سوال: نحوه چیدمان درس ها در برنامه ریزی باید به چه شکلی باشد؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

  فایل صوتی

صبح که از خواب بیدار می شوید، بهتر است روز خود را با درس های حل کردنی آغاز کنید، مثل درس ریاضی و فیزیک، به این علت که دروس ریاضی و فیزیک، ذهن شما را سریع تر فعال و پویا می کنند. اگر با دروس مفهومی یا حفظی مثل زیست یا دین و زندگی شروع کنید، چون اول صبح کمی خسته و خواب آلوده اید و تمرکز کافی ندارید، بی دقتیتان زیاد می شود.
بعد از دروس حل کردنی، می توانید یک درس مفهومی مثل زیست شناسی یا شیمی و یا یک درس حفظی مثل دین و زندگی را بگذارید.
بهتر است دو درس از یک جنس پشت سرهم قرار داده نشود، چون ذهنتان خسته می شود. مثلا اگر ریاضی می خوانید، بعد از آن فیزیک نخوانید، زیست یا شیمی که دروس مفهومی اند بخوانید، یا دین و زندگی که درس حفظی است.
انتهای شب قبل از خواب بهتر است دروس مفهومی یا حفظی باشند، چون زمانی که شما می خوابید، کدبندی اطلاعات صورت می گیرد، یعنی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت منتقل می شود و این کدبندی از آخرین اطلاعات ورودی به مغز صورت می گیرد، یعنی آخرین درسی که مطالعه کرده اید و بعد از آن خوابیده اید، اولین درسی خواهد بود که از حافظه بلند مدت به کوتاه مدت منتقل می شود. بنابراین انتهای شب را به دروس راحت تر و حفظی تر اختصاص دهید.

درس زیست شناسی را سعی کنید هرروز در برنامه تان قرار دهید، برای کسانی که به مدرسه می روند، روزی دو ساعت و برای کسانی که فارغ التحصیل هستند، روزی 3 ساعت پیشنهاد می شود.
دروس ریاضی و فیزیک را یک روز در میان یا دو روز در میان، در برنامه تان قرار دهید، یک روز ریاضی کار کنید و روز دیگر فیزیک.
در درس ادبیات، مبحث قرابت و لغت ادبیات، هر شب باید در برنامه تان باشد. تست ها باید شناور باشند، هرشب ولی کم، شبی 3 تا 10 قرابت،
ترجمه درس عربی باید هرشب در برنامه تان باشد، بصورت شناور شبی 5 تست ترجمه ی عربی،
درس شیمی نیز بهتر است دو روز در برنامه تان باشد و یک روز نباشد. دو روز، دو روز در طول هفته بگذارید مثلا شنبه و یکشنبه قرار دهید، دو شنبه قرار ندهید و سه شنبه و چهارشنبه، دوباره قرار دهید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد برنامه ظهر را مطابق با برنامه مدرسه بچینید، یعنی دروس اختصاصی که به شما درس می دهند را بعداز ظهر در برنامه تان قرار دهید و مطالعه کنید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

533 آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 23:08
محتوای بیشتر در این بخش: « حذف درس ریاضی برای کنکور

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید