روش های تقویت تمرکز و کاهش استرس در آزمون

چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:46
(0 رای‌ها)

سوال: برای تقویت تمرکز و عدم استرس در آزمون باید چه کرد؟ در آزمون هفته ی گذشته دو تا تست را فقط به دلیل استرس اشتباه زدم در حالی که در خانه همان تست ها را درست می زنم ولی در آزمون استرس تمام شدن تایم را دارم.

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

درخصوص تمرکز قبلا توضیح داده شده است، اما اینکه چرا تستی را در آزمون اشتباه می زنید ولی در خانه درست، دلایل مختلفی دارد، یکی از دلایل آن این است که شما در جلسه به یک درس پاسخ نمی دهید، 8 تا درس را جواب می دهید، درحالی که در خانه به یک درس پاسخ می دهید و تست های آن را حل می کنید، مطلب دوم این است که شما در جلسه آزمون، زمان دار تست می زنید ولی در خانه، بدون زمان؛ وقتی زمان دار تست می زنید، خود آن زمان به شما استرس می دهد و شما را مجبور می کند که سریع تر تست بزنید و به همین دلیل شما اشتباه پاسخ می دهید.
کاری که باید انجام دهید، اولا در خانه یک روز قبل از آزمون، اگر قلم چی شرکت می کنید، آزمون های غیرحضوری قلم چی را حل کنید، اگر آزمونی شرکت می کنید که آزمون غیرحضوری ندارد، خودتان مباحث آزمون را از کتاب تست های مختلفی که دارید انتخاب کنید و بصورت زمان دار حل کنید.
مطلب بعدی که باید رعایت کنید این است که زمانی که یک مطلب را خوب می خوانید، توقع دارید که در جلسه آزمون همه تست های آن را بزنید، معمولا داوطلبین می گویند که وقتی درسی را نمی خوانیم در جلسه خیلی بهتر تست های آن را پاسخ می دهیم و درصدمان بالاتر می شود، اما هرموقع که می خوانیم، درصدمان پایین می آید، پس درنتیجه اگر درس نخوانیم، بهتر است؛ زمانی که شما نمی خوانید و درسی را مسلط نیستید، در جلسه آزمون که شرکت می کنید، با خودتان می گویید " من که درس را نخوانده ام". بنابراین بدنبال یکسری سوال ساده می گردید و هر سوالی را که می دانستید، پاسخ می دهید، حتی سوالی را هم که شک دارید، جواب نمی دهید و با خود می گویید" من که نخوانده ام، ممکن است اشتباه کنم"، و به راحتی از روی آن سوال می گذرید؛ اما زمانی که خوب درس می خوانید، وقتی به جلسه می روید، تصمیم می گیرید که به تمام تست ها پاسخ دهید، روی سوالات شک دار، مکث می کنید و از روی آن عبور نمی کنید، سوالی را که نمی دانید، ذهن شما را درگیر می کند، یا روی سوال سخت گیر می کنید و نمی توانید پاسخ دهید و وقتی به سراغ سوال بعدی می روید که اتفاقا سوال بسیار ساده ای هم هست، اما چون ذهنتان درگیر سوال قبل شده است، در اینجا نیز تست ساده را بی دقتی می کنید و غلط می زنید؛ به همین دلیل چون تعداد غلط هایتان زیاد می شود، درصد شما پایین تر از زمانی که مطالعه نکرده اید، می آید. چون می خواهید به زور به همه تست ها جواب دهید.
راه حل چیست؟ قبل از اینکه به جلسه آزمون بروید، با توجه به مطالعه دو هفته قبلتان، - اگر در قلم چی شرکت می کنید- یا سه هفته قبلتان – در گزینه دو- برای خودتان پلان بچینید، یعنی اولا با خودتان درنظر بگیرید که اگر امروز قرار است ادبیات بزنید، بگویید "در این دو هفته خیلی خوب تاریخ ادبیات آزمون را نخوانده ام، ولی لغت ها را خیلی خوب خوانده ام، املا را عالی کار کرده ام، آرایه هم تسلط نسبی دارم، زبان فارسی ضعیف هستم، قرابتم هم خوب است".
در دروس عمومی مثلا آزمون قلم چی، شصت دقیقه است، از هر درس 5/2 دقیقه کم کنید، چهارتا 15 دقیقه است، شما چهارتا 5/12 دقیقه جواب دهید، بگویید در 5/12 دقیقه اول، با توجه به مطالعه دو هفته قبل، در مرحله اول هرچه تست شمارشی دیدم جواب نمی دهم، چون سوالات شمارشی وقت گیر است، مثلا چندتا از لغت ها درست است؟، املا چند غلط دارد؟، شمارشی های زبان فارسی، وقت گیر اند؛ اول لغت پاسخ می دهم، بعد املا بغیر از شمارشی ها، بعد تاریخ ادبیات که برای آزمون نخوانده ام، از رویشان رد می شوم، آرایه را چون تسلط نسبی دارم، در مرحله اول نمی زنم و از روی آن رد می شوم، به سراغ قرابت ها می روم.
مثلا اگر این کار را بکنید، از 12 دقیقه، 8 دقیقه تان سپری شده است و 4 دقیقه باقی مانده است، در این 4 دقیقه با خود می گویید که مثلا آرایه ام بد نیست، زبان فارسی هم خوانده ام و می توانم یکی، دوتا را جواب دهم، اول آرایه جواب می دهم و بعد سراغ سوالات ساده زبان فارسی می روم.
برای تک تک درس ها پلان بچینید، که بدانید می خواهید چه کار کنید، این باعث می شود که وقتتان تلف نشود.
دوم اینکه قبل از آزمون یک درصد حداکثر و حداقل برای خودتان تعیین کنید، یا همان چندتا از ده تایی که قلم چی می گوید، مشخص کنید که در این دو هفته، ادبیات را بد نخوانده اید و در بهترین حالت می توانید 60 درصد بزنید، بهترین درصد شما در این آزمون 60 است؛ شما باید 20 درصد از 60درصد را کم کنید، چون ممکن است در این آزمون سوالات ادبیات سخت شده باشد و شما نتوانید به آن درصد ایده آل خودتان برسید، بنابراین با خود بگویید که در این آزمون می خواهید بین 40 تا 60 درصد سوالات را جواب دهم؛ وقتی با خودتان تعیین می کنید که می خواهید بین 40 تا 60 درصد بزنم، دیگر در جلسه آزمون دچار استرس نمی شوید، روی سوالات گیر نمی کنید.
وقتی با خودتان می گویید که حداقل می خواهم 40 درصد بدست بیارم، یعنی از 10 سوال می خواهید به 4 سوال پاسخ دهید، بنابراین حق دارید که به 6 سوال جواب ندهید، پس وقتی سوالی را شک دارید یا بلد نیستید با خودتان بگویید این سوال یکی از آن 6 سوالی است که قرار است جواب ندهم.
در مرحله اول سعی کنید به کف درصد خودتان برسید، یعنی سوالات ساده را شکار کنید و به درصدتان برسید و در مرحله دوم برای اینکه به سقف درصدتان برسید، بین سوالاتی که باقی مانده است، انتخاب کنید که کدامیک از سوالات راحت تر است و سریع تر می توانید جواب دهید.
اینکه در جلسه آزمون، تستی را جواب نمی دهید و در خانه همان را جواب می دهید، به خاطر ندانستن هنر آزمون دادن و حل نکردن تست زمان دار است. شما باید برای همه دروس، قبل از آزمون تست زمان دار حل کنید تا تمرین کنید چگونه زمان را تنظیم کنید، افراد فکر می کنند که اگر عجله کنند، به همه سوالات می رسند، درصورتی که اینچنین نیست؛ شما باید انواع تیپ های سوالات را بشناسید، توانمندی خودتان را روی هر تیپ سوال بدانید، که روی کدام سوال می توانید سریع پاسخ دهید، کدام سوال را ضعف دارید و باید به دفعه بعد موکول کنید، چون وقت گیر است یا اینکه مشکل دارید و نمی توانید پاسخ دهید، سریع از روی آن می گذرید.
قبل از آزمون باید برای تک تک دروس عمومی و تخصصیتان چنین پلانی را بچینید، مثلا در این آزمون حد و پیوستگی دارید و مطالعه کرده اید، می دانید که در حد و در مبحث هوپیتال گرفتن یا حد صفر صفرم، مشکل دارید، پس با خودتان بگویید که حد صفرصفرم را در مرحله اول جواب نمی دهم، به شما قول می دهم که در این صورت وضعیتتان خیلی تغییر می کند. دقیقا که بدانید چه می خواهید انجام دهید درصد و ترازتان خیلی بهتر می شود.

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

515 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:54

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید