سوال: لطفا یک راهکار برای سریع تست زدن دروس تخصصی ارائه دهید.

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

مهم ترین راه حل برای افزایش سرعت تست زنی، تمرین، تکرار و حل تست فراوان است. اصلی ترین راهکار برای افزایش سرعت تست، این است که تعداد تست زیادی بزنید، دانش آموزان برای اینکه سرعت تستشان بالا برود عجله می کنند و فکر می کنند که سرعت تست زنی شان که الان پایین است، همیشه اینگونه می ماند، شما در هر مبحثی که بخواهید مسلط شوید و سرعت تست زنیتان بالا رود باید حداقل دو سوم تست های آن فصل را بزنید، نه اینکه یکجا این کار را بکنید، بلکه یک سوم آن را بصورت آزمایشی بزنید؛ یک سوم بعدی را بصورت پوششی و مروری بزنید.
یعنی یک سوم تست ها را در مرور های یک هفته بعد و یک ماه بعد، حل کنید. تست های پوششی باعث افزایش تسلط و سرعت شما می شود، در نهایت، حل تست های زمان دار.
هرچقدر بیشتر تست زمان دار حل کنید، سرعت شما بالاتر می رود، مثلا یک روز قبل از آزمون، آزمون های غیرحضوری قلم چی را بصورت زمان دار حل کنید و یا دروس دیگر را که در طول هفته کار می کنید، زمانی که دو سوم تست ها را زدید و بعد از مرور یک ماه بعد، - یک سوم تست آزمایشی بزنید و دوتا یک ششم در مرور های یک هفته بعد و یک ماه بعد، تا در مجموع به دو سوم برسید- در مرور های سه ماه بعد آن مبحث، یک سوم آخر را تست زمان دار بزنید.
مثلا اگر 90 تست، جزو یک سوم آخر حساب می شود، به سه دسته ی 30 تایی تقسیم کنید و بصورت زمان دار طبق تایم کنکور سراسری جواب دهید؛ هرچقدر که تست زمان دار بیشتری بزنید، تسلط و سرعتتان روی آن مبحث بالاتر می رود.
نکته ای که وجود دارد این است که نباید از همان ابتدای کار، تست زمان دار بزنید، چون در ابتدای کار شما آن مطلب را بخوبی یاد نگرفته اید و کلی اشکال در آن بحث دارید، باید ابتدا اشکالات خود را با تست های آموزشی و تست های پوششی برطرف کنید، یعنی کامل از لحاظ آموزشی، آن مبحث را بخوبی یاد گرفته باشید و آن موقع است که نوبت به تست زمان دار می رسد.
مورد دیگری که می تواند به افزایش سرعت تست زنی شما کمک کند، شرکت در آزمون های آزمایشی است و رعایت کردن نکات مربوط به هنر آزمون دادن؛ باید هنر آزمون دادن را یاد بگیرید، آنقدر تست زده باشید که بدانید با هرکدام از تیپ های سوال باید چه برخوردی کنید، کدام سوال را همان مرتبه ی اول جواب دهید، کدام را اصلا جواب ندهید و کدام سوال را در دفعات بعدی برگردید و جواب دهید؛ این موضوع یعنی شناخت تیپ های متفاوت سوال ها که کدام ساده است، کدام متوسط است و کدام خیلی سخت است، نیاز به حل تست فراوان دارد.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

350 آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:01

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید