سوال: سلام من دوازدهم تجربی هستم، تا حالا بصورت جدی شروع به درس خواندن نکرده ام، نمی دانم کدام دروس پایه را ابتدا مطالعه کنم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

   فایل صوتی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که دروس سال دوازدهم را همگام با برنامه مدرسه جلو ببرید و سعی کنید که درس هر روز را همان روز بخوانید. اگر تابستان کل پایه را می خواندید و دروس اختصاصی سال دهم و یازدهم را جمع می کردید الان به شما توصیه می شد که یکی از دروس پایه را به صورت اختیاری انتخاب کنید و همراه دروس دوازدهم مدرسه جلو ببرید، اما چون در تابستان دروس پایه را خوب مطالعه نکرده اید، باید ببینید درسی که در سال دوازدهم مدرسه به شما می دهند پیش نیازش کدام فصل از دروس پایه است. مثلا اگر در درس ریاضی مدرسه تابع پیش دوازدهم را درس می دهند، شما باید پیش نیاز آن، تابع پایه را مطالعه کنید؛ اگر مشتق درس می دهند باید مثلثات و تابع را مطالعه کنید، اگر سنتیک آموزش می دهند برای مسائل سرعت نیاز دارید که استوکیومتری را بدانید؛ پس پیش نیاز هر فصل را پیدا کنید و آن را مطالعه کنید و بعد دروس دوازدهم را جلو ببرید.

اگر جایی احتیاج به پیش نیاز نداشت طبق برنامه آزمون جلو بروید، بنابراین دوازدهم را با برنامه مدرسه پیش روید و نه با برنامه ی آزمون- گرچه بیشتر مدارس خودشان را با برنامه ی آزمون ها هماهنگ می کنند- ولی برای دروس پایه اگر سرفصلی که در سال دوازدهم می خوانید پیش نیاز ندارد، طبق برنامه ی آزمون ها یکی از پایه ها را مطالعه کنید، ولی اگر پیش نیاز داشت، توجهی به برنامه ی آزمون نکنید تا درس سال دوازدهم را بهتر بفهمید.

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

256 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:58

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید