رفتن به دانشگاه آزاد و شرکت مجدد در کنکور سراسری سال بعد

یکشنبه, 11 آذر 1397 ساعت 22:15
(0 رای‌ها)

سوال : من امسال برای بار دوم کنکور دادم، ولی نشد رشته ی مورد علاقه ام را قبول شوم، به اصرار خانواده م می خواهم آزاد یک رشته ای بردارم، اگر برای 98 برای کنکور بخوانم، از روزانه که نمی توانم ولی از شبانه، دانشگاه سراسری می توانم مجاز شوم؟ و اینکه اگر سال بعد قبول شوم اگر از دانشگاه آزاد انصراف دهم جریمه دارد؟

پاسخ مشاور : فایل صوتی + متن در ادامه مطلب

 

فایل صوتی

 

در رابطه با قسمت اول سوال، چون شما دوبار کنکور سراسری را شرکت کرده اید دیگر برای بار سوم نمی توانید کنکور سراسری شرکت کنید، چون مشمول حساب می شوید و باید به خدمت سربازی بروید، مگر اینکه در یکی از دوره های شبانه، غیرانتفاعی یا پیام نور ثبت نام کنید و وارد دانشگاه شوید، و بدون اینکه انصراف دهید، کنکور سراسری سال بعد ثبت نام کنید؛ بعد از اینکه نتایج آمد و شما قبول شدید، می توانید از دانشگاه انصراف دهید.شما می توانید حتی با ورود به دانشگاه روزانه هم انصراف دهید، اما بعد از پایان ترم دو، با شروع ترم 3 ، شما می توانید از دانشگاه انصراف دهید و برای کنکور سال بعد ثبت نام کنید و حتما باید در کنکور سراسری سال بعد قبول شوید.

اگر از زمانی که انصراف می دهید تا کنکور بعدی که شرکت می کنید، قبول نشوید، مشمول خدمت سربازی می شوید و باید به خدمت بروید.
اگر در ترم 1و 2 دانشگاه روزانه انصراف دهید، یک سال از کنکور سراسری محروم می شوید و نمی توانید وارد دانشگاه شوید، در ضمن در دانشگاه روزانه تنها یک بار حق انصراف دارید، پس اگر بخواهید از طریق دانشگاه روزانه انصراف بدهید و برای کنکور سراسری بخوانید، از ترم 3 به بعد باید این کار را انجام دهید و حتما باید قبل از اینکه وارد دانشگاه شوید، تا بهمن ماه همان سال انصرافتان را اعلام کنید و بعد در کنکور سراسری سال بعد شرکت کنید، اگر انصراف ندهید، ورودتان به دانشگاه دچار مشکل خواهد شد.
اگر در شبانه ، غیرانتفاعی، پیام نور یا آزاد درس می خوانید، اصلا نیازی به انصراف نیست؛ می توانید در کنکور ثبت نام کنید و در آن شرکت کنید و وقتی نتایج آمد و شما قبول شدید، از دانشگاه قبلی تان انصراف دهید.


درمورد قسمت دوم سوال، اگر از دانشگاه آزاد انصراف دهم جریمه دارد یا نه؟
بله جریمه دارد و جریمه ی آن هم به این صورت حساب می شود که تعداد ترم های باقی مانده تا مقطع لیسانس ضرب در نصف شهریه ی پایه.

 

خانم دکتر مهسا قانعی، مشاور ارشد دپارتمان کنکوری IDN

 

78 آخرین ویرایش در شنبه, 24 آذر 1397 ساعت 18:17

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

برای نظر دادن وارد شوید