راه های افزایش تمرکز در امتحانات و آزمون های آزمایشی

چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 23:16
(0 رای‌ها)

سوال: برای افزایش تمرکز در هنگام امتحانات و آزمون آزمایشی چه کار کنم؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

 

فایل صوتی

 

1-خواب کافی: داوطلبین زمانی که قرار است در آزمون آزمایشی شرکت کنند، از شب قبل از آزمون تا دیروقت بیدار می مانند به هوای اینکه تمام مطالب آزمون را کامل بخوانند و بتوانند در جلسه به تمام سوالات پاسخ دهند، غافل از اینکه کم خوابی باعث می شود که تمرکز شما به شدت کاهش پیدا کند و بی دقتی هایتان افزایش یابد.
چون بدن از ساعت 11 شب تا 5 صبح، توسط کبد سم زدایی انجام می دهد، اگر شما دیروقت بخوابید، سم زدایی بدن شما به صورت درست انجام نمی گیرد و این موضوع باعث کاهش تمرکز می شود.
بنابراین یکی از مطالبی که خیلی ساده از آن می گذرند، خواب کافی است. اگر شما شب قبل از امتحانات مدرسه یا آزمون های آزمایشی بین 6 تا 8 ساعت بخوابید تعداد بی دقتی هایان بسیار کاهش می یابد.

2-تغذیه ی مناسب قبل از آزمون: بچه ها معمولا روز آزمون صبحانه نمی خورند، به دلایل مختلفی، چون دیر خوابیدند و صبح که بیدار شدند اشتها ندارند،یا دیروقت شام خورده اند، زیاد شام خورده اند، صبح که بیدار می شوند دیرشان شده است و عجله دارند؛ به دلایل مختلفی صبحانه نمی خورند. دوستان، سلول های عصبی شما برخلاف سایر سلول های بدن، نمی تواند از طریق تجزیه ی پروتئین و چربی قند تولید کند،پس سلول عصبی باید قند را به صورت مستقیم دریافت کند.
برای اینکه در جلسه امتحان بتوانید سوال حل کنید، مغز شما نیاز به مصرف ATP دارد. ATP انرژی مغز هست و برای تولید ATP  مغز نیاز به قند دارد؛ بنابراین شما حتما باید قبل از آزمون، یک صبحانه کامل بخورید تا قند مغزتان تولید شود. از طرفی قند باعث تولید استیل کولین در مغز می شود که یکی از موادی است که به شدت در حافظه، یادگیری و تمرکز نقش دارد.

3-سرعت مناسب در پاسخ دادن به سوالات: مطلب بعدی که باید در آزمون رعایت کنید این است که افراد زمانی که می خواهند سوال حل کنند خیلی عجله می کنند. فکر می کنند که برای اینکه به همه ی سوالات برسند باید سرعتشان را خیلی بالا ببرند و این موضوع باعث کاهش بسیار زیاد تمرکز می شود و قسمت هایی از صورت سوال را نمی بینند و از دستتان در می رود.

شما نیاز نیست سرعتتان را به صورت غیر طبیعی افزایش دهید. برای اینکه سرعت شما به صورت طبیعی افزایش پیدا کند، تنها راه آن تمرین و تکرار زیاد است. هرچقدر که بیشتر تست بزنید، روی مبحث بیشتر مسلط می شوید و به صورت نا خودآگاه سرعتتان زیاد می شود. اگر بخواهید به صورت ارادی سرعت خود را زیاد کنید، باعث می شود که در سوالات بی دقتی انجام دهید.

انواع بی دقتی در سوالات:

1- بی دقتی در کلیات صورت سوال: زمانی که سرعت چشم با ذهن برابر نباشد، چشم دائما به عقب برمی گردد و این موضوع باعث می شود که یک سری از داده های صورت سوال را نبینید؛ برای اینکه این اتفاق نیفتد از یک مداد به عنوان خط بر استفاده کنید تا سرعت چشم و ذهن برابر شود.

2-بی دقتی در داده های عددی سوال : مثلا عدد 12 را 13 می بینند، برای اینکه این اتفاق رخ ندهد دور آن عدد مخصوص دایره بکشید. زیر آن خط نکشید چون ما عادت کرده ایم همیشه زیر همه چیز خط بکشیم و ذهن دیگر به خط کشیدن توجهی نمی کند.

3- بی دقتی در سوالات ساده: زمانی که افراد با سوالات ساده روبه رو می شوند، یک آرامش خاص به فرد دست می دهد که این سوال را می تواند به راحتی حل کند، حتی سوال بعدی را هم نگاه می کند که ببیند چه هست، چون ذهن به این آرامش رسیده است که این سوال قابل حل است و حل شده است. برای همین تمرکز ذهن به شدت در مواجهه با سوالات ساده کاهش می یابد. زمانی که با سوالات ساده روبه رو می شوید، ژست و فیگور خود را عوض کنید، انگار که یک سوال خیلی سخت و خطرناک دیده اید و با یک موضوع خیلی خطرناک روبه رو شده اید تا ذهن شما به آن هوشیاری قبل برگردد.

4-بی دقتی در محاسبات سوال: مثلا سوالی را به جای جمع،ضرب می کنید.برای جلوگیری از این بی دقتی دو کار انجام دهید؛ اول اینکه محاسبات را ذهنی انجام ندهید و آن ها را کاملا روی برگه انجام دهید، خیلی از این بی دقتی ها ناشی از این است که محاسبات را ذهنی انجام می دهید و دوم اینکه وقتی در خانه مسائل را حل می کنید از ماشین حساب استفاده نکنید. دانش آموز در خانه با ماشین حساب تمرین می کند و توقع دارد که در جلسه ی آزمون بی دقتی نکند. پس محاسبات را از حالت ذهنی روی برگه بیاورید و از ماشین حساب استفده نکنید.


نکته ی آخر درخصوص بی دقتی ها این است که هر گونه بی دقتی که در زمان آزمون انجام می دهید،نوع بی دقتی تان را در یک برگه یادداشت کنید؛مثلا بنویسید" من 3 *7 را به جای 21، 11 نوشته ام. یعنی به جای ضرب، جمع انجام داده ام."
هر بی دقتی که کرده اید را بنویسید. "12 را 13 دیده ام". و سپس این برگه را شب قبل از آزمون یا چند ساعت قبل از آزمون دوره کنید. این موضوع باعث می شود که ضمیر ناخودآگاه شما به هنگام مواجهه با این سوالات ،هوشیاری شما را بالا ببرد و به شما تذکر بدهد که حواستان باشد که دوباره به جای جمع کردن، ضرب نکنید.

با رعایت نکات گفته شده مطمئن باشید که تمرکزتان خیلی بالا می رود؛ مهم ترین آن ها، خواب کافی، خوردن صبحانه و یادداشت کردن بی دقتی ها و مرور آن ها قبل از آزمون می باشد.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

60 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:49

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید