایجاد تمرکز را بیاموزید که هر دو موضوع، نیازمند فراگیری روشها و اصولی است که مستقلاً به آنها خواهیم پرداخت. فقط به اختصار بدانید که ضرورت تکرار نکردن اشتباهات ایجاب میکند که راههای مقابله با استرس آزمون و ایجاد و افزایش تمرکز را فرا بگیرند.
  3. به سراغ پرسشهایی بروید که پاسخ نادرست داده‌اید. یکی از اشتباه های رایج اغلب داوطلبان این است که در حین آزمون به محض رسیدن به جواب اگر آن را درون گزینهها دیدند بدون درنگ آن را علامت میزنند. یادتان باشد در آزمون سراسری و آزمونهای آزمایشی، گزینههای پرسشها کاملاً هوشمندانه طراحی شده‌اند. یعنی هر اشتباه محاسباتی که ممکن است انجام دهید توسط طرّاح پرسش پیشبینی میشود. درست به همین دلیل است که در اغلب مواقع هر جوابی که شما به دست میآورید، در گزینهها دیده میشود؛ پس عجله نکنید. راهکار این است که خیلی سریع نقاط حساس پرسش و محاسبات را مجدداً کنترل کنید و وقتی به صحّت پاسختان مطمئن شدید گزینه را علامت بزنید.

هنگام حل مجدد پرسشهایی که نادرست پاسخ داده‌اید، اشتباهی را که در حین آزمون مرتکب شده بودید، به عنوان یک تجربه در دفتری که برای همین کار تدارک میکنید، بنویسید. بالای نخستین برگه‌ی آن بنویسید «اشتباه های رایج من ». و هر اشتباهی که در آزمون مرتکب شده بودید را به صورتی دقیق و واضح یادداشت کنید تلاش کنید این اشتباه را مجددا تکرار نکنید. اگر احیانا در آزمونی مجددا این اشتباه را تکرار کردید، خودتان را جریمه کنید. مثلاً 40 تا 50 پرسش از همان موضوع حل کنید. درست کردن مجموعه‌ای از اشتباه های رایج، جزء تجربه های افراد موفق آزمون سراسری است پس آن را جدی بگیرید.

اگر هنگام پاسخگویی به پرسشی که آن را نادرست پاسخ داده بودید، باز هم مرتکب اشتباه شدید، به این معنی است که آن بخش نیاز به مطالعه و حل تست بیشتر دارد. توصیه میکنیم 5 روز متوالی هر روز 45 دقیقه را برای خواندن و تست زدن مجدد همان موضوع اختصاص دهید. وقت گذاشتن منظم و مکرّر خیلی زود اشتباه‌های رایج شما را رفع میکند. آن را تجربه کنید. مثلاً اگر در تستهای بخش مثلثات دچار اشتباه میشوید، برای یک هفته، هر روز یک ساعت ثابت را به حل تست و تمرین مثلثات اختصاص دهید. وقتی اطلاعات به صورت منظم به ذهن سپرده میشوند بازیافت آنها نیز مرتب و منظّم انجام میگیرد.

 

1661 آخرین ویرایش در یکشنبه, 10 ارديبهشت 1396 ساعت 23:40

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید