بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی 1401 (مباحث مهم و تست خیز نظام جدید)

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی مباحث مهم و تست خیز نظام جدید

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی 1401 به همراه مباحث مهم و تست خیز نظام جدید درس فیزیک برای دانش آموزان رشته ی ریاضی را در این پست برای شما آماده کرده ایم.

در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور، جناب مهندس امیرحسین عبدالملکی قراره مباحث مهم فیزیک در کنکور ریاضی رو برامون توضیح بدن.

با آیدی نوین همراه باشید.

برنامه ریزی کنکور (برنامه ریزی 100 درصد تضمینی توسط تکرقمی ها)

انتخاب رشته کنکور (تضمین 100 درصدی قبولی با آیدی نوین)

امیرحسین عبدالملکی - مهندسی برق دانشگاه تهران

برای دریافت برنامه ریزی حرفه ای و قبولی تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با مهندس عبدالملکی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

در بین درس های رشته ریاضی به ترتیب اولویت بعد از ریاضیات، به فیزیک بر می خوریم. ازین درس، 45 سوال در کنکور ریاضی مطرح می شود. شما باید این سوالات را در مدت زمان 55 دقیقه پاسخ دهید. هر سوال از ضریب 9 برخوردار است که بعد از ضریب 12 سوالات درس ریاضی، بالاترین ضریب را داراست.

برای مطالعه بودجه بندی کلی رشته های ریاضی، تجربی و انسانی، به 3 پست پایین می توانید سر بزنید.

بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی

اکنون که با اهمیت این درس مهم آشنا شدیم، کمی دقیق تر روی این درس تمرکز می کنیم و چند مسئله مهم را با هم می آموزیم.

در ابتدا باید بدانیم که تقسیم سوالات فیزیک یا به اصطلاح بودجه بندی آن به چه شکل است.

همان طور که می دانیم سوالات کنکور شامل سه پایه ی دهم، یازدهم و دوازدهم خواهد بود که بیشترین سهم همواره متعلق به پایه دوازدهم است. در ادامه تقسیم بندی سوالات فیزیک در سه پایه را شرح می دهیم.

بودجه بندی فیزیک دهم در کنکور 1401 ریاضی (بر اساس فصل)

فیزیک دهم مجموعا حدود 12 سوال کنکور ریاضی را شامل می شود که 27 درصد سوالات فیزیک خواهد بود که فصل ترمودینامیک مهم ترین فصل این کتاب است و 4 سوال از این 12 سوال را شامل می شود.

فصل اول: «فیزیک و اندازه گیری»

از این فصل برای کنکوری های ریاضی هیچ سوالی طرح نمی شود؛ اما مفاهیم این فصل در بقیه فصول ممکن است لازم بشود. پس مطالعه این فصل توصیه می شود.

فصل دوم: «کار و انرژی»

این فصل شامل ۲ سوال در کنکور سراسری است که ممکن است تست های این فصل کمی دانش آموزان را اذیت کند؛ پس اگر تایم کمی برای کنکور دارید، مطالعه این فصل توصیه نمی شود.

فصل سوم: «ویژگی های فیزیکی مواد»

از این فصل  برای دانش‌ آموزان رشته ریاضی، ۳ سوال طرح می شود.  مهم ترین بخش این فصل، مبحث فشار است که سوالات پیچیده ای می توان از آن طرح کرد و به نسبت بقیه فصل سوم، سوالات سخت تری دارد.

به همه کنکوری های ریاضی توصیه می شود این فصل را به جز بخش فشار، حتما خوب بخوانند و تست کافی از آن حل کنند؛ چون هم تست خیز است و هم آسان.

فصل چهارم: «دما و گرما»

این فصل در کنکور رشته ریاضی ۳ سوال دارد. 3 تست این فصل را می توان به راحتی با حل سوال کافی درست زد. پس اگر تایم کمی به کنکور مانده و تازه به فکر خواندن افتاده اید، حتما این فصل را در اولویت دروس بگذارید.

فصل پنجم: «ترمودینامیک»

همان طور که اشاره شد مهم ترین فصل فیزیک دهم، ترمودینامیک است که 4 سوال از 45 تست کنکور را شامل می شود. می توانید با سرمایه گذاری مناسب و برنامه ریزی صحیح، 9 درصد از کنکور خود را تضمین کنید. البته باید توجه کنید که برای مسلط شدن به این فصل باید زیاد تست حل کرد.

بودجه بندی فیزیک یازدهم در کنکور 1401 ریاضی (بر اساس فصل)

به طبع بعد از بررسی پایه دهم، به پایه بعدی یعنی یازدهم می رویم. طبق آمار کنکور 1400 به قبل، حدود 29 درصد سوالات، یعنی 13 سوال، مربوط به مباحث پایه یازدهم فیزیک رشته ی ریاضی است.

فصل اول: «الکتریسیته ساکن»

مهم ترین و پرتست ترین فصل فیزیک یازدهم، فصل اول است و 5 سوال کنکور به این فصل اختصاص دارد. در فصل الکتریسیته ساکن، نیروی وارد بر بارها، میدان و … اهمیت ویژه ای دارند. باید برای تست زدن از این مباحث زمان ویژه ای را در نظر گرفت. البته فصل یک فیزیک دهم، ینی مباحث مربوط به بردارها و برآیند بردار را باید خوب بلد باشید.

ممکن است تعدادی از دانش آموزان این فصل را رها کنند و به سراغ فصل های راحت تر بروند؛ اما در این فصل می توان با کمی تمرکز و حل تست بیشتر، درصد خوبی کسب کرد. همچنین بخشی مثل خازن که درسنامه نسبتا ساده و تست های آسان تری دارد، نباید از نظر دانش آموزان جا بماند؛ حتی اگر زمان کمی برایتان مانده است.

فصل دوم: «الکتریسیته جاری»

از الکتریسیته جاری، 4 سوال در کنکور ریاضی طرح می شود که این 4 تست، نشان از اهمیت بالای این فصل دارد. البته سطح سوالات این فصل و جریان الکتریکی متوسط است که به معنی این است که این فصل می تواند سرمایه گذاری خوبی برای کنکور باشد.

در این فصل برای حل سوالات، شما باید به مدارهای الکتریکی مسلط باشید و در حد دبیرستان توانایی حل این مسائل را داشته باشید. به دست آوردن جریان و ولتاژ جز مهم ترین بخش های این فصل است و البته محاسبه مقاومت و خازن معادل، نکته کلیدی حل سوالات است.

فصل سوم: «مغناطیس»

فصل مغناطیس در کنکور ریاضی 2 سوال را به خود اختصاص داده است. این فصل از 2 جنبه مهم است: «اول از این نظر که دو سوال مجزا دارد و دلیل دوم، فصل بعدی یعنی فصل 4 است که در حقیقت مغناطیس پایه فصل بعد محسوب می شود.»

فصل مغناطیس اصلا فصل پیچیده ای نیست و با بلد بودن روابط فصل و داشتن دست راست و البته یادگیری چگونگی استفاده از آن، می توانید مثل آب خوردن، 2 تست این فصل را حل کنید.

فصل چهارم: «القای الکترومغناطیس»

فصل القای الکترومغناطیس به میزان 2 تست در کنکور ریاضی سهم دارد.

این فصل همانند فصل سوم بسیار فصل آسان و راحتی است؛ اما پیش نیاز اصلی این فصل، فصل مغناطیس است.

اگر زمان کمی برایتان مانده است، می توانید به راحتی با مسلط شدن به سوالات این دو فصل، 4 تست کنکور را برای خود کنید.

بودجه بندی فیزیک دوازدهم در کنکور 1401 ریاضی (بر اساس فصل)

اصلی ترین سوالات فیزیک کنکور همواره مربوط به مهم ترین کتاب، یعنی کتاب سال دوازدهم است که سهم آن در کنکور سراسری 44 درصد است. 44 درصد، معادل 20 تست می شود و کلیدی ترین تست ها برای تعیین تراز دانش آموزان است.

به شخصه توصیه می کنم حتی اگر زمان کافی ندارید، هیچ بخشی از این کتاب را حذف نکنید.

فصل اول: «حرکت شناسی»

این فصل 4 تست از مجموعه سوالات را شامل می شود که مفاهیم حرکت با شتاب ثابت و سقوط آزاد از اهمیت بالاتری در این فصل برخوردارند و برای تسلط به حل تست زیادی نیاز دارید.

فصل دوم: «دینامیک»

نیرو مبنای فیزیک و قوانین نیوتون، دلیل وجود فیزیک است. پس اختصاص 6 تست کنکور به این فصل، کار دور از ذهنی نیست.

در این فصل شما باید در ابتدا با نیروها آشنا شوید و در مرحله بعدی بتوانید جهت را درست تشخیص دهید. این کار به کمک قوانین نیوتون و حل تست زیاد امکان پذیر است؛ پس از همین الان کار خود را برای این 6 تست آغاز کنید.

این فصل مفاهیم عمیقی دارد و باید همه ی این مفاهیم را کامل یاد بگیرید. از نظر سختی تست ها می توان سطح سوالات را متوسط به بالا دانست؛ اما در نظر داشته باشید حذف این فصل برای دانش آموزان ریاضی اصلا کار درستی نیست.

فصل سوم: «نوسان و موج»

این فصل هم در حقیقت پیش نیاز فصل چهارم است و البته به صورت مجزا نیز 4 تست کنکور را برای خود ثبت کرده است که کاملا قابل توجه است.

این فصل بسیار ساده و البته نکته ای است. می شود با تمرکز و دقت خوب به راحتی این فصل را یادگرفت و با پایه خوبی فصل 4 را شروع کرد و البته درصد خوبی را کسب کرد.

فصل چهارم: «برهم کنش موج ها»

این فصل با داشتن 2 تست در کنکور سراسری به بررسی آثار مخرب و یا سازنده موج ها بر روی هم می پردازد.

این فصل نیز فصل آسانی تلقی شده و از سرمایه گذاری های خوب در کنکور سراسری محسوب می شود.

فصل پنجم: «فیزیک اتمی»

با 2 تست در کنکور سراسری به دنیای اتم ها ورود می کنیم. این فصل آسان و البته کم حجم، می تواند از بهترین سرمایه گذاری های کنکور 1401 باشد.

فصل ششم: «فیزیک هسته ای»

این فصل مجموعا با مسائل و مفاهیم خود، 2 تست از کنکور را از آن خود کرده است.

مسائل فصل 6 بسیار آسان است و با دانستن فرمول به راحتی می شود تست های آن را حل کرد.

جمع بندی

در مجموع می توان گفت: «فصول 3 تا 6 پایه دوازدهم، فصول 3 و 4 و همینطور بخش خازن پایه یازدهم، همچنین فصول 4 و 5 فیزیک دهم» جز فصول آسان و خوب بازده کنکور سراسری هستند. اگر وقت کمی برای مطالعه دارید، پیشنهاد می شود این فصول را اول مطالعه کنید.

«امیرحسین عبدالملکی»

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *