برنامه ریزی کنکور در ایام امتحانات (مقاله رایگان)

برنامه ریزی رایگان کنکور در ایام امتحانات
امتیاز دهید post

برنامه ریزی کنکور در ایام امتحانات بهت کمک می کنه که هم از زیر فشار کنکور در بیای و هم با خیال راحت تو امتحانات موفق بشی. در ادامه مقالات مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور  دکتر حسن کیانی از مشاوران آیدی نوین قراره تجربه شون رو در نحوه برنامه ریزی برای کنکور تو فصل امتحانات، در این مقاله در اختیارمون بذارن.

برنامه ریزی کنکور (با این برنامه 100 درصد 2رقمی شو)

مشاوره کنکور  (طرح رتبه شو آیدی نوین توانست 50 دانش آموز ضعیف رو به رتبه زیر هزار برساند)

دکتر حسن کیانی شاهوندی دانشجوی پزشکی ، از بهترین مشاوران کنکور IDNovin:

دکتر حسن کیانی ، پزشکی اهواز

برای دریافت برنامه ریزی حرفه ای و قبولی تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با دکتر کیانی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

اگه الان که داری این مقاله رو می خونی، 4 ماه بیشتر واسه کنکور وقت نداری و می خوای هم از امتحانات جا نمونی و هم تو کنکور رتبه ی خوبی کسب کنی، مقاله ی پایین رو از دست نده:

برنامه ریزی 4 ماهه کنکور

کنکوری عزیز سلام

امیدوارم هرجای مسیرت هستی عالی و درجه یک پیش اومده باشی.

اگر هم تا الآن کار، خوب نخوندی؛ از وقتی که برات باقی مونده بهترین استفاده رو بکن. فکر کردن به زمان از دست رفته و حسرت خوردن براش و هیچ کاری نکردن، گذشته رو تغییر میده؟ میتونه نتیجه ی پیش روت رو اونجوری که دلت میخواد بسازه؟

قطعا نه!

پس توی هر مرحله ای که هستی، دست از تلاشت برندار و نتیجه رو اونجوری که خودت دلت میخواد بساز.

خب بریم سراغ موضوع اصلی مون، یعنی:

برنامه ریزی برای کنکور توی ایام امتحانات

همین که امتحانا از راه می رسن، یه دلهره عجیب میاد سراغ آدم که احساس می کنه هرچی تا قبلش خونده رو یادش نمیاد! کلی از انگیزه شو از دست میده و نهایتا به این حس می رسه که هرچی می خونم یاد نمی گیرم!

حالا به همه ی اینا این رو هم اضافه کن که یه کنکوری استرس خیلی زیادی از طرف خود آزمون کنکور بهش وارد میشه. هر نقطه ای از مسیر که باشه، اگه قوی نباشه این انرژی های منفی می تونن شکستش بدن. می تونن کاری بکنن که قید تلاش کردن رو بزنه و خودشو تسلیم کنه و اون نتیجه ای که میخواد رو از کنکور نگیره.

پس راه حل چیه؟ اصلا توی ایام امتحانات باید برای کنکور بخونیم یا خود امتحانات؟ چی کار باید بکنیم؟

تعداد زیادی از بچه ها تمام تمرکز و وقت شون رو می ذارن فقط روی کنکور و هیچ کاری با امتحانا ندارن. استدلال این دسته از بچه ها چیه؟ میگن اصلش کنکوره. هدف ما کنکوره پس فقط باید توی کنکور نتیجه ای که می خوایم رو بگیریم.

و با این دلایل خودشون رو راضی می کنن تا وقتی رو به امتحانا اختصاص ندن!

هدف اصلی

ببین دوست من درسته که هدف اصلی کنکوره ولی کی گفته هیچی بجز کنکور مهم نیست؟

میخوای بدونی ادامه ی مسیر این دسته چه شکلی میشه؟ وقتی امتحانا رو به اصطلاح قهوه ای می کنن، یکم خودشونو دلداری میدن که اشکال نداره؛ هدف اصلی تو کنکوره پس اونو عالی میدی و ازین صحبتا.

ولی یکم که میرن جلو، یه حس نا امیدی خیلی بدی میاد سراغشون که مدام توی ذهن هی اینو تکرار می کنه که من که از پس چند تا امتحان ساده بر نیومدم، پس کنکور رو هم خراب میکنم.

باعث میشه هرچی هی میرن جلوتر انرژی شون هی کمتر و کمتر بشه تا جایی که دیگه هیچ امیدی به موفق شدن ندارن و از همه چی دست میکشن.

میدونی چرا؟ چون کنکور فقط درس خوندن نیست و کلی چیز دیگه رو هم در بر می گیره. اتفاقا آرامش ذهنی خیلی مهمتر از زیاد درس خوندنه. احترام بذار؛ به کسایی که فقط روزی شیش ساعت می خونن، ولی درست و با یه ذهن آروم می خونن.

موقع امتحانا قید کنکور رو بزنیم یا نه؟

چه بسا کسایی که هر سال تا روزی 15 ساعت درس می خونن؛ ولی تهش اون نتیجه ای که می خوان رو نمی گیرن.

یه دسته ی دیگه از بچه ها هستن که توی ایام امتحانا، تمام وقت و تمرکزشون رو می ذارن روی امتحانا و هیچ کاری با کنکور ندارن. من این دسته از بچه ها رو خیلی بیشتر از دسته ی قبلی قبول دارم. چون با یه نتیجه عالی گرفتن توی امتحانا، انگیزه شون برای ادامه مسیر چند برابر میشه و به این حس می رسن که به هرچی بخوان می تونن برسن. ولی معتقدم باید همینا رو به چند دسته تقسیم کرد:

1- یه گروه اونایی که هم سرعت مطالعه پایین و هم ساعت مطالعه کمی دارن. اینا بهتره وقت شون رو بذارن روی امتحانا تا یه نتیجه عالی بگیرن و پر قدرت ادامه بدن.

2- دو گروه دیگه اونایی که یا سرعت مطالعه بالایی دارن، یا ساعات زیادی از روز رو درس می خونن. این دوتا گروه باید وقتشون رو بین امتحانا و کنکور جوری تقسیم کنن که بعد از تموم شدن امتحانا، نه این حس رو داشته باشن که امتحانا رو خراب کردن و نه این حس که نسبت به چند هفته پیش انگار هیچ چیز زیادی واسه کنکور نخوندن.

حالا یه سوال پیش میاد:

توی ایام امتحانا چطوری برنامه ریزی کنیم؟

اول بگم که برنامه هر شخص مخصوص خودشه و به درد بقیه نمی خوره. همونطور که یه نفر که میره بدنسازی، اگه برنامه تمرینی «رونی کلمن» رو برا خودش برداره، مثل رونی کلمن نمیشه؛ کنکور هم دقیقا همین جوره. به هیچ عنوان از برنامه مشترک با کس دیگه ای استفاده نکن و حتما برنامه مخصوص خودت رو داشته باش!

اهدافت رو مشخص کن که بعد از پایان امتحانات، دوس داری توی این مدت به چه چیزی رسیده باشی و چه اتفاقاتی افتاده باشن. توی این مورد واقع بینانه عمل کن نه کورکورانه. مثلا انتظار اینو نداشته باش توی یه ماه امتحانات، 70 درصد کنکور رو ببندی و تمام امتحانات رو هم سه چهار دور خونده باشی! :-/

توی ایام امتحانات، تستی بخونیم یا تشریحی یا هر دو؟

بستگی داره قبلش چجوری خونده باشی. اگه تا الآن عالی پیش اومده باشی و خیالت راحت باشه، بهتره زمان بیشتری رو به تشریحی خوندن اختصاص بدی.

اگه تا الآن خوب نخوندی، حدود 40 تا 50 درصد از وقتت رو به تست زنی اختصاص بده و بقیه شو به تشریحی.

توی ایام امتحانات چه درسایی رو بخونیم؟

بازم بستگی به قبلش داره که چجوری پیش اومده باشی. اگه مثلا فقط نوبت اول دوازدهم رو امتحان داری و عالی پیش اومدی و ساعت مطالعه ت هم بالاست، کارت با یه مرور می تونه راه بیفته. زمانی از برنامه ت رو هم می تونی به دروس پایه یا درسایی که توش ضعف داری اختصاص بدی. اگه امتحانات نوبت دوم دوازدهم داری، می تونی یه مرور خفن روی کل دوازدهم و چیزایی که از پایه خوندی داشته باشی.

اگر هم قبلش خوب نخوندی و راضی نیستی، بهتره تمرکزت رو بذاری روی همون پایه ای که امتحان داری و عالی یادش بگیری.

و به عنوان آخرین توصیه توی این مقاله بهت میگم که مهمترین بخش کارت داشتن یه برنامه ریزی اصولی و قویه که تو رو چند قدم از رقبات جلو بندازه. برنامه ریزی کنکور قواعد خاص خودشو داره و باید تمام نکات مربوط بهش رو رعایت کنی. اینا قبلا توی یه مقاله خیلی کامل و جامع، توضیح داده شده و همین الآن می تونی بری توی سایت پیداش کنی و بخونیش.

اگر هم مشکلی داری، می تونی مستقیما به خود من یا بقیه مشاورای موسسه وصل بشی و تمام سوالاتت رو بپرسی تا کمکت کنیم.

برای دریافت برنامه ریزی حرفه ای و قبولی تضمینی در کنکور کافیه فرم زیر رو پر کنید و با دکتر کیانی و سایر مشاوران رتبه برتر آیدی نوین در ارتباط باشید:

فرم ارتباط با مشاوران آیدی نوین:

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *