سوال: چطور در درس ریاضی و فیزیک تست حل کنیم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

قبل از اینکه به سراغ حل تست بروید، راه حل های تشریحی را خوب یاد بگیرید و تمرین های کتاب درسی را چه در درس ریاضی و چه فیزیک، با دقت بسیار زیاد بررسی کنید.
بیشتر مواقع، طراح از تمرین های کتاب درسی سوال طرح می کند و به تست تبدیل می کند، به خصوص دانش آموزان نظام جدید که سال اولی هست که کنکور می دهند، طراح کاملا دستش باز است که از تمرین های کتاب درسی سوال دهد، دانش آموزان نظام قدیم، چون از تمام تمرین های کتاب درسی شان در کنکورهای گذشته سوال طرح شده است، طراح خیلی نمی تواند از تمرین ها، سوال طرح کند، گرچه هنوز هم این امکان برایشان وجود دارد.
مثلا در سوالات دانش آموزان نظام قدیم، اگر طراح می گفت آنتالپی تشکیل آب چقدر است؟ در کتاب درسی عدد 278 گفته شده بود و در کنکور نیز دقیقا همان عدد را می داد و حتی زحمت تغییر عدد را هم به خودش نمی داد.
به همین دلیل تمرین های کتاب درسی را خیلی جدی بگیرید و اول بدنبال این باشید که راه حل های تشریحی را یادبگیرید، به دو دلیل؛ اول، وقتی شما سوالات را تشریحی کار می کنید، دید گسترده تری نسبت به مسائل پیدا می کنید و مسائل را راحت تر حل می کنید، دوم اینکه شما چون امتحان نهایی دارید، حل کردن سوالات بصورت تشریحی، در امتحانات کمک کننده است.
بسیاری از مواقع داوطلبان می گویند که در جلسه آزمون نمی توانیم بخوبی تست بزنیم ولی در خانه خیلی راحت تست می زنیم، یکی از دلایل آن عدم تسلط کافی روی مبحث است، بخاطراینکه شما سوالات را بصورت تشریحی حل نکرده- اید.
برای تست زدن یک مبحث؛ تست ها به چند دسته تقسیم می شوند، دسته اول تست آموزشی است، دسته دوم تست پوششی و دسته آخر، تست های زمان دار.
در تست آموزشی، در زمان حل کردن سوالات ریاضی و فیزیک، یک سوم تست ها را بصورت آزمایشی بزنید، یعنی بصورت ضریب3،( 16،13،10،7،4،1و...)
بعد از اینکه سوالات را بصورت تشریحی حل کردید، جزوات معلم ها را خوب مطالعه کردید و در کلاس بخوبی درس را گوش کردید، نوبت تست آموزشی است؛ در زمان زدن تست آموزشی ، یا پاسخ را می دانید یا نمی دانید، اگر نمی دانستید نیازی به کلنجار رفتن با تست نیست، چون شما دارید تست می زنید که یاد بگیرید، پس وقت خود را تلف نکنید و به سراغ پاسخ نامه بروید، پاسخ را که چک کردید، نکته را که یادگرفتید، دوباره برگردید و همان تست را حل کنید و وقتی که توانستید سوال را حل کنید به سراغ تست بعدی بروید؛ اشتباه بسیاری از داوطلبین دقیقا همینجاست، مثلا وقتی فیزیک حل می کنند و سوال را نمی توانند حل کنند، سراغ پاسخ نامه می روند و متوجه نکات آن می شوند ولی خودشان دوباره آن را حل نمی کنند و به سراغ سوال بعدی می روند، تا زمانی که خودتان دست به قلم نشوید، تسلط و سرعت عمل پیدا نمی کنید، با اینکه تست را نگاه می کنید و احساس می کنید آن را یادگرفته اید ولی وقتی آن را حل می کنید، دوباره یک جای دیگر به چالش جدیدی برمی خورید، یا به یک نکته جدید بربخورید، یا یک بی دقتی می کنید، یا در فهم آن سوال اشتباه کرده اید و فکر کرده باشید که سوال را فهمیده اید.
دوم اینکه وقتی می خواهید سوال را حل کنید به سراغ ماشین حساب نروید، تا زمانی که از ماشین حساب استفاده کنید، هرگز سرعت شما در دروسی مثل ریاضی و فیزیک افزایش پیدا نمی کند.
تنها راه حل برای افزایش سرعت، حل کردن تست زیاد است، تستی که خودتان حل کرده باشید، بدون استفاده از ماشین حساب.
اگر در زمان تست آزمایشی، سوالی را می توانستید حل کنید، با اینکه توانسته اید حل کنید باز هم پاسخنامه را نگاه کنید، چون ممکن است شانسی به جواب صحیح رسیده باشید، یا اینکه درست حل کرده اید و به پاسخ صحیح رسیده اید اما هنگام چک کردن پاسخنامه به راه حل کوتاه تری دست پیدا کنید.
در تست آموزشی، باید تک به تک سوالات را چک کنید، نه اینکه 5 یا 10 تا تست حل کنید و بعد به پاسخنامه نگاه کنید.
اگر پاسخ را می دانستید، جواب آن را چک کنید، شاید نکته بهتری داشته باشد و اگر نمی دانستید، جواب را چک کنید، نکته را یادبگیرید و دوباره سوال را حل کنید، وقتی موفق شدید که آن را خودتان حل کنید، به سراغ تست بعدی بروید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

386 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:40

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید