سوال: برای اينكه ادبيات کنکور را درصد بالا 50 بزنیم, چگونه باید مطالعه کنیم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

فایل صوتی

مهم ترین موضوعی که در درس ادبیات باید رعایت کنید این است که آن را بصورت مبحثی مطالعه کنید و نه درس به درس. به علت این که در کنکور سراسری از این درس بصورت مبحثی سوال طرح می شود؛ مشکلی که وجود دارد این است که آزمون های آزمایشی بصورت درس به درس سوال طرح می کنند و دانش آموزان اگر بخواهند مبحثی مطالعه کنند به برنامه آزمون نمی رسند.
پیشنهادی که مطرح می شود این است که ترکیبی مطالعه کنند؛ قسمت هایی از ادبیات را بصورت مبحثی مطالعه کنند و قسمت هایی را نیز همگام با آزمون مطالعه کنند. به طور مثال لغت و تاریخ ادبیات و قرابت معنایی را همگام با آزمون پیش ببرند.

لغت و تاریخ ادبیات: شبی ۱۵-۲۰ دقیقه برای آن وقت بگذارید. می توانید یک شب ۲۰ دقیقه لغت و شب بعد ۲۰ دقیقه تاریخ ادبیات خوانید یا هرشب دو ۱۰ دقیقه برای لغت و تاریخ ادبیات درنظر بگیرید. برای این که لغت و تاریخ ادبیات در ذهنتان بماند بهتر است از جعبه ی لایتنر استفاده کنید.

 قرابت معنایی،:هرشب باید ۱۰تا تست بزنید یعنی هفته ای ۷۰ تست. این تست ها می تواند مناسب با سرفصل آزمون آزمایشی باشد. هرچند که ترجیح بر این است که قرابت را نیز درس به درس جلو نبرید؛ چون وقتی آگاهی دارید که این سرفصل راجع به عشق است یا عرفان گزینه ها را پیشبینی می کنید و جواب درست را سریع تر پیدا می کنید.
در بحث قرابت مهم است که شما کاری انجام دهید که به روان خوانی برسید؛ هرچقدر که سطح روان خوانیتان بالاتر رود، درک شما از بیت ها بالاتر می رود. برای این کار نیاز است که با گزینه ها کلنجار روید.
در کنور سراسری گزینه ها معمولا خارج کتاب انتخاب می شوند و بیت ها در کتاب درسی نیست اما گزینه صورت سوال قطعا از کتاب درسی انتخاب می شود. بنابراین اگر گزینه صورت سوال را نمی دانستید بهتر است آن را در کلاسور جمع بندی خود، به همراه صورت سوال یادداشت کنید و مفهوم و معنای آن را پشت برگه بنویسید، اما نیازی نیست مفهوم چهار گزینه را بنویسید یا حفظ کنید. سعی کنید با آن ها کلنجار روید تا بتوانید بهتر آن بیت را بخوانید. هرچقدر که بیشتر با بیت ها کلنجار روید در طول زمان بهتر با بیت ها ارتباط برقرار می کنید و بهتر می توانید مطالعه کنید. این مهم ترین کار در بحث قرابت معنایی است.
در بحث قرابت باید تست شناور بزنید؛ یعنی تعداد تست کم کم ولی هرشب و مداوم. طی 4 ماه چیزی حدود ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ تست قرابت معنایی بزنید تا به آن مسلط شوید.

املا و آرایه های ادبی و زبان فارسی : بهتر است در ابن مباحث که مطابق با آزمون پیش نروید و به صورت مبحثی جداگانه آن ها را کار کنید. برای این مباحث علاوه براینکه هرشب لغت و تاریخ ادبیات و قرابت کار می کنید، اگر دانش آموز مدرسه ای هستید, 2 واحد یک و نیم ساعته و اگر فارغ التحصیل هستید 3 الی 4 واحد یک و نیم ساعته در هفته برای ادبیات در نظر بگیرید. در طول هفته در این واحد ها مثلا مبحث آرایه را مطالعه کنید، بعد از اتمام آن به سراغ املا و بعد زبان فارسی بروید یا در ابتدا زبان فارسی، بعد آرایه و بعد از آن املا. بهتر است که در ابتدای سال زبان فارسی را کار کنید؛ یعنی هرچقدر که زودتر کار کنید بهتر است. 

در این واحدها باید چه کاری انجام داد؟ مثلا اول مباحث زبان فارسی را تمام کنید، بعد که تمام شد, شبی ۱۰ تست از مباحث زبان فارسی را به تست های شناورتان اضافه کنید، یعنی علاوه بر زدن تست های قرابت، تست های زبان فارسی را هم بزنید. مبحث آرایه ها که تمام کردید 3 الی 5 تست آرایه نیز بزنید و کم کم به تعداد آن اضافه کنید. هرچه که جلوتر می روید، باید به تعداد تست های شبانه اضافه کنید. اول شبی ۱۰ تست با قرابت معنایی شروع کنید، بعد زبان فارسی اضافه می شود، بعد آرایه و بعد املا.

برای آرایه بهتر است ابتدا آرایه ها را بصورت مبحثی کار کنید. یک کتاب تخصصی برای آرایه بگیرید؛ آرایه های استعاره تشبیه، مجاز و ... را بصورت جداگانه تست بزنید. سپس شبی 3 الی 5 تست ترکیبی بزنید تا روی این مبحث مسلط شوید.

برای املا نیز کتاب های تخصصی در بازار موجود است; مثل لغت و املای هامون سبطی برای نظام قدیم, املای الگو و املای خیلی سبز برای نظام جدید. می توانید تهیه کنید و بصورت مبحثی کار کنید. بعد که بصورت کلی املا را یاد گرفتید هرشب 3 الی 5 تست املا نیز بزنید.

 

به طور کلی شبی 30 تا 45 دقیقه روی این درس کار شود و هرچقدر که به کنکور نزدیک تر می شوید این زمان را بیشتر کنید. یعنی ابتدا مبحث به مبحث کار کنیدو سپس مباحثی تکمیل شده را از واحدهای طول هفته کم کنید و به تایم ثابت ادبیات هر شب اضافه کنید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

265 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:59

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید