روش های ایجاد انگیزه و افزایش آن برای درس خواندن

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 19:08
(0 رای‌ها)

سوال: چه کاری انجام دهیم تا همیشه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

  فایل صوتی

معمولا دانش آموزان بعد از همایش ها تا دو سه هفته انگیزه ی زیادی برای درس خواندن دارند ولی بعد از آن دوباره همه چیز به روال قبل برمی گردد. سوالی هایی که مطرح می شود این است که آیا شما روزیکه ناهار می خورید، دیگر شام نمی خورید؟ یا فردا دیگر صبحانه مصرف نمی کنید؟ اگر بنزین ماشینتان تمام شود دیگر بنزین نمی زنید؟؛ همان طور که جسم شما نیاز دارد که دائما ماده غذایی مصرف کند تا سطح انرژیتان بالا باشد، جسم و روح شما نیز نیازمند یادآوری است که چرا دارید تلاش می کنید و برای اهدافتان می جنگید؟
زمانی که سوار ماشین می شوید تا به مسافرت بروید، قبل از اینکه بنزین ماشینتان تمام شود، باک ماشین را پر می کنید، چون اگر این کار را نکنید شما را بین راه اذیت می کند. اما شما برای روحیه خود این کار را نمی کنید و هرروز آن را تقویت نمی کنید. آن را رها می کنید تا انگیزه و سوختتان تمام شود و بعد از آن احتیاج به یکی دو هفته استراحت دارید تا بتوانید خودتان را ریکاوری کنید و این موضوع باعث می شود تا زمان زیادی را از دست بدهید. درست مانند همان ماشینی که بنزین تمام کرده است و وسط راه مانده است.

حالا چطور می توان هر روز روحیه خود را تقویت کرد؟

1- روزی 10 الی 15 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید . زمانی که ضربان قلب بالا رود، خون زیادی به سمت مغز پمپاژ می شود و هورمون های زیادی آزاد می شوند، از جمله هورمون اندورفین، هورمون سیتوکین ها و هورمون اپی نفرین؛ این هورمون ها باعث افزایش هوشیاری شما می شوند و هورمون اندورفین، باعث شادی و تقویت روحیه ی شما می شود. زمانی که حال شما خوب باشد و هوشیاریتان بالا باشد، با انگیزه ی بیشتری درس می خوانید، پس اولین کار 10 الی 15 دقیقه ورزش هوازی در اول صبح است به گونه ای که ضربان قلبتان بالا برود و عرق کنید. مطمئن باشید انجام همین یک کار روحیه ی شما را از زمین تا آسمان تغییر می دهد.

2- اهدافتان را روی کاغذ به صورت واضح و کامل بنویسید. اگر می خواهید دکتر شوید، باید بدانید چرا می خواهید دکتر شوید و چه کارهایی انجام دهید، اگر می خواهید پولدار شوید، باید بدانید چرا می خواهید پولدار شوید، با آن پول ها چه کاری قرار است انجام دهید. تمام اهداف باید کامل و مو به مو به همراه دلایل آن ها نوشته شده باشند. هر چقدر که دلایل بیشتری برای انجام آن کار بیاورید، انگیزه تان نیز برای انجام کار بیشتر می شود.

صبح که بیدار می شوید بلافاصله قبل از انجام هرکاری، دفترچه ی اهدافتان را بردارید و ببینید چرا قرار است امروز سخت تلاش کنید و درس بخوانید، و آن ها را مرور کنید؛ این کار باید هرروز بلافاصله بعد از خواب و قبل از خواب انجام شود. اجازه ندهید که ذهن شما فراموش کند که چرا امروز دارید می جنگید، ضمیر ناخودآگاه شما باید بداند که چرا دارید تلاش می کنید.

3- تصور کنید در بهترین و ایده آل ترین روز زندگیتان هستید. سپس بر روی کاغذ به صورت کامل و با تمام جزئیات یادداشت بنویسید که شما در بهترین روز زندگی تان قرار است چه کارهایی انجام دهید. بعد از اینکه این کار را کردید وقت آن است که شب ها قبل از خواب، نامه ی ایده آل خود را مرور کنید و آن را در ذهنتان تجسم کنید.

4- از منابع انگیزشی استفاده کنید. هر روز بعداز ظهر یک کلیپ انگیزشی کوتاه نگاه کنید و قبل از خواب، شبی 5 صفحه کتاب انگیزشی مطالعه کنید، مانند زندگی نامه ی افراد موفق.

5- تغذیه مناسب را نیز فراموش نکنید.  چون تاثیر پررنگی روی  حفظ روحیه شما دارد. بدانید چه چیزهایی باید بخورید تا هورمون هایی که در بدن ترشح می شود که باعث آرامش شما شود و استرس را کاهش دهد و باعث بهتر شدن حال شما شود.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

230 آخرین ویرایش در جمعه, 14 دی 1397 ساعت 12:46

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید