نحوه مطالعه درس ادبیات کنکور

یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 00:16
(0 رای‌ها)

سوال: روش مطالعه ادبیات برای کنکور سراسری چگونه است؟

پاسخ مشاور: فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

 

فایل صوتی

 

ادبیات کنکور سراسری شامل 5 مبحث اصلی می باشد:


1- قرابت معنایی : حل روزانه 5 تست و تحلیل کامل تک تک گزینه های سوال، بسیار کمک کننده می باشد. شما بعد از اینکه 5 تست را زدید، جواب آن ها را از پاسخ نامه چک کنید، چه هر 5 سوال را درست جواب داده باشید یا هر 5 تا را اشتباه جواب داده باشید، اهمیتی ندارد؛ مهم این است که بعد از چک کردن پاسخ نامه، معنی هر چهار گزینه ی مربوط به این 5 سوال را به درستی یاد بگیرید و مفهوم صحیح هرگزینه را بخاطر بسپارید.پس در پایان هر روز با مفهوم 20 بیت از ادبیات آشنا می شوید.


2-آرایه های ادبی : برای هر آرایه ابتدا جزوه یا درس نامه ی مربوطه را بخوانید و بعد سراغ تست های آموزشی بروید. در اینجا هم حتما بعد از اتمام تست ها ، تمام گزینه ها را با پاسخ تشریحی تحلیل کنید. زمان مطالعه ی ایده آل برای آرایه ادبی به صورت میانگین در هفته، یک فایل 2 ساعتی، کافی است.

 

3- لغت-املا : دقت کنید هنگامی که لغات را مطالعه می کنید علاوه بر معنی، به املای آن ها نیز توجه کنید، یادگیری املای کلمات همراه با معنی آن ها در تقویت حافظه ی شما برای به یادسپاری این مبحث تاثیر زیادی دارد؛ همچنین برای به خاطر سپردن بهتر لغات، استفاده از جعبه ی لایتنر، به صورت روزانه توصیه می شود.


4- زبان فارسی و نگارش : در کنکور، معمولا 5تا 6 سوال از این مبحث طرح می شود که بیشتر از قسمت های مفهومی و مهارتی، مثل تکواژ و ساختمان واژه می باشد ولی گاها یکی، دو سوال هم از مباحث غیر مهارتی، مثل بیاموزیم ها طرح می شود.در مباحث مهارتی که خیلی هم مهم هستند، بهترین روش مطالعه، حل تست های زیاد است، مخصوصا سوالات تست های اخیر را در این قسمت بررسی کنید. همه ی گزینه ها را تحلیل کنید، از قسمت های املا و بیاموزیم های زبان فارسی به هیچ وجه غافل نشوید و با دقت آن ها را مطالعه کنید. 

 

5- تاریخ ادبیات : یک روش موثر برای یادگیری تاریخ ادبیات ، خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی سرعت مطالعات شما را در دفعات بعدی بالاتر می برد، به خصوص در یک ماه آخر که باید تمام درس ها و مباحث را مرور کنید، خلاصه نویسی های تاریخ ادبیات خیلی کمک کننده خواهد بود. روش دیگر برای مطالعه و به خاطر سپردن تاریخ ادبیات، ضبط کردن صدایتان می باشد، به این صورت که تاریخ ادبیات را یک دور با صدای بلند بخوانید و ضبط کنید و آن را در مواقعی که در راه هستید یا نیم ساعت قبل از خواب یکبار گوش دهید.این کار برای مرور به شما کمک می کند.

 

خانم دکتر مهسا قانعی، مشاور ارشد دپارتمان کنکوری IDN

 

105 آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 دی 1397 ساعت 00:45

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید