راهکار جلوگیری از فراموشی سریع مطالب درسی

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 22:28
(0 رای‌ها)

سوال: سلام. من یک دانش اموز سال یازدهم هستم. روزانه نزدیک به ۱۲ ساعت درس میخونم و بلافاصله پس از خوندن اون درس تستشو میزنم اما فردای اون روز حس میکنم همه ی اون درسایی که خوندم یادم رفته. میشه بهم بگین ک ایا درست درست میخونم یا نه؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن  در ادامه مطلب

فایل صوتی

   

 

خیلی از دانش آموزان وقتی درس را تمام می کنند و مطلبی را مطالعه می کنند، توقع دارند که این مطلب هیچ موقع فراموش نشود و وقتی که فراموش می کنند، فکر می کنند که حافظه ی آن ها دچار مشکل است و آن ها مشکل دارند که مطالب در ذهنشان نمی ماند.
اما طبق تحقیقاتی که آقای هرمان ابینگ هاوس انجام دادند مشخص شد که شما زمانی که مطلبی را مطالعه می کنید ، در کمتر از 48 ساعت، بیش از 70 درصد مطالب را فراموش می کنید و آن مطلب مجددا نیاز به دوره دارد ؛ یعنی مطلبی که شما امروز می خوانید باید یک روز بعد، دوره کنید. زمانی که یک روز بعد دوره می کنید، مدت فراموشی اندکی طولانی تر می شود و یک هفته طول می کشد که شما دوباره، بخشی از این مطالب را فراموش کنید. یک هفته بعد که مجددا مطالعه کنید، این فراموشی تا یک ماه به تعویق می افتد و ماه بعد مجددا بخش بیشتر اطلاعات فراموش می شود و این عمل همین طور ادامه پیدا می کند.
زمانی که شما یک مطلبی را برای بار اول مطالعه می کنید و بخشی از تست های آموزشی آن را می زنید، آن مطلب را باید یک روز بعد، یک هفته بعد، یک ماه بعد، سه ماه بعد و شش ماه بعد از اولین مطالعه تان مجددا دوره کنید تا این مطلب فراموش نشود.
برای اینکه در کنکور سراسری نتیجه بگیرید باید دوره ی حرفه ای داشته باشید، اگر این کار را انجام ندهید و درس ها را از روی اصول دوره نکنید، عملا هرچیزی که می خوانید وقت تلف کردن است، چون چیزی که امروز شما می خوانید و اگر بعدا در زمان صحیح آن را دوره نکنید، تماما فراموش می شود و مجددا عین وقتی که امروز گذاشته اید را باید برای آن صرف کنید، اما اگر زمانی که مطالعه می کنید ،مرور ها را در زمان درست آن انجام دهید، با صرف کمترین زمان، اطلاعات را در حافظه ی بلند مدتتان نگه می دارید و اجازه ی فراموشی به آن ها نمی دهید. پس لطفا در زمان های گفته شده حتما درس ها را دوره کنید.

 

استاد سامان مختاری، روانشناس و مشاور ارشد دپارتمان مشاوره تخصصی کنکوری IDN

164 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:56

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید