سوال: در دروس اختصاصی کدام منایع، درسنامه ی قوی تری دارند؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

برای داوطلبین نظام قدیم، در درسی مثل درس ریاضی، کتاب تخته سیاه، کتاب گاج نقره ای و کتاب خیلی سبز، هر سه از درسنامه ها و تست های خوبی برخوردارند، اگر قرار بر سطح بندی از آسان به سخت باشد، تست تخته سیاه نسبت به گاج یک مقدار ساده تر است و گاج یک مقدار نسبت به خیلی سبز، سوالات ساده تری دارد و خیلی سبز سطح سوالاتش نسبت به دو کتاب دیگر بالاتر است.

داوطلبین نظام جدید، کتابی جدیدا در بازار آمده است به نام "ریاضی با طعم گلابی" که هم درسنامه ی خوبی دارد و هم تست های بسیار خوبی، همین طور کتاب های گاج نقره ای و خیلی سبز از لحاظ درس نامه، کتاب های قابل قبولی اند. بررسی کنید و ببینید با کدامیک از این کتاب ها می توانید ارتباط بهتری برقرار کنید.
دردرسی مثل زیست شناسی برای نظام قدیم، سال دوم دبیرستان، درسنامه ی کتابنامه ی مهر و ماه، درسنامه ی کتاب خیلی سبز و درسنامه ی کتاب نشر دریافت دکتر عمارلو، پیشنهاد می گردد.
درسنامه هی دکتر عمارلو بصورت جمع بندی است و کوتاه تر است ولی نکات بسیار مفیدی دارد.
کتابنامه ی مهر و ماه به این شکل است که یک صفحه، متن کتاب درسی را داده است و در صفحه ی مقابل نکات مربوط به متن و شکل کتاب درسی را توضیح داده است و درسنامهی بسیار خوبی دارد.
درسنامه ی خیلی سبز هم در سال دوم نیز بسیار مناسب است. اما درسنامه های دیگری نیز موجود است مثل فاگو زیست و درسنامه ی کتاب تست الگو، اما فاگو زیست درسنامه ی خیلی زیادی دارد و برای داوطلبینی است که در این درس خیلی ضعیف هستند یا تغییر رشته داده اند و زمان زیادی از شما می گیرد. درسنامه های کتاب الگو نیز بسیار مختصر ومفیداست و کوتاه است و درسنامه محسوب نمی شود وبیشتر خلاصه است.
برای سال سوم دبیرستان، درسنامه ی کتاب خیلی سبز، کتاب نشر دریافت دکتر عمارلو و کتابنامه ی مهر و ماه مناسب است.
برای پیش دانشگاهی، درسنامه ی کتاب نشر دریافت دکتر عمارلو و کتابنامه ی مهر و ماه. برای پیش دانشگاهی نظام قدیم درسنامه های خیلی سبز پیشنهاد نمی شود.
برای دروس پایه نیز داوطلبینی که خیلی ضعیف هستند و زمان زیادی دارند یا فارغ التحصیل هستند، می توانند از درسنامه های فاگوزیست استفاده نمایند؛ اما در کل درسنامه نه باید خیلی خلاصه باشد و نه خیلی حجم زیادی داشته باشد. که این ویژگی را درسنامه های خیلی سبز و کتابنامه ی مهر و ماه دارند.
برای نظام جدید، درسنامه های خیلی سبز خیلی خوب است و نیز درسنامه ی کتاب گاج طلایی که جدید وارد بازار شده است و سطح سوالات بالایی دارد اما درسنامه ی مناسبی دارد.
فاگو زیست نیز هم هست اما همانطور که گفته شد حجم درسنامه ی زیادی دارد.
در درس فیزیک، دوتا کتاب چه نظام قدیم و چه نظام جدید موجود است، کتاب خیلی سبز و گاج نقره ای درسنامه های خوبی دارند.
در درس شیمی برای نظام قدیم سال دوم دبیرستان، کتاب مبتکران خوب است گرچه درسنامه ی آن حاشیه زیاد دارد ولی نکاتی گه در آن گفته شده است، نکات خوبی است. گاج نقره ای نیز درسنامه ی بسیار خوبی دارد.
برای سال سوم دبیرستان نظلم قدیم، درسنامه ی کتاب خیلی سبز و گاج نقره ای پیشنهاد می شود و برای پیش دانشگاهی نیز مجددا کتاب خیلی سبز و گاج نقره ای پیشنهاد می شود.
تاکید می شود که کتاب مبتکران نیز درسنامه ی خوبی دارد ولی درسنامه های خیلی سبز و گاج نقره ای بهترند بدلیل حاشیه هایی کهکتاب مبتکران دارد، حجم درسنامه ها را خیلی زیاد کرده است، اما به لحاظ تست، تست های بسیار قوی و خوبی دارد بخصوص برای سال دوم و پیش2.
برای نظام جدید، پایهی دهم، یازدهم و دوازدهم بهترین درسنامه را کتاب خیلی سبز دارد و بعد از آن، کتاب گاج نقره ای. برای تست وضعیت چیز دیگری ست و فرق می کند.
درنهایتت باید خودتان بررسی کنید که با کدامیک از این درسنامه هایی که معرفی شد ارتباط بهتری می توانید برقرار کنید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

399 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:46

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید