بودجه بندی زیست 1401 – راه رسیدن به تسلط در زیست شناسی

بودجه بندی زیست - راه رسیدن به تسلط در زیست شناسی

بودجه بندی زیست 1401 به همراه راه رسیدن به تسلط در زیست شناسی را در این مقاله ی رایگان خدمت شما آماده کرده ایم.
در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور، قراره دکتر میلاد عسکری، در رابطه با این که چه مباحثی توی زیست شناسی بیشتر تست خیزن و نحوه ی خوندن شون؛ راهنمایی مون کنن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

دکتر میلاد عسکری، رتبه 13 کنکور تجربی، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin:

میلاد عسکری دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران

جهت آگاهی از نحوه تسلط به زیست شناسی و تاثیر هر فصل آن در کنکور تجربی، کافیه فرم زیر رو پر کنید و با آقای عسکری و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

 • چه فصل هایی از زیست را حذف کنیم؟
 • بودجه بندی زیست کنکور 1401 به چه صورت است؟
 • آیا خواندن سوالات زیست کنکور 1400 به تفکیک فصل مهم است؟

و سوالات دیگری که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد.

موضوع اصلی مورد بحث در این نوشتار، بودجه بندی زیست کنکور 1401 در رشته تجربی است. اما در ابتدا باید تعریفی مختصر و جامع درباره‌ی درس زیست شناسی و اهمیتی که در رشته تجربی دارد، داشته باشیم.

اهمیت درس زیست شناسی

درس زيست شناسی به عنوان مهمترين درس گروه تجربی، دارای ضريب ١٢ برای رشته مورد علاقه اكثر دانش آموزان، يعنی پزشكی است. لذا درصد كسب شده در آن، تاثير زيادی در نتيجه نهايی داوطلب خواهد داشت. دانستن بودجه بندی زیست کنکور، به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند با دید بهتر و به صورت هدفمندتری این درس مهم را مطالعه کنند.

اما از آنجاییکه زیست شناسی بايد به صورت مفهومی و تركيبی خوانده شود، همين عامل تركيبی بودن باعث می شود كه خيلی نتوان به طور دقيق بودجه بندی خاصی برای سوالات زيست مطرح كرد و با قاطعيت گفت كه از هر فصل چه تعداد تست در كنكور می آيد. به عنوان مثال از فصل اول زيست دهم (زيست شناسی ديروز، امروز و فردا) معمولا سوالی به طور مستقل طرح نمی شود؛ اما اين فصل حاوی مفاهيم پايه ای و اوليه زيست شناسی است كه نكات مختلف آن در سوالات مختلف به چشم می خورد. با اين وجود با صرف نظر از اين فصل ها و مفاهيم پايه ای، تا حدی می توان تعداد تست هر فصل را با توجه به برآيند سال های قبل پيش بينی كرد.

تعداد سوالات هر پایه زیست در کنکور تجربی

زیست شناسی در کنکور تجربی، 50 سوال از دفترچه سوالات اختصاصی را به خود اختصاص می دهد. برای حل این سوالات، 36 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تقریبا سهم یکسانی در سوالات دارند و هر کدام حدود یک سوم سوالات را به خود اختصاص می دهند. هر چند اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، معمولا زیست دوازدهم یک تست کمتر از دو پایه دیگر دارد.

بودجه بندی زیست شناسی در کنکور 1401

گفتیم که تعداد سوالات از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم تقریبا یکسان است. با این حال، برای این که به صورت تخصصی، تمرکز خود را بر روی بعضی از فصول مهم هر پایه ی زیست بگذاریم؛ به تشریح هر پایه به صورت جداگانه می پردازیم.

بودجه بندی زیست دهم (مباحث تست خیز)

فصل هايی مثل

 • گردش مواد در بدن
 • گوارش و جذب مواد
 • تنظيم اسمزی و دفع مواد زايد
 • و از ياخته تا گياه

جزو فصول مهم زيست دهم هستند.

معمولا از هر فصل، 3 سوال در كنكور سراسري طرح مي شود. در این بین، فصل چهارم (گردش مواد در بدن) از اهمیت بیشتری برخوردار است و می تواند تا 5 سوال مستقل هم داشته باشد. البته باقي فصول زيست دهم هم، معمولا 2 تست را به خود اختصاص مي دهند.

بودجه بندی زیست یازدهم (مباحث تست خیز)

در زيست يازدهم هم فصل هاي

 • تنظيم عصبي
 • حواس
 • ايمني
 • و توليد مثل

تعداد تست بيشتري از ساير فصل هاي اين پايه دارند (هر فصل ٣ تست).

در این پایه کمترین تعداد تست را می توان به فصل ششم، با عنوان تقسیم یاخته نسبت داد، که معمولا سوالی به صورت مستقل نداشته است؛ ولی به صورت ترکیبی با دیگر فصل ها از آن نیز سوال طرح شده است.

بودجه بندی زیست دوازدهم (مباحث تست خیز)

در زيست دوازدهم هم فصل هاي

 • جريان اطلاعات در ياخته
 • و انتقال اطلاعات در نسل ها

هر كدام 3 یا 4 تست دارند كه نسبتا بيشتر از ساير فصل هاست.

شاید با معیار تعداد تست طرح شده از هر فصل، بتوان فصل دوم زیست دوازدهم (جریان اطلاعات در یاخته)، را مهم ترین فصل در بین فصل های این پایه دانست. همچنین فصل اول زیست دوازدهم، با عنوان مولکول های اطلاعاتی، معمولا 2 تست از 50 تست زیست را به خود اختصاص می دهد. فصل های ششم (از انرژی به ماده) و هشتم (رفتار های جانوران) نیز وضعیت مشابهی با همان حدود 2 تست دارند.

در این پایه فصل های پنجم (از ماده به انرژی) و هفتم (فناوری های نوین زیستی) با داشتن معمولا یک تست، نسبتا اهمیت کمتری داشته اند.

راه رسیدن به تسلط در زیست شناسی

در کنار  دانستن بودجه بندی سوالات، باید از روش مطالعه خوب و استانداردی هم برای زیست استفاده کرد تا تلاش های یک دانش آموز منجر به کسب نتیجه مطلوب شود. روش هایی که توسط رتبه های برتر و افراد موفق سال های قبل امتحان خود را پس داده اند، معمولا قابل اعتماد تر هستند.

طبيعتا مي دانيد كه حل تست هاي زيست شناسي با توجه به سطح دشوار سوالات، نياز به تسلط خوبي بر مفاهيم و جزئيات دارد. رسيدن به اين تسلط، مستلزم مرورهاي كافي و به موقع است. توصيه مي كنیم مرور زيست را از ابتدا به صورت خواندن انجام ندهيد. چرا كه در اين صورت لقمه آماده تحويل ذهنتان داده ايد. بهتر است قبل از مرور يك مطلب ابتدا تعدادي تست از آن حل كنيد و به اين ترتيب با به چالش كشيدن ذهن تان، حافظه بلندمدت خود را تقويت كنيد. سپس بعد از حل و بررسي اين تست ها، كتاب درسي را مرور كنيد. به این ترتیب یک مطالعه مهندسی شده خواهید داشت.

وقتی تعدادی تست را بررسی می کنید، متوجه می شوید که چه بخش هایی نیاز به مطالعه دقیق تر و وقت گذاری بیشتر دارند و در مقابل چه بخش هایی فقط یک مرور سریع نیاز دارند و به این ترتیب در وقت تان هم صرفه جویی می کنید.

 

برای آشنایی بیشتر با روش مطالعه ی زیست می توانید به پست پایین مراجعه کنید.

 

جهت آگاهی از بودجه بندی زیست 1401 و تعداد سوالات هر پایه زیست در کنکور تجربی، کافیه فرم زیر رو پر کنید و با آقای عسکری و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

روش مطالعه ی زیست برای اولین بار

اگر بخشی از زیست را برای اولین بار می خواهید مطالعه کنید، مراحل زیر را به ترتیب برای این کار پیشنهاد می دهیم:

مرحله ی اول مطالعه ی زیست کنکور

ابتدا آن بخش از کتاب درسی را یک مطالعه کلی و روزنامه وار کنید. فقط در حدی که لب کلام نویسنده را بفهمید و با کلیت و عناوین مطلب آشنا شوید. در این مرحله فرض کنید اصلا کنکوری در کار نیست و در حال مطالعه یک کتاب علمی و دانستنی در حوزه علم زیست شناسی هستید. فایده این مرحله در این است که اگر از همان ابتدا وارد جزئیاتی مثل قید حفظ کردن بشوید، معمولا از درک مفاهیم، جا مانده و در سوالات مفهومی و استنباطی به مشکل بر می خورید.

مرحله ی دوم مطالعه ی زیست کنکور

در مرحله دوم یک بار دیگر کتاب درسی را مطالعه کنید؛ اما این بار با دقت و جزئیات بیشتر و با هدف استخراج نکات کنکوری از متن کتاب.

مرحله ی سوم مطالعه ی زیست کنکور

با توجه به چندلایه و پرنکته بودن زیست شناسی، احتمالا در مرحله دوم نمیتوانید همه ی نکات آن را استخراج کنید. لذا در مرحله سوم تست زنی را با یک کتاب استاندارد و سطح متوسط شروع کنید و نکات خوب تست ها را که خودتان پیدا نکرده بودید، در جایی مثل حاشیه کتاب درسی بنویسید تا دفعات بعدی که کتاب را می خوانید، همزمان آن نکات را هم مرور کنید.

مرحله ی چهارم مطالعه ی زیست کنکور

حالا که با دید طراحان سوال نسبت به متن کتاب آشنا شدید، بهتر است یک بار دیگر متن کتاب را مرور کنید؛ تا مطالب در ذهنتان تثبیت هم بشود. البته بهتر است این کار را با 2 یا 3 روز فاصله از مرحله قبل انجام دهید.

مرحله ی پنجم مطالعه ی زیست کنکور

این مرحله آخر مخصوص دانش آموزانی است که به درصدهای بالای 80% فکر می کنند. اگر به دنبال درصد بالا در زیست شناسی هستید، باید بدانید که این درس تنوع تستی بالایی دارد. لذا بهتر است در کنار منبع تستی که در مرحله سوم کار کردید، سری هم به منابع دیگر بزنید تا با مدل طرح سوال دیگر طراحان هم آشنا شوید و نکات بیشتر و ریزتری را استخراج کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *