کاهش وقت تلف شده مدرسه و نرفتن به مدرسه برای رسیدن به مطالعه کنکور

شنبه, 01 دی 1397 ساعت 21:02
(0 رای‌ها)

سوال: چگونه باید وقت تلف شده در مدرسه را کاهش دهیم؟ آیا می توان برای رسیدن به آزمون، بعضی روز ها مدرسه نرفت؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

     فایل صوتی

چگونه وقت های مرده و تلف شده را کاهش دهیم و از آن استفاده کنیم؟ 

اول باید سعی کنید تایم های مرده را پیدا کنید و از آن به بهترین نحو استفاده کنید. مثلا اگر روزی نیم ساعت در مسیر رفت و برگشت به مدرسه هستید، از تایم اتوبوس می توانید برای خواندن لغت ادبیات، تاریخ ادبیات یا لغت زبان انگلیسی استفاده کنید؛ در کلاس زمانی که هنوز معلم نیامده می توانید به جای صحبت با همکلاسی ها، از آن تایم برای زدن تست های ساده مثل تست لغت زبان انگلیسی و قرابت معنایی ادبیات استفاده کنید. حتی می توانید زمانی که زیر حمام دوش می گیرید مبحثی را که آن روز مطالعه کرده اید در ذهن خود دوره کنید، مطالعه کردن فقط به معنای داشتن کتاب درسی جلوی چشم نیست.

آیا می توانیم بعضی روزها برای مطاالعه کنکور مدرسه نرویم؟

درصورتی می توانید به مدرسه نروید که با درسی که در آن روز به شما داده می شود مشکلی نداشته باشید. مثلا درس دین و زندگی یا ادبیات، یعنی دروسی که احساس می کنید که رفتن یا نرفتن به کلاس آن برای شما فرقی ندارد. می توانید در این تایم ها به مدرسه نروید و از آن تایم برای درس خواندن استفاده کنید. ولی پیشنهاد می شود که دروس اختصاصی را حتما در کلاس حاضر شوید و به مدرسه بروید.

حتما نیاز نیست که به تمام مباحث آزمون برسید. برای دروس سال دوازدهم حتما با برنامه مدرسه پیش بروید، حتما درس آن روزی که استاد به شما می دهد را در همان روز مطالعه کنید. اگر درس هر روز را همان روز بخوانید، زمان کمتری را در خانه برای آن درس سپری می کنید. به طور مثال معلم امروز مبحثی را درس می دهد و شما هفته بعد می خواهید آن را بخوانید ولی در آن زمان مطالبی که استاد در کلاس تدریس کرده را به یاد نمی آورید و دوباره باید زمان زیادی را صرف کنید تا آن مطلب را بیاموزید.

اگر حتی قبل از اینکه معلم به شما درس بدهد پیش خوانی داشته باشید، خیلی کمک می کند تا مطلبی که در کلاس گفته می شود را بهتر بیاموزید؛ چون یک آشنایی کلی با آن درس پیدا کرده اید و قسمت هایی از مطالب را فهمیده اید و قسمت هایی را نفهمیده اید؛ چیزهایی که نفهمیده اید را وقتی معلم در کلاس می گوید، شما می دانید که آن قسمت ها را مشکل دارید و خوب دقت می کنید تا یاد بگیرید و حتی اگر سر کلاس متوجه نشدید، قبلا مشکلات مشخص شده است و از استاد سوال می پرسید، قسمت هایی را هم که قبلا یادگرفته اید وقتی استاد توضیح می دهد برایتان دوره می شود. و بعد از همان کلاس وقتی که سراغ حل تمرین و تست بروید آن مبحث کاملا برایتان جا می افتد.

این موضوع به افزایش کیفیت کار شما خیلی کمک می کند و صرفه جویی در زمان اتفاق می افتد، به جای اینکه برای یک درس در هفته ی بعد 2 ساعت زمان بگذارید، اگر همان روز بخوانید در هفته ی بعد با یک ساعت جمع می شود و زمان زیادی را برای شما ذخیره می کند.

در دروس پایه نیز بررسی کنید و ببینید کدام یک از مباحث را می توانید به آزمون برسانید و فقط همان ها را کار کنید و نیازی نیست که به همه ی آن ها برسید، چون شما دوره های جمع بندی دارید، مثل امتحانات ترم اول یا دوران طلایی نوروز یا جمع بندی خرداد ماه و فرصت دارید تا مطلبی را که از دروس پایه باقی مانده است در بهمن ماه و دوران طلایی نوروز مطالعه کنید. پس بیشتر تمرکزتان روی دروس سال دوازدهم باشد و آن را به جایی برسانید و حتی از استاد جلو بیفتید، پیش خوانی ها را انجام دهید و بعد که خیالتان راحت شد که به مبحث رسیده اید به سراغ دروس پایه بروید.

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

271 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:58

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید